Suedia (3)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Flory si Foxy felicitari si bebelusi sanatosi! Ce copilasi mari ati facut amanoua!

en kvinna, aceea e frisca si eu am facut de multe ori, se bate bine. Eu am batut si cu mana si cu mixerul, fara probleme de fiecare data. Numai ca nu sta de pe o zi pe alta, se inmoaie si nu mai are consistenta aceea ca si cand e proaspata.

In alta ordine de idei, eu sunt la Kalmar, am reinceput de luni scoala. Maine insa plec acasa ca nu mai am nimic saptamana asta decat un proiect de laborator de predat dar il fac acasa si se pune pe site-ul facultatii, asa ca netul sa traiasca! E misto ca totul se petrece prin intermediul internetului, ca nu esti legat de "glie" cum ar veni...

Numai bine la toate!

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Florysya ii doresc bebelului tau tot binele din lume , fericire si sanatate.Cat despre frisca mea, pana la urma am facut-o, am folosit alt pachet si am batut-o cu mana.

Sper sa mai intre lumea si sa mai discute impresiile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

en kvinna-.se pare ca i-au mers fulgii fristii tale prima data![:)))] Prea multa bataie )))) ai facut unt! Eu am folosit produs de la skåne mejerier.
Flory-felicitari si tie, fain baiet. sa fie sanatos si cuminte.
Al meu papa de rupe-deja are 5,5kg. La inceput am gresit eu cu alaptatul. dar m-au ajutat mult la spital.
Miha-fain de tine ca mergi la scoala. La mine inca are multe taine sistemul lor. Acum imi caut niste hartii sa sun maine sa-mi dea loc la seral(bine ca este loc).Asa poate ma apuc si eu in sfarsit de scoala.
Va pup si sper sa pot intra mai des(mai greu cu bebe mic)

mami fericita de KRISTIAN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florysya spune:

Buna seara.Foxy mie nu mi-au aratat nimic si o trag acum cu sanii de nu mai pot.Am avut rani mari si cand ziceam ca am scapat azi iar m-a luat durerea.Am acasa de la ei pompa sa ma mulg ca bb meu papa cu biberonul deocamdata.Daca merg la ei imi zic ca nu au ce sa-mi faca,mie mi-e frica sa nu ajung la operatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Florysya - si eu am avut rani cu sange. acum au trecut, dar tot ma mai dor sanii. (cum zice al meu-,,ai facut bataturi''). Vezi ca aici pt sani este bun Bephantenul. e la farmacie, fara reteta.
Eu am cerut de acasa Garmastan. ma mai dau, dar nu mereu. cum am timp.
Eu stiam ca bebe desfunda cel mai bine canalele. el suge altfel decat trage pompa.(nu e si vreun masaj pt canale?
eu am gresit la inceput ca nu l-am pus la san la 3-4 ore. il lasam sa doarma, ca mi-era mila(daaa, mare prostie. parca mi se facuse vid in cap, nu am mai stiut nimic din citite si altele).si el a ajuns la asa un stadiu de foame de nu mai avea rabdare sa prinda sanul. doar urla. pana la urma, cu ajutorul unei tanti de la spital am reusit sa-l facem sa inchida gura pe san. si eu m-am muls la spital pt ca vroiam sa pape laptele meu.
deh, noutatea. acum suntem ff bine, super mancacios.
Sper sa se desfunde canalele alea. nu abandona, persevereaza pt ca laptele tau e cel mai bun pt el.(chiar daca il ia din biberon)
Te pup si mult noroc.

mami fericita de KRISTIAN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RALU11 spune:

BUNA ZIUA.SA VA TRAIASCA BEBELUSII SI SA VA BUCURATI DE EI.EU SUNT O VIITOARE MAMICA DE BAIAT.PUIUL MEU AR TREBUI SA VINA LA INCEPUTUL LUI MAI,DAR ACUM DEPINDE DE EL CAT MAI VREA SA STEA LA MAMICA IN BURTICA.AS AVEA O INTREBARE PT MAMICILE CARE AU NASCUT IN SUEDIA:CE ACTE TREBUIESC FACUTE,UNDE SA MA MAI INREGISTREZ PT A LUA CEVA BANUTI CAND VINE BEBE(AM LUCRAT CAM 8 LUNI).AM NR.PERSONAL,AM FOST LA MIGRATIE,AM IK-KORT, AM DUS FORMULARUL CARE MI L-A DAT MOASA SI CAM ATAT.VA MULTUMESC MULT[:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florysya spune:

Buna seara Ralu si felicitari pt bb.Eu stiu ca trebuie sa fii inregistrata la Forsakringskassan,mie de acolo mi-a venit o hartie sa o completez si sa o duc la ei,cred ca cel mai bine te duci la ei si iti spun ce ai de facut.Eu dupa ce am dus hartia de la moasa a venit acasa hartia de la Forsakringskassan.Scuze daca am scris gresit denumirea.
Foxy si eu am avut rani cu sange de ma urcam pe pereti cand sugea Edi.Acum s-a mai vindecat dar nu de tot.Problema este ca desi ia sfaecul tot cum trebuie el suge ce suge si dupa aceea am senzatia ca roade cu gingiile.Poate ne vom intalni vreodata sa povestim din pataniile noastre de mamici cu pitici.Va pup o seara buna va doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RALU11 spune:

multumesc pt raspuns.ce va fac bebeii?abia astept sa vina si al meu,cu toate ca imi este cam teama de momentul nasterii.stiu ca ,dupa ce iese bebelul si il ti in brate uiti,dar pana iese....
imi pare rau ca voi aveti probelme cu sanii.eu am citit undeva ca in timpul sarcinii ,dupa dus tb sa-i masezi cu un prosop aspru si sa iei sfarcul si sa rotesti putin de el{nu stiu daca m-am facut inteleasa}.chiar aseara ma uitam ,ca iesea puin lichid,de fapt se umezea putin.sper sa fie de bine.
cum v-ati simtit la spital in suedia se vede diferenta fata de romania?
va pupic si sa aveti grija de voi si de bebeii vostrii,sa creasca mari ,sanatosi si frumosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Bun venit Ralu, sarcina usoara si bebe sanatos sa ai
Am scris mai devreme cu Flory- nici nu exista comparatie intre spitale (ro - se)! Aici parca stai la motel + esti tratata ca si fiinta umana nu ca si carne de abator. Ai sa vezi, este super ok. Si, datorita faptului ca totul este relaxat si linistit si nasterea este usoara si o experienta frumoasa.
Este bine ca-ti iese lichid, este putin colostru.Si nu-ti chinui sanii in avans, apare laptele cand vine bebe. Si, NU UITA - pune-l pe bebe la san la 3 ore, chiar daca doarme!!!(eu n-am facut-o si a flamanzit saracul vreo 2 zile)
Cat despre Fk, eu sunt inca in aer cu ei. Nu mi-a venit nici un raspuns inca. ca si de la Migrationsverket.
Florysya - tie ti-a venit vreo decizie de pe undeva? Cu banii sau cu migration(asta daca ai trimis cererea pt bebe).
Va salut, sunt pe fuga pt ca se trezeste bebelica.


mami fericita de KRISTIAN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florysya spune:

Foxy mie deja mi-au venit prmii banii pt cresterea copilului pe cateva zile dar am primit.
De la Migration nu am primit nimic ca inca nu a venit certificatul de nastere de la skateverket.Dupa aia trebuie sa depun hartiile la migration.
Mie mi-a venit de la skateverket o hartie cu person-nummer-ul lui bb si a trebuit sa trimit alta inapoi cu numele lui.Foxy daca stii certificatul vine de la skateverket sau cum?Ca astia de la migration cer certificat de nastere si o cerere tip de la ei?
Tu cum ai facut?

Mergi la inceput