zugravire scara la bloc

zugravire scara la bloc | Autor: Christel

Link direct la acest mesaj

Aveti idee cat ar costa zugravirea unei scari de bloc(4 etaje)?
Ati facut aceasta operatiune la voi in bloc?
este vorba despre Bucuresti.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

La noi s-a zugravit scara blocului acum 2 ani si ne-a costat undeva la 2500 lei(25 mil.),tot 4 etaje.Este vorba de Craiova.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui camelia72

La noi s-a zugravit scara blocului acum 2 ani si ne-a costat undeva la 2500 lei(25 mil.),tot 4 etaje.Este vorba de Craiova.

Camelia,mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)






Si voi ati dat ?!

Pe noi ne-a costat 1000 de lei, 3 etaje, dar nu a necesitat prea multe reparatii.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Citat:
citat din mesajul lui camelia72

La noi s-a zugravit scara blocului acum 2 ani si ne-a costat undeva la 2500 lei(25 mil.),tot 4 etaje.Este vorba de Craiova.

Camelia,mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)






Si voi ati dat ?!




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


Sunt 20 apartamente si ne-a costat 125 lei/apartament.A fost ceva de lucru,s-a dat jos stratul de huma ce fusese initial,s-au nivelat peretii,s-a aplicat amorsa...tot tacamul...s-a aplicat var lavabil vreo 2 straturi.Au lucrat 4 persoane si au terminat in max. 10 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns briza_marii spune:

Inainte de Paste, matusa mea a adus 2 echipe diferite sa le faca un deviz, tot pentru o scara de bloc cu 4 nivele. Una a cerut 85mil si una 90mil. Ambele oferte reprezentau pretul final, cu tot cu materiale incluse. Li s-a parut f mult si nu au acceptat nici o oferta

_
Mami de iepuras Eric Mihai (1 aprilie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Adevaru' e ca noi am apelat la un singur meserias, de la care nu am cerut deviz.
Si tine zugraveala si acum, dupa 3 ani.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Citat:
citat din mesajul lui briza_marii

Inainte de Paste, matusa mea a adus 2 echipe diferite sa le faca un deviz, tot pentru o scara de bloc cu 4 nivele. Una a cerut 85mil si una 90mil. Ambele oferte reprezentau pretul final, cu tot cu materiale incluse. Li s-a parut f mult si nu au acceptat nici o oferta

_
Mami de iepuras Eric Mihai (1 aprilie 2010)





Si mie mi se pare enorm 80-90mil. ma gandesc ca o firma cere mai mult, fiind si tva-ul, pana la urma o sa mai intrebam la mesteri particulari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Christel, la prietena mea (bloc numai de garsoniere - 8 etaje) au platit 600 RON / apart. timp de 12 luni. Ea acum e plecata din tara, ca atare nu pot afla mai multe detalii pina in ianuarie. Insa, am posibiltatea de a pune intrebarea la o "cunostinta" al carui frate are firma specializata. Intreb azi si vad ce rasp. primesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Acum vin si va intreb la voi in bloc cum ati impartit acesti bani? Am citit in lege scrie ca aceste cheltuieli(fondul de reparatii) se opreste la cota parte indiviza(adica in functie de suprafata pe care o detine fiecare). Eu avand garsoniera ar trebui sa platesc mai putin acest fond fata de cei cu 2 sau 3 camere? La voi cum s-au impartit aceste cheltuieli?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Astea sunt art. din legi referitor la repartizarea cheltuielilor pe cota-parte indiviza de proprietate

HG. 1588/2007 reparatiile se impart numai pe cota-parte indiviza


Art. 43. — Cheltuielile pe cota-parte indiviza de proprietate, in functie de suprafata utila a apartamentelor si a spatiilor cu alta destinatie decat aceea de locuinta, reprezinta cheltuielile efectuate pentru administrarea, intretinerea, repararea, exploatarea si, dupa caz, consolidarea partilor de constructii si instalatii din condominiu aflate in proprietate comuna.



La fel spune si legea 230/2007


Art. 48. - (1) Stabilirea si repartizarea sumei care priveste proprietatea comuna ce revine fiecarui proprietar din cadrul condominiului se fac proportional cu cota-parte indiviza din proprietatea comuna.

Mergi la inceput