Revista Mami impotriva alaptatului in public

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Sunt multe persoane, atat barbati cat si femei care gasesc alaptatul in public 'nepotrivit'.
Eu alaptez dar nu am alaptat in public niciodata, sincer nu am incercat dar nu cred ca as putea. De ce? Pai nu cred ca as putea sa o fac discret.Nu cred ca as putea sa fac conversatie in timp ce alaptez, etc.In fine , nu despre mine e vorba.

Am o amica care are un bebe cu 2 luni mai mare decat al meu si ea alapteaza in public. Prin 'public' ma refer la resaturant /bar/piscina. Eu nu am absoult nicio problema cu asta, insa mai multe persoane mi-au spus ca ii deranjaza si ca de ce amica nu poate sa alapteze la locul special amenajat. Un singur barbat si 3 femei. Una dintre ele s-a plans ca baietii ei de 7 si 9 ani nu ar trebui sa vada citez ' how she flops her boobs out'. Altele au spus ca e indecent din cauza faptului ca angajatii clubului ( barmani/personal auxiliar, instructori tenis, etc) sunt localnici si se simt ff jenati din cauza asta. Asta mi se pare super aiurea deoarece clubul are si piscina. Nu se simt jenati de femei/ barbati in costume de baie? Plus ca daca au acceptat sa lucreze pt un club strain stiau clar ca noi nu ne imbracam/ comportam aidoma lor.

Cu toate ca asa cum spuneam mai sus nu ma deranjaza absolut deloc ca amica mea isi alapteaza baiatul, nu inteleg de ce nu merge la locul special amenajat , unde e mai comod- este un fotoliu pt alaptat, aer conditionat, statie de schimbat bebe, toaleta, etc si prefera la bar unde lumea bea si fumeaza, se vorbeste tare, se rade, in fine, atmosfera de bar.
De multe ori e singura la bar si ii aduce bona baietelul sa il alapteze si apoi il duce inapoi acasa. Sincer eu prefer invers, mai ales pt bebe caci aici este f cald, tantatri, ( barul este in aer liber, numai cu acoperis dar fara pereti- numai cu niste ventilatoare care nu fac fata caldurii).
Dar repet, nu mi se pare ceva nepotrivit si nu ma deranjaza.

Referitor la cele mentionate mai sus nimeni nu i-a reprosat insa amicei ceva in fata si nici nu s-au batut apropouri. Dar e clar ca exista si persoane care sunt deranjate inclusiv femei.

Referitor la ce a patit Ana , mi s epare josnic, nu numai pt ca nu e normal sa deranjezi /superi o femeie care alapteaza dar macar la copilasul ala sa se fi gandit ca ii era FOAME.

Ce s-a intamplat pana la urma la miting?

Lara mami de Errie si Jamie

Hawaii MexicoUS*Europe_and US * Wedding * ErinnKendall*KUALA LUMPUR * Bangladesh_Singapore_Bali * India*Nepal



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Lara, mitingul urmeaza, e azi la 12. Sa nu pierdem din vedere ca Ana era intr-un loc prietenos cu mama si copilul.

Legat de prietena ta, eu cred ca pur si simplu incearca sa duca o viata normala, probabil majoritatea alaptarilor au loc in mediu mai propice, cum il descrii tu, insa putina iesire din cotidian nu strica nimanui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Citat:
citat din mesajul lui 300

Lara, mitingul urmeaza, e azi la 12. Sa nu pierdem din vedere ca Ana era intr-un loc prietenos cu mama si copilul.

Legat de prietena ta, eu cred ca pur si simplu incearca sa duca o viata normala, probabil majoritatea alaptarilor au loc in mediu mai propice, cum il descrii tu, insa putina iesire din cotidian nu strica nimanui.

Ramona, de Anda Teodora din 10.10.2008
b de la bebe, blog...
blogul boboceilorr


Bafta mare!

Din pacate nu e vb de o iesire din cotidian. Aici, in Bangladesh nu prea avem unde merge cu copii mici...parcuri, oaze de liniste,locuri de joaca etc. La cumpararturi nici atat.
Clubul ( sunt mai multe dar in general mergem la este cel al carui membri suntem)e singurul loc unde poti iesi linistit cu copii mici...In alte locuri te trezesti ca sunt fotografiati/ atinsi si daca nu sunt la san..Nu se compara cu iesirile normale al unei mamae cu copii mici din Europa/ America/ Canada/Australia etc.
Deci inafara de spatiul special amenajat sau camera de joaca pt copii nu prea are multe alternative prietena mea. Eventual in restaurant unde e aer conditionat si nu se fumeaza.Asa ca e oarecum de inteles.
Ce am vrut eu sa punctez este ca cei fara copii sau cu copii mai mari, cu toate ca au o mentalitate cat se poate de 'vestica' in general nu vad chiar ok alaptatul in public chiar daca cunosc situatia si chiar nu ii spun in fata.

Ana a dat insa peste cinva care i-a spus in fata...ba mai rau s-a certat cu ea in timp ce alapta.

Cum spunea Ioana, daca ar fi fost un barbat care ar avea copii si si-a vazut sotia alaptand ( chiar daca nu in public)si s-a implicat in viata copiilor isi pastra parerea pt el.

Lara mami de Errie si Jamie

Hawaii MexicoUS*Europe_and US * Wedding * ErinnKendall*KUALA LUMPUR * Bangladesh_Singapore_Bali * India*Nepal



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Citat:
citat din mesajul lui 300

Sa nu pierdem din vedere ca Ana era intr-un loc prietenos cu mama si copilul.



Ramona, de Anda Teodora din 10.10.2008
b de la bebe, blog...
blogul boboceilorr


Si da,ai dreptate ma gandesc ca mai degraba ar fi tb sa incurajeze alaptatul la un astfel de eveniment.
Parca tu spuneai ca nu ai vazut 'loc de hranit cu biberonul'
Nici eu , insa in spitalul unde am nascut eu am vazut semnul pt hranit cu biberonul interzis : un biberon taiat cu o 'cruce' rosie.
Fetita mea de doi ani( si care inca mai vrea biberon) care m-a vizitat la spital a avut insa 'dispensa' :)

Lara mami de Errie si Jamie

Hawaii MexicoUS*Europe_and US * Wedding * ErinnKendall*KUALA LUMPUR * Bangladesh_Singapore_Bali * India*Nepal



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Lara, Nushulica discutia despre actul alaptarii in public in sine este lunga, contine tot felul de povesti si argumente si este la sectiunea Alaptare de pe DC, am dat link in mesajul meu anterior.

Eu vad acest subiect ca fiind despre altceva si anume despre felul in care o mama a fost abuzata si hartuita in mod public si in mod oficial de catre reprezentantii revistei Mami, care au chemat inclusiv serviciile de securitate in sprijinul lor, pentru ca alapta in mod decent in public.

Problema se pune in primul rand legal aici.Atata vreme cat alaptatul nu este o activitate interzisa sau ilegala in Romania, iar organizatorii targului nu au afisat la loc vizibil la intrarea in spatiul inchiriat de ei vreo regula interioara care sa interzica alaptarea (ceea ce le-ar fi dat foc la valiza de la inceput), faptul ca aceasta femeie alapta este absolut indreptatit si ok din punct de vedere legal. Faptul ca a fost hartuita, intimidata, data afara,amenintata, impiedicata sa isi desfasoare activitatea si asa mai departe sunt abuzuri din punct de vedere legal si o pata imensa pe imaginea revistei respective data fiind natura situatiei in care reprezentatii sai si-au exercitat abuzurile si anume o mama ce alapta, adica fix in grupul lor tinta de persoane si subiecte.

Individul in cauza, pe langa lipsurile lui evidente ca om, este un profesionist de marketing de toata jena dupa parerea mea, pentru ca sa faci asa ceva in mod public, unei femei care alapteaza si care intamplator este foarte cunoscuta in media, ca de fapt de aia firma ta a invitat-o sa tina seminarii care sa iti vanda tie revista, seminarii in schimbul carora i-ai oferit un stand destinat asociatiei Mame pentru Mame etc etc etc...nu are ce cauta in marketing nici la vreo cooperativa sateasca.

Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Alaptatul in public e legal. Locurile pentru alaptat sunt facute pentru copiii care pot suge doar in liniste si pentru alte nevoi (schimbat copilul, adormit copilul, etc.). Nu e obligatoriu sa alaptezi un copil doar acolo asa cum nu e interzis alaptatul in public.

Oricum, din cate am inteles, in cazul de fata locul de alaptare a fost facut ad-hoc in timpul scandalului. Dar oricum, mamica nu ar fi putut sa-si paraseasca standul si sa mearga cu un copil suparat ca ii e refuzat sanul (probabil plangand) prin multime pana la locul de alaptare.

Mi se pare absolut criminal sa certi o mama in timp ce alapteaza, sa deranjezi un copil la san. Nu numai ca ii intrerupi masa, dar locul acela pentru el pana atunci a fost locul cel mai sigur din lume, locul cel mai linistit si calm...

Puiul meu nu a suportat niciodata nursing cover, se enerva cumplit. Recunosc ca nici eu nu as putea manca acoperita ca la inhalat aburi si cred ca nici un copil nu ar putea manca asa, mai ales ca nu-i poti explica de ce-i faci asta. Apoi mi-am dat seama ca de fapt nu am vazut deloc copii sugand acoperiti. Nici in tara, nici in strainatate, doar tot in pozele unor reviste din astea gen mami la noi... Si in strainatate orice site de alaptare si parenting serios e total impotriva nursing covers.

Si la urma urmei ce sa acoperim? Jur ca atunci cand alaptez mi se vede mai putin din sani decat la o adolescenta sexy de pe strada. Nu inteleg ce e cu rusinea asta?

Sunt curioasa daca barbatii super rusinosi de care vorbiti intorc ochii de la tv cand vad o tipa mai decoltata. Nici macar nu ma leg de cele cu sanii goi.

http://iinformedparenting.blogspot.com/2009/12/society-and-sexualized-breast.html

Ideea e ca acesti oameni super rusinosi sunt produsul societatii "formuliste" in care traim. Cum spune tipa asta:

http://9davids.blogspot.com/2010/11/nurse-ins-are-for-everyone.html

ca ea a vazut prima data la 23 de ani o femeie alaptand. Nu e normal. Si apoi ne mai miram ca nu stim alapta, ca nu vrem sa alaptam, sau ca sunt atatea idiotenii spuse despre alaptat (ca dupa 6 luni daca ii dai e otravitor laptele, etc.). Si ne mai miram ca sunt atatia soti care nu isi sustin sotiile sa alapteze. Ca sa reusesti sa alaptezi ai mare nevoie de suportul familiei. Daca un barbat nu a vazut nici o femeie alaptand nu i se va parea normal actul acesta si poate va considera ca sotia lui face experimente hippioate pe copilul lui.

Ce stiu sigur e ca sotul meu nu se oripileaza cand vede o femeie alaptand. Isi intoarce capul in alta parte, ca sa o lase sa alapteze linistita. Dar i se pare un lucru normal.

Si ce sunt mandra e ca si fiul meu va considera normal alaptatul si isi va sustine peste ani sotia cand aceasta va trebui sa alapteze. Si mai sunt mandra ca, atunci cand am mai alaptat in public si m-au mai vazut unii oameni, poate i-am ajutat sa li se para normal lucrul asta.


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

"As a mother comforts her child, so will I comfort you." - Isaiah 66:13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Citat:
citat din mesajul lui nushulica

...,trebuie folosit un sal sau ceva (nursing cover cum le zice in afara si pe care btw toate mamicile din afara il folosesc cand alapteaza in public)


as ma maienerveaza generalizarile astea de la persoane in necunostinta de cauza... eu traiesc in afara si nici nu stiu ce-i aia, iar in anturajul meu aproape toate mamicile au alaptat. Ca si mine.

Din cate am inteles, doamna nu avea pe cine lasa la stand.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Am o problema.

Pe blogurile pe care se discuta acest incident, cat si pe site-ul asociatiei Mame pentru Mame apare un user (sau mai multi) intitulat "Alina", "Georgeta" sau "Adriana" care uneori sustine ca este expozant la respectivul targ, are un limbaj foarte agresiv la adresa Anei Maita si a carui identitate trimite catre site-ul desprecopii.com. Banuiala mea este ca acest user se asociaza unilateral si abuziv cu site-ul desprecopii, desi lasa impresia ca ar reprezenta site-ul. Mi se pare total aiurea ca DC sa fie asociat astfel cu exprimarile descalificante ale acestei/acestor persoane.

Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaD spune:

De bun simt cand alaptezi e sa te retragi intr-un loc discret,nu sa-ti expui sanii plini de lapte-n vazul tuturor.C-a existat acolo un loc special amenajat...cu-atat mai mult! Chiar si cand bebelusii sunt alaptati in parc,pe strada,s.a.m.d. ar trebui sa se acopere sanii c-o batista,un sal,ceva.Chiar am vazut mame care procedeaza asa.Dar noi,falindu-ne ca alaptam,de parca nu s-ar face asta din cele mai vechi timpuri,ne scoatem cu nonsalanta sanii in vazul tuturor.E o discutie vasta...asta-i generatia acum.Pe vremuri doar tigancile alaptau "la vedere".Eu n-am alaptat niciodata-n public,in afara sotului chiar nu m-a vazut nimeni.
Raluk16...ziceai ca sanii se vad mai putin cand alaptezi decat unei adolescente sexy pe strada.Tin sa te contrazic,am vazut mame de 80 kg cu niste sani nu tocmai mici,sa nu comparam!Si daca o faci,se presupune ca noi suntem mame,dam educatie puilor,nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

RamonaD, dupa cum am mai spus deja, discuta despre ce este sau nu "de bun simt" in opinia unora sau altora, se poarta in alta parte, la sectiunea despre alaptare:aici.
Discutia asta este despre o actiune abuziva si ilegala a reprezentantilor revistei Mami, asa cum o vad eu si nu cred ca poate pune cineva in balanta o agresiune asupra unei persoane cu un act legal al persoanei agresate pe motiv de "bun simt" in acceptiunea particulara, individuala a unora.
De "bun simt" sau nu, alaptarea in public este legala si permisa, agresarea cuiva nu este nici legala si nici permisa. Aici e diferenta.


Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).

Mergi la inceput