Regasiri (50)

Regasiri (50) | Autor: angi_m

Link direct la acest mesaj

(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10) (11) (12) (13) (14) (15) (16) (17) (18) (19) (20) (21) (22) (23) (24) (25) (26) (27) (28) (29) (30) (31) (32) (33) (34) (35) (36) (37) (38) (39) (40) (41) (42) (43) (44) (45) (46) (47) (48) (49)





"Nu testa niciodata adancimea apei cu ambele picioare"

Angi poze
www.youngnutrition.net/member/tickers/63865/ticker4.png[/img]" target="_blank">Iulia - 3 noiembrie 2006 - www.iuliaghita.blogspot.com/" target="_blank">Jurnal

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angi_m spune:

Mai vroiam sa spun ceva:
Dbunny, eu cred ca este in functie de temperamentul copilului. Unii copii au rabdare sa stea sa deseneze, sa se uite pe carti, altii nu... Asta nu cred ca inseamna ca are IQ mic, ci doar ca este mai agitat... acum are inclinatie spre altfel de jocuri, nu il atrage inca asa ceva... Cand va mai creste o sa se mai schimbe. Si colegul Iuliei de parculet este la fel de agitat, nu vrea sa coloreze ca se plictiseste, darmite sa se uite peste niste litere si cifre... In mod sigur va invata in clasa intai sa scrie si sa citeasca


"Nu testa niciodata adancimea apei cu ambele picioare"

Angi poze
www.youngnutrition.net/member/tickers/63865/ticker4.png[/img]" target="_blank">Iulia - 3 noiembrie 2006 - www.iuliaghita.blogspot.com/" target="_blank">Jurnal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:


La noi e 90% o forma usoara de mononucleoza. Sew poate face temp si dupa debut , da sper sa nu apara.
Angi noi am intrat la belele si boli de prin aprilie, inainte racise o singura datala 1.2 ani+ un episod de tuse la 2.5 si o herpangina luata nul trecut la gradi, caci da , noi am fost si anul trecut la gradi, asa ca acum ar trebui sa fim beton. Vezi cadoar o saptamana e vacanta.
Mai da la voi incep petrecerile !!!
Super!!!!!!!
Maya si la voi vine peterecerea. Ma bucur ca acu sunteti OK , cat despre Thea, va slabi cu siguranta
Fetelor va multumesc de urarile de sanatate.
Laura da scump jocul nu gluma, da important e ca lui Dani ii place.
Cat despre bugetul de Craciun la mine de obicei e impuscat: cadouri luam la 11 pers care de obicei facem Craciunul impreuna (mama, tata , soara, nepot, cumnat, sot, fiica, bunica, matusa ,verisoara &co), deci adunam cam 100 de lei de fiecare impreuna. Dc vine si sora de la Constanta bugetul iar sufera. Problema la noi sunt zilele de nastere: 2 noiembrie sora mea, apoi decembrie copchilu din dotare, pe 19 nepota, 1 ianuarie mama, 11, 19 ianuarie c- cumnatu si tata, asa ca


Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03//" target="_blank">poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Roxana m-am prins ca-i vb de cadouri la copii, insa asa ceva nu era la moda acu 20 de ani Sa pui poze cu spidermanu'. Dracula al meu asa fericit nu s-a dus niciodata la colegiu, atat era de mandru de el si m-a lasat sa-i innod cravata aia dantelata la gat de fericire ca merge cu pelerina la cole.

aelita tu ai mascat-o?

ank oare tantum verde n-ar ajuta-o? zic de tantum verde fiindca azi mi-am cumparat mie, in fiecare dimineata ma trezesc cu gatul dureros...

multumesc de raspunsuri fetelor, problema mea nu se pune ca fiind prost, doar ca poate daca l-as impulsa de-acum poate ar citi pe litere deja ca altii la varsta asta. Nu-i agitat tot timpul, sta la dora the explorer o ora intreaga, si repeta toate cuvintele in engleza si a invatat multe cu Dora. Cateodata-mi vine cu vreo poveste 's-o citim' Deci ceva interes are el, doar ca dureaza putin. Ar trebui sa insist?

ne-ar veni bine un sfat de la o educatoare: ce ar trebui sa stie un copil la 4 ani(neimpliniti) Dastefa tu stii?

Deja planuiti Craciunul?? yoy nici n-am hotarat inca ce facem de ziuz lui, nici ce-i luam...dar cum sunt la distanta de o luna una de alta...de ziua lui va primi hainute, ghete, chestii utile, iar de craciun jucarii. Putine in tot cazul: una de la noi, una de la nasi, si alta de la bunici.



Dbunny si Daniel
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel

I never said it would be easy, I only said it would be worth it...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

http://www.copilasul.com/copilul-3-6-ani/3-4/JOCURI-PENTRU-PREGATIREA-CITITULUI-BM-COM.php

http://www.copilasul.com/copilul-3-6-ani/4-5/JOCURI-PREGATITOARE-PENTRU-CITIRE-BM-COM.php

uite ce am gasit pe un site, mi se pare interesant, cam bate cu ceea ce gandesc si fac eu.
acum, vreau sa mai zic ceva. sper, din suflet, sa nu te superi.

Citat:
ar citi pe litere deja ca altii la varsta asta

de ce te preocupa ce fac altii? stii cat de urat coloreaza/deseneaza piciul meu? serios, fara gluma. si imi tot spune educatoarea ca alti copii deseneaza asa de frumos si minunat. bine, nu imi zice ca dani deseneaza urat. dar nu imi spune, doar din complezenta. nu ma intereseaza absolut deloc. copilul meu face alte lucruri pentru care are el inclinatie.
mie tata imi desena si la liceu plansele pentru biologie. nu le am cu desenatul. dar stii ce imi merge mintea la cifre? asta e, fiecare cu talentele lui.
iar cu cititul ... cred ca te grabesti. au tot timpul din lume. daca el vrea acum, arata-i, nu-l opri. dar, daca el acum nu se arata interesat, nu te stresa. va veni o perioada cand va vrea el. si, eu cred, ca atunci va invata de 2 ori mai repede, tocmai pentru asta va fi dorinta lui.
Citat:
repeta toate cuvintele in engleza

pai eu acum ce sa zic? pai dani nu zice nik, decat in romana. sa ma apuc sa il dau la pregatire doar pentru ca un alt copil de varsta lui stie cuvinte in engleza? nuuuuu, am sa zic ca dani face roata si tumba perfect . fiecare cu ale lui.

multi

Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ank999


La noi e 90% o forma usoara de mononucleoza. Sew poate face temp si dupa debut , da sper sa nu apara.
Angi noi am intrat la belele si boli de prin aprilie, inainte racise o singura datala 1.2 ani+ un episod de tuse la 2.5 si o herpangina luata nul trecut la gradi, caci da , noi am fost si anul trecut la gradi, asa ca acum ar trebui sa fim beton. Vezi cadoar o saptamana e vacanta.
Mai da la voi incep petrecerile !!!
Super!!!!!!!
Maya si la voi vine peterecerea. Ma bucur ca acu sunteti OK , cat despre Thea, va slabi cu siguranta
Fetelor va multumesc de urarile de sanatate.
Laura da scump jocul nu gluma, da important e ca lui Dani ii place.
Cat despre bugetul de Craciun la mine de obicei e impuscat: cadouri luam la 11 pers care de obicei facem Craciunul impreuna (mama, tata , soara, nepot, cumnat, sot, fiica, bunica, matusa ,verisoara &co), deci adunam cam 100 de lei de fiecare impreuna. Dc vine si sora de la Constanta bugetul iar sufera. Problema la noi sunt zilele de nastere: 2 noiembrie sora mea, apoi decembrie copchilu din dotare, pe 19 nepota, 1 ianuarie mama, 11, 19 ianuarie c- cumnatu si tata, asa ca


Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03//" target="_blank">poze,


am inteles ca mononucleoza se confirma prin analize de sange. de ce spui 90%? inca nu aveti rezultatele?
multa, multa sanatate si refacere rapida.


Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Nu ma preocupa ce fac alti copii, ma preocupa ce fac alti parinti
stiti voi ca eu is de parere ca inca mai trebe frecate topoganele din parcuri.V-am spus ca-i inscris la activitati extrascolare aproape zilnic? ma nenoroceste zilnic cu: cand mergem? dar mergem acum? hai odata mami! ...deci el are ceva inclinatii, si problema-s eu, ca poate felul meu de a-l impulsa e caca. Paco imi cere ajutorul tot timpul(amu' la batraneste invata engleza) si ma dispera, eu ii vb, ii fac temele, orice, insa sa nu-mi ceara sa-i explic, ca nu-s pedagog! nu stiu sa invat pe nimeni, sau cel putin asa cred

Dbunny si Daniel
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel

I never said it would be easy, I only said it would be worth it...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Ma gandeam sa o iau ptr toti 3, nu numai unuia, dar e mai complicat ca tocmai ma uitam pe niste situri si am vazut ca si un joc e in jur de 100 -200ron. Sa ne mai gandim, pe alta parte Ana vrea de la Mosu o bicicleta ca de bine ce invatase sa mearga bine pe 2 roti i-a furat-o pe cealalta de pe casa scarii acum vreo 2 luni si era noua, luata de aprox 1 an . Calin vrea "lole", adica role...am vazut in Carrefour ceva, sper sa mai aiba ...poate i le iau chiar de ziua lui...sa vedem...iar Oana vrea telefon ca si l-a pierdut si acum are unul mai vechi care...domnle...n-are nici memorie ptr poze si muzica si nici pozele nu ies bine...deci....daca voi castiga la Kiss Cash poate voi avea bani de toate, asa ca pana atunci ne mai gandim




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxana c.

Ma gandeam sa o iau ptr toti 3, nu numai unuia, dar e mai complicat ca tocmai ma uitam pe niste situri si am vazut ca si un joc e in jur de 100 -200ron. Sa ne mai gandim, pe alta parte Ana vrea de la Mosu o bicicleta ca de bine ce invatase sa mearga bine pe 2 roti i-a furat-o pe cealalta de pe casa scarii acum vreo 2 luni si era noua, luata de aprox 1 an . Calin vrea "lole", adica role...am vazut in Carrefour ceva, sper sa mai aiba ...poate i le iau chiar de ziua lui...sa vedem...iar Oana vrea telefon ca si l-a pierdut si acum are unul mai vechi care...domnle...n-are nici memorie ptr poze si muzica si nici pozele nu ies bine...deci....daca voi castiga la Kiss Cash poate voi avea bani de toate, asa ca pana atunci ne mai gandim




Roxana



jocul initial, consola, ca sa zic asa, are deja 5 jocuri: tenis, baseball, golf, bowling, box. noi am avut noroc si cu a doua telecomanda am mai primit un cd cu vreo 4 jocuri, nu stiu care ca inca nu s-a plictisit de primul (parca ping-pong, biliard .... si nu mai stiu)

Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dbunny

Nu ma preocupa ce fac alti copii, ma preocupa ce fac alti parinti
stiti voi ca eu is de parere ca inca mai trebe frecate topoganele din parcuri.V-am spus ca-i inscris la activitati extrascolare aproape zilnic? ma nenoroceste zilnic cu: cand mergem? dar mergem acum? hai odata mami! ...deci el are ceva inclinatii, si problema-s eu, ca poate felul meu de a-l impulsa e caca. Paco imi cere ajutorul tot timpul(amu' la batraneste invata engleza) si ma dispera, eu ii vb, ii fac temele, orice, insa sa nu-mi ceara sa-i explic, ca nu-s pedagog! nu stiu sa invat pe nimeni, sau cel putin asa cred

Dbunny si Daniel
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel

I never said it would be easy, I only said it would be worth it...



cred ca asta e mai valabil.
nici eu nu ma consier pedagog, am o rabdare ... sau mai bine zis o lipsa de rabdare greu intalnita. dar ii explic in cuvinte simple, pe intelesul lui si o facem atunci cand ma simt si eu in stare. ca am zile in care daca nu pricepe din prima sau nu e atent ma apuca nervii
asa ca, atunci cand amandoi avem chef, ne apucam sa discutam si sa face cateva ceva din carticele, la nivelul lui. fara presiuni.

Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Ce-i cu voi de scrieti in ritmul asta ca m-ati speriat, ptiu sa nu va deochi

Eu sunt la servici de la 9 si mai stau pana la 6 ca mi-e colega in concediu, asa am fost si ieri si tot asa voi fi si luni, iar de miercuri sunt eu in concediu si va sta ea. Deci am timp destul

Laura, asa e normal, sa nu te intereseze ce fac ceilalti copii, eu asa le spun si fetelor cand le aud ca "merge/face/ si X, pot si eu?" dar...sincera sa fiu ...mai arunc cate un ochi din cand in cand si in "ograda" celorlalti si mai ma inspir , s-au schimbat multe de cand eram noi copii si se vor schimba in continuare, deci trebuie sa fi la curent cu tot.

La gradinita ma cam ....deranja sa spun...cand vedeam ca ceilalti copii desenau si al meu nu, acum deseneaza...nu ca ceilalti, dar...cat de cat...Stie sa numere pana la 10...se mai incurca...dar de scris numere sau litere nici gand...nici macar n-am incercat sa-l pun, mi-e si frica. Adunari sau scaderi...idem...mi se pare mic ptr asa ceva deocamdata. Asa este cu talentul, unii au inclinatii catre unele, altii catre altele, tu, parintele, trebuie sa il ajuti sa si le descopere .
Calin vad ca memoreaza foarte iute, ca si Ana, si ce trebuie si ce nu trebuie, pana acum sunt foarte incantata de gradinita si de educatoare, a invatat foarte multe si intr-un timp scurt, daca va continua asa pana la grupa pregatitoare... il dau direct la facultate

Gata...mai am putin si plec, intru sa pun poze, dimineata am facut cu telefonul 3, urma sa se duca Marius la 11 sa mai faca...chiar sunt curioasa



Mergi la inceput