Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(53)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Despre carucior/scaun masina: daca iei un carucior cu landouri care se regleaza la orizontala, nu mai ai nevoie de alt landou. Scaunul de masina e arhisuficient. Noi am avut la inceput scoici simple de pana la 1 an jumate, dar la 9 luni le-am schimbat cu unele 2-18 kg, deci care o sa ne tina pana la 3-4 ani (am luat Akta Graco Duologic, care se pun cu spatele si dupa un an, din motive de siguranta, si sunt super). Bine, mi-a parut rau dupa aia ca n-am stiut de la inceput de astea, ca nu le mai luam pe primele, si asa in primele luni nu am prea umblat cu masina, fiind iarna grea, mai mult ieseam in carucior cu ei. Daca cercetam un pic mai mult, le gaseam pe astea si nu mai dadeam banii pe scoici, noroc ca au fost ieftine. In concluzie: carucior cu landouri pana la orizontala si scaun de masina grupa 1 (de la nastere la 18 kg). Dupa 18 kg, nu mai stau in scaun din asta, trebuie luat un inaltator si ceva protectii de cap.

DRAGAICA, ai mei s-au nascut aproape egali ca greutate si lungime (2240 si 2260, 49 cm resp 50 cm lungime), apoi ea a ramas putin in urma inca din spital, dupa care diferenta s-a mentinut... acum e peste 1 kg intre ei, dar arata foarte bine si sunt sanatosi, asta e important. La inaltime au ramas egali si acum. Doctorita noastra de la inceput ne-a spus sa nu-i comparam! Fiecare copil se dezvolta diferit.

Edit: uite asta e scaunul de masina de care vorbeam: http://www.carseat.se/store.html.

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

M-am uitat in caiet si la 4 luni era o diferenta de 800 de grame intre ei

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui manumanu

M-am uitat in caiet si la 4 luni era o diferenta de 800 de grame intre ei

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008



La nastere au avut 300g diferenta, apoi diferenta s-a tot marit pana a ajuns la 900g. Stiu ca gresesc coparand da ce sa fac....cand il vad pe Felix cat e de sclifosit, cat miroase tzatza cat o analizeaza pana mananca mi se face rau. Seby in schimb papa ca un haplea zici ca se bat turcii la gura lui , mie-a teama sa nu ramana in urma mult Felix.

http://community.webshots.com/user/Dragaica

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dragaica

Vroiam sa va intreb daca intre gemenii vostri este o diferenta mare de greutate.
Ai mei deja au 900g diferenta intre ei, ma obsedeaza ideea, fac mereu comparatie intre ei, nu ma pot abtine. Seby are 6200kg iar Felix are 5300kg, mie mi se pare prea mare diferenta, pediatra nu se streseaza....bine ea nu se prea streseaza pentru nimic.
Plus au caputurile mici, Seby 40cm,el e in grafic pe cand Felix 38cm e la limita inferioara.

A doua problema, au inceput sa se constipe, Felix n-a iesit timp de 5 zile, pediatra cica sa nu stresez si sa-i dau apa cu zahar brun sau susc de pere diluat cu apa. I-am pus supozitor cu glicerina si tot n-a iesit, abia a doua zi a iesit de buna voie. Mai stii alte reedii inafara de astea.
Va raman recunoscatoare pentru orice sfat .

http://community.webshots.com/user/Dragaica

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010




Fetele mele la nashtere au fost egale (2100) si la aproape 1 an sunt diferentziate prin 700 grame (Alena 8200 si Nataly 7500). Iar la circumferintza craniana prin 2cm (Alena 45 cm si Natalia 43 cm) deshi la nashtere diferentza a fost de doar 1cm (32.5 si 31.5). Mie mi s-ar parea suspect daca ar evolua la fel la fel, deci sunt pro diferentze .

Pentru constipatzie eu am folosit vreo luna lactogen de la nestle in combinatzie cu lp-ul nan.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui adishor_1975
In privinta caruciorului de gemeni voiam sa va scriu.. am fost la BabyExpo si m-am intors si mai confuza . Asa ca va intreb pe voi, mult mai experimentate ca mine
- ce este mai practic/simplu de manevrat? carucior clasic (gemenii unul langa celalalt) sau modern/tip vagon (gemenii unul in spatele celulalt)?
- care este combinatia potrivita dintre carucior, landou, scoica, scaun masina? sa iau carucior + landou + scaun? Sau carucior + scoica + scaun? ce se foloseste cu adevarat?

Multumesc si weekend placut tuturor!
Adishor +29 si Porumbitzele



Si noi avem tot carucior tip trenuletz de care sunt multzumita. Cum au zis si dragaica si manumanu, incapi pe ushi/porti, pe trotuare (cand exista...cel putzin la noi in cartier sunt o raritate ), bb-ii nu se deranjeaza daca dorm pe rand, ii poti pune si fatza in fatza pt distractzie (la noi functzioneaza de la 6 luni). Caruciorul nostru (inglesina domino twin) este cu landouri detashabile care se transforma in scaune sport si cica merge pana la 3 ani. Scoicile nu le-am mai luat pt ca le aveam deja de alta marca. Ce pot spune ca landourile sunt neaparat necesare pana la 6 luni (pt ca bb-ii e bine sa fie culcati perfect la orizontala), dupa iti trebuie scaune cu diferite inclinari. Scaunele auto ajuta montate pe carucior pt bb-ii care fac scandal afara... in scoici sunt un pic mai ridicati si au alta..."viziune". Noua ne-au lipsit. Totushi pt varianta sport ash opta pt un alt carucior, care sa fie mai subtzire, mai ushor, de vara. La anul probabil vom lua si noi daca nu cumva sarim deja in tricilete...mai vedem.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:

Ladies, bine v-am regasit!

Manu-manu, Fluturas, Dragaica, Larisel, multumesc pentru sugestii si detalii
Am strans carti de vizita la BabyExpo si zilele urmatoare mi-au promis furnizorii de carucioare ca-mi trimit pe email modelele, preturile. Intr-adevar, cei mai multi se laudau cu carucioare tip trenulet, "sunt mai practice". Iar eu, recunosc, am o slabiciune pentru cum arata gemenii in caruciorul clasic, unul langa celalalt

Fluturas, mi-am facut cont pe e-bay, astept confirmarea sa pot cumpara colac, mi s-a parut o idee foarte buna sa invete porumbitzele sa inoate. (Eu mi-as petrece jumatate din timp in apa)

Manu, incerc sa ma prind cum este cu PM, sa-ti dau un semn

iar in privinta greutatii... nici nu s-au nascut porumbitzele si eu sunt deja ingrijorata. La toate ecografiile a existat o diferenta clara intre ele, inca din faza embrionara! Sper ca la eco 16 dec cea micuta sa fi recuperat putin, sa se nasca sanatoasa, asta conteaza.

Multumesc frumos,
Adishor + 29 si Porumbitzele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreiutasg

Salutare fetelor,

Nu am reusit din lipsa de timp sa intru pe forum si voi stiti cum e...
Pe 20.11.2010 au venit pe lume Alexandra cu 2210g si Stefania 2190g
Azi pe 27.11.2010 facem ...1 saptamana

Va pup si imbratisesz pe toate
+

MOTTO: Nu pot schimba directia vantului dar pot schimba pozitia velelor astfel incat sa ajung intotdeauna la destinatie[/i]




Bine ati venit pe lume Alexandra si Stefania!
Sa cresteti mari, sanatoase si sa aveti noroc in viata! sa aduceti numai bucurii parintilor!
Refacere rapida, Adreiuta!

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=4" target="_blank"> votati rasaritul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dragaica

Vroiam sa va intreb daca intre gemenii vostri este o diferenta mare de greutate.
Ai mei deja au 900g diferenta intre ei, ma obsedeaza ideea, fac mereu comparatie intre ei, nu ma pot abtine. Seby are 6200kg iar Felix are 5300kg, mie mi se pare prea mare diferenta, pediatra nu se streseaza....bine ea nu se prea streseaza pentru nimic.
Plus au caputurile mici, Seby 40cm,el e in grafic pe cand Felix 38cm e la limita inferioara.

A doua problema, au inceput sa se constipe, Felix n-a iesit timp de 5 zile, pediatra cica sa nu stresez si sa-i dau apa cu zahar brun sau susc de pere diluat cu apa. I-am pus supozitor cu glicerina si tot n-a iesit, abia a doua zi a iesit de buna voie. Mai stii alte reedii inafara de astea.
Va raman recunoscatoare pentru orice sfat .

http://community.webshots.com/user/Dragaica

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010



Da, ai mei baieti au avut o diferenta care a tot crescut de la 800 gr pe la 6 luni pana la 1,1 kg in prezent. Culmea este ca cel mic este cel care s-a nascut cu o greutate mai mare, a avut 3060 gr la nastere. Nu mananca mai putin ca celalalt dar asa e constitutia lui, este mai agitat si "consuma' mai mult, celalalt doarme mai mult. Pediatra ta e un medic cu capul pe umeri, mie mi s-a intamplat ca o pediatra la care am fost sa se uite ciudat la mine cand am venit cu al doilea baiat in cabinet (i-am bagat pe rand), avea o expresie nu stiu cum sa spun... ca si cum eu as fi facut diferente intre copii, pe unul l-as fi hranit si ingrijit, iar pe celalalt l-am tinut in camara flamand. Asa m-a privit, si nu sunt paranoica, dar stiu sa interpretez limbajul non-verbal.
Drept pentru care am schimbat pediatra.

Despre constipatie, eu am avut problema asta cu unul din baieti. Si m-am tot chinuit cu supozitoare ca altfel nu facea kk singur... pana am inceput diversificarea si a inceput sa manance fructe.

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=4" target="_blank"> votati rasaritul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

am si eu 2 port-bebe-uri Marco aproape noi, le-am folosit doar o data cand am scos copiii din spital, iar apoi daca iarna a fost asa grea si nu am scos copiii afara, nu le-am mai pus pe carut si au ramas in cutie. Sunt comandate din Austria, daca vreti detalii, scrie-ti-mi pe PM.

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=4" target="_blank"> votati rasaritul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oliv2 spune:

Dragaica, legat de constipatie, noi am avut aceasta problema cand bb-ii aveau 3 sapt. cu Mihai, o saptamana nu a facut nimic saracutul, se chinuia de numa, iar la sfatul d-nei dr. pedi. i-am preparat laptele praf cu ceai de musetel proaspat facut si a functionat f repede, de atunci nu ne-am mai confruntat cu problema aceasta, iar daca nu merge se trece la lactuloza, se gaseste in farma, dar noi nu am avut nevoie.

legat de greutate la noi a fost o diferenta de greutate de 400 gr iar acum s-a inversat, amelie are mai mult cu 150 de gr., si noua ne-a spus pediatra sa nu comparam copii caci au ritmuri diferite, sunt 2 persoane diferite

pupici

Mergi la inceput