Paracetamolul si alaptarea!

Paracetamolul si alaptarea! | Autor: inbox

Link direct la acest mesaj

De cateva zile sunt racita iar medicul mi-a prescris paracetamol, oscillococinum si vit C. Iau paracetamol de 2 zile, si astazi am remarcat ca in aceste zile bebe a fost foarte linistit si a dormit mai mult, nu a mai supt asa de des si de viguros ....oare are acest tratament efect asupra lui bebe...ma gandesc ca poate paracetamolul ii da o stare de somnolenta sau pur si simplu am trecut de puseul de crestere de la o luna.

mamica de printesa Maria 15.11.2006 si bebe Mircea -25.09.2010

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Nu cred ca il afecteaza in vreun fel. Dupa cezariana asta am primit pt durere, apoi dupa cateva zile am facut infectie la uter si m-am intors in spital tot asta mi s-a dat intravenos, timp de 2 zile, bebe a supt la fel si nu a dormit mai mult decat de obicei.Dar ea era nou nascuta si atunci dorm mult oricum.

Adriana mami de Isabelle Marie - 1 luna si Aidan Alexander - 5 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanadara spune:

Si eu am luat cateva zile paracetamol pe alaptat.Eram cobza de virusata si medicul a spus ca decat sa zac cu febra si sa jungem la mai grele mai bine paracetamol doua pe zi si multe picaturi in nas.
Eu tin minte ca l-am intrebat atunci daca trece in lapte si el a zis ca si nou nascutii pot lua paracetamol ...
Nu mai stiu insa daca bebe dormea mai bine in acele zile.
Sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Da, paracetamolul trece in lapte, este vorba de o cantitate de ca. 10%. Intr-adevar este voie sa ia si BB numai ca vorbim la ei de o dozare mica. Daca mama ia si ea, trebuie sa scazi aceste 10%x de cate ori iei tu pe zi, de la cantitatea maxim admisa la BB.
Ex doar de calcul: BB are voie sa ia de 3x 75 mg= 225mg/zi. Mama este nevoita sa ia si ea des, 3x 150mg=450/zi, deci 45 mg trec la BB, ai voie sa-i mai dai 225-45= 180 mg...
Exemplu este doar de calcul, medicatia se da in functie de greutatea si varsta copilului, deci va rog nu-i dati la BB cantitatea asta fara a discuta cu un doctor in prealabil!
Dupa principiul asta am fost tot timpul atenta, cand am fost amandoi bolnavi in acelasi timp. Nu am remarcat la el ceva simptome, dar mai mult de un paracetamol pe zi nu am luat niciodata, am preferat sa sufar eu mai bine.
Va doresc multa sanatate!


harnici la de 10 luni
Cresterea in greutate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Nu stiu despre calculul asta dar dupa cezariana luam doze serioase de paracetamol, la 4-6 ore luam cate 200mg de paracetamol iar cel intravenos pt infectie imi pare ca era de 800 pt ca aveam dureri insuportabile.Mamica de langa mine a primit de la inceput intravenos, la fel ca si mine.

Adriana mami de Isabelle Marie - 1 luna si Aidan Alexander - 5 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Am luat paracetamol la 12 ore, dar se pare ca somnolenta lui bebe nu a fost de la el, a avut el doua zile in care a dormit mai mult, apoi s-a mufat la tzitzi mai infometat ca niciodata. Bebe nu a luat niciun tratament in perioada asta.
Multuec de raspunsuri!

mamica de printesa Maria 15.11.2006 si bebe Mircea -25.09.2010

Mergi la inceput