Sezatoarea canadiana (199)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Poate intereseaza pe cineva:

Groupes de discussion rémunérés
MBA Recherche organise présentement des groupes de discussion rémunérés avec des nouveaux arrivants pour connaître leurs expériences sur les services financiers.
Les groupes auront lieu fin novembre ou début décembre au centre-ville de Montréal ou à Québec.
Le groupe durera 2 heures et vous recevrez 75$ en gage de remerciement.
Pour plus d’informations ou réserver une place, communiquez avec nous au 514-284-9168.
Mariam Karem
Coordonnatrice de projet Recherche Qualitative

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Buna dimineata si o de la mine.

Ione, toate venim cu sotii! De regula la asa tip de intilnire, Xmas , se vine cu tot familionul.Numai la terapia noastra venim solo, sa-i "birfim "pe ei (si soacre)

Ailed, ce veste buna. Sa fie intr-un ceas bun, sa ai o sarcina usoara si fara probleme. Nu o sa uiti asa usor vizita cu bucluc din State.Deci stafeta e predata.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Ione scuze si un Pe cine am mai uitat de trecut??? Cum sa vii mai singura? Ia-l si pe sot de-o aripa ca are cu cine se conversa garantat!!!

Ailed15 felicitari si sa fie intr-un ceas bun!!! Sarcina usoara!!!

Lorelai succes cu franceza!!

Apropos de targuri si expozitii, eu am fost sambata la un Craft Show la Ste Anne de Bellevue cu obiecte de Craciun si nu numai.

Si am intrat in vorba cu una din expozante de ceramica. Era foarte frumos colorata si i-am facut complimente la care ea imi zice ca sunt culorile regiunii sale natale, rosu, galben si albastru. Eu fac ochii mari pentru ca avea un accent clar de Franta si am crezut ca nu am inteles eu bine culorile enumerate de ea. La care ea imi spune ca sunt culorile din sudul Frantei.

Atunci i-am spus ca sunt si culorile Romaniei, etc. Si incepe sa-mi povesteasca ca si ea a stat 2 ani in Rom la sfarsitul anilor 60 cand a lucrat tatal ei la nu stiu ce intreprindere de cerneluri. Si isi amintea ca a stat pe Calea Dudesti si ca in spatele blocului era un cimitir de care ea si frate-sau erau speriati mai ales cand era vreo inmormantare si treceau cu sicriul deschis...

Inca mai tinea minte cuvinte in romana si unuia din baietii ei i-a pus nume romanesc. Asa-i ca-i mica lumea?!?

O zi buna sa aveti!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Rosu, galben si albastru este si steagul Andorrei, o mica tara in sudul Frantei. are si stema pe steag, ceva care aduce cu stema Moldovei.

http://www.andorrabank.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Citat:
citat din mesajul lui delphin

Rosu, galben si albastru este si steagul Andorrei, o mica tara in sudul Frantei. are si stema pe steag, ceva care aduce cu stema Moldovei.

http://www.andorrabank.com/


Da, sunt si culorile Chad-ului. Dar clar nu era de acolo Si nu avea nici accent catalan ca sa fie din Andorra.

Dar sa revenim la oile noastre, Delphin, pana la urma nu ne-ai pus poze de la bal!?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

IONE - oricand poate sa devina de post daca o umpli cu mere si nuci, scortisoara, sau dovleac! In aluat nu e nimic de dulce. Cred ca in weekend experimentez si alte umpluturi.
Ah, auberge espagnole, tocmai l-am vazut si noi acum vreo luna, intai sotul meu, li l-a pus la scoala, la francizare

Ce fel de dovleac pot sa iau aici, care sa semene cu dovleacul de la noi? Adica ma rog, sa fie comestibil...

Tiiii, DELIA!! ASA?? apai sa fie intr-un ceas bun cu sucul ala de mere si voiajul la tara americana, daca peripetiile se termina asa de frumos!!!! Ai grija de voi, o sa fie bine!


Ia sa ma duc eu sa mai scriu ceva, ca IERI m-am si apucat!! Pana ieri doar am jelit, dar nu am fost in stare sa demarez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia79 spune:

Felicitari Delia , sa fie intr-un ceas bun.Gandeste pozitiv, va fi bine . Am mai auzit si noi de peripetii din astea la vama cu vecinii .

Ione, ce-mi place cum te culturalizezi tu si ne spui si noua pe unde ai fost. Eu abia astept sa pot duce Soimita pe la teatru, film si din astea, deocamdata ne multumim sa mergem la funtopia si caut piscina cu activitati pt bebei in rive-sud.

Anka, esti o bucatareasa tare talentata. Eu ieri, vrand sa fac niste legume la cuptor, era sa dau foc la casa . Am incercat sa fac la functia broil si nu a iesit...., mirosea puternic a ceara de la hartia aia cerata. Mai studiez problema .

Mai e subiectul cu siropei? help



Mamy de Sofia scumpa (20 septembrie 2009)
Pozici Sofia botez
www.monitorulsv.ro/Local/2009-11-23/Primul-bebelus-botezat-in-costum-popular-bucovinean" target="_blank">Sofia bucovineanca
Photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

Oana,Lorelaim, Nelia si pe mine ma agaseaza ideea ca traim intr-o lume artificiala, chimica.
Am avut o revelatie la un moment dat, un moment de trezire si de atunci incerc sa reduc cat mai mult impactul chimic asupra noastra.

In primul rand hrana, apoi substantele utilizate pentru menaj, apoi gazonul, apoi produsele de ingrijire corporala, cosmetice, salon spa, vopsele de par. Pentru vopsirea parului am cautat vreo 6 luni ceva sa-mi convina.
Pana aici am reusit cate ceva, mandra de mine, cu replica mereu pentru sotul meu marcat de obsesia mea sau mai degraba socat de preturile bio si gurmand la multe chestii ciudate, dar cand am ajuns la haine, nu am mai reusit decat 5%, avem cate ceva, dar preturile sunt fenomenale si oferta limitata.

Stiti voi ca in Ro aveam oroare de merele patate putin, mancam doar dintr-alea perfecte verzi de la turci? Nu am pus niciodatape mine o crema de protectie solara, din contra un autobronzant... Eram prea tanara, cu ochiii dupa baieti si iesiri cool, moartea era doar o chestie de urmarit psihologic in Ciuleandra. Jar. Amandoi...
Nici nu-mi vine sa cred ca eu sunt fata care s-a expus bronzajului atificial in salon ani de zile, virajul meu verde sigur m-a schimbat.

Cand sotul meu a fost notat cu intoleranta la gluten si lactoza am schimbat strategia de existenta a familiei, iar incecarea mea bio a devenit mai mult decat o necesitate.

Ma limitez la ce am nevoie, cum zicea si Nelia, incerc sa-i explic copilului ca daca nu pote citi componenta unui produs datorita substantelor pe care le contine, atunci nu-l cumparam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Ailed, felicitari! Nu mai tin imnte daca esti in Mtl. sau in To (sau in alta parte a Canadei), dar daca e Mtl si ai nevoie de ceva idei de unde sa mergi la medic samd, poti sa intrebi, noi pe-aici. Hai ca mai tin un pic hainutele de fetita :)

Ladies, am o problema, ca sa vedeti ce de treaba am :) Nu stiu in ce oala sa-mi fierb laptele. Ca reteta de chefir e cu lapte fiert si, in orice l-as fierbe din oalele din dotare, se afuma un piculet. Ati vazut oala de-aia cu pereti dublii de aluminiu pe-aici?
Anca, tu ziceai ca faci iaurt. Ideas?

Nelia, eu recunosc cinstit ca n-as fi fost in stare veci sa fac ce faci tu, trei copii mici in acelasi timp, barbat, mitza pe deasupra, gospodarie, plus trambalarea de colo colo. De cite ori te intilnesc face-to-face sau pe forum pe la alte subiecte re-am (ui' asa reinventez limba romana :) vreau sa zic ca de de fiecare data mi se intimpla acelasi lucru) revelatia ca tu nu esti "the usual housewife" cum ar putea fi tentat sa creada cine urmareste doar partea cu trei iezi cucuieti... Si inca mai am mistere de dezlegat, pe-ala cu idealismul il am la degetul mic

Ladies, pe mai tirziu,
S.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Citat:
citat din mesajul lui delia79

Mai e subiectul cu siropei? help


Mai e el pe undeva, da' nu cred ca mai scrie nimeni... la un momendat devenise un fel de dialog intre mine si Diana, da' cu ea poot sa vb. la telefon, asa ca nici eu, care l-am iubit pe subiectul ala, n-am mai scris.

Ai nevoie de ceva?

Ce e aia funtopia?

Simonna

Mergi la inceput