Spiridusi de 2006 in sarbatoare(13) - LMA Razvan!

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns d_melli spune:

Ioana ti-am zis depinde si de copil.Nepoatamea avea 8 luni si nu statea in fund nici vorba , ce sa mai zic de rasuciri si mers in 4 labe.Am niste vencini gemeni ii punea mamasa pe o masuta de cafea si pleca la dulap sa ia pampersi si aia nu se miscau din loc si aveau peste 6 luni.Asa ca nimic nu ma mai mira.Poate am fost obisnuite cu copii mai nastrusnici si astea sunt o generatie de puturoase.
Dia imi pare rau...capul sus si nu te mai gandi la nimic rau.
Ma duc sa o pun in patut pe bambina.Vai ce m-au enervat astia azi ,ministrul muncii cu prostiile lui.Doamne in ce tara traim, efectiv nu pot sa cred ca suntem condusi de asemenea specimene.Nici nu mai stiu ce sa cred si ce sa fac.
Incerc sa revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:


haideti la o , sau o cana de ceai cald, un capuccino cu o brioche.

Irina gand la gand cu bucurie...sau tristete...imi vine sa-l impusc pe ministru...de fapt pe toti, ce mai. azi zice una, maine alta....sa ne fereasca D-zeu, daca din ian. zice ca trebuie sa mergem la munca. Chiar nu le pasa deloc!

Ioana nu-ti mai fa atatea probleme, meriti o bataita...
Sonia o fi mai lenesa, dar nu are nimic....si cei ca altii merg deja in 4 labe? edi a mers la 10 luni jumate in 4 labe. si de intors a facut-o mai tarziu, cam pe la 6 luni cred. a fost mult mai lenes ca frate-su', dar recupereaza acum.
Nu te mai stresa si lasa sa-si urmeze cursul firesc....
Dia draga de tine...nu stiu ce sa-ti zic....de ce nu mai incercati? nu te mai gandi la ce putea sa fie, ca mai rau iti faci. si poate ar fi bine sa consulti un psiholog, iti va face mult bine, daca singura nu o scoti la capat.
Noi suntem laturi de tine, dar mai mult de o vorba buna nu putem face. daca tie iti face bine sa te descarci, fa-o...uneori ajuta foarte mult si asta.
Iuliana sper sa nu se gripeze Matei. of...ce suferi si tu cu bb2....
tocmai a nascut o preitena un baietel de 4200 gr, doamne ce nostalgie m-a apucat...e atat de grasun si de mic....dar nu as mai lua-o de la capat.

Aseara am facut o criza de nervi....pe Marco si pe jucariile lui m-am razbunat...erau prin toata casa, zau de mai rezist sa adun zilnic...acelasi lucru in fiecare zi.
Edi se catara peste tot, arunca cu jucariile, inchide compu, tv cand ti-e lumea mai draga, trage si da in LCD....of...mor....
Cum Clau a venit tot seara, sau chiar noaptea...si eu am fost non stop cu ei...s-a simtit.
azi iar sunt singuras....of doamne...nu stiu cat mai rezist asa....
ma plang si eu....nu e o perioada tocmai favorabila pt. mine....
dar e musai sa-mi revin, ca nu se poate altfel...

hai si un weekend fain sa aveti.


Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 prichindei, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris
mamica de 2 smecherasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Ioana scumpi nu mai venit de Sarbatori in Ro am fost deja de trei ori anul asta si al meu sot nu are decat 5 zile libere in perioada aceea. Cred c anu mai venim pana la vara de fapt. Ma tot inebunesc baietii ca vor la ski in Austria in ianuarie, e pus si Alain pe rol eu uan care sunt major antitalent la asa ceva nu am nici un chef sa vad daca ii pot deturna ca eu una as vrea as stam acasa, nimic altceva. Am inteles cu temperatura e tare greu cu copilasii sensibile stiu ca si eu am o bucata dar lasa ca trece ea si iarna, eu zis sa pui pe jos o plapuma si sa ve jucati acolo sa o stimulezi sa miste si sa se joace, eu avem un fel de plus care umbla singur si il cauta Alain prin toata casa
Giovalinda oricat ai vrea sa ma detronezi nu reusesti eu detin nr 1 la stat fara sot acasa saptama asta a avut trei garzi adica va avea cu cea de maine. Copii sunt mai agitati de la statul in casa pe motiv de iarna, ia pune tu ceva film cu copii sau desene animate si va uitati impreuna, bea si tu un pahar de vin rosu si relax lady ce daca sunt jucarii pe jos asa e in casa cu copii si baga in ei instructie sa le adune eu am in sejur si un garaj plin cu masini si o line ferata cu parcare de masini in centru nici nu le mai vad doar cat il pu le Alain de 100 de ori pe zi sa le grupeze acolo sa nu ne rupem gatul. Eu pe langa ce zici tu acolo mai si postesc asa ca am nervii intinsi tare si te inteleg perfect Am reusit aseara sa vad S&C 1
Dia imi pare tare rau nu te mai gandi la astea mai bine te focusezi pe cautata de cadouri pe net ai unde sa pierzi zile nu ore
Maraki ai vazut Flashpoint ? E ceva serial bestial cu o echipa de SWAT din Canada, em vazut deja primul sezon si l-am si comandat pe al doilea, sa le vezi daca ai timp.
Eu ma pregatesc sa ies in oras sa imi cumpar vopsea de par ma fac roscat inchis iarna asta simt nevoia de o schimbare. Dupa 2 saptamani de post am fata cam incarcat si plina de alergii/ bubite cica o fi de la dezintoxicare, nu stiu .... Am slabit 3,5 kg si imi cam pica parul noroc ca am o claie de par, sunt cam cu nervii intinsi in rest ma simt excelent dar nu renunt la post raman cum am programat pana la Craciun, renunt doar in caz de forta majora . Am fugit in oras si haideti doamnelor nu va mai necajiti ca imediat decoram casa de Craciun Chair ce planuri aveti de Sarbatori ? De Rev care pe unde mergeti ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Silvia eu sunt cu 2 turbati in casa. zau de mai suport jucariile imprastiate peste tot...cred ca in curand fac alergie la ele...ar fi si cazul de 5 ani...si cine stie cati vor mai urma.
Merge si tv cu desene, dar as prefera sa se joace decat sa stea cu ochii in ele. mai deseneaza, dar....
Edi e marait din cale afara...are 2 perle sus unde trebuie sa iasa caninii. si jos in sf. se vede ultimul incisiv...cred ca la noapte sparge gingia....

am prajit niste nuca, il astept pe clau cu biscuitii si untul...fac salam de biscuiti...traiasca kg in plus.

Maine cred ca facem o tura de carrefour Arad. am studiat ofertele la jucarii cu cele de la Tesco ungaria si preturile sunt la fel. asa ca am optat pt. Arad ca e mai aproape. vom vedea ce facem cu copiii, cat cumpar jucariile.

o seara faina sa aveti.


Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 prichindei, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris
mamica de 2 smecherasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Salutare tuturor, la noi sunt -3 garde, al meu sot e e garda deci clar hibernam azi, am fost ieri si la plimbare si in vizita asa ca azi stam si ne odihnim. O duminica frumoasa sa aveti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Citat:
citat din mesajul lui T_Ioana

Ziua buna si de la noi!
Razvan extaziat de prima ninsoare si tot canta aici "ninge, ninge, vine Craciunul!"....saracul, mai are de asteptat 1 luna dar nu vreau sa-i stric bucuria.
Din fericire(?) nu are scarlatina. Analizele de sange i-au iesit nesperat de bine (un VSH mai marit dar era cu gatul praf) in rest chiar si Ca si Mg in limite (se mirau asistentele din policlinica ca cica la varsta asta ies sub limita la copilasi). Pt gat am luat totusi antibiotic si cica sa-i dau 7 zile si in paralel i-am administrat si Soniei acelasi antibiotic oribil pt ca bronsiolita nu mai trece si e plina de secretii. In fiecare zi isi vomita masa de fructe (cu tot cu antibiotic) indiferent cum i-l administrez si saraca vomita o tona de secretii, ma mir ce e in ea (Maraki, sper ca nu mananci).
Eu cred ca ii dau doar 5 zile antibioticul ca e mult mai bine (mai ales ca facem aerosoli alternativ cu Flixotide si Adrenalina) pt ca inebunesc cand o vad cum vomita....deci i-l cam dau degeaba.
Acum sunt super stresata ca desi face imediat 7 luni nu se rasuceste de pe spate pe burta si invers. Deja ma gandesc sa fac programare la Cluj spre disperarea lui Cristi care a zis ca ma bate daca incep iar cu isteriile. Mor cand intru la odiseea ei si vad ca sunt copilasi de nici 6 luni care se ridica in fundulet sau in picioare in patut, care de la 4 luni se rostogolesc in toate partile iar asta mica sta ca placinta pe spate si isi suge non-stop degetele de la picioare. Daca o "momesc" cu pachetul de servetele umede (jucaria ei preferata)are asa o tentativa de a se intoarce, se intoarce pe o parte, intinde manuta ce o intinde si daca vede ca nu-l ajunge renunta si se intoarce la loc pe spate si isi centreaza atnetia pe suptul picioarelor.
Are deja un dintisor jos (i-a plesnit acum o spatamana gingiuta) si intr-una si-l pipaie cu varful limbii, nici de mancat nu mai poate de grija dintelui.
Iar m-am plans, ca de obicei, dar deja ma apuca disperarea cand vad cat de miserupista e si la 3 luni jumate se intorcea de pe burta pe spate, acum urla pana se invineteste si trebuie sa o intorc eu

Ana, sa-ti treaca migrena. Am vazut pozele cu puii tai. Simpatici foc, Anastasia e super haioasa si o zambareata iar Alex atat de serios si matur, iti vine sa-i mananci!
Silvia am inteles bine ca nu veniti de sarbatori in Ro?vad ca esti inventiva si te descurci cu postul. Referitor la postarea ta cu temperatura din casa sa stii ca nu scade niciodata sub 22,5 (in dormitor unde e si Sonia sunt in jur de 23 de grade). Amicele mele ma tot cicalesc sa pun fata pe o patura pe podea sa o stimulez sa se rostogoleasca ca poate si de asta e lenesa ca o tin tot in brate, in patul mare sau in bouncer dar mi-e groaza sa o las pe jos cu bronsiolitele ei
Maraki, de groaza Giorgos!!!Mi-l imaginez cu un mare cordon ombilical atasat de familia lui!
Dia, hai mai des pe aici sa te mai descarci! Ce mai face Adriana?
Irino, ce succes are sertarul ala fata!
Iuliana sa fiu sincera mi se pare frumoasa ideea costumelor polulare...poate serbarea este axata pe colinde traditionale si vor sa intre in spiritul satului romanesc.....hai ca aberez un pic dar e parere personala
Cosmina si eu ma gandeam exact ca Giova unde era ed cand i-a trezit Stefan pe ceilalti??!! In locul tau ii spuneam "Vai, pai de ce i-ati dat voie sa ii trezeasca!" sa vad unde zicea ca a fost!
Giova si Razvan e mare amator de ciorbe/supe. Sonia nu stiu inca pt ca baga doar piureul ala din toate legumele deocamdata dar sper sa ma mosteneasca pe mine si pe fratelo ca tati al lor nu e mare fan!
Miha, Lili, pe unde usnteti doamnelor???!!!!

Fug sa mai bag o masina la spalat ca a vomitat asta mica si pe mine si pe ea si pe paturi si in bouncer....offff

Ioanaluiwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1bb14a37cece1022bc3177&skin_id=0" target="_blank">Razvan-Gabriel (03.12.2005) si Sonia-Alexandra(06.05.2010)
Pozici: www.dropshots.com/T_Ioana" target="_blank">1 , www.dropshots.com/T_Ioana2" target="_blank">2 ,www.dropshots.com/T_Ioana4" target="_blank"> 3 , www.dropshots.com/T_Ioana6" target="_blank">4(NOU) , Filmulete serbare



"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri ce nu le vom vedea"







ba m-ai nimerit: mananc chiftelute marinate cu piure si salata

sanatate la copilasi Tocmai eram cu furculita in gura cand am citit de tona de secr..

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mami cu Angelo poniroulis ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:


Ofer EU azi, daca nu a dat-o nimeni.

Ieri am fost la arad, la carrefour si prin mall. am rezolvat cum cadourile copilasilor, a mai ramas marco cu cadoul de la noi....sa vad, daca nu-l gasesc pana prin 15 dec. ma reorientez.
Mi-am luat si eu de la C&A o rochitza faina tricotata...marimea M si imi e cam mare...cred ca trebuia S. naiba stie cred ca au gresit etichetele...la alta culoare am gasit un S mai mare decat M-ul meu...vroiam sa-i cumpar si cumnata-mii.
Sper sa se mai intre la apa....

maraki si eu am facut chiftelutze marinate sambata.
soacra cica numai la primavara vine acasa. eu vreau in ian. sa mergem in Viena,. Clau ma toaca sa dam o fuga lka voi la Munchen, sa-si vada mama si sa facem cumparaturi de acolo.
cam cand incep reducerile?
Silvia v-ati relaxat? la noi sunt peste 5 grade ziua, si tot mi se pare frig. cand or fi cu minus...nu stiu daca mai ies din casa.

o sapt. faina sa aveti.




Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 prichindei, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris
mamica de 2 smecherasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Fetelor, merci mult pentru incurajari!
...e mai bine...

Giova, mersi de cafea ...dar degeaba (ieri d-soara a vrut sa se uite la un film (Enchanted - de Disney),si-apoi i-am citit vreo 2 povesti, si s-a facut 23:00...si ea tot cu ochi mari deschisi si fara chef de somn, asa ca dimineata asta nu cres ca exista remediu impotriva somnolentei. Daca nici temperaturile de afara n-au reusit performanta asta...
Am vazut si pe aici rochite tricotate la C&A...arata bine...

Pe aici, similar ca la Silvia; am trecut pe minus...si se pare ca pe minus o sa ramana si-n timpul zilei; pe miercuri-joi se anunta maxim -7 grade;
Cel putin in week-end a nins si am avut parte si de un pic de soare, ca deja se facea o luna de cand nu l-am mai vazut.
dar e frig...si dupa jumatate de ora pe afara am racit toti trei (doar un pic, numai ca la ce reme se anunta, nu cred sa scape Adri fara o raceala nasoala saptamana asta.

Cadouri...vreau si eu...in fiecare zi saptamana trecuta am zis ca dau o fuga in pauza de masa, sau incerc sa plec un pic mai repede de la servici, sa ajung printr-un magazin fara d-soara ...nici o sansa; mai incerc saptamana asta (sper sa am mai mult succes).

Greu cu statul acasa cu piticii... noi mai incercam sa facem miscare cu Wii; clar e mai putina miscare decat pe afara, dar tot mai bine decat stat si uitat la TV; si cat de cat e mai interactiv.

Diana - mami de Adriana(n.14.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Citat:
citat din mesajul lui Giova


Ofer EU azi, daca nu a dat-o nimeni.

Ieri am fost la arad, la carrefour si prin mall. am rezolvat cum cadourile copilasilor, a mai ramas marco cu cadoul de la noi....sa vad, daca nu-l gasesc pana prin 15 dec. ma reorientez.
Mi-am luat si eu de la C&A o rochitza faina tricotata...marimea M si imi e cam mare...cred ca trebuia S. naiba stie cred ca au gresit etichetele...la alta culoare am gasit un S mai mare decat M-ul meu...vroiam sa-i cumpar si cumnata-mii.
Sper sa se mai intre la apa....

maraki si eu am facut chiftelutze marinate sambata.
soacra cica numai la primavara vine acasa. eu vreau in ian. sa mergem in Viena,. Clau ma toaca sa dam o fuga lka voi la Munchen, sa-si vada mama si sa facem cumparaturi de acolo.
cam cand incep reducerile?
Silvia v-ati relaxat? la noi sunt peste 5 grade ziua, si tot mi se pare frig. cand or fi cu minus...nu stiu daca mai ies din casa.

o sapt. faina sa aveti.




Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 prichindei, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris
mamica de 2 smecherasi



Haiiideee in Munchen O intreb azi pe socrosenie cam in care sapt din ian incep reducerile. Are dreptate Clau, daca tot e mama lui aici, ce sa cautati in Viena? Din Viena pana aici sant 6 ore cu masina Sa porti sanatoasa rochita, am luat si noi astazi 3 plovare si un tricou din ala pufos pt Angelo. Aici ninge intr-una de aseara, este zapada peste tot Il luam pe Angelo de la gradi si ne ducem la derdelus in spatele blocului socrelei.

Ana asa este, mare de tot familia lui Giorgos Sa stii ca e mare diferenta intre grecii din Grecia si cei care traiesc aici. Sant mai super cei din Grecia, imi plac tare mult, astia de aici sant mai batuti in cap

Dia lasa gandurile, nu se poate schimba nimic Nu te mai amara degeaba, daca era ceva ce se putea repara....

Am ajuns la 75 kg, macar la 70 sa ajung pana la sf lunii ian...sau cine stie, dec ?

mmerg sa fac o cafeluta si revin

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mami cu Angelo poniroulis ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Salutare si de la noi la ceas tarziu...
Mai stau si eu vreo 5 minute la munca si o iau usurel spre casa
Maine vin grecii asa ca sigur nu o sa pot intra nici macar sa va citesc
Matei e mai bine; nu a mai facut febra, nu s-a mai plans de dureri, in schimb eu sunt varza: tusesc, stranut, am SN, un picut de febra....sunt tocmai buna de munca, dar nu am ce sa fac.
E....cam astea sunt noutatile.


Mergi la inceput