Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(53)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viss spune:

manu - esti o dulce ca ai putut fi pe faza si mi-ai raspuns asa de repede.am vrut sa aud , sa citesc ca se poate si sa fie bine.adica sa nu nasc peste 1 luna eventual, chair tu ai depasit gandurile mele, eu ma gandeam sa am macar 32 sapt, tu ai stat pana la 37, ceea ce e mai mult decat mi-as putea imagina- in sens favorabil, binenteles.si colul meu tot asa e, 1/3- 1/4 dinspre interior, unde vine si capul unuia din bebici, e deschis, restul 2/3 e inchis.asa ca , voi fi cuminte.m-am chinuit prea mult sa am bebicii astia..si nu-mi doresc decat sa le fie bine, chiar dc mie nu prea o sa-mi fie- o sa ma arda patul rau, stiu

23 SA+ mami de 2 buburuze:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

viss durerile descrise de tine le am si eu
cand pe dreapta cand pe stanga
plus ca abia ma intorc de pe o parte pe alta
daca as putea as dormi in fotoliu atat mi e de greu sa ma intind
eu n as folosi indometacin, stiu ca are contraindicatii in sarcina, mai bine inlocuieste l cu uscosin

daca stai in pat ar sanse mari sa se inchida colul
stai linistita, fara efort, fara stres si o sa fie bine

+32 cu motaneii Razvan si Robert si mami de Vlad (12.12.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

VISS, stiu cum e, si eu am trecut prin asta si am avut nevoie de o incurajare, asa ca acum nu precupetesc nimic in a ajuta alte gravidute, macar cu o vorba buna.

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweet30 spune:

draga VISS,si eu am patit la fel. La 20 de saptamani am aflat ca am colul, partea interioara, deschisa, capul printesei impingea in col si la 21 sapt si 2 zile mi s-a facut cerclaj. Mentionez ca eu stau la pat de la 5 saptamani, drumul meu zilnic a fost si este la baie si inapoi,atat, si cand ma duc la control...asa ca, nu esti singura...acum am 26 de sapt si 2 zile...si inca mai sper sa depasesc 32 de sapt, sa inchei luna 7. In continuare fata sta cu capul in col, e placerea ei .
Mult curaj, rabdare, rugaciuni, si nadejde in Dumnezeu

26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Atassa spune:

Citat:
citat din mesajul lui ariadna33

FELICITARI pentru bebe luptator, Atassa! este o minune asteptata si cred ca esti fericita, eu iti doresc sarcina usoara! sa ne mai aduci vesti despre tine!

mamy de gemenasi dragalasi [/center][/teal][/font=Georgia][/i]


Mul;tumesc mult Aridna de incurajari...azi am fost iar la echo si i-am auzit inimioaraaaaaaaaaaaaaaaa...deci ramane un luptator:)

Va doresc sarcini usoare si numai bine la bebei:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Atassa

Citat:
citat din mesajul lui ariadna33

FELICITARI pentru bebe luptator, Atassa! este o minune asteptata si cred ca esti fericita, eu iti doresc sarcina usoara! sa ne mai aduci vesti despre tine!

mamy de gemenasi dragalasi [/center][/teal][/font=Georgia][/i]


Mul;tumesc mult Aridna de incurajari...azi am fost iar la echo si i-am auzit inimioaraaaaaaaaaaaaaaaa...deci ramane un luptator:)

Va doresc sarcini usoare si numai bine la bebei:)


Felicitari! sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

am cautat si eu pe net- si am gasit burtiere si centuri .eu de care sa iau ? burtierele sunt mai ieftine, dar oare, au efect la mine?cred ca imi trebuie centura, nu? la tonus elast- am gasit centuri reglabile, dar au si simple si cu chilot atasat..si sunt cam 800.000, ati folosit/ gasit mai ieftine, pe undeva?




23 SA+ mami de 2 buburuze:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturas2010 spune:

fetele..ieri am fost la eco de control, fetita e micuta 1100 gr si baiatul 1370, oricum sunt mai mici decat varsta menstruala...

imi facusem analizele luni si le-a luat tot ieri, cuulturi col ok, dar surpriza...TGO si TGP aqproape 300 in conditiile in care in trim 2 erau 10 si 13, iar in spital la cerclaj erau tot ok..niciodata nu am avut probleme cu ele si nici cu altele....de aici m-a mana pielea si mi se umflau mainile, urinam colorat..si toate de maxim 2 saptamani...

dr de la eco mi-a scris asa cam ce analize ar tb sa mai fac cu referire la astea proaste si mi-a recomandat sa medrg de urgenta la profu, la bucuresti, pregatita de internare...am sunat inainte si pe la 4 eram la spital..si ce credeti, m-a trimis inapoi acasa sa fac analizele recomandate de dr de la eco si sa sun cand am rez...

i-am explicat ca la noi nu se fac...se trimit tot la buc..si vin dupa o sapt...si asa si este..vineri i-aurez..in loc sapt viitoare sa fac deja traqtament...

toate astea dupa ve am lut 2 gynipral pe zi si 2 arefam de 200 oral...sigur de aici se trage...

acum pun arefamul vaginal peste cerclaj//merge?:??iar la gynipral vreau sa renuunt 1-2 zile sa vad,, ca burta si cu el si fara tot pietroi e si se tuguie..

contractii nedureroase sunt alea ridmice, ca un secundar, in partea de jos a uterului???de 2--3 ori pe zi|??

ce puteti sa ma invatati????


fluturas 30EMANUEL MIHAI+ MARIA CLARA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturas2010 spune:

Citat:
citat din mesajul lui viss

manu - esti o dulce ca ai putut fi pe faza si mi-ai raspuns asa de repede.am vrut sa aud , sa citesc ca se poate si sa fie bine.adica sa nu nasc peste 1 luna eventual, chair tu ai depasit gandurile mele, eu ma gandeam sa am macar 32 sapt, tu ai stat pana la 37, ceea ce e mai mult decat mi-as putea imagina- in sens favorabil, binenteles.si colul meu tot asa e, 1/3- 1/4 dinspre interior, unde vine si capul unuia din bebici, e deschis, restul 2/3 e inchis.asa ca , voi fi cuminte.m-am chinuit prea mult sa am bebicii astia..si nu-mi doresc decat sa le fie bine, chiar dc mie nu prea o sa-mi fie- o sa ma arda patul rau, stiu

23 SA+ mami de 2 buburuze:



eu la 22 sapt aveam colul super de 4...incis..si la alt eco la o sapt a scazut la 1,5, am facut repaos la pat o sapt si nu s-a marit din contra, fiind gemelara si fetita cu capul in el...mi-a facut cerclaj la 24 sapt...



fluturas 30EMANUEL MIHAI+ MARIA CLARA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Viss imi pare rau sa aud ca ai dureri. Stiu prin ce treci-si eu in ultimu trimestru aveam un junghi pe stanga inghinal de debia ma miscam si ma intorceam in pat. Era groaznic. As vrea sa te incurajes sa iti zic ca a trecut..dar a trecut doar dupa ce am nascut.Tre sa stai la pat si sa mergi duar la baie, nu facut papa, nu mers la bucatarie, cineva sa te ajute si tu mergi doar la pat si la wc atata, ca dc nu te poate interna si nu e atata de amuzant.

manumanu uaau da ai stat in pat nu gluma. Internata sau acasa?

Mie doo sapt la spital internata (sapt 32-34) si mi s-a parut f mult. Acu insa ma gandesc cu drag la perioada aia, m-am impretenit,. fetele din salon aveau povesti cam ca a mea, mancam povesteam impreuna, ne uitam la telenovele..



sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna

Mergi la inceput