Sezatoarea canadiana ***(200)***

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Bravo Doloress, ce ma bucur, la tine acasa e mult mai bine.

mamicii tale strecoara-i asa usor ca ti s-a recomandat de la doctor mincaruri cu mai putina grasime

ma apuca risul, deci daca al tau nu a ajuns la piesa Maiei unde biletele s-au vindut numarate, cum oare de nu mai erau locuri in sala si Anei i s-a adus un scaun?

Eu ma decisesem sa merg la Hrusca dar din pacate nu mai sunt bilete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Doloress! Well come home! Nu culpabiliza, dar cred ca toate am facut putin la fel ca tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristip71 spune:

Buna Dolores,

Eu sun o prietena a Dianei(mma lui Victor si a Soniei). De la ea am aflat si eu de forumul asta.
Sper din tot sufletul ca micutul Kevin sa stea sa se coaca pana la termen, or macar 36 de saptamani. Incearca sa te odihnesti acum , ca dupa ce vine bebe dupa cum stii nu prea e timp de dormit.
Ma bucur pentru tine ca te-au lasat sa vii acasa. Viata si mancarea de spital suck big time.
Sanatate multa si ai grija de tine si de cei mici.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristip71 spune:

Buna Roxana,

Este tarziu, sau pot sa ma alatur si eu serbarii voastre de Craciun?
Partea proasta e ca eu nu ma prea pricep la gatit, asa ca daca e ok spune-mi ce sa cumpar.
Merci mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

In primul rand WELCOME HOME Doloress, ma bucur tare mult pentru tine, ma bucur ca esti linistita, ca e mama ta cu tine, ce mai, e grozav! Stai cuminte, pupa baietii si sa nu mai ai emotii pana cand o fi ceasu'!

Cu adhd - eu nu vad nimic ciudat sau "rusinos" aici, foarte multi parinti trec prin suspiciunile astea, pentru ca e foarte greu, sau mai bine zis extrem de greu sau daca nu cumva imposibil sa stabilesti tu, parinte, granita intre ce este normal si ce trece granita rezonabilului, in comportamentul unui copil. Noi am fost la evaluare psihologica pentru nu mi-era clar daca fata se plictisea la gradinita, sau daca avea un pui de hiperactivitate, si categoric am vrut sa am o evaluare profesionista inainte de a incepe scoala. De la educatoare nu aveam ce sa aflu, ea nu auzise in viata ei de adhd.
Mi se pare util sa faci (daca ai ocazia) diverse evaluari copilului. E super util sa stii cam care sunt metodele eficiente pentru copil, daca e un copil axat mai degraba spre cifre sau spre arta dramatica, daca are o minte logica sau daca mai degraba se bazeaza pe o memorie buna...
Cand psihologul scolii/gradinitei, educatorul sau profesorul incep sa traga semnale de alarma in ceea ce priveste comportamentul in clasa, atentia, etc., atunci se schimba povestea.
Daca citim din carti, ne regasim si noi, ca adulti, in multe din manifestarile tulburarilor de acest gen, daramite copiii! Problema e ca habar n-avem unde e granita intre "average" si iesit putin din norme.

Eu am renuntat sa mai caut cai corecte de educatie, mi-am dat seama ca noi habar n-avem nimic, ci copilul este cel care ne invata, si pe el trebuie sa il ascultam. Sunt copii care au nevoie marita de atentie, alti copii au nevoie de spatiul lor personal, e o idee buna sa ii intrebi, cand sunt mici, de unde stiu ei ca mami si tati ii iubesc, o sa va spuna ce este important pentru ei, ca limbaj de iubire.
Pentru unii conteaza sa petreci timp cu ei, pentru altii conteaza sa faci lucruri marunte pentru ei, pentru altii conteaza cadourile, etc...
Pentru fie-mea aia mare conteaza sa ii acord timp, mult timp, nu vrea nimic altceva. Pentru fie-mea aia mica conteaza sa ii las spatiu si independenta, insa sa fim acolo cand vrea ea, subliniez cand vrea ea, nu cand vrem noi (deocamdata, din ce ne poate ea transmite).
Despre cea mare, habar n-am avut, a crescut-o gradinita. Eu o luam seara, ii faceam o baita, papa si la nani.
Despre cea mica, stiu tot, si regret ca nu am stiut si despre a' mare la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Doloress, bun venit acasa.

Eu sunt bucuroasa pentru ca lista cu Membri Fondatori ai Bibliotecii Romanesti incepe sa prinda contur:
http://bibliotecaromaneasca.org/membri-fondatori/




Ioana & Arturicii'S

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia79 spune:

OOO, ce vesti frumoase Doloress!!! Ai grija de tine si fii cumintica (ce enervant de col ai si tu )

Chiar si eu vroiam sa va rog sa-mi recomndati ceva carti de psihologia copilului, de preferinta in format electronic, dar nu numai. Eu sunt de acord cu Anka in ceea ce priveste unicitatea fiecarui copil, inteligenta axata pe domenii diferite, si pana la urma respectul acordat copilului ca fiinta umana. Dar si cu disciplina sunt de acord, mai ales ca a mea Soimita e un copil al rutinei. De ieri a inceput sa-mi dea pupici fara sa-i mai cer eu , oare v-am spus ca o ador? Si spune ''tiens'' cand imi da vreun obiect .

Maine ma duc la Toys sa umplu sacum lui mosu', sunt atatea jucarii frumoase!

Puku, pup si eu micul dragon

Mamy de Sofia scumpa (20 septembrie 2009)
Pozici Sofia botez
www.monitorulsv.ro/Local/2009-11-23/Primul-bebelus-botezat-in-costum-popular-bucovinean" target="_blank">Sofia bucovineanca
Photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Delia eu iti recomand Fracoise Dolto - Cand apare copilul, Jacques Salome - Mami, tati, ma auziti? si Gordon - Parent Effectiveness Training. Primele doua le am in format electronic, dar la alt calculator, ti le trimit cum am sa am o permisie de 2-3 minute de stat la verticala.

Mami de pitic Patrick(29.04.2008) si 29+ Kevin
Victoria, fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Doloress, bine ai venit acasa!!
Cred ca s-a bucurat mult Patrick.

Arturicii, am trans aseara carti de adus la biblioteca. Nu sunt asa multe, dar pretioase, ca le-am carat prin valize.
Da-mi te rog adresa unde le-am putea aduce pe PM.

Cristinp71, bine ai venit la Sezatoare.
Noi ne stim si in realitate, de la petrecerea Soniei.

Un weekend frumos,

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

Buna fetelor canadiene si ma bucur sa va regasesc si recitesc!

Nu stiu daca va mai aduceti aminte de mine, dar eu cu siguranta imi aduc aminte de (in ordine alfabetica): AnaStroe, ankalaura, bebitzu, codritu, Donia, Iselin, mimitete, Pucku ...
Sunt Alina, mama lu' Lizuka, cea care scria pe timpuri celebra rubrica "Ce problema a avut copilu' si cum am rezolvat-o " ---Dupa cum vedeti, m-am mai maturizat si io (da tot mai mult cupilu' decat mine) si nu mai folosesc atat de multe emoticoante

Multe s-au intamplat intre timp ... am scris si articole la ziarul Accent din Montreal (Rubrica de Sanatate si Nutritie - semnata Alina Moscovici) caci dupa ce am terminat de educat copilu', m-am apucat sa educ si societatea

In tot cazul imi pare bine sa va regasesc si va urez toate cele bune si Sarbatori Fericite!!!


Everyone's duty is to feel and look good!

Mergi la inceput