Strumfi de iulie-august 2007 (203)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

LA MULTI ANI TIMI, sa fii sanatoasa si numai bine iti doresc. sper ca mai primesti si urari intarziate
vivela, chiftelute marinate am facut si eu . si o ciorba de curcan.maine habar n-am, poate niste pulpe din alea cu cascaval, la cuptor.
carla,sanatate tuturor. cum mai sunteti? of, seismele astea. incerc sa nu ma gandesc ca mi-e o frica de mor de cutremure.
noi suntem relativ ok. andrei a scapt de raceala cu oscillo, norofen si graunte recomandate de alina. nu stiu ce a ajutat dar de data asta a scapat usor.el da , dar eu nu. cred ca am luat de la el si s-a suit la sinusuri ca am un cap k o galeata. am stat tot vikendu cu comprese cu biter la frunte si parca mi-e mai bine.eram ca aia de la otv cu prosoapele-n cap
abia astept miercuri sa stau acasa
va pup

d'ale lui Andrei: "mancarea care vorbeste nu se mananca!!!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Mychy, ce prosoape, ce otv?
Noi suntem destul de bine, eu m-am dres cu "Fuoco del Etna", o bautura specifica sicilienilor, ceva de fructe si cu alcool de 70 grade, am reusit sa suport pe gat 3 picaturi si m-am reparat cu gatul. Sotul se simte mai rau, Saby e bine, vioaie, numai seara la 19:30 face febra. In rest, muci si tuse, si la cea mica la fel, fara febra.
Mada, tu gasesti pastile Vichy in magazine? Am facut greseala sa iau o punga din aeroport si acum am capatat dependenta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

buna dimineata,

haideti la cafeluta

am dus copiii la gradinita, Mara a fugit din capatul coridorului, n-a mai vrut sa o duc pana la usa . era bucuroasa ca saptamana asta merge doar doua zile la gradinita, de miercuri ne luam o minivacanta, mergem la Victoria ... le-am spus ca daca sunt cuminti vine Mos Nicolae mai repede, adica sambata seara

sanatate bolnaviorilor, si mici si mari

Mamica de David Iulian (07.01.2005) si Mara Teodora (12.07.2007)
_
"Sanatatea este o comoara pe care putini stiu sa o pretuiasca, desi aproape toti se nasc cu ea." - Hippocrate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

Neatza.....
carla, ce pastile Vichy? cat despre prosoape, era una mai demult la OTV, o clarvazatoare, care vedea prin orice, si ca sa demonstreze asta, si-a pus peste ochi si cap mai multe prosoape. imagineaza-ti o nebuna cu vreo doo prosoape de baie facute ghem in cap. am vazut si eu pe la carcotashi. da' cum ti-a scapat asa ceva? ma bucr ca leacul a functionat. eu faceam gargara cu palinca....si dadea rezultate.
ioanaiub, merci ce cafa! chiar acu o savurez....

d'ale lui Andrei: "mancarea care vorbeste nu se mananca!!!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Citat:
citat din mesajul lui violetan
- inca un geam la el in camera


Andra vrea un geam in acoperis ca doar la ea in camera nu e si balcon la camera lui Alex (e singurul dormitor fara) .

Timi LA MULTI ANI!

Sanatate bolnaviorilor! De azi intru si eu in club . Copiii sunt ok. Vineri la Andra in clasa au fost doar doi prezenti, la fel ca joi.

Nico

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunflower1979 spune:

Buna dimineata!
Carla&familia va doresc multa sanatate! ma gandesc, oare nu era eficient sa-i fi dat Sabinei niste coryzalia sa-i reduca mucii si poate colargol, ca sa nu mai faca otita? zic asta pentru ca eu i-am dat lui Denis si desi i-au trecut destul de greu mucii, cam in 5 zile am vazut rezultate, cred ca l-a ajutat.

timi iti urez si eu (cu intarziere) "la multi ani" fericiti si sanatosi. sa ramai la fel de frumoasa, blanda si minunata ca acum!

ce-mi place ca vorbiti despre sarbatorile de iarna, de cadouri. eu abia astept sa intram in luna decembrie, si voi incepe de pe 1 cu "Calendaru de craciun" - cel cu dulciuri ascunse in dreptul zilelor pana pe 24. am luat unul de la kaufland cu cate un mic dulce in fiecare zi, chiar simbolic, dar are o ilustratie foarte frumoasa cu Mos Craciun. bradul il impodobesc in Ajun, dar pana atunci pot sa pun in functiue un ren luminos si un bradut cu beculete, facut doar din beculete adica.

eu cu cadourile nu ma arunc la sume mari. de Mos Nicolaie i-am luat un elicopter din piese mari, demontabil (adica are suruburi si piulite cu care e prins si contine si surubelnita si chei) - 10 lei si un on de zapada de ciocolata de la Heidi. ah, si un set de stampile Crayola.
de Mos Craciun va primi cadoul de la gradinita si pentru acasa i-am luat jocul "cine stie castiga", la care se va mai adauga ceva dulce. pe joc am dat 25 lei.
oricum ei se bucura de bradut, de serbare, de zapada, de colinde...pe care eu le ascult din octombrie , de orice!

la noi ieri mai era putina zapada ratacita pe ici pe colo si dupa ce am facut o plimbarica l-am luat pe Denis la bulgarit. noroc ca i-a placut si nu s-a apucat de plans. azi e mai caldut si s-a topit zapada.

vio si vivela mor de ras de fiecare data cand povestiti perlele si nazdravaniile baietilor vostri!

Micky si eu astept ziua de miercuri. mai fac ceva prin casa, ma uit la tv la programele speciale, nu merg la munca !

Cristina, cea mai mandra mama de Denisuc (30.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunflower1979 spune:

ah, Vivela am uitat sa-ti multumesc ca mi-ai amintit de dvd-urile cu Adibou. le am de multa vreme, i le-am pus lui denis mai demult, dar nu l-au pasionat, si ieri i-am pus din nou. am inceput cu dintii , de ce ne dor, de ce cad.... nici nu respira! si ce succes am la spalat dintii!
ne-am uitat la mai multe... mie imi trebuie ala cu "de ce facem febra" sa mi-l pun cand/daca face Denis, poate imi mai trece panica


Cristina, cea mai mandra mama de Denisuc (30.07.2007)

am editat sa schimb emoticonul, ca-l pusesem pe ala de-i falfaiau inimioarele-n ochi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefania_97 spune:

Buna fetele,

Ma gandeam oare de ce aici nu se imbolnavesc copiii atat de des din cauza gradinitei. Tot citesc ca sunt multi strumfi care se imbolnavesc cand merg la gradinita.

Anul asta cred ca a stat acasa Catarina bolnava doar de 3-4 ori si doar cate o zi in rest nimic. Oi fi eu mai norocoasa? Sau o fi pt ca e data de mica la cresa. Aici se insista mult pe spalatul pe maini, cica reduce infectiile cu 50%. si parintii sau oricine intra in institutie se dezinfecteza pe maini la intrare si la iesire. Sunt niste dispozitive instalate la intrare si toata lumea se da cu gel desinfectant pe maini.

Aici cel mai des copiii fac infectii la urechi. Raceli, viroze mai rar.

Vivela cate luni are Damian acum. Cum merge cu diversificarea?



O romanca in Danemarca
Stefania, mami de fetita frumoasa www.flickr.com/photos/balexandre/sets/72157601644638166/" target="_blank">Catarina din 25/08/10 si baietel nazdravanwww.flickr.com/photos/balexandre/sets/72157623492246249/" target="_blank">Andre din 02/08/10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Citat:
citat din mesajul lui sunflower1979

ah, Vivela am uitat sa-ti multumesc ca mi-ai amintit de dvd-urile cu Adibou. le am de multa vreme, i le-am pus lui denis mai demult, dar nu l-au pasionat, si ieri i-am pus din nou. am inceput cu dintii , de ce ne dor, de ce cad.... nici nu respira! si ce succes am la spalat dintii!
ne-am uitat la mai multe... mie imi trebuie ala cu "de ce facem febra" sa mi-l pun cand/daca face Denis, poate imi mai trece panica


Cristina, cea mai mandra mama de Denisuc (30.07.2007)

am editat sa schimb emoticonul, ca-l pusesem pe ala de-i falfaiau inimioarele-n ochi!


noi ne spalam si de 2 ori pe dinti seara, la interval de 10 min., sa fim siguri ca scoatem bacteriile alea albastre .
il iubesc pe adibou pt asta .

eu am gatul in piuneze si nasul blocat, ma tratez cu coryzalia.
david e ok, dar se vaita f tare in ultimele zile de dureri de picioare, cred ca sunt durerile de crestere. ieri s-a trezit urland de durere, am crezut initial ca i-a amortit vreun picior de la pozitia de somn. dar l-a tinut prea mult vaicareala - si cica il dureau amandoua. i-am dat o doza de nurofen, i-a trecut. dar ce pot totusi sa-i dau, sa fie cat de cat safe? ca parca nu i-as da mereu nurofen.


Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Citat:
citat din mesajul lui stefania_97

Buna fetele,

Ma gandeam oare de ce aici nu se imbolnavesc copiii atat de des din cauza gradinitei. Tot citesc ca sunt multi strumfi care se imbolnavesc cand merg la gradinita.

Anul asta cred ca a stat acasa Catarina bolnava doar de 3-4 ori si doar cate o zi in rest nimic. Oi fi eu mai norocoasa? Sau o fi pt ca e data de mica la cresa. Aici se insista mult pe spalatul pe maini, cica reduce infectiile cu 50%. si parintii sau oricine intra in institutie se dezinfecteza pe maini la intrare si la iesire. Sunt niste dispozitive instalate la intrare si toata lumea se da cu gel desinfectant pe maini.

Aici cel mai des copiii fac infectii la urechi. Raceli, viroze mai rar.

Vivela cate luni are Damian acum. Cum merge cu diversificarea?



O romanca in Danemarca
Stefania, mami de fetita frumoasa www.flickr.com/photos/balexandre/sets/72157601644638166/" target="_blank">Catarina din 25/08/10 si baietel nazdravanwww.flickr.com/photos/balexandre/sets/72157623492246249/" target="_blank">Andre din 02/08/10




stefania, damian o sa faca 6 luni pe 7 dec., deci n-am inceput diversificarea. am avut ieri o tentativa sa-i dau un morcov blenduit, fiersesem niste legume...dar n-am avut prea mult noroc, l-am pus in scaun pe damian, castronelul pe masa si m-am intins dupa o bavetica. in timpul asta el s-a repezit la castron si jaaaap pe el. a mai ramas de-o lingurita in castron, pe care a mancat-o singur cu lingurita .

daca il trag de maini sa-l ajut sa se ridice in fund se tine betos, sa se ridice in picioare. ar sta daca i-as asigura echilibrul. am facut asta si de atunci se tine numai asa, se uita mandru in jur cat de mare e el . in fund sta binisor, nu prea mai cade pe spate/lateral, dar nu exerseaza intoarcerile, nu se ridica in 4 labe. se mai taraste, dar cu scandal, ca e buflei (are 9 kg) si nu-i iese mereu. nu-l zoresc, ca nu vreau sa sara peste etape.

cam asta face, nimic spectaculos.


Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput