Teapa Everest models

Teapa Everest models | Autor: mihaerlar17

Link direct la acest mesaj

Am fost sunata acum cateva zile de catre o agentie de modeling din Bucuresti prin care eram invitata sa imi inscriu copilul in baza lor de date - fata de la telefon, fiind convingatoare am acceptat invitatia;
M-am prezentat la doua zile la un sediu destul de impresionant din Piata Romana - primirea a fost exagerat de ospitaliera - moment in care mi-am dat seama ca am de-a face cu niste sacali;
Am intrat frumos in sala de astetare dupa care am fost invitata in biroul directorului general - o tanara cu un papagal mai ceva ca al fetelor de la teledon - mi-a laudat copilul cum nu mi l-au laudat toate rudele mele la un loc - mi-au explicat potentialul pe care il are fiul meu si cum acesta poate fi valorificat prin inscrierea in baza lor de date care, "supriza" - nu este completa si la potential maxim decat daca platesc 3.400 RON;
Le-am multumit pentru intentiile bune, m-am ridicat de pe scaun si am plecat - scarbita de ce sunt unii in stare sa faca pentru bani....

Am ajuns acasa si am facut ce trebuia sa fac inainte sa ma prezint la sediul lor - am cautat pe net informatii despre aceasta "agentie" si , nu mare mi-a fost mirarea sa aflu ca, cu toate ca au aparut recent pe piata, majoritatea referintelor google catre aceasta agentie erau catre pagini pe care si alte persoane se plangeau de activitatea acestei asa zise agentii - tepe peste tepe - pentru ca nu se pot numi altfel niste inscrieri care nu iti ofera absolut nimic...

Spuneti-mi va rog, ce se poate face impotriva acestor sacali - cum de activitatea acestor nemernici este una legala;

Mai jos este ce am mai gasit pe net despre ei:

infiintata in 2010 si are ca actionar majoritar o firma istraeliana fondator: STIVES HOLDINGS LIMITED, aport la capital 4.100.00 RON, data v#259;rs#259;rii aportului 4.05.2010, echivalānd cu 100 p#259;r#539;i sociale, reprezentānd 100 % capitalul social total, cu sediul īn Israel, 1105 Agios Andreas, Nicosia, 15 Agiou Pavlou Ledra House; 4 MONITORUL OFICIAL AL ROMĀNIEI, PARTEA A IV-A , Nr. 2686/21.VI.2010 - administrator persoan#259; fizic#259;: Shriki Ehud, īn calitate de administrator, cod numeric personal 7750613400010, domiciliat īn Israel, Beer Sheva, str. Aco nr. 40, durata mandatului nelimitat#259;, avānd puteri depline; - denumire: EVEREST MODEL AGENCY - S.R.L. - sediul social: Municipiul Bucure#537;ti, Str. Traian nr. 197, bl. 22B, sc. B, et. 8, ap. 48, sectorul 2; - domeniul principal de activitate: grupa CAEN 749 alte activit#259;#539;i profesionale, #537;tiin#539;ifice #537;i tehnice n.c.a; - activitate principal#259;: 7490 - alte activit#259;#539;i profesionale, #537;tiin#539;ifice #537;i tehnice n.c.a.; - capital social subscris: 4.100.00 RON, v#259;rsat integral; capitalul social este divizat īn 100 p#259;r#539;i sociale a 41.0000 RON fiecare; - durata de func#539;ionare: nelimitat#259;; - cod unic de īnregistrare: 27021188; - num#259;r de ordine īn registrul comer#539;ului: J 40/5747/2010

sursa http://www.tpu.ro/adolescenti/azi-in-tiner...nta-o-firma-de/


http://www.tpu.ro/adolescenti/am-si-eu-o-i...ceti-mi-si-mie/


http://www.spuse.ro/first-face-models/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Da, e edavarat ca unii fac orice pt bani. Ca si unii parinti care-si expun copiii revistelor, internetului, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Eu le-as spune ca daca imi dau ei mie suma asta si nu-mi inscriu copii in baza lor de date!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Stii vorba aia "fraier nu e ala care cere, ci ala care da". Nu e nimic ilegal in ce fac ei, in fond nu-ti baga mana in buzunar cu forta. Daca esti fraier si cazi in plasa...asta e.

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, PARTY 3 ANISORI , de la 3 la 4 ani , Turcia 2009
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2


bijuterii noi la UNIQUE BIJOUX


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elaga spune:

Ei vand vise. Depinde cine e dispus sa le cumpere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena2 spune:

Zilele trecute am fost abordata in parcul Tineretului de catre o promoterita de la aceasta agentie, in legatura cu baiatul meu.Primul lucru pe care l-am facut in momentul in care am ajuns acasa a fost direct search pe google, unde am gasit o gramada de comentarii negative dar totodata si cateva pozitive, in consecinta m-am decis sa merg sa vad cu ochii mei despre ce este vorba.
Am fost, am vazut si sincer am ramas impresionata si chiar l-am inscris pe Alex. A fost chemat la un casting pt o prezentare de moda pt copii ce se va desfasura in luna Decembrie, pe care l-a si luat!acum ramane de vazut...revin cu mai multe detalii dupa desfasurarea evenimentului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Ce anume te-a impresionat in mod placut? Cum s-a desfasurat intalnirea? Care a fost taxa platita?...Acum daca tot ti-ai facut cont special pt a zice de bine zi pana la capat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinel55 spune:

Si, ce s-a intamplat Elena in Decembrie (sau cum te-o chema)? sau nu mai lucrezi nici tu acolo - am auzit ca va da afara pe capete in change of fresh meat...
Ati fost pusi la colt si ati organizat Mister and Miss Everest intr-un club din regie - cu un MC drogat, specatori ce injurau fetele ce prezentau lenjerie pe gresie, printre mese pana la masa oficiala - unde erau pseudo juriul - o masa cu doua fufe, doi patroni, fum mult si whisky redbull.....
Intre timp am aflat multe de voi... suntem multi parinti ce vrem sa va inchidem afacerea si sa ii trimitem pe patroni acolo de unde au venit....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns calipso_zeus spune:

Naspa.....ce e asta cu copiii fotomodel?
Ptiu....orice parinte crede ca al lui e..cel mai cel si se exploateaza asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

toata treaba asta cu modelingul la copii e pt parinti. Este o satisfactie f mare ca deh...copiii lor sunt fotomodel.

Toti copiii sunt frumosi,nu exista unul mai frumos ca altul... .

Mama de Ana si 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maimutica02 spune:

Februarie 2011. Le urez tuturor parintilor implicati in astfel de tepe, sa se inarmeze cu rabdare si cu informatii privind modul de a "repara" problema. Fac parte din acei parinti care au fost fermecati de Agentia Everest (sediul in Romana-pe colt cu Bulevardul ce duce spre Pata Victoriei).
Jos palaria in fata fetelor ce tin interviurile cu copii. Au un stil minunat de a promite copiilor un viitor minunat in domeniu. Iar in momentul in care copilul, cu ochisorii de catelus, te roaga sa ia parte la toate aceste "minunatii", iti e greu sa devii tu cel "rau" si cedezi. Asa am patit si eu. Ideea nu e aceea de a scoate bani de pe urma copilului, ci este multumirea si increderea pe care copilul ar putea sa o capete.
Concluzia: semnarea unui contract (care e facut la misto), taxa de inscriere 200 lei si programare platii restului sumei- pana la 3.400, in alte 3 rate (o rata pe luna). M-am dezmeticit abia dupa ce am luat teapa si am luat atitudine in mai putin de 24 ore. Am recurs la amenintari si mi-am recapatat avansul de 200 de lei, inainte de a face sedinta foto.
Problema insa ramane. Extrem de multi parinti vor trece prin ceea ce am trecut si eu si poate ca nu vor mai fi atat de norocosi in recuperarea banilor. Atentie mare-mare! Agentiile corecte nu percep taxe!!Am invatat din greseli!!

Mergi la inceput