lapte doar la un san

lapte doar la un san | Autor: lauraadysor

Link direct la acest mesaj

buna,va rog sa ma sfatuiti si pe mine,sunt foarte ingrijorata!de cateva zile imi simt sanul gol,e atat de moale,nu cred k mai am lapte in el.Ce ziceti se poate sa ai lapte doar la un san si la celalalt deloc.ce ar trebui sa fac?va multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Exista 2 variante:
sanul "gol" e sanul preferat pe care il goleste bebe si nu apuca sa se intareasca (nu sta destul laptele in el ca sa se adune si sa se intareasca) si atunci nu trebuie sa faci nimic
sanul "gol" e sanul "nepreferat" adica il prefera pe celalalt pe care il goleste si pe asta nu, atunci in timp sanul care ramane negolit mereu isi reduce lactatia pana la disparitie. Ce poti face: incearca si alte pozitii, incepe tot timpul (cel putin pana isi revine) cu sanul asta, pompeaza tu intre alaptaturi din sanul pe care il simti gol ca sa stimulezi lactatia si laptele respectiv il pui la congelator ptr vremuri de nevoie.
Oricum si dintr-un san se poate alapta mult si f bine.
Succes!


Maria_rubi, o mamica DC are nevoie de ajutor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandyprs spune:

Laura se poate,eu alaptez momentan cu un san .Fetita mea are 1 an si de la varsta de 8 luni am rama sfara lapte la un san si am continuat sa o alaptez doar la celalat san.Acum vreau sa o intarc pt ca si-a format obiceiul de a adormi numai la san , nu stie sa adoarma singura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

laura,am si eu o prietena care alapteaza doar de la un sin si le merge f. bine. In cazul ei era sinul "nepreferat". Ai vb. cu un dr.?

Sandy, ala nu-i motiv de intarcat fetita... Parerea mea.

Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dedicut spune:

Si eu alaptez doar la un singur san, de la 1-2 luni si acum bebe are 6 luni si jumatate si a fost alaptat exclusiv pana la 6 luni, are acum aproape 9 kg. In cazul meu productia de lapte a fost mai mica la inceput la un san, apoi pentru ca era mult mai usor la unul l-a preferat pe acela, noaptea unul era plin iar altul mai gol. Si poate ca a fost si greseala mea pentru ca preferam sa-l pun la inceput la cel plin pentru ca altfel curgea iar bebe se satura deja pana sa mai suga si la cel mai gol. Asa ca incet-incet acela nu a produs lapte. Oricum am avut suficient la un singur san cat sa se sature, nu i-am dat deloc lapte praf si am pus si cativa litri la congelator. Deci se poate foarte bine sa alaptezi si cu un singur san.


Copilul meu este atat de frumos...Cum strange-n pumni radacini lungi si coapte de-asteptare.
Alexandru Stefan 18.01.2011

Mergi la inceput