alge pentru sushi si reteta

alge pentru sushi si reteta | Autor: Olina87

Link direct la acest mesaj

unde gasiti foaia de alge pentru sushi in Ploiesti? sau eventual Bucuresti?

trebuie un sos special pentru orez? stiti cum se prepara wasabi? hrean ras o fi suficient?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

algele pentru sushi se numesc nori si se gasesc in orice hypermarket bine dotat la raionul cu produse asiatice. acolo se gaseste si wasabi, si ghimbir murat. hreanul ras nu e la fel ca wasabi.
orezul se fierbe ff simplu, 1 cana orez si 2 cani apa, la foc ff mic, cu capacul pus. dupa ce a fiert (maxim 15 minute) se face un amestec de: 1 lingura otet de orez, 3 linguri apa, o lingurita sare, o lingurita zahar, care se amesteca in orez - care se lasa apoi sa respire, acoperit cu un servet ud.
www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/9822/Sushi/" target="_blank">aici reteta explicata foarte frumos de Chrisa de pe culinar.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia1112 spune:


Nori (alge de mare) gasesti la hipermarketuri (Kaufland, Carrefour, Metro, Mega Image), wasabi ar fi bine sa cumperi prima data si vei vedea ca e mult mai iute decat hreanul ras si are alta aroma decat hreanul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

foi de alge am vazut in carrefour si in mega image
cred ca cei de la ziarul libertatea ti-au vazut intrebarea :-)))

iata un articol de azi, gasesti si un site dedicat cunoscatorilor de sushi

http://www.libertatea.ro/stire/invata-sa-prepari-sushi-acasa-310723.html

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Am o colega care a preparat acasa. Sa o intreb luni de ponturi si altele? (azi lucrez de acasa)

Ne-a servit si erau delicioase. Singura mentiune e ca n-a mai repetat de atunci spunand ca e migalos rau de tot sa le faci; pe ea o prinsese noaptea facand rulouri.

22 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

In Carrefour langa raionul de peste este un stand special pt sushi. Au si orez special, si otet de orez, wasabi, rulouri de bambus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui Olina87

unde gasiti foaia de alge pentru sushi in Ploiesti? sau eventual Bucuresti?

trebuie un sos special pentru orez? stiti cum se prepara wasabi? hrean ras o fi suficient?

Alina


gasesti tot ce-ti trebuie in carrefour, fix langa zona de vanzare a pestilor. toate produsele sunt puse pe un raftulet negru, cu etajere. mi se pare ca gasesti si retete...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Eu fac acasa, imi ies ca cele de la restaurant. Nu mi se pare deloc greu sau migalos, in max 2 ore sunt gata.

Eu am cumparat in magazin un kit la inceput, ca sa le rulezi usor si repede ai nevoie de un covoras special de bambus. www.bdoutdoors.com/forums/attachments/fishing-hunting-cooking-recipes/298867d1314076375-sushi-kit-tommy-sushi-002.jpg" target="_blank">Asa arata covorasul cu totul pregatit pe el, se ruleaza foarte usor cu ajutorul lui.

Orezul e special pentru sushi, n-am incercat cu alt fel dar nu cred ca se potriveste. Dupa ce s-a fiert(e si aici o tehnica speciala, se lasa mai intai la inmuiat in apa 20 minute, apoi se schimba apa si se fierbe la foc foarte mic) si s-a scurs de apa trebuie adaugat o lingura de otet de orez, care ii da o altfel de consistenta.

Wasabi nu am incercat sa fac acasa. Ca sos se foloseste sosul de soia japonez, se pune peste sushi inainte de a-l manca, in farfurie.

Eu il fac cu somon afumat(nu imi place crud), surimi, morcov, avocado, castravete...in combinatii diferite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

Algele cred ca de la orice supermarket, la fel si otetul si wasabi.
Am vazut anul trecut la Kitchenshop forme pt sushi www.pentrugatit.ro/p/1489/forma-sushi-kitchen-craft" target="_blank">asa, ca sa nu mai rulezi in bambus. Am prins insa o promotie la Tupperware si mi-am luat de la ei forme pt maki si nigiri www.youtube.com/watch?v=xcLSQbLlhJY" target="_blank">Asata e tehnica, nefiind mare expert in in bucatarie, imi plac lucurile care imi usureaza viata . Orez am folosit din cel normal, somon doar afumat.
Poate te ajuta si site-ul www.sushiexpert.ro/gatesti.php" target="_blank">asta
Am dus si eu la servici cred ca de 2 ori ... poate ca si colegii mei mai asteapta ?!?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Aaaa, super faine formele alea! Pe la noi n-am vazut, dar ma duc sa mai caut pe net, poate livreaza cineva din strainatate...mersi de pont!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

mihaela_s TW nu gasesti in magazine, doar prin reprezentanti. la noi formele nu sunt in catalog, au fost doar intr-o luna, cred ca feb, anul trecut la promotii. Cele de la KS mi s-au parut grele si erau si mai scumpe. vezi poate mai exista si alte firme care au ceva asemanator.
am gasit: uite www.tupperware.se/produkter/sushi-party-oval-og-sushi-party-rund" target="_blank">aici

Mergi la inceput