Epilepsie(5)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Julianne spune:

Vio, sunt sigura ca fetita ta cea mare a fost fericita ca ai avut incredere s-o lasi; simt ca ai crescut-o tare bine. Ce frumoase trebuei sa fie emotiile acestea de mamica cu adolescenta...

Eu nu-s bine de aceea ma retrag in coltul meu de lume.
Va imbratisez pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vio_irina spune:

A fost bine pana la urma,eu am dormit bustean,Fla s-a distrat iar ieri am stat de povesti si plimbareala.

Irina e mult mai bine, tuseste doar putin dimineata sau seara,nu-i mai curge nasucul,cred ca ii merge foarte bine cu Mucosolvan asa ca nu a fost nevoie de antibiotic sau antitermice.
E linistita ,doarme toata noaptea,uitasem cum e sa nu te mai trezesti noaptea,i-a aparut si ultimul canin si speram sa fim binisor in continuare.

Acum,cu venirea toamnei si-a modificat grila de programe,si de la ora 22.oo pana la 23.oo are program de povestire,de vorbire,suntem topiti dupa vocea ei,stam toti cu gura cascata si urechile ciulite...doamne,ce face copila asta cu noi!!

Julianne,e normal sa nu fii bine,durerea asta nu va trece niciodata,in cel mai bun caz te vei obisnui cu ea si vei invata cum s-o controlezi.

Referitor la Fla,ai dreptate,traiesc emotii noi,uneori simt ca nu am reusit sa tin pasul cu varsta ei,in sensul ca trecerea asta fulgeratoare a timpului si iuresul evenimentelor nefericite din ultima vreme m-au fentat si tot consider ca a ramas copilul acela mititel pe care trebuie sa-l supraveghez in permanenta.
Ei,dar imi revin cand ma uit la ea cat e de mare, frumoasa si desteapta si incerc sa ma dau pe brazda.
Dar trebuie si la tine sa fie la fel,cu baietelul tau,nu?

Va pup pe toate si va doresc numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefanut-08 spune:

Buna dimineata,

Mi-a fost tare dor de voi toate!! V-am citit pe fuga dar nu am avut timp sa si scriu. Puiul meu este racit, ii curge nasul foarte tare si a fost cam suparat in ultimele zile. A facut rana la nasuc de la sters mucisorii. Astazi este mai bine.
Julianne - ma doare sufletul cand citesc randurile scrise de tine!! Nu stiu daca te ajuta cuvintele scrise de noi cele care trecem prin aceleasi stari, pe mine m-au ajutat mult aceste cuvinte. Stiu cum este sa simti ca te scufunzi tot mai tare in disperare si nu vezi nici o cale de scapare. De trecut nu are cum sa treaca aceasta durere, asa cum spune si Voi, cred ca doar ne obisnuim cu ea si mergem mai departe din inertie. Insa nu o sa mai putem fi nicioadata ca inainte. Cred ca durerea ne face totusi mai puternice ptr ca altfel nu am putea rezista. Eu cand mi-am pierdut fetita cea mare am crezut ca o sa mor si eu, nu gaseam nici o motivatie care sa ma faca sa pot merge mai departe. Din aceasta cauza am si plecat imediat din tara si asta m-a ajutat un pic. De multe ori ma alinam cu gandul ca fetita mea este acasa cu parintii mei si nu sus in ceruri. Nici acum dupa aproape 8 ani nu ma consolez cu gandul ca am pierdut-o dar ma alin cu ideea ca este ingeras si ne vegheaza.
Vio - ce fata mare ai!! Cred ca esti tare mandra de Flavia!! Cat ma bucur ca Irinuca este vesela si fericita!! Si puiul meu a dormit bine asta noapte. Nasucul s-a mai desfundat si a dormit linistit. Cred ca puiutii nostri speciali ne aduc mai multa fericire sau ne bucuram noi mai mult de orice lucru pe care il fac. Puiul meu se ridica in patut, se intinde dupa orice il intereseaza, intoarce capul daca intra cineva. Ma bucur enorm ptr toate aceste lucruri si am incetat sa ma gandesc cum ar fi trebuit sa fie la 2 ani daca era sanatos. fetelor tale si tie multe
Magda - Cred ca este destul de rau sa lucrezi cu sefa langa tine!! Eu profit de faptul ca sunt departe de seful meu si mai intru sa va scriu de la servici. Acasa cand ajung nu mai gasesc timp sa deschid calculatorul. lui Sebi
Cata - ma bucur ca esti mai optimista, trebuia sa iti revii si sa fii din nou cea care ne incurajeaza de cate ori avem nevoie.Multa sanatate tie si lui Robi. aveti grija de voi!!
Leti - voi cum mai sunteti?? Puiul tau este ceva mai bine?? Asteptam vesti bune!!
Ioana - multa sanatate lui Alex.
Sa aveti o zi buna!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

julianne ce inseamna "eu nu-s bine de aceea ma retrag in coltul meu de lume"? ramai aici cu noi si spune in fiecare zi ce te doare, pe mine asta ma ajuta mult, pentru moment sunt optimista dar am si eu caderi ca toata lumea si ma ajuta mult sa scriu in acele momente si sa-mi raspunda cineva cu o vorba buna. cum am mai scris si pe alte forumuri, am devenit dependenta de vorbele bune scrise aici.nu stiu ce sa-ti spun sa te mai ridic umpic, e greu, esti inca la inceput, pe parcurs o sa te obisnuiesti cu durerea si n-o sa mai simti asa tare.ai noroc de copilul mai mare si nu cred ca lui ii place sa te vada mereu suparata. ridica-te asa cum facem toti, asa cum trebuie, pentru copila ta si pentru baiatul mai mare, poate par agresiva dar nu mai vreau sa sufere nimeni, nu din aceleasi cauze...
sper ca esti mai bine
elena tu pe unde esti de abia abia vad cate un mesaj? cafeau cine o da? stefanut ce progrese mai are?
vio draga mea robi are cam acelasi program ca irina balerina fla ce mai face? am vazut ca s-a distrat si ai dormit bustean deci...se poate
va pup pe toate o zi frumoasa


POZE ROBI
www.youtube.com/watch?v=vS256hpwOSw" target="_blank">video pentru robi
POVESTEA LUI ROBI
Catalina sotie de Teo si mami de Robi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefanut-08 spune:

Buna dimineata,

Haideti repede la o cafeluta dragele mele!! Cand o bei singura parca nu mai este asa de buna!!
Cata - eu sunt la servici jumatate de zi si din aceasta cauza nu prea mai reusesc sa intru aici de cate ori mi-as dori. Stefanut se prinde de orice are la indemana si se ridica in picioare. Incearca sa miste piciorusele in patut ptr a putea sa se deplaseze dar nu reuseste de fiecare data. Intinde intai manutele apoi picioarele le taraie cumva si tot ajunge unde vrea el. Sunt fericita ptr ca ii place tare mult la sora mea. Il are si pe verisorul lui care il iubeste mult, de fapt toata lumea il iubeste asa ca trec repede cele cateva ore fara mine. Familia mea a insistat mult sa ma intorc la servici si ma ajuta toata lumea ca sa ma pot descurca. Adevarul este ca ma ajuta sa fiu cateva ore pe zi printre oameni.
Julianne - nu cred ca este foarte bine sa te retragi in lumea ta asa cum spui. Mie mai mult rau imi facea sa stau singura in casa si sa ma gandesc numai la puiul meu si la viitor. Iar fetita mea suferea si ea foarte mult cand ma vedea plangand sau ca eram mereu trista si nu puteam sa ma joc cu ea asa cum faceam inainte.Imi aduc aminte ca in una din zile cand eu plangeam si nu eram atenta la ce imi arata ea mi-a spus " Mami, de ce nu ma mai iubesti ca inainte??".M-a durut sa aud ca ea crede ca nu o mai iubesc la fel de mult si mi-am propus sa incerc mai mult sa imi ascund suferinta. Devenise si ea o fetita trista si educatoarele ma intrebau ce probleme avem in familie.Cat este ea de mica dar reuseste sa ma puna pe linia de plutire atunci cand am zile mai rele si cad iar in depresie. Mereu spune ca Doamne, Doamne il va ajuta pe fratiorul ei sa mearga si sa vorbeasca asa ca ea ptr ca bunica ia spus ei ca D-zeu asculta rugaciunile copiilor si ea s-a rugat ptr fratiorul ei.
Trebuie sa gasesti undeva puterea de a depasi aceste clipe grele. Noi iti suntem alaturi!!
Multe salutari la toate celelalte mamici!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

am scris o postare si mi-a sters robi ma duc sa fac mancare intru mai tarziu

POZE ROBI
www.youtube.com/watch?v=vS256hpwOSw" target="_blank">video pentru robi
POVESTEA LUI ROBI
Catalina sotie de Teo si mami de Robi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vio_irina spune:

Off,mai fetelor,mi-a plans Irina aseara de la 21.00 la 22.00 de m-a distrus pentru o saptamana,nu mai suport s-o vad chinuindu-se...
n-am mai rezistat,am intrat in baie ca o lasa si am plans pana n-am mai putut si eu,barbate-miu nu stia pe cine sa linisteasca mai intai,bine ca scena s-a petrecut fara ca Fla sa fie martora,isi facea linistita temele in camera ei.
M-am tot intrebat la ce sunt buna daca nu-mi dau seama ce o doare,unde o doare,cum s-o calmez...care mai este rostul meu?...voua vi se intampla cu puiutii vostri sa planga si sa nu stiti de ce sau cum sa-i calmati?
Doamne,nu ma gandesc decat sa nu cumva sa fie o forma de criza
Astazi e linistita,vesela,asa a fost si ieri,mi-e frica de ce va urma...

Julianne,unde esti?Ce faceti?Daca te simti mai bine retragandu-te ,e o.k,daca nu te astept cu vesti despre tine si micuta ta.

Stefanut,felicitari pentru progrese,cred ca e minunat cand revin sperantele in forta!!!Succes pe mai departe!

Cata,Robi e asa simpatic!E ceva daca stie sa stearga mesaje,bravo lui!

Va strang pe toate in brate si-i pup pe pitici mult,mult!
Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ra_mi_ella spune:

Vio_irina, te inteleg cum te simti. Eu scriu rar despre puiul meu. Are 7 ani si acum e mult mai bine. Are aproape 3 ani de cand nu mai face crize, dar nu asta vroiam sa subliniez. Uneori plage de ti se rupe inima si am cu cine ma intelege. Il intreb ce are, de ce plange asa, iar micutul imi raspunde ca nu se poate opri, fara sa il doara nimic. Am vorbit cu neurologul, psihiatrul, psihologul si toti zic ca atunci cand face asa are un fel de despresie. Uneori ca si tine plang in baie de nu mai pot, alteori ma lupt sa il scot din starea asta dar in ziua aia nu mai sunt buna de nimic.
Te imbratisez cu drag si curaj. Poate va veni vremea sa fie bine si pentru piticii nostrii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanacioc spune:

Vio,Alex pe la varsta de 3 ani plangea asa din senin cate o jum de ora,eram in aceeasi situatie ,imi faceam mereu reprosuri ca nu sunt in stare sa ii alin suferinta,si o dr mi-a spus sa ii dau Nurofen,poate ca il doare capul,si facea reprizele astea de plans de doua ori pe zi,si am incercat si a mers,ii dadeam cate 5 ml de nurofen si se potolea,acum iti spun ce am patit noi ,nu stiu daca asta era,dar a mers,ne-a tinut si pe noi cam un an asa,plangea fara motiv si nu stiam ce are .
Da,si mie mi se intampla sa planga Alex si sa nu stiu ce are, si imi pun mii se intrebari fara raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vio_irina spune:

ra_mi_ella,multumesc pentru incurajari,si eu sunt aproape convinsa ca plansul are legatura cu boala,am tot dat vina cand pe eruptia dintara,cand pe constipatie dar treptat realizez ca nu astea sunt cauzele.Am intrebat si medicul neurolog,ajunsesem ca o banda stricata pentru ca nu ma multumeau raspunsurile,dar mai mult decat ca o supara ceva,ca o doare ceva,ca e si ea micuta ,adica nimic nou,nu am primit.
Cert e ca o repriza din asta ma debusoleaza complet,imi face sufletul tandari.

Sa-ti traiasca baietelul,sa fie sanatos si sa paraseasca definitiv si cat mai curand zona asta neplacuta cu doctori,medicamente,
recuperari iar tie iti doresc sa fii o mamica fericita!

Ioana,i-am dat nurofen si nitrazepam dar plansul a mai tinut vreo juma` de ora,probabil pana si-au facut efectul.Si eu ma gandesc cu groaza c-ar putea s-o doara capul dar medicul mi-a spus ca este exclus acest lucru...acum eu ce sa mai zic cu atatea necunoscute... numai Dumnezeu stie ce o supara cu adevarat.
va pup pe amandoi si va doresc numai bine!

Mergi la inceput