Gravidute prin FIV(64)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

pisucmic - bravo, sa fie sanatos si sa se faca mare.
adi - felicitari, asteptam detalii.

Eu deja sunt intr-o alta dimensiune. Parca sunt in reluare. Scoate micuta mea untul din mine. Am facut imprudenta sa stau numai cu ea in brate ca na...ba e mica, ba are colici, ba e necajita, ba mi-e draga, ba s-o dragalesc....concluzia, fiica'mea nu mai vrea decat in brate. Patutul o arde, landoul o inteapa, balansoarul pute.Asa ca acum tare mi-e ca o sa vrea pe tzatza lu' ma'sa pan' pe la 18 ani.Eu incerc sa ma adaptez. Adica sa dorm in fund, sa mananc pe fuga pe coltul canapelei, sa fac vocalize ca sa distrez maimutzu.Am invatat si dusul sa il fac in reprize. Asa ca dragele mele, stiu ca e greu, ca nu rezistati, ca-s dulci si va fura inimile daaaaaaar nu faceti ca mine. Ca si cand o sa ma ascultati :)).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Pisuc, felicitari pt bebic! Ti-am scris si la odisee. Sa fiti sanatosi cu totii!

Catalina, eu deja ma gandisem sa-mi iau wrap, s-o tin cat mai aproape de mine, tot asa, sa evit colici... Stau si ma gandesc daca o fi o idee buna sau mai degraba nu.
Voiam sa te intreb. Stiu ca ai avut cateva sarcini pierdute (asa am inteles din ce ai mai scris tu, ca nu stiu exact nimic). Acum am vazut ca ai scris ca ai stat mai mult la pat. Adica ai stat numai la pat, doar cu ridicat la baie, la masa, genul asta? Sau ai mai si iesit la cumparaturi, la plimbari? Eu am avut o hemoragie in sapt 9. De atunci sunt in medical. N-am mai avut probleme, dar in ultimele 2 sapt am inceput sa ies, sa fac cumparaturi, sa gatesc, sa fac curatenie. Medicul zice ca e totul ok, dar eu ma gandesc uneori ca am inceput sa exagerez totusi cu miscarea. Cred oricum ca o las mai moale sapt asta.
Multam

in sapt 14
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Catalina nu te speria ca nu o sa ramai lipta cu micuta Anastasia de tine pana la majoratul ei:). Cica pana la 4 luni bebelusii simt o nevoie mai mare de a sta la sanul mamei si ca abia dupa patru luni prind cu adevarat naravuri. Pana la patru luni e ceva instinctiv asa ca ai sa vezi ca incet incet o sa ii placa si patutul si balansoarul si multe altele.

Adipapazi felicitari si multa sanatate si noroc puiutilor.

Sarcini usoare fetelor si la termen

elena fericita de pitici pretiosi Ana Maria & Matei Stefan - 18 iulie 2009

Piticii mei iubiti



***
CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmelly spune:

Felicitari proaspetelor mamici. Sa va traiasca si sa va aduca numai bucurii.
Pisucmic felicitari pt baietel. Sarcina la termen si bb sanatos.

Catalina, dar ai mei cum crezi ca sunt? Sunt invatati si ei in brate. Cel putin Ioan el e prieten cu cine il ia in brate si il plimba. Altfel daca nu i se fac poftele plang si urla. In balansoar stau numai ca sa adoarma, in leagan 5 minute. Si nu mai sug la san. La masa nu mai stau eu sa mananc, numai in picioare, pe fuga. De facut baie nu mai zic... Eu le-am luat o tona de jucarii, pun o plapuma pe jos si ii las sa se joace. Se joaca pana cand Mina nu incepe sa intoarca pe burta si incepe sa se tarasca. Se trag si de par, Ioan e tras ca el are parul mai lungut sau isi scot ochii. Deci nu pot fi nesupravegheati nici macar 1 minut. E obositor dar si frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

alina - poate nu a fost necesar dar dupa toate necazurile mi-a fost teama sa fiu prea activa.
Asa ca am stat numai pe canapea.In diverse pozitii. Pana in saptamana 12 am avut ceva scurgeri . Sange negru, coagulat care se aduna pe col. Nu i-am dat importanta si nu am luat nimic medicamentos. Mi-am spus ca daca e sa fie va fi. Daca nu, asta e...
In saptamana 12 am urcat in avion si am plecat in Grecia la morfofetala.A fost cel mai mare efort facut pana atunci.Am mai facut un drum cu avionul tot la medic prin saptamana 26. In rest canapea, plimbari usoare prin curte, activitti casnice cat mai putine si care sa nu presupuna efort fizic.
Dupa saptamana 27 am inceput sa prind curaj. Sa mai ies la o terasa, un restaurant, o cumparatura. De pe la saptamana 32 deja am inceput sa fiu mult mai activa. Si asa am fost pana la sfarsitul sarcinii. In fiecare zi mers pe jos 2-3 km, iesiri, vizite.Si muuuuuulte seriale care m-au ajutat sa trec mei repede peste cele 9 luni.Este adevarat, nu am avut cum sa fiu relaxata, nu a fost usor dar a trecut.
Edit - colicii nu prea ai cum sa ii eviti. Si eu am sling dar e pe toane.

carmelly, elenada - gata, m-am linistit. Nu e fiica'mea razgaiata. Asa sunt toti. Micii si dragii de ei.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Multumesc frumos Catalina. Eu pana acum n-am avut decat sangerarea din sapt 9. Vreo 2 ore intr-o zi si dureri de burta in sapt urmatoare, adica sapt 10. Apoi, pe la finalul sapt 11 am inceput sa ma simt din ce in ce mai bine, uneori parca nici nu as fi insarcinata. Doctorul mi-a zis ca imi da medical pana la 20 de sapt si apoi mai vedem cum ma simt si ce vreau.

Ma bucur foarte mult pentru tine si pt fetita ta sanatoasa.
Cum ma bucur de altfel pentru toate mamicile, dar trebuie sa recunosc ca in special pentru cele de la fiv. Pentru ca toti anii de incercari si tristete si frustrari au fost dati uitarii odata cu vederea bebicilor sanatosi!



in sapt 14
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Alina multumesc.
Fetelor cu gemenasi, explicati-mi si mie cum ii alaptati pe amandoi daca o masa poate dura si 40 de minute? Eu ma gandeam sa-i invat sa manance la aceeasi ora ca altfel stam toata ziua la masa. Si ma gandeam ca o sa folosesc la greu pompa...le fac biberoane si ii mufez. Altfel nu vad cum...Sau unul la san si unul la biberon. Va rog nu radeti dar chiar nu stiu cum voi proceda.

fericita!! 33+ si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmelly spune:

Yarina, la mine la inceput au mancat cand unul la san, celalalt la biberon iar la urmatoarea masa inversam. Dar Ioan a prins gustul biberonului ca venea mai repede lapticul. Minei nu i-a placut biberonul, fie ca puneam lapte praf fie lapte matern si pana la 4 luni numai la san a mancat, pana am descoperit orezul cu lapte. Sunt si perne speciale pentru alaptat gemenii in acelasi timp dar eu nu am vazut. Nici laptic indeajuns nu am avut. La 3 ore aveam 100-120 ml. Foloseam pompa la greu. Mai intreaba mamicile de la subiectul "mamici si viitoare mamici de gemeni si tripleti". Si nu te stresa atata, mai ai pana nasti. Instinctul te invata. Vezi tu atunci.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Sper sa stea cumintei inca vreo 3 saptamani macar. Cand vad ca din ce in ce mai multe mamici de gemenasi nasc la 32-33 de saptamani mi-e cam frica. Vreau sa aiba macar 2500 gr fiecare sa nu stam in spital.

fericita!! 33+ si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Multumesc, din tot sufletul va multumesc! Asa ma bucur de toate minunile acestei sarcini, sa ne ajute Dumnezeu sa fie totul bine - suntem tare fericiti!

Gabi, ce mai faci tu? Ieri i-am povestit ginecoloagei mele de tine (nu te superi, nu?) si m-a intrebat daca e placenta previa adevarata (centrala) sau marginala? A zis ca de la ambele poti sangera dar ele nu sunt la fel ca prognostic; am inteles ca doar o eco transvaginala poate face diferentierea. Oricum, daca mai vrei o parere, eu iti pot recomanda pe ginecoloaga mea, tanara si foarte desteapta.

Pupaturi la toata lumea

Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! 16+ cu un dragalas

Mergi la inceput