iesitul afara la gradinita

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Aici copiii sunt scosi de doua ori pe zi afara, chiar dc e f cald sau frig. Doar dc ploua torential sunt tinuti in clasa. Crezi ca daca ii tin in clasa nu se mai imbolnavesc? Virusii aia circula de la un copil la altul indiferent dc stau in clasa sau merg afara.

In privinta imbracatului, v-ati cruci:)) cat de dezbracati ii scot aici, o bluzita si o bluza de trening, fara caciula (la temperaturi de 10 grade). Fara ciorapi pe sub pantaloni si alte minuni de genul asta.
I-am dat doua perechi de pantaloni doar cand au fost temperaturi cu minus si de obicei cand il luam acasa il gaseam dar cu o pereche, aveau grija educatoarele sa il dezbrace si cred ca asa iesea si afara.
In camera unde dorm nu sunt niciodata mai mult de 20 de grade si copiii in general sunt in maneca scurta.


Eu sunt pentru iesitul afara, trebuie sa isi consume energia, sa alerge, sa se joace.

E adevarat ca sunt 3 educatoare la 18 copii la grupa 12-24 de luni si 2 educatoare la 20 de copii la grupe mai mari.

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank">Baby Gator


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marutzu spune:

miereamara...hi hi hi acu am vaz ca tu de fapt nu esti la o gradi in romania..., citeam si ma minunam...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

La noi, iarna sunt si -45C. Acu cativa ani au fost in ianuarie chiar -50C cu factor vant.

Aici copiii sunt scosi afara zilnic. Ca ploua, tuna, viscoleste. Evident, peste - 20C nu-i mai scoate nimeni, dar pana se ajunge acolo... ii lasa sa ia o gura de aer proaspat inghetat.

Fetita mea merge la o gradinita cu 80 de puradei. 10 bebelusi sub 1 an, iar restul cu varste intre 1 an si 5 ani.
Fiecare educatoare are 6 copii maxim. Avand doar 6 copii in grija, nu-i chiar un capat de tara sa-i imbrace si sa-i scoata afara.

Un aspect important: aici se pune mare accent pe a invata copiii sa fie independenti cat mai de timpuriu. Si asta include sa-i invete sa-si puna pantalonasii, hainuta, si caciula pe cap.

Copila mea are 2 ani si 10 luni aproape si se imbraca singura.
Cu ghetele stam mai prost fiindca a facut o pasiune din a le incalta stangul in dreptul si dreptul in stangul.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana1968 spune:

BUna,
Baiatul meu de 4 ani si 10 luni este la r. mare la o radi particulara. Sunt scosi afara zilnic, macar 1 data pe zi, daca nu si de 2 ori. Doar cand ploua nu.
Si fac si activitati nu doar joaca.
Mentionez ca si cand era in r. mijlocie ii scotea.
Sinura exceptie o fac la r. baby (1-3 ani) pe care nu o scot cand este er sau pe seara, cand este mai intuneric.
La inceput nu eram de acord cu scosul asa des afara, eu fiind o friuroasa, dar am vazut ca anul asta a racit muult mai putin ca anul trecut, asa ca mi-a trecut nemultumirea si consider ca bine au facut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIRANGELA spune:

La ce gradinita este copilul tau inscris?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana1968 spune:

La radi Bi Smile, sector 4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

De ce va doriti atat de mult ca in cele 3-4 ore de gradinita copilul dvs sa iasa afara? Ce inseamna afara? Esapament, zgomot, praf.
Oh, da, daca am fi intr-un oras curat, ar fi mai mare dragul sa iesi cu copilul afara. Dar intr-un oras poluat, de ce ti-ai dori asta?

Ma gandeam, in timp ce va citeam mesajele, ca multi adulti fac sport in salile de sport, tocmai pentru ca orasul nu ofera conditii in acest sens. Mii de adulti alearga in salile de sport, pe banda, dar copilul trebuie scosi afara?

Din cate stiu, gradinitele nu sunt in parcuri sau in paduri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Citat:
citat din mesajul lui craciunitza

De ce va doriti atat de mult ca in cele 3-4 ore de gradinita copilul dvs sa iasa afara? Ce inseamna afara? Esapament, zgomot, praf.
Oh, da, daca am fi intr-un oras curat, ar fi mai mare dragul sa iesi cu copilul afara. Dar intr-un oras poluat, de ce ti-ai dori asta?

Ma gandeam, in timp ce va citeam mesajele, ca multi adulti fac sport in salile de sport, tocmai pentru ca orasul nu ofera conditii in acest sens. Mii de adulti alearga in salile de sport, pe banda, dar copilul trebuie scosi afara?

Din cate stiu, gradinitele nu sunt in parcuri sau in paduri.

Nu certati copiii cand viseaza!



Poze




Daca ar sta la gradi doar 3-4 ore nu cred ca s-ar agita nimeni.
Dar fetita mea, de exemplu, sta la gradinita de la 07.30 dimineata pana la 18.00. Cred ca ar fi inuman si absolut nesanatos sa nu fie scoasa la aer, asa poluat cum este el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ManuC1010 spune:

Exact in cazul acesta suntem si noi. Cu toata ziua stat la gradi. Si hai sa fim seriosi, daca aerul de afara este asa poluat mai bine ne mutam din oras decta sa tinem copii inchisi in casa

http://picasaweb.google.com/mariacristina.nenciu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iri_nuca spune:

si la gradinita la care este Luca sunt scosi copii afara. de altfel au 2 curti (una un mica si una mai mare), poate conteaza faptul ca sunt putini in grupa si sunt mai usor de supravegheat.

Mergi la inceput