Floricele de liliac mai-iunie 2010 (38)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana1234 spune:

Buna si de la noi, ...

Cris..... si sa fii tare!!

Ale..tu parca intrebai de cum ii adormim, seara adoarme la tzitzi si ziua cand vad ca ii e somn, pun niste cantece pt copii pe trilulilu si ma plimb cu el in brate, la a 2 mel doarme...

Roxanici, Vic nu se intindea si nu era curios de ce bag eu in gura pana in ziua in care a implinit 5 luni. Acum trage de pahar , de orice am in mana si duce la gura.,el incearca....:) am si varsat un pahar de apa din cauza lui. E adevarat ca de la o zi la alta fac o gramada de lucruri..

I-am dat sa guste banana , s-a intins dupa ea si l-am lasat sa o molfaie putin, parea incantat de gust, in schimb cand i-am picurat putina portocala s-a cam strambat, dar mai tragea de mainile mele sa ii mai dau. Cred ca tare o sa ne mai distram la diversificare.

Azi am iesit afara pe la 14 a adormit instantaneu si ne-am plimbat juma de ora, ne-au speriat niste picaturi de ploaie am intrat in casa si ploaia nu a mai venit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

Mary si tu ziceai ca ti s-a promis de catre bebeshopp livrarea unor produse pe 18 noiembrie.
Le-ai primit ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Sebi, ne gandim la tine si asteptam vesti bune!



Sa fii mama e cea mai frumoasa meserie din lume!

Carla, mamica fericita a mazarichilor Natalia-Emilia si Sofia-Maria (25 martie 2010).

Blogul mazarichilor

Albumul mazarichilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

intr-o mini pauza, sa revin

Mary, nici eu nu ii dau mare lucru in plus Sabinei insa
- clatitele erau facute de mine, fara ulei (in teflon), fara sare, fara zahar. Sigur, era oul si laptele si faina alba insa cum a mai servit si cate un colt de paine din cand in cand am zis ca nu e mare bai.
- dintr-o boaba de strugure sa fie reactia aia? o fi, ce sa zic
- cartoful dulce il las o idee mai tare insa tot i se face zob in mana si il aduna cum poate si ea. o mai ajut punand in lingurita si ii dau lingurita incarcata sa o serveasca ea
- cereale bio si bucatele de mango taiate nu f minuscul; eu tin muuuult sa nu ii dau nici un fel de piure
- pare ok dupa portocala; s-a iritat un pic insa a trecut
- inghite cam tot ce baga in gurita; restul e pe langa bumbo ; dar da, inghite f bine dupa parerea mea
- plugin nu se traduce; da in google plugin slideshow si o sa gasesti sigur.
- cu aspiratul la raceala e asa si asa; perfect eu nu pot sa il fac ptr ca ea tipa si se enerveaza si practic isi face alte secretii instant..

Virginia, asa e si la mine cu tunsul; am parul cret sau ondulat (e cret cand e lung si ondulat cand e scurt ; imperfectiunile nu se vad insa si daca ma duc la o coafeza isi pune aia mainile in cap
Ce-ati facut la dr?

Jumper; noi avem un activity center cu jumper integrat; si dupa ce o las acolo, daca vrea sa ne plimbam de manute prin casa, face 2-3 pasi si incepe sa topaie. Intr-o zi m-am enervat si am zis ca il elimin din casa

mai revin, gata pauza


Ioana & Arturicii'S

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yoyoyo spune:

Sanatate puilor bolnaviori si recuperrare rapida,
noi suntem momentan pe picioare ok, am scapat fara antibiotic m-am tinut tare si a iesit, deci se poate si fara
nu stiam cum e , ca o bleaga am bagat in al mare tot ce zicea doctoritza lui :(
am ajuns si la homeopat, ne-a dat kalium broatum pt 10 zile , sa vedem cum o fi in continuare, mai mergem peste o luna si mi-a zis ca ar fi bine sa-i traga o amigdalita ca reactie :)

eu i-au calcarea carbonica ca i-am povestit ca transpir la greu :)


in rest , vreu si eu sa slabesc,
Cu Maria incerc blw i place la nebunie sa se murdareasca, mai si papa cate un pic
chiar asa Arturicii, Nana, Jocurban ...cele evoluate cu blw : sa ne puneti in tema ccu arata evoluatia la voi , voi suneti model pt noi la treaba asta :)
ca si greutate avem cred acu putin peste 7 kile ,categoria fluflu
Theo - merci ca ai intrebat de noi ce face ginerica Stelios:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cordelia spune:

Citat:
citat din mesajul lui bubu30

Mary si tu ziceai ca ti s-a promis de catre bebeshopp livrarea unor produse pe 18 noiembrie.
Le-ai primit ?

cRuxi super fericita de Alexandra Maria si Alexandru Andrei - 2 mai 2010



Si eu ziceam, si eu da le-am primit, dar costumul om zapadat l-am primit ptr varsta 18-24 luni.....au zis ca spat asta mi-l schimba....sa vedem acum


Cris - mult noroc sa fie bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crissy_C spune:

Ziua buna mamici!

Cris, nu te ingrijora, totul va fi bine, nu are Sebi bebi simptome pt boala aia urata

Sabina, si eu eram sceptica legat de produsele bio la inceput, dar intr-adevar, si mie imi plac cele pe care mi le-am comandat de la ei, cu mici exceptii (un sapun care nu miroase prea imbietor). De solutia de spalat vase sunt iarasi incantata, ca ii spal biberoanele maimutzicii si face multa spuma [edit: solutia, nu maimutica :)]

Virgi, multumim de info legat de nitriti, f interesant! Stiam eu de ce decojesc castravetele! :) Eu inteleg ca daca tinem legumele juma' de ora in apa rece, tot e bine, chiar daca pe urma facem supa si normal, nu aruncam apa... Dar cand ii voi face piure de morcov, de ex., o sa combin morcovul cu apa plata, nu cu cea in care a fiert. Si deci tocmai varful de la morcov nu e bun, ala fraged, hmmmmm...

Alina, mi-au venit produsele comandate de la farmacia clujeana, foarte seriosi si de treaba oamenii! Am amanat un pic comanda, pe urma am schimbat laptele comandat , si au fost foarte ok. Am comandat vineri si au venit azi.

Am luat si noi cereale bio de la Topfer, fara lapte, si am doua intrebari la mamicile care dau deja cereale bebeilor: le dati cu bibe sau cu lingurita? Cu lapte praf sau cu lapte din comert? Ca pe ele scrie ca se fac cu lapte integral combinat jumate - jumate cu apa, si sunt cereale de 4 luni+. Sa ma risc cu lapte din comert? Scrie undeva jos ca se pot face si cu formula, normal, dar m-am mirat ca recomanda in primul rand lapte integral...

Am fost in weekend la Kiabi si am luat una bucata costum bebe-cosmonaut, de care sunt foarte incantata, arata pitica in el ca o ursuleata pufoasa de plus! Au multe modele de combinezoane din astea, la 74 si la 94 de lei, eu zic ca merita comparativ cu ce am mai vazut prin oras! Si i-am mai luat si o bavetica-bluzita, are maneci, deci putem sa-i dam liber la murdarire!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

tocmai ce am terminat curatenia in camera copiilor; iar cu sortat, eliminat, mutat mobile, etc; sunt rupta;

peste ore trebuie sa fiu cu Sabina la control sa vedem daca a raspuns bine urechea la antibiotic (mie asa mi se pare insa dr vrea sa verifice)


Mary, parca tu intrebai daca am stat mult la dr cu Sabina.
Pt cei mici mergem la o clinica exclusiv ptr copilasi si daca mergem in programul lor de la 8 la 8:30 dim cand nu e cu programare, scapam cam intro ora jumate. Dar putem sa luam si programare de urgenta (azi ptr azi) insa tot asa, sa sun dim. Si cand ai programare scapi cam intr-o ora.

Aici stai enorm daca te duci la spital. Daca ma duceam cu glezna mea stateam min 7 ore. Daca te duce salvarea (si asta vine doar la urgenta urgenta nu ptr glezna sucita) si nu esti chiar critic stai mai putin, depinde de situatie.

Crissy, sa purtati sanatoase costumasul!


Ioana & Arturicii'S

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Virgi17 spune:

Gataaaa, am terminat si noi cu controalele pe ziua de azi.
Eu am fost la cel de 6 luni de la nastere si am facut si Papanicolau. S-a uitat dna dr si la sanii mei si citez:"vaaaai, ce s-au lasat" Zic: "daaaa, si n-am alaptat decat 4-5 luni. Asta e, noroc ca exista sutiene push up". Ramane sa fac eco de rutina la sani prin martie, cand isi mai revin.Dna dr isi exprima disperarea azi legat de unele paciente pe care le are si care in exagerarea lor de a fi mame perfecte, sar calu' si isi pun viata in pericol. Avea in travaliu o tipa care avea clar interdictie de nastere naturala pt ca avea o problema serioasa la inima(n-am retinut diagnosticul).Insa, ea vroia musai natural, a pus-o sa semneze pt decizia asta,insa saraca dr era numai valuri de transpiratie si emotii.O alta mama facuse o mastita super urata, refuza insa incizia, dar venea zilnic la dr ca sa ii arate cum i s-a mai facut sanul. Degeaba incercase sa o convinga sa ii faca incizie si sa inceteze alaptatul, ea nu si nu, vroia sa alapteze. Pana la urma dupa chinuri seculare, a cedat si i-a scos puroi cat 3 pumni, de ii ramasese gaura in san!!
Acu, sa nu dati cu rosii, insa nasol e cand se exagereaza cu simtul asta matern, de parca copilul e mai fericit ca mama ii crapa pe masa de operatie si el s-a nascut natural...insa ma rog, fiecare cu viziunea ei...

Ioana mea a facut azi vaccinul de 6 luni, masurat, avem 71 cm si 8.4 kg.Ne-a bagat in alimentatie si galbenus de ou, brocolli,salata in supa,pastai de fasole verde, gulie,conopida...cam asta am voie sa ii dau in combinatii in supa de legume. In rest, fata cuminte foc la vaccin,nu ne-a dat deocamdata nici un supliment de fier sau altceva.

Artu, si pe mine coafezele ma cam intreaba unde m-am tuns ultima oara de am toate lungimile in cap. Mereu le zic ca eu, ca sunt mare pasionata de frizuri la libera imaginatie.

Virginia, mamica fericita de Ioana(19.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

damian si-a inceput singur autodiversificarea: se servea singur din punga de pufuleti a lui david . eu trebaluiam pe la bucatarie, david il distra pe frate-su, radeau, ii auzeam. si apoi liniste, pret de 1 min. cand ma duc la ei, sa nu-mi vina sa cred, imparteau frateste niste pufuleti. si asta micu' manca tacticos de parca a facut asta de cand s-a nascut .
nu cred ca a mancat mai mult de 2, dar oricum...
iata deci la noi autodiversificare, se mananca pe shest....

uf, tre sa fiu mai vigilenta, sper sa nu-i apara bube acum de la pufi.


Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput