Unde ti-ar placea sa petreci Craciunul ?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns h_3llena spune:

Cred ca undeva la munte. Inconjurata de multa zapada, nu m-ar deranja un viscol in noaptea de ajun, pentru ca in ziua de craciun totul sa fie alb si linistit iar zapada sa scartaie. As vrea sa am toata familia aproape, inclusiv fratii din strainatate pe care nu i-am mai vazut de mai bine de un an. Sa stam toti in jurul bradului, sa sarbatorim primul craciun al lui Eduard, intr-o aroma de scortisoara, mere coapte, vin fiert...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky_mamica spune:

Eu as vrea sa il petrec asa cum numai in copilaria mea am reusit ... acasa la mama unde sfaraie carnatii, unde caltabosii bolborosesc cu paine in oala mare de pamant, unde se mesteca mamaliga de o suta de ori cu facaletul ... si unde e multa voie buna, se aduna toata familia, cu fini, cumetrii si toate neamurile ... si pun muzica veche si danseaza pana in zori de zi ... parca si acum vad prin ochii mintii cum ma ia tata la dans pe Gica Petrescu - "casuta noastra, cuibusor de nebunii ... te asteapta ca sa vii ..."

Colindatorii sunt toti copii din zona cu care ma cunosc si cu care merg la scoala si care se aduna la usa si iti ureaza de te saturi pana anul viitor ... Colinde adevarate nu ce auzi in ziua de azi ... Si ii asteptam cu dulciuri de tot felul de se intorc si a doua si a treia oara cu caciulile schimbate intre ei doar doar or mai primi si a treia portie ...
Un Craciun alb ca sa pot merge la bulgarit cu prietenii mei, sa ne facem o cazemata si sa impartim o bucata de cozonac cu nuca si mac
...

Deci imi doresc un Craciun asa cum l-am avut in copilarie ... dar anul asta o sa savuram cafeaua in dimineata de Craciun alaturi de o bucatica de cozonac pe balcon in fotoliile noastre privind la luminitele bradului nostru artificial si la toate bomboanele de pom deja desfacute de Luca si mancate deja ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bpaula spune:

Unde as vrea sa imi petrec Craciunul? Hmmm...cred ca e greu de spus. Craciunul a fost si va ramane sarbatoarea mea de suflet, plina de traditii si de bucurie. As vrea uneori sa ma intorc in timp...dar astazi n-ar mai fi posibil sa am parte de ce a fost, nu mai e inocenta aceea, nu mai sunt vremurile cand o portocala insemna mult, bunica nu ma mai cunoaste, i-a uitat pe toti, bunicul nu mai e, toti am crescut si ne-am rasfirat prin lume.

Imi este dor de vremea cand mergeam cu colindul din usa in usa, cand banutii stransi erau o mica avere pentru noi cei mici si zgribuliti, imi este dor de vremea cand stateam in strada si in frig asteptand pe unchiul cu masina sa ne duca la tara la bunici.
Imi este dor de mirosul sarmalelor si cozonacilor facuti de mama cand noi, copii mai mari de acum impodobeam bradul. Imi este dor de vremea cand adolescenta fiind primeam baietii cu chitara cu colindul si apoi mergeam cu ei din casa in casa.

Imi este dor de vremea cand stundenta fiind mergeam cu ascorenii cu colindul 3 saptamani la rand, in autobuze, spitale, case de copii si batrani, camine studentesti.

Imi este dor de Craciunul plin de viata, familie, copii, colinde, mosi craciuni.

Si totusi cred ca tot ce vreau acum e sa imi strang copilul in brate in seara de Ajun, sa imi sarut sotul si sa ne bucuram impreuna de ce avem astazi. Sa creeam si celui mic o atmosfera de Craciun, asa cum e acum, la oras, departe de bunici, dar cu miros de cozonac, portocale si fursecuri coapte de mama lui. Acum eu sunt mamica, el e copilul inocent si sper ca peste ani si el la randul lui sa zica "Imi este dor de Craciunul copilariei mele"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

As vrea sa-mi petrec Craciunul intr-un tren fermecat. Sa aiba culoarea rosu cu alb si zurgalai pe locomotiva. Si sa ma poarte, in noaptea dintre 24 si 25 Decembrie, prin toate tarile unde se sarbatoreste Craciunul, sa vad diferite traditii. In interiorul trenului, banchetele sa fie foarte confortabile, sa te lase sa stai si rezemat, dar si intins. Invelitoarea sa fie moale si pufoasa. Sa fie un salon special pentru luat masa, unde fiecare sa gaseasca ce ii place, inclusiv ciocolata cu mar si scortisoara si martipan. Sa mai fie si un salon special pentru copii, unde sa vina Mosul cel Adevarat si sa le arate ca magia exista. Si sa fie liniste, si pace, si caldura, si sa miroase frumos, si sa ninga cu fulgi mari. Si sa fie cu totii fericiti si sa li se umple sufletele de lumina.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Al doilea blog al meu - felicitari realizate manual!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoemma spune:

Si eu imi doresc sa imi petrec sarbatorile de iarna alaturi de familie, in mirosul bucatelor gatite in ziua de ajun si al cetinii de brad.
Desigur ca ideal ar fi ca acestea sa se petreaca undeva la munte, intr-o cabana, iar fulgii de nea sa pluteasca in aer, dar avand in vedere ca anul acesta in familia noastra a aparut a doua fetita, iar sora mea e insarcinata in luna a opta, cu siguranta vom ramana acasa si vom astepta colindatorii. Va fi si mai frumos!
Si ii vom multumi lui Dumnezeu ca Isus s-a nascut si ne-a daruit atat de multe intr-o perioada in care e din ce in ce mai greu.
Va doresc tuturor sa aveti sarbatori fericite, asa cum va doriti si voi!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dedicut spune:

As vrea sa-mi petrec sarbatoarea de Craciun in Rovaniemi, capitala Laponiei, acasa la Mos Craciun . Mi-ar placea sa ma plimb cu snowmobilul prin padure, sa stau seara la focul de tabara, sa beau o bautura calda, sa vad lumina reflectata de stele pe zapada si poate chiar sa vad aurora boreala. As face si o plimbare cu sania trasa de caini Husky iar la sosirea in cabana as sta cu sotul meu langa un brad impodobit, in fata unui semineu in care trosnesc lemne. Mi-ar placea sa fim acolo cu mai multi prieteni si sa stam la povesti pana dimineata, cand copii se trezesc sa-si caute cadourile.


2 sarcini oprite in evolutie la 8 s - MTHFR C677T heterozigot+ MTHFR A1298C heterozigot


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Eu as vrea a fie asa: casa copilariei mele; mama, tata, sotul si copilul in jurul bradului, bucurandu-ne de cadouri; Andrei alergand pe la fiecare cu jucariile primite, exprimandu-si bucuria, bunicul tinandu-l pe picioare, iar bunica bucatarind cum numai ea stia sa o faca!
Cam asa e si acum, cu exceptia ca Andrei nu si-a cunoscut niciodata bunicii, si nu mai locuim in casa in care am crescut eu!
In rest, acasa, unde petrecem Craciunul in fiecare an, e locul perfect, atata timp cat cei dragi imi sunt alaturi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns snowbunny spune:

Anul acesta imi doresc din tot sufletul sa imi petrec craciunul ACASA impreuna cu sotul si copilul.Sa ne bucuram de magia craciunului impreuna.Sa ma bucur de fericirea afisata pe fata copilului cand deschide cadourile mosului, sa degustam din mult asteptatele mancarici specifice iernii si mai ales a craciunului iar pe fundal sa se auda colinde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Pe strada pestrita a copilariei lui Mediajust.

Acolo as vrea sa ma aflu de Craciun. Acolo as vrea sa-mi duc copila si barbatul. In acel loc.

Pana atunci beau o cafea aburinda.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unboticutz spune:

oriunde, e primul Craciun in 3 . sa fim impreuna si sa fim sanatosi ca in rest va fi cu siguranta un Craciun de neuitat, primul pentru puiul nostru

mami de strengarel dulce Rares Mihai
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma...

Mergi la inceput