Pufi dragalasi de Ianuarie-Februarie 2010 (162)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui simplicity

Va invit la o cana cu ceai si piscoturi cu vanilie


Mami de Ariana(albinuta mea)
Motto-ul de azi:
"Printre lucrurile mele cele mai de pret pe care le posed sunt si cateva cuvinte pe care nu le-am spus niciodata. "

Stiati ca:
...Oceanul planetar contine intre altele si aur,care adunat la un loc ar face lingouri in greutate totala de 8 miliarde de tone


si noi am descoperit de curand piscoturile cu crema de vanilie + piersici din compot - iese o praji mama ei! Asa ca buna tratatia dumitale!

AMR 8, aproape o dama bine!

Mama lui Caius cel Vesel (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns haircut spune:

Neata!

ce bine-i dupa o noapte dormita

Simpli, multumim de capitol, de ceai si piscoturi sper sa rezolvati usor problemuta Arianei

Miremia, nu-i plac? atunci incep sa caut altceva....la Craiova Maia a fost tare incantata de un bebelus pe care i-l luasem noi finutei cu vre-un an in urma, nimic cu mari fite, dar chiar am observat ca il prefera celorlalte jucarii...
dar premergatorul e interesant,nu? sa nu ma trezesc ca dau o caruta de bani si-l lasa aruncat intr-un colt. Am citit de bine despre el, Dece zicea ca-i place lui jiji, sunt interesati pufii de el?


Ayanna, spor la treaba, mami! Multumim de cuvintele frumoase


Un we superb sa aveti!
Maine cred ca o scot si pe Maia la aer. DEsi am citit ca nu mai e contagioasa dupa disparitia febrei si aparitia eruptiei, parca n-as scoate-o totusi. E plina de bubite, e tare comica, e 'leopardul' nostru incerc sa-i fac niste poze ca tare-i haioasa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns haircut spune:

LML EMA sa te faci bine repede




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

neatapiscoturi si ceiut azi noapte,am intelesdar cafea nu da nime' ?!?
ce chef de vb ati avut la schimbul 3!nu v-ar fi de deochi!
haircut,de la vtech are si alex si e incantat
dr.stanciu e shod si el
la capitolul cadouri is ...cand merg prin magazine , eu la toate
dulcineea,sa va fie de bine mutarea
cuscra,cum putem sa-ti spunem(forma prescurtata) dar sa nu te superi pe noi? simo sau simply?
pup pufii bolnaviori

LMLema


mami de Alex si Radu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

Citat:
citat din mesajul lui simplicity

Va invit la o cana cu ceai si piscoturi cu vanilie


Mami de Ariana(albinuta mea)
Motto-ul de azi:
"Printre lucrurile mele cele mai de pret pe care le posed sunt si cateva cuvinte pe care nu le-am spus niciodata. "

Stiati ca:
...Oceanul planetar contine intre altele si aur,care adunat la un loc ar face lingouri in greutate totala de 8 miliarde de tone


si noi am descoperit de curand piscoturile cu crema de vanilie + piersici din compot - iese o praji mama ei! Asa ca buna tratatia dumitale!

AMR 8, aproape o dama bine!

Mama lui Caius cel Vesel (21.01.2010)



poti incerca si :piscoturi+frisca+ananas din compot


mami de Alex si Radu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

dau eu cafeauacu olecutza de "ceva" in ea
http://retete.acasa.ro/bauturi/bailey-s-irish-coffee-11602.html
sa ud noul neamt din casa


mami de Alex si Radu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Buna dimineata,

Cuscra multumesc de cafea,delicioasa...cat despre nume,prefer varianta simply...

Aseara a reusit Ariana sa faca kk si azi dimineata...

Haircut la Ariana nu ii place antemergatorul,problema e ca o data a cazut si nu vrea sa se mai plimbe....dar am 2 tipuri diferite si pe niciunul nu il mai doreste...www.amazon.co.uk/Pintoy-Baby-Walker-with-Bricks/dp/B0000A8TZC/ref=sr_1_fkmr0_1?ie=UTF8&qid=1289638281&sr=8-1-fkmr0" target="_blank">model 1 si www.amazon.co.uk/VTech-First-Steps-Baby-Walker/dp/B0002MG6ZE/ref=sr_1_7?ie=UTF8&qid=1289638156&sr=8-7" target="_blank">model 2,noroc ca nu le cumparasem,erau imprumutate,trebuia sa ne decidem asupra unuia,care ii place mai mult pe acela sa il cumparam,dar asta s-a intamplat in cazul nostru




Mami de Ariana(albinuta mea)
Motto-ul de azi:
"Printre lucrurile mele cele mai de pret pe care le posed sunt si cateva cuvinte pe care nu le-am spus niciodata. "

Stiati ca:
...Oceanul planetar contine intre altele si aur,care adunat la un loc ar face lingouri in greutate totala de 8 miliarde de tone

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

Citat:
citat din mesajul lui simplicity

Va invit la o cana cu ceai si piscoturi cu vanilie


Mami de Ariana(albinuta mea)
Motto-ul de azi:
"Printre lucrurile mele cele mai de pret pe care le posed sunt si cateva cuvinte pe care nu le-am spus niciodata. "

Stiati ca:
...Oceanul planetar contine intre altele si aur,care adunat la un loc ar face lingouri in greutate totala de 8 miliarde de tone


si noi am descoperit de curand piscoturile cu crema de vanilie + piersici din compot - iese o praji mama ei! Asa ca buna tratatia dumitale!

AMR 8, aproape o dama bine!

Mama lui Caius cel Vesel (21.01.2010)



si noi folosim piscoturile la prajituri sau torturi,in loc de blat....


Mami de Ariana(albinuta mea)
Motto-ul de azi:
"Printre lucrurile mele cele mai de pret pe care le posed sunt si cateva cuvinte pe care nu le-am spus niciodata. "

Stiati ca:
...Oceanul planetar contine intre altele si aur,care adunat la un loc ar face lingouri in greutate totala de 8 miliarde de tone

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_g spune:

haircut, mersi!

LML EMA!!!

mama unui pui...Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micki_mica spune:

Citat:
citat din mesajul lui ayanna_xem

Buna seara fetele!

Ioiiiii, am ajuns sa fiu strigata la catalog…de cand imi tot propun sa intru pe la voi, dar mereu a aparut cate ceva…
In ultima perioada am fost foarte, foarte ocupata…a trebuit sa ma descurc singura cu toate pentru ca tati a avut de rezolvat niste treburi la servici si a tot stat peste program, apoi a inceput si programul la sala de trei ori pe saptamana si cand nu era la servici era la karate si tot asa…eu, ca in fiecare inceput de luna, am mai avut de facut niste evaluari, acum m-am apucat si de studiu pentru ca vreau sa ma inscriu la interviu pentru urmatoarea treapta de specializare si vreau neaparat sa rezolv cu asta cat inca mai sunt in concediu ca dupa ce incep serviciul e si mai greu, apoi am avut si de pregatit casa si masa pentru musafiri ca la noi de Sf Mihail si Gavril e party mare de obicei ca suntem multi sarbatoriti…si inafara de toate astea, 24 de ore din 24, sunt a zgubilicei care necesita din ce in ce mai multa atentie. Umbla peste tot, trage de toate, baga in gura tot ce prinde si trebuie s-o pazesc nonstop…stiti si voi cum e.

Strumfi face acusica 10 luni dar n-are inca nici un dintisor si cred ca o cam chinuie gingiutele, roade tot ce prinde, absolut tot…e in stare sa ma manance si pe mine numai sa-si scarpine gingiile.
Desi avem 4 mese solide pe zi inca se alinta cu nasu-n tzitzi destul de des…si ziua si noaptea, ba chiar de vreo saptamana si ceva si-a format iar in obicei sa pape pe la 2 noaptea. Pana acum era genul de mufat de sanchi, dar acum chiar papa…sper sa nu ia amploare obiceiul.

In rest la capitolul achizitii nici nu mai stiu sa tin socoteala, ma uimeste de la o zi la alta, din toate punctele de vedere. Comunica, se joaca, se distreaza, se supara, se enervezeaza…..isi exprima personalitatea si imi arata permanent ca este o individualitate aparte si incep din ce in ce mai mult sa constientizez ca ea e ea si eu sunt eu, ca pana acum parca era doar bebele meu mic si eu hotaram tot pentru ea…O iubesc, o ador…sper totusi sa n-o invat o rasfatata, ca la cat o pup si o dragalesc si ii spun cat o iubesc s-ar putea sa speculeze toate astea mai tarziu, cine stie…

Vreau sa-mi cer mii de scuze pentru faptul ca n-am intrat sa va multumesc pentru urarile din 8 noiembrie, ca n-am mai apucat si eu la randul meu sa fac urari sarbatoritilor…dar, mai bine mai tarziu decat niciodata, nu?

De citit v-am mai citit, seara inainte de culcare…am admirat pozicile noi de pe contul comun si imi pare tare rau ca nu ajunge timpul asta ca sa va raspund si sa va spun cate mi-as dori.

M-a intristat enorm vestea tragica despre Andrei…[:-(((][:-(((][:-(((]…e cumplit! Desi sunt obisnuita cu suferinta pentru ca la servici ma confrunt cu cele mai dramatice cazuri nu pot sa nu ma las impresionata de drama parintilor, mai ales acum ca am si eu un pui mic si traiesc mult mai subiectiv aceste lucruri. M-am regasit insa in mesajele lui DECE si CRIS_D, pentru ca genul asta de gandire e cel care ma face pe mine sa merg inainte si sa-mi traiesc propria viata…dar sunt momente in care urla revolta in mine si imi pun mii de intrebari legate de viata, de viitor, de hazardul asta al vietii…of…

MICKY…te intrebai cum poti sa-i ajuti pe parinti…of, daca ar fi o reteta care sa ne faca sa le depasim toate, sa alinam dorul, sa uitam durerea si sa stergem toate necazurile din viata noastra…
Nu vreau sa fac teorii aici…dintr-un anumit punct de vedere e usor sa vorbim despre subiect pentru ca ne agatam de idea ca nu noi suntem cei implicati…dar daca gandurile mele te-ar putea ajuta macar putin in demersul tau de a fi un sprijin pentru parintii greu incercati atunci las tastele sa ‘curga’.
Orice pierdere (indiferent de natura ei) presupune parcurgerea unui proces de doliu…nu teoria spune asta, ci viata a dovedit-o…si etapele ar fi pe scurt: soc, negare, vinovatie, frica, furie, depresie, acceptare…Nu le detaliez, fiecare etapa vorbeste despre sine prin simpla ei denumire. Ca sa poti depasi o pierdere si sa poti trai in continuare trebuie sa parcurgi acest proces pana la capat…nu toti reusim. Sunt cazuri in care ne blocam intr-unul din momentele astea si toata viata noastra viitoare e compromisa si se mentine rana aceea deschisa pana la moarte.
Ceea ce poti face tu (sau familia lor, apropiatii, prietenii) pentru ei e sa-i ajutati sa traiasca toate aceste etape…e cumplit de greu…Nu trebuie sa spui multe, de fapt ce ar fi de zis…”las ca trece”? E absurd! Sa nu ziceti asa ceva unui om aflat intr-o suferinta majora... Poti doar sa-i insotesti in durerea lor, sa le fii alaturi, sa-i sprijini, sa le intelegi durerea, sa-i lasi sa si-o exprime si sa li-o respecti…si sa-I ajuti sa parcurga toate etapele, sa nu ramana blocati in furie sau in negare sau in vinovatie sau in depresie sau in oricare din etapele intermediare…Uneori e nevoie de ajutor de specialitate. Sunt psihologi traumatologi foarte buni la noi, dar din pacate apelam rar la ei pentru ca ne consideram suficient de puternici sa depasim singuri toate astea sau pentru ca ne e rusine sau pentru ca n-avem incredere sau pentru ca nu stim…
Nu vreau sa devin off-topic…stiu ca e foarte greu sa fii si in postura de a sustine pe cineva, dar daca nu am avea sprijinul celor din jur multi dintre noi ar claca si s-ar umple spitalele de nebuni…Va doresc putere: tie – pentru a te bucura in continuare nestingherita de viata ta si lor pentru a o putea lua de la capat intr-o buna zi…



M-am sensibilizat cu mesajul asta si imi vine sa plang.
Desi probabil nu va asteptati la asta, eu recunosc ca plang foarte des…asa ma descarc eu, asa imi exprim emotiile…plang si de suparare, plang si de bucurie…eh, nu va povestesc cam ce se intampla la cursurile de autodezvoltare cand tre’ sa te confrunti cu toti piticii de pe creier si cu toti ‘bau-bau’ care te bantuie…dar asta-i alta discutie care nu-si are locul aici.



Din urma mi-e greu sa raspund…deja suntem in toiul noptii, zgubilicea doarme linistita langa mine, ma chinui sa nu pocnesc prea tare tastele sa n-o trezesc…caci da, inca mai doarme cu mine in pat…inca aplicam teoria ‘co-sleeping’ pentru ca se pliaza foarte bine pe nevoile noastre…



Intre timp ati facut si capitol nou…noroc ca am scris in word ca altfel ramaneam cu mesaju in aer…

Hai ca trimit placinta asta si incerc sa mai citesc ultimile pagini…












pentru un ingeras numit Andrei (29.09.2010 - 11.11.2010)


Kiti de Miki

Mergi la inceput