Pufi dragalasi de Ianuarie-Februarie 2010 (166)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Citat:
citat din mesajul lui livia1980

hop si eu!Tot vreau sa va intreb si uit...varsta[ban
Al meu pui nu vrea apa, ceai cate 20 ml....acum i-am facut compot de mere fara zahar...ca am citit ieri pe baby drink ca are zahar(asta stiam)...si acid citric...si inca unul...acid nu mai stiu cum...Asti-as cu capu'!Cum poti sa pui in ceai pt bebe asa ceva!
Si de acum ii dau compot!Dar nici pe asta nu prea il bea!...In schimb tatzi...muuuulta!
Ore sa incerc sa-i dau din canita?Daca se ineaca?

mami fericita dintr-o poveste de Dragobete


Din canita de bebe sau din cana noarmala?
Da-i ca nu pateste nimic.

Mara bea din biberon, canita cu cioc, cana normala, sticla. Ultima e preferata...


Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Citat:
citat din mesajul lui livia1980

hop si eu!Tot vreau sa va intreb si uit...varsta[ban
Al meu pui nu vrea apa, ceai cate 20 ml....acum i-am facut compot de mere fara zahar...ca am citit ieri pe baby drink ca are zahar(asta stiam)...si acid citric...si inca unul...acid nu mai stiu cum...Asti-as cu capu'!Cum poti sa pui in ceai pt bebe asa ceva!
Si de acum ii dau compot!Dar nici pe asta nu prea il bea!...In schimb tatzi...muuuulta!
Ore sa incerc sa-i dau din canita?Daca se ineaca?

mami fericita dintr-o poveste de Dragobete



Nici Arthur nu bea apa (ceai nu am incercat). Am incercat cu biberonul (TT), cu biberonul cu cioc din silicon (cu asta mai mult da pe el si ii place sa se ude ) cu canita, cu paharutul (cu astea se ineaca) si singura care merge cat de cat e lingurita. Bea vreo 3-4 lingurite si gata dar tzatzi, fara numar

Acum a invatat sa ma traga de tzitzi si zice "titi". E mortal

Mami de bebe Arthur, "printul zapezii" -07 ian 2010








"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire



Arthur, l'amour de papa et maman



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleysa spune:

multumim de capitol miremia!!!

si acum din cap trecut:

Micki, felicitari nashicii tale pentru micuta Marina, sa va traiasca!!!

Citat:
citat din mesajul lui cris.dogarel

bag si eu o descarcare mica, poate se pierde la sf de capitol...
sunt/em dupa o perioada de tzatzaiala/maraiala mai intensa, dar care vine la capatul a 10 luni in care, recunosc, ema nu a dormit nicioadta "bine" noaptea. ba chiar la inceput de tot era mai ok intre 21-24, adik exista un somn de 3-4 ore intr-o zi,legat.insa de cateva luni bune nu doarme deloc legat mai mult de 1 ora, daca nu are tzatza la indemana. adoarme inapoi numai asa.si noaptea la fel, adik se scoala la 1 ora...ma rog, stiati asta.insa m-a ajuns oboseala si m-am plans in casa, am incercat mutari de patutz/camere, etc.nu merge. ce ma doare e ca tati propune sa fim mai"intransigenti", cumpara LP, ema nu-l bea, face ceai pt noapte, ema nu-l bea, merge el la ea daca se scoala la 20' dupa ce a supt si ema urla, el o plimba/leagana in brate. ema urla tare. toti ne sculam si ne stresam, iar el se supara ca si cum...e vina mea, ca am invatzat-o doar cu tzatza,ca nu o las sa mai planga (nu suport sa o aud plangand.deloc. am ramas cu sechele de la primele 5 luni cand, indiferent ce faceam, urla taaare). ideea e ca mai obosesc si eu, zic in casa, dar nu ma asteptam la solutzii de...sprijinit stresul si chinuit copilu'. eu cred ca ema e altfel (decat Ana sau altzi bbi), mai "needy", mai mamoasa, nu stie sa se descurce singura nici la somn, nici la joaca, etc.cred ca poti incerca metode, suzete, etc, dar, in final, copilul alege ce i se potriveste, nu?chiar daca asta nu se pupa cu programul si preferintele adultilor...
unoeri mi se pare ca o leagana "prea tare, disperat". cred ca vrea sa ajute, dar...as prefera sa nu se ambitioneze sa iasa lucrurile "his way"
na, am zis...

Cris, mami de Ema, my lucky 13 si Ana



Cris ...si eu am un copil dependent de tzitzili mele pentru somn, chiar ma gandeam dimineata daca le-a dat vre-un pic drumul azi-noapte...cred ca nu......norocul meu este ca sunt singura si dorm cu Isabela in pat (ca e bine sau nu ...asa nu stiu) si in felul acesta pot sa ma odihesc si sa nu scol tot blocul in picioare in fiecare noapte. Asa ca daca te face sa te simti mai bine ...Ema nu e singurul bebe mai mamos ...si noi suntem la fel, iar in cazul nostru eu am fost cea care a incercat sa "rezolve" problema mai dur...dar am renuntat k mai rau faceam.

Offf..nush daca intelegi ceva, k de 3 ori m-am oprit k sa ii dau Isabelei tzitzi sa o adorm la loc ...trimit acum ca s-a trezit de tot

Nu exista decat un singur copil perfect in lumea aceasta si fiecare mama il are.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Citat:
citat din mesajul lui livia1980

hop si eu!Tot vreau sa va intreb si uit...varsta[ban
Al meu pui nu vrea apa, ceai cate 20 ml....acum i-am facut compot de mere fara zahar...ca am citit ieri pe baby drink ca are zahar(asta stiam)...si acid citric...si inca unul...acid nu mai stiu cum...Asti-as cu capu'!Cum poti sa pui in ceai pt bebe asa ceva!
Si de acum ii dau compot!Dar nici pe asta nu prea il bea!...In schimb tatzi...muuuulta!
Ore sa incerc sa-i dau din canita?Daca se ineaca?

mami fericita dintr-o poveste de Dragobete


Din canita de bebe sau din cana noarmala?
Da-i ca nu pateste nimic.

Mara bea din biberon, canita cu cioc, cana normala, sticla. Ultima e preferata...


Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)




Daaaa, ce buna este la moflaiit! Halba este cea mai cea dintre toate. Cand o vede

varsta lui Tudor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Citat:
citat din mesajul lui tomaca

pai nu, caci forumul acesta imi spune iar sa astept 60 secunde .
Multumiri de capitol Mire, trebuie sa-ti ridicam statuie.
Felicitari Dany.

varsta lui Tudor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan



Te inteleg perfect!
Si cu userul comun patesc asa cand vreau sa anunt capitolul nou. Oare sunt prea rapida? Ar trebui sa o las mai slow?


Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)




Asa mi-am zis si eu prima data. Dupa ceea mi-am dat seama ca-mi spun asta ca vorbesc repede si cu gura deschisa. Asta este semnzatia pe care mi-o provoaca mesajul. Pai daca eu acum am chef si timp de scris? Domn'le talentul literar nu se poate fragmenta in mesaje la 60 de secunde .

varsta lui Tudor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Miremia de capitol nou
Incepusem sa scriu la capitolul trecut long time ago...imi mut mesajul:



va multumim ptr felicitarile la adresa realizarilor puiului de grec. Haircut pai ar fi bine sa mearga singur mai repede ca e un element esential in a ti-l accepta pe la gradinitze mai devreme si nu vezi ? daca ne taie astia macaroana de la anu?

Miremia sa stii ca e numai de bine cu dintii aparuti mai tarziu, am o prietena cu copil cu dintii dati la un an si 3 luni si acum copilul are 6 ani si in viata lui nu a avut vreo carie sau vreo problema cu dintii!

Cris d ELC-ul noi l-am primit in Grecia si l-am adus de acolo, dar l-am vazut si la noi la Mothercare, poti da un tel la Mothercare din Dorobanti sa-ti zica exact pretul, stiu ca in grecia era ceva gen 69E si aici preturile nu-s cu mult diferite.

tomaca sa va treaca repede maraiala cu dintishorul 4

LML Teo!

de Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Citat:
citat din mesajul lui micki_mica

Sunt super fericita!!!

A nascut nasa lui Kiti, acum aproape 1 ora. Am supica pe foc, sa ma duc sa ii duc la spital!
Abia astept sa o vad pe proaspata mamica! Pitica se numeste Marina, si mai multe nu stiu, si numele sper ca sa fi ramas asta!



Fac cinste! De mancat si de baut pe saturate pentru toata lumea, dupa pofte si putinte!






la la laaaa la la laaa





Kiti de Miki



Felicitari! Multumim de tratatie! Deci Kiti are o noua domnisoara de curtat? Ce bine! Poate ne-o lasa pe frumushica Mara noua ca va vedeati cam des cu ea in ultima vreme

Mai ramane sa ne luptam cu Jiji ptr asta mica, Ivan e oricum prea departe si profitam

de Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

In sfarsit am ajuns la...sfarsitul celor scrise de voi. Va fugaresc, am citit tot, cam pe diagonala asa...dar am citit.
Cris.D - nu s-a pierdut postarea ta , iti inteleg gandurile/frustrarea, dar nu pot sa ma bag sa dau sfaturi pt ca nu stiu. Dani doarme toata noaptea, dupa cum am mai scris, de la 9 la 7-7.30-8, de mancat nu mai mananca noaptea de la 4 luni si doarme cu sotul. Mi-e greu sa dau sfaturi in necunostinta de cauza. Daca as fi in locul tau probabil nu m-as mai duce noaptea la ea deloc, sa ii dea sotul lapte/ceai sa o plimbe in brate...poate e mai dependenta de tine. Zic si eu...

La multi ani TEO, sa cresti mare si cuminte. Acus-acus se face anul!!

Am scris si pe mailul comun!

Sunt "ofticata" mai ales pe micul pui de grec care zice MAMA....of...al meu a inceput timid cu ghe si ghi, tipa, chiuie, dar nici pomeneala de 'mama'....ca tot se vorbea in capitolul trecut de ofticat.
Ruxita, mie mi se pare ca e marisor Kay, dar nu am vrut sa zic ca sa nu te superi. Eu am pus marimea lui pe seama marimii sotului tau. Si cred ca Kay va semana leit cu el. Asa ca...e f bine ca el creste. Am nepotel care are probleme cu cresterea...si nu e bine, crede-ma, la cati doctori il duc si ce probleme isi fac parintii. E bine ca creste.

Pup pufii bolnaviori, sa se faca bine repede.

Si acum momentul nostalgic: tot cochetez cu ideea sa scriu povestea nasterii lui Dani, desi nu mi se pare nimic interesant sau inovator in ea, dar pt mine e ....unica. Tot nu am timp, tot caut un motiv sau o data importanta...si tot nu gasesc. Si ma gandesc ca deja nu mai e cazul, la 10 luni de la nastere, sa o mai scriu. Dar maine e ziua mea de nastere (stiu ca nu sunt in lista, am avut reticente la inceput in a-mi da ziua de nastere pt a nu fi recunoscuta de eventualii cititori neinregistrati pe forum), si ma incearca nostalgia primei aniversari cu copilul langa mine. Sunt f recunoscatoare pentru asta si ii multumesc lui Dumnezeu pt darul minunat pe care ni l-a facut. Oare mai are sens sa scriu acum? Ma gandesc ca eu citeam povestile de la nasterea unei stele, ma emotionau, dar eram insarcinata si hormonii tropaiau la greu....

Pana ma decid, ma intorc la munca, am f mult de treaba. va pup. O zi frumoasa. Mai citesc ce mai scrieti, sa stiti!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ale1212xa spune:

pe realitatea urmeaza un reportaj cu schimbarea indemnizatiei

-----------------------------------------
Dragos-Andrei(08.01.2010)...un bebic mic si pitic facea baie intr-un ibric

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Citat:
citat din mesajul lui ayanna_xem

Fetiliiiiii, n-am citit nik, dar am intrat sa va spun ca am auzit acum la radio pe tovarasu' ministru muncii care a zis ca legea cu indemnizatiile se va discuta in parlament in decembrie si NU se va aplica mamicilor care deja sunt in concediu, ci celor care urmeaza sa intre.
Nu e corect nici asa, dar macar noi putem sta linistite...si poate intre timp se mai razgandesc si lasa legea cum e acum si pentru viitoarele mamici.

Oricum...ma bucur pentru noi!


Citat:
citat din mesajul lui haircut

Io n-am tv acasa, dar mi-a zis al meu ca a fost ministrul muncii care a spus ca eventualele hotarari legate de concediul de maternitate nu se vor aplica mamelor aflate deja in concediu, s-au stabilit niste drepturi salariale si nu se revine asupra lor

Doamne ajuta!

mami de fetita finuta


fetelor mi-ati inseninat ziua! si luna! si sfarsitul de an! si anu' care vine !

ce suuuper ar fi!

de Yannis

Mergi la inceput