Adrian Paunescu si Cenaclul Flacara

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Silvi, nu duce discutia in derizoriu ca eu nu am vorbit aici nici de femei, nici de nevasta sau de alte porcarii din astea si nici articolele la care am dat link nu vorbesc despre asa ceva.
Cand vorbesti despre cultura si oamenii de cultura pentru care ar fi fost, vezi doamne, punte de lansare,(ce sa iti spun, ca altfel ramaneau necunoscuti) ia in calcul si toti intelectualii realmente valorosi pe care i-a turnat, pe care i-a mazgalit cu noroi, pe care i-a abuzat odios si asa mai departe. Si e vorba despre Eliade, nu despre Hrusca, despre Ulici nu despre Tudor Gheorghe, despre Lovinesti, nu despre cine stie ce alt folkist obscur.Asta ca sa numesc numai cativa care nu au scapat bataii de joc a creatorului de ode catre marele carmaci si savanta lui sotie.
Faptul ca trimiti la plimbare pe cei care au alte opinii decat tine, vine in plus ca sa confirme atasamentul fata de "valorile" acestui ins, reprezentant de seama al manipularii totalitariste. Avem toate libertatea de exprimare din lume de a spune ce iti convine tie.Altfel nu.



Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

De la un cardiac, cordial
de Adrian Paunescu



De-aicea, de pe patul de spital
Pe care ma gasesc de vreme lunga,
Consider ca e-un gest profund moral
Cuvântul meu la voi sa mai ajunga.
Ma monitorizeaza paznici minimi
Din maxima profesorului grija,
În jurul obositei mele inimi
Sa nu ma mai ajunga nicio schija.
Aud o ambulanta revenind
Cu cine stie ce bolnav aicea,
Alarma mi se pare un colind
Cu care se trateaza cicatricea.
Purtati-va de grija, fratii mei
Paziti-va si inima, si gândul,
De nu doriti sa vina anii grei
Spitalul de Urgenta implorându-l.
Eu va salut de-a dreptul cordial
De-a dreptul cardiac, precum se stie,
Recunoscând ca patul de spital
Nu-i o alarma ci o garantie.
Va vad pe toti mai buni si mai umani
Eu însumi sunt mai omenos în toate,
Da-mi, Doamne, viata, înca niste ani
Si tarii mele minima dreptate!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Despre tarani
Adrian Paunescu

Despre tarani, nimica nou nu este
De-o vesnicie-si vad de ale lor
Copiii-i uita, oasele ii dor,
Intre pamant, tacere si neveste

Dar ce fac ei, ce brazde au pe glezne
In casa painii daca-s chiriasi
De nu se duc cu totii la oras,
Portari spre-a fi, si tot le-ar fi mai lesne!

Noi, ce din cand in cand vedemu-i
Si numele li-l zicem ca porecla
Sa nu uitam ca de amar de vremuri
Niste taranci culeg murdara sfecla!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Silvi, singurul motiv pentru care nu ma apuc sa pun aici in contrapartida poezelele pe care acest individ le-a dedicat dictatorului este decenta si politetea fata de initiatorul subiectului, pe care nu vreau sa il duc in derizoriu. Totusi daca te apuci de dezbatut ceva, putine argumente la subiect nu ar strica.

Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Inaioana eu am spus tot ce aveam de spus nu vreau sa dezbat nimic ( daca ne-am mai fi intersectat si prin alte parti ai fi vazut ca nu sunt genul dezbaterilor pe Dc ) si respectand exact ce a initiat Marius vreau sa ne amintim aici de poetul Adrian Paunescu, sugestia ca cei care sunt interesati de alte aspecte sa deschida alt subiect a fost una de bun simt nu ostentativa. Pentru mine e o zi de doliu, chiar daca pentru altii e banal, prostesc, naiv.


On topic acum am tot incercat sa caut dar nu am gasit pe net poemul " Eu cel care va irita" ta re mi-ar fi placut sa-l recitescc asta e tot ce am gasit pe net : Daca mi-as da pentru gloria tarii o mâna, / Poate chiar mâna dreapta cu care scriu, / Poate numai atunci v-ar fi limpede intr-un tarziu / Cine sunt si ce-nsemn în cultura romana. // […] // Sunt Poet ce-nvinge, armonie a salbaticiei spontane, / Ma simt ca o teava de tun pregatita-ntre doua icoane. («Eu, cel care va irita» – PTiub, 454)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Ca sa nu-si faca Denizel singe rau : am votat 5 stele epntru ca subiectul e polemic si citesc pareri pro si contra, chiar daca nu-s de acord cu multe din extreme.

Sunt pe aceeasi linie cu Ellej, desi sunt mai batrina si-mi aduc aminte varii intimplari de la Ceneclu (cum se stingeau luminile ca tineretul sa se pupe cind se cinta "Pustioaica").


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ioana - as dori sa spun doar ca pana in exact 19 decembrie 1989 - NIMENI nu a spus sau scris NIMIC impotriva lui Ceausescu, si daca era ceva in librarii stii prea bine ce era. Si acum in vestul tarii fiind in decembrie '89 doar tinerii ce susoteau cate ceva in timp ce Timisoara ardea. Asa incat in '70-'80 la ce te-ai fi asteptat sa fie? Dar daca totusi sau mai bine zis si totusi cineva scria si altceva pe langa ceea ce toti stim ca gaseam ca litera de lege in toata societatea? Pentru mine si pentru zeci de mii de tineri Cenaclul Flacara a fost si a ramas un fenomen cultural. Daca nu ar fi fost astfel, timpul nu ar fi iertat nimic, ar fi fost la fel de anost si dezmembrat ca si o formatie de muzica de tip cheecky girls. Stii cum e - nici eu nici tu nu putem dicta istoria. Ea se scrie aproape singura si noi suntem plasati sau uitati fara a putea interveni prea usor.
Pot sa spun ca a diminua sau chiar a incerca in a anula un Tudor Gheorghe este o eroare din punctul meu de vedere asta asa ca si remarca. Fiecare are sau a avut un impact asupra culturalitatii acestui popor, este un sambure, o tulpina, sau o floare ce poarta romanismul in si prin ei. Nu eu - nici tu - istoria decide.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=19" target="_blank">Daca ma votati (mar-2) donez premiul oricare ar fi acelal pentru acest caz

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

ca una care m-am simtit libera :) pe Campia Libertatii in '77 iti multumesc Marius pentru subiect ... uite asa mai ascult si io un Seicaru, un Hrusca, o Tatiana, un Alifantiswww.youtube.com/watch?v=C-jflvGfKOs&feature=related" target="_blank"> la o cana cu vin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adela99

ca una care m-am simtit libera :) pe Campia Libertatii in '77 iti multumesc Marius pentru subiect ... uite asa mai ascult si io un Seicaru, un Hrusca, o Tatiana, un Alifantiswww.youtube.com/watch?v=C-jflvGfKOs&feature=related" target="_blank"> la o cana cu vin


Sa-l punem la locul lui - sunt atatea care inca ar trebui puse.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=19" target="_blank">Daca ma votati (mar-2) donez premiul oricare ar fi acelal pentru acest caz

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Pentru mine si pentru zeci de mii de tineri Cenaclul Flacara a fost si a ramas un fenomen cultural. Daca nu ar fi fost astfel, timpul nu ar fi iertat nimic, ar fi fost la fel de anost si dezmembrat ca si o formatie de muzica de tip cheecky girls. Stii cum e - nici eu nici tu nu putem dicta istoria. Ea se scrie aproape singura si noi suntem plasati sau uitati fara a putea interveni prea usor.
Pot sa spun ca a diminua sau chiar a incerca in a anula un Tudor Gheorghe este o eroare din punctul meu de vedere asta asa ca si remarca. Fiecare are sau a avut un impact asupra culturalitatii acestui popor, este un sambure, o tulpina, sau o floare ce poarta romanismul in si prin ei. Nu eu - nici tu - istoria decide.



Corect!

Azi a murit un poet, un om care a dat aripi unor artisti...a murit...e suficient! nu cred ca e cazul sa mai fie "ucis" suplimentar prin acuze...

" SALVEAZA-L PE SILUAN!!! TU IL POTI AJUTA!"

Mergi la inceput