Ghiocei de martie-aprilie 2009 ***274***

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

E mai bun daca nu pui felia intreaga de porto, ci o tai in jumatate sa se amestece sucul cu ceaiul.

Monnvas, si la noi podeaua este the new table.


Edit; eu am incercat cu tot felul de citrice, nu numai cu portocale si e, plus ca imi place mirosul care invadeaza toata casa de nu mai pot!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Anaan, io cand vad instinctul "ceai" mi se pune o pacla pe creier, de-aia n-am vazut continuarea, ca e cu portocale:))) Beau ceai numai cand sunt coapta de raceala, fara zahar si cu lamaie multa. Sophiphi inca n-a baut ceai.
Sa va zic faza de azi. Ma striga maica-mea disperata sa merg in camera mare ca nu mai poate cu Phiphi (io pierdeam vremea pe calc). Ma duc: Phiphi cocotzata-n varful mesei tzopaia si-i dadea peste maini maica-mi cand se apropia de ea. Si io la bascalie, incep sa rag foarte melodios:"bravooo, haide haide hai fii cu tupeeeeeu nevastaaaa etc" si nu credeti ca incepe Sophiphi sa danseze?

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
17 luni
Manole forever
Sovata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anaan

Asa deci, Ilincule, tu ratezi retetele mele, bucatareasa de top?! hai, ca ma indur si-ti zic, in ciuda afrontului adus genialitatii mele: Faci un ceai de fructe ( eu fac unul din fructe de padure). Cat e fierbinte, bagi in el bucati de portocala, lasi vreo zece minute sa se amestece gusturile si apoi il bei! Bucatile alea de portocala i le dai Phiphiciului sa le ciuguleasca ( bineinteles, ai grija sa nu fie fierbinti).





Io am pus doar porcotala, fara fructe de padure scuzati afrontul.

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way
cioburi de viata in 3
SILUAN are dreptul la viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Tufete, asa nu se mai poate:
- una bea ceai numai cand e racita
- cealalta face ceaiul meu si al lui Leonard Cohen numai cu portocale

Va rog sa aplicati si sa savurati reteta asa cum trebuie! Asta este anarhie!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adee spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Ce scumpa e Ariana! Si Berbecul la fel. Dar unde s-au strans atatia copilasi?

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
17 luni
Manole forever
Sovata


Multumim Mergem o data pe saptamana la o fundatie unde se fac intalniri cu copii (cica socializare) cam de aceasi varsta si fac diferite jocuri, danseaza, canta, invata partile corpului pe muzica, insira margele, deseneaza pe hartie, in spuma de ras...





purcelusa mea mica Ariana - 24.03.2009

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adee spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anaan

Asa deci, Ilincule, tu ratezi retetele mele, bucatareasa de top?! hai, ca ma indur si-ti zic, in ciuda afrontului adus genialitatii mele: Faci un ceai de fructe ( eu fac unul din fructe de padure). Cat e fierbinte, bagi in el bucati de portocala, lasi vreo zece minute sa se amestece gusturile si apoi il bei! Bucatile alea de portocala i le dai Phiphiciului sa le ciuguleasca ( bineinteles, ai grija sa nu fie fierbinti).





O sa incerc si eu. Ariana nu a baut ceai pana acum, dar o sa ii dau sa vad daca ii place. Ea ii cu apa plata...toata ziua apa, apa si dupa ce papa tzitzi cere apa.

ps Multumim de aprecieri





purcelusa mea mica Ariana - 24.03.2009

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Nici Andrei nu bea ceai in mod normal, dar ii plac foarte mult portocalele alea imbibate cu ceai.

Aprecierile sunt pe deplin meritate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Hello !!!
Am ajuns la concluzia ca am umblat tot wkd-ul si nu ne-am repetat cu adresele

Adee, ce draguta e Ariana !! nu veniti la Moeciu sa o vedem mai bine ??

Monnvas si mie mancatul de pe jos mi se pare deja ceva banal

Anaan, lasa ca nu te-am laudat degeaba, chiar daca nu ai scris sunt convinsa ca ti-ai schitat in minte pe maine ce ai de facut, nu ?!
La ceai nu ma bag decat la mirosit ca pt mine e ca si ciocolata



www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Maine l-am anuntat pe Pisi ca tre' sa cumparam naut si linte pt Alexandra, a zis ca daca trebe mergem si cautam



www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Buna seara!Novus, vreau sa iti spun ca weekendul acesta m-am tot gandit la tine, si asta pentru ca ne-am plimbat muuult...Ieri a fost o zi superba, asa ca am cutreierat parcul in lung si-n lat, iar astazi am fost la o ferma, unde Eva a vazut caii, caprioare, curcani si gaini motzate...Ce-i drept ma cam mustra constiinta ca nu am plimbat fata suficient, insa asta pentru ca a tot fost racita si am evitat statul indelungat afara.In alta ordine de idei, am avut un weekend pe cinste, o sa trimit si un link cu poze pe mailul comun, o sa va anunt dupa.Pana atunci, noapte buna!Aaaa, Anaan, sa stii ca eu ti-am retinut in detaliu reteta, insa nu am pus-o inca in practica!Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput