Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***279***

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

ANAAN, nu, problema nu este la talpa/glezna, ci la genunchi, adica ceva "genu valgum". Si am inteles ca la chestia asta nu se intervine daca e fiziologica, dacat dupa ce trece de prima copilarie si nu se corecteaza singura, si atunci se intervine chirurgical. In schimb, poate fi patologica, datorata unei infectii in oase (nu e cazul, ca n-are dureri, febra si alte alea), ori sa apara pe langa rahitism, lipsa/neasimilare de Ca sau vitamina D. Asa ca de aia ma interesa pe mine tare cum e cu vigantolul la Andrei. Clar trebuie sa ajungem la cineva competent, care sa decida daca e fiziologica, patologica, daca se corecteaza singura sau trebuie ajutata. Offfff.

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Citat:
citat din mesajul lui simplyana_m

ANAAN, nu, problema nu este la talpa/glezna, ci la genunchi, adica ceva "genu valgum". Si am inteles ca la chestia asta nu se intervine daca e fiziologica, dacat dupa ce trece de prima copilarie si nu se corecteaza singura, si atunci se intervine chirurgical. In schimb, poate fi patologica, datorata unei infectii in oase (nu e cazul, ca n-are dureri, febra si alte alea), ori sa apara pe langa rahitism, lipsa/neasimilare de Ca sau vitamina D. Asa ca de aia ma interesa pe mine tare cum e cu vigantolul la Andrei. Clar trebuie sa ajungem la cineva competent, care sa decida daca e fiziologica, patologica, daca se corecteaza singura sau trebuie ajutata. Offfff.

http://www.lucamic.blogspot.com/


Daca inca nu v-ati rezolvat asigurarea, nu faci o vacanta de Sarbatori in tara? Si sa-l vada medicii de aici? Ma rog, asta ar fi o solutie daca te grabesti si nu prinde Mimi loc 'la cartoane' prea curand.

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way
cioburi de viata in 3
SILUAN are dreptul la viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

BIANCA ideea era ca la noi functioneaza cand 'provoaca un prejudiciu', ex. daca ar zgaria cu surubelnita pe perete, nu ar face scandal la confiscare. Dar tre' sa faca o prostie inainte de confiscare, tre' sa fie "vina lui". Stiu ca nu mere cu toate obiectele la fel, de pilda nu cred ca poti astepta sa faca vreo prostie cu cutitul ca sa i-l iei...

Personalitate avem si noi cu carul, asteptam cu interes perioada 'kur de pamant'.

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way
cioburi de viata in 3
SILUAN are dreptul la viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

MONNVAS, pe 7dec are Mimi zi lucratoare libera si atunci mai dam o tura de birouri, ca am mai primit niste idei faine de la ANDIARORO de a solutiona problema. Daca nu ne iese nici asa, incercam la clinica particulara, ca la bani ne-ar iesi mai ieftin decat plimbare de sarbatori. Si daca nu mere nici asa, venim acas' sa ne cautam, ce sa facem...

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonapro spune:

Buna!

Manuela: felicitari pentru bebe si sarcina usoara!

Eu am racit, ma doare in gat, stranut, imi curge nasul, ma simt nemaipomenit , sper sa nu transmit si copiilor.

Personalitate, avem si noi muuulta, am avut azi o mica confruntare la masa si dupa cateva incercari nereusite, am cedat eu , ca sa nu cedez nervos. E o varsta dificila, nici nu stii cum sa mai procedezi





Mami de Lucian(16.03.2009) si de Sebastian(05.08.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Da, genu valgum aveam in minte si am scris talus...asa e cand esti cu mintea in cinci directii. Sa stii ca in general este fiziologica problema si se corecteaza cu varsta: vezi politica ortopezilor de la Tg. Mures in a nu interveni in niciun fel in probleme de genul asta pana cinci ani. Oricum, nu-i de intrat in panica, la Andrei e putin mai complicata treaba si tot nu trebuie sa facem mare lucru, cu exceptia dozei de Vigantol pe care a marit-o dr acum pe timp de iarna( sase picaturi)

Eu am constatat ca atitudinea zen a celor de la Tg. Mures nu este una lipsita de profesionalism. Vad ca si dr de acum tot cam pe aceeasi linie merge, asa ca nu uita Vigantolul si fii optimista. Mai stiu ca pentru toate malpozitiile sunt benefice baile de soare si mersul pe nisip/pietris...deci, cand s-o putea, nu ocoli ocaziile!

Da, e vorba de x la piciorele lui Luca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anaan

Da, genu valgum aveam in minte si am scris talus...asa e cand esti cu mintea in cinci directii. Sa stii ca in general este fiziologica problema si se corecteaza cu varsta: vezi politica ortopezilor de la Tg. Mures in a nu interveni in niciun fel in probleme de genul asta pana cinci ani. Oricum, nu-i de intrat in panica, la Andrei e putin mai complicata treaba si tot nu trebuie sa facem mare lucru, cu exceptia dozei de Vigantol pe care a marit-o dr acum pe timp de iarna( sase picaturi)

Eu am constatat ca atitudinea zen a celor de la Tg. Mures nu este una lipsita de profesionalism. Vad ca si dr de acum tot cam pe aceeasi linie merge, asa ca nu uita Vigantolul si fii optimista. Mai stiu ca pentru toate malpozitiile sunt benefice baile de soare si mersul pe nisip/pietris...deci, cand s-o putea, nu ocoli ocaziile!

Da, e vorba de x la piciorele lui Luca.


Asa vezi, m-ai mai linistit!

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Mi-am scos o masea naravasha!! Ma simt eliberata!
Novus, Dyana etc, ia vedeti aici experientza de la stomatolog

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
Manole forever
Sovata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuela77 spune:

Fetelor,
Va multumim si pupam ghioceii!
Aici a fost o zi superba ...e o zapada ca in povesti, canalele sunt inghetate bocna!
Mai rar in Olanda!

Mamica de Radu (01.04.2009),12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

ILINCA, bine ca te-ai eliberat de maseaua naravasa! Cat despre pediatrii astia, ce i-o fi apucat, Dumnezeu stie!

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput