Ajutor...Nu stiu ce poezie este...

Ajutor...Nu stiu ce poezie este... | Autor: Maryela

Link direct la acest mesaj

De vreo saptamana am in cap franturile astea de versuri :
" Esti mereu in mine ca un fum../ ca un clar de luna nu stiu cum/ ca o melodie auzita parca in alta viata/ Pe care nimeni nu o mai stie/ Nimeni nu o mai invata...

Deja ma exaspereaza de cate ori le tot repet...
Aveti idee...ceva? Orice? Stiti poezia, cine a scris-o? Ceva??

Multumesc tare mult.

Mami cu cea mai draga minune, Mihnea( 24 ianuarie 2007)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Este un pasaj dintr-un text mai mare




"Pot lumi sa zboare, astrele sa cada caci tot te voi iubi!!!
Razand de-un gand nebun si de suspine scriam asta in umbra unui vis…. caci tu esti acel ceva primordial atat de aproape de neatins!As vrea...as vrea in tine sa ma topesc asemenea unei miresme in vant si sa curg spre acelasi destin ,as vrea sa raman atat de aproape de tine incat in extazul meu sa nu se mai poata stii cine esti tu ,cine sunt eu…
De aceea te-am ferecat in cugetul meu si precum o candela se mistuie in intuneric asa te topesti tu in mine!Din mainile mele dorinta aluneca spre tine.Ma apropiam de tine dar degetele mele se umpleau de bezna si de cuvinte.de ce-mi lipsesti ata de mult?de ce taci?Trebuie sa prind tacerea intr-un sunet ,in soapta unui sunet,in nasterea unei soapte….Trebuie sa prind privirea ta intr-un vis ,in lumina visului…
Tristetea mi-e plina de tine…Intre lumina si intuneric speranta ce tinde spre eternitate tace.Din abisul deschis al gandurilor mele ,invelita in tacerea inghetata,in flacara iubirii colb m-am facut si vantului ca sa ma spulbere ma darui…
Pierim impreuna;tu mistuit de steaua amintirii mele ,eu risipita-n tine!Esti mereu in mine ca un fum,ca un clar de luna,ca o melodie auzita parca a-n alta viata si pe care nimeni n-o mai stie!Te aud cand zilele trec peste inima mea iar noptile ma gonesc din ele….In bratele tale pot traversa un ocean chiar daca nu stiu sa innot decat in lacrimile ochilor tai…din privirea ta beau linistea….
Ti-aud vocea afara din timp chemandu-ma,adorm pe aceeasi parte cu numele tau,visand visul tau….
Vei putea tu intelege vreodata dragostea mea?Ma tem si sper si ard cand sunt de gheata,mi-e sete de etern si caut mila,ca ma alin cu dorul meu si rad in plansu-mi daruindu-ti dragostea mea ce prêt pe timp nu pune.
Ai putea crede tu ca dragostea mea ce si-a ratacit pasii peste izvoarele insetate din viata ei,de arborele trupului ei nu poate fi scrisa pe apa curgatoare a unui suflet?M-ai crede daca ti-as spune ca frumusetea ta e lumina peste trupuri goale,ca din privirea ta s-a nascut dimineata,ca din tine se isca taina suflare?"


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=19" target="_blank">Daca ma votati (mar-2) donez premiul oricare ar fi acelal pentru acest caz

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maryela spune:

Nu Marius, poezia este a altcuiva..sigur.
Tipa a preluat doar de ici de colo cateva expresii.

Multumesc oricum.
Poate totusi stie cineva..?

Mami cu cea mai draga minune, Mihnea( 24 ianuarie 2007)

Mergi la inceput