Indemnizatie crestere copil pentru masteranzi

Indemnizatie crestere copil pentru masteranzi | Autor: Alecsa_V

Link direct la acest mesaj

Buna ziua! Va rog mult sa ma ajutati in intelegerea unei situatii cu care nu ma asteptam sa ma confrunt in ceea ce priveste acordarea indemnizatiei pentru cresterea copilului.
Eu sunt studenta la master in anul I, cursuri de zi. Din cate am citit eu in legea pentru acordarea indemnizatiei, conditia ca sa primesc banii este sa frecventez cursurile la zi fara intrerupere, si din cate am inteles, nu scria nicaieri ca tre' sa fie continuitate intre terminarea facultatii si intrarea la master, ci doar ca trebuie sa frecventez fara intrerupere cursurile la care sunt inscrisa(in sensul ca sa nu raman repetenta sau sa inghet anul si sa reiau cursurile peste o vreme). Cand am intrebat in primavara daca primesc indemnizatia (am specificat atunci la ghiseul respectiv ca voi fi masteranda) mi s-a spus ca da, desi la vremea respectiva inca nu se introdusese modificarea in lege care da dreptul si masteranzilor la indemnizatie.
Acuma cand am fost sa depun actele, mi-au cerut pe langa adeverinta de masterand, si adeverinte pt anii de facultate pe care i-am facut si mi-au zis ca tre sa nu existe intrerupere intre studiile de licenta si admiterea la master ca altfel nu am cum sa primesc indemnizatia.
Inteleg eu legea gresit sau functionarul respectiv interpreteaza cum vrea el textul de lege?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Legea 240/2009 pct. m
"m) urmeaza cursurile de zi ale invatamantului preuniversitar si universitar, organizat potrivit legii, frecventate fara intrerupere. Sunt exceptate de la aceasta obligatie persoanele care au intrerupt cursurile din motive medicale."

Fara intrerupere inseamna continuitate. Daca ai oprit nu mai ai continuitate sau ai intrerupere cum vrei sa-i spui.
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Normele sunt si mai lamuritoare:

i3) se afla in perioada cuprinsa intre incheierea unei forme de invatamant universitar cu sau fara examen de licenta sau de diploma si inceperea in acelasi an calendaristic a unei alte forme de invatamant universitar, cursuri de zi, organizate potrivit legii, frecventate fara intrerupere, cu exceptia situatiei de intrerupere a cursurilor din motive medicale;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alecsa_V spune:

"Articol unic. - La articolul 1 alineatul (2) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 1.008 in 14 noiembrie 2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare, dupa litera m) se introduce o noua litera, litera n), cu urmatorul cuprins:
"n) urmeaza cursuri cu frecventa de masterat in tara sau intr-un alt stat membru al Uniunii Europene, intr-un domeniu recunoscut de Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului, si cel putin unul dintre parintii copilului are cetatenie romana. Nu beneficiaza de indemnizatie de crestere a copilului cursantii care o primesc din partea altui stat membru al Uniunii Europene."
Articolul "m" se aplica celor de la liceu si celor care urmeaza cursuri de licenta. Articolul "n" e numai pt cei de la master iar in acest articol nu se specifica nimic de "fara intrerupere". Pe baza acestui articol am crezut ca am dreptul la indemnizatie, nu pe baza art."m" in care de altfel se face referire la cei care urmeaza studii preuniversitare sau universitare, ori masterul este considerat post-universitar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alecsa_V
Pe baza acestui articol am crezut ca am dreptul la indemnizatie, nu pe baza art."m" in care de altfel se face referire la cei care urmeaza studii preuniversitare sau universitare, ori masterul este considerat post-universitar.

Alecsa, mamica lui Sebica


Te inseli, masterul nu este postuniversitar, ci universitar.

Organizarea cursurilor de master se face in baza Legii 288/2004, unde se explica nivelul studiilor:

Art. 1 (1) Prezenta lege reglementeaza organizarea studiilor universitare pe trei cicluri, respectiv studii universitare de licenta, studii universitare de masterat si studii universitare de doctorat.

Mai mult, avem in completare Ordinul 3855/2010 privind admiterea in anul 2010-2011, pe baza caruia ai fost admisa si tu, unde se reglementeaza:
(2) Pentru ciclul de studii universitare de masterat organizate conform Legii nr. 288/2004 privind organizarea studiilor universitare, cu modificarile si completarile ulterioare, admiterea se realizeaza in conformitate cu legislatia in vigoare.

Asadar, ne aflam in situatia cursurilor universitare, nu post.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alecsa_V

"Articol unic. - La articolul 1 alineatul (2) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 1.008 in 14 noiembrie 2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare, dupa litera m) se introduce o noua litera, litera n), cu urmatorul cuprins:
"n) urmeaza cursuri cu frecventa de masterat in tara sau intr-un alt stat membru al Uniunii Europene, intr-un domeniu recunoscut de Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului, si cel putin unul dintre parintii copilului are cetatenie romana. Nu beneficiaza de indemnizatie de crestere a copilului cursantii care o primesc din partea altui stat membru al Uniunii Europene."
Articolul "m" se aplica celor de la liceu si celor care urmeaza cursuri de licenta. Articolul "n" e numai pt cei de la master iar in acest articol nu se specifica nimic de "fara intrerupere". Pe baza acestui articol am crezut ca am dreptul la indemnizatie, nu pe baza art."m" in care de altfel se face referire la cei care urmeaza studii preuniversitare sau universitare, ori masterul este considerat post-universitar.

Alecsa, mamica lui Sebica


Buna ! Si eu sunt cam in aceeasi situatie !
Am terminat facultatea in 2008; dupa licenta am nascut si am intrat in CIC. CIC-ul s-a terminat in august 2010. Acum sunt anul I la master si astept inca un bebe. Eu am mai intrebat un avocat daca o sa primesc indemnizatie si pe baza articolului x litera n mi s-a spus ca o sa primesc .
Acum...eu nu stiu ce sa mai cred...pt ca acolo scrie doar daca urmezi cursurile de masterat (....)

Deci aveti pana la urma vreo idee cum este de fapt?

Anamaria & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & (DPN 07.07.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pai daca CIC s-a terminat in august nu ai continuitate.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=19" target="_blank">Daca ma votati (mar-2) donez premiul oricare ar fi acelal pentru acest caz

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

"n) urmeaza cursuri cu frecventa de masterat in tara sau intr-un alt stat membru al Uniunii Europene, intr-un domeniu recunoscut de Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului, si cel putin unul dintre parintii copilului are cetatenie romana. Nu beneficiaza de indemnizatie de crestere a copilului cursantii care o primesc din partea altui stat membru al Uniunii Europene."


pai tocmai de asta am intrebat. Ca la litera n nu zice nimic de continuitate...Doar daca urmezi cursurile de masterat

Anamaria & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & (DPN 07.07.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

S-a mai discutat exact aceasta problema exact mai sus citeste te rog cu atentie L. 240/2009 pct. m do normele de aplicare pct. i3

Nu ai continuitate nici de la facultate la master nici de la CIC1 la master. Atata vreme cat apare o intrerupere deja nu mai este indeplinita conditia legii.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=19" target="_blank">Daca ma votati (mar-2) donez premiul oricare ar fi acelal pentru acest caz

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

S-a mai discutat exact aceasta problema exact mai sus citeste te rog cu atentie L. 240/2009 pct. m do normele de aplicare pct. i3

Nu ai continuitate nici de la facultate la master nici de la CIC1 la master. Atata vreme cat apare o intrerupere deja nu mai este indeplinita conditia legii.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=19" target="_blank">Daca ma votati (mar-2) donez premiul oricare ar fi acelal pentru acest caz

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


multumesc

Anamaria & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & (DPN 07.07.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liana_lilio spune:

DACA SUNT LA MASTER AN 1 SI DORESC UN COPIL SI SA PRESUPUN CA NASC IN OCT- DEC 2012, primesc idemnizatie pentru cresterea copilului?

sau

Daca sunt coasigurata la sotul meu mai mult de 1 an primesc idemnizatie pentru cresterea copilului...acum nu am servici...

Mergi la inceput