Chefir

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns FlyLady74 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ankcta

Eu am mai avut Kefir de lapte dar cand m-am mutat socrela l-a dat pe tot.
Eu dadeam foarte mult k ii mergea bine si crestea vazand cu ochii
Puneam si in mancaruri , placinte la tot ce se putea
Acum astept , pt ca am o promisiune

Ancuta , in curand


Nu mai astepta, ca mi s-a intors coletul de o saptamana
Cu ciupercuta moarta, normal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

daca mai are cineva de dat un pui de ciuperca as dori si eu(in iasi)si cu instructiunile de folosire,of course



Mami si 2 printi iubiti: DAVID(24 sept 2008) si STEFAN(24 sept 2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredaa spune:

Din 20 iunie ma intorc la serviciu (Bucuresti). Va pot aduce si eu conopidute ( FlyLady).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredaa spune:

am o problema mare!
de cateva zile alga parca se dizolva, este mai spongioasa si se fragmenteaza in bucati mici. Sa-i fie prea cald? Cine imi poate spune ce i s-a intamplat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Dragelor, eu am avut norocul chior de a primi fara sa cer macar niste 'conopidute' de kefir. A fost grozav (gustul laptelui acru pe care-l stiam eu de la bunici desi ei il obtineau evident prin alta metoda). Am folosit lapte de capra crud si m-am bucurat de el pana cand o persoana mi-a povestit ca un coleg de-al ei a patit de la asa ceva (a inghitit probabil o mica particica din ciuperca) a patit deci o mare problema: ciuperca i s-a dezvoltat in stomac si a ajuns la complicatii, operatii etc.. Sincer, eu m-am speriat putin si am si aruncat ciupercile. Nu e problema sa fac rost de ele din nou, dar cu siguranta ca ma voi documenta bine inainte pt ca nu vreau sa risc asa ceva (ma refer in special la copil). Deocamdata am lasat laptele la prins :)
Va tin la curent deci cu ce voi gasi pe marginea subiectului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FlyLady74 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tala

Dragelor, eu am avut norocul chior de a primi fara sa cer macar niste 'conopidute' de kefir. A fost grozav (gustul laptelui acru pe care-l stiam eu de la bunici desi ei il obtineau evident prin alta metoda). Am folosit lapte de capra crud si m-am bucurat de el pana cand o persoana mi-a povestit ca un coleg de-al ei a patit de la asa ceva (a inghitit probabil o mica particica din ciuperca) a patit deci o mare problema: ciuperca i s-a dezvoltat in stomac si a ajuns la complicatii, operatii etc.. Sincer, eu m-am speriat putin si am si aruncat ciupercile. Nu e problema sa fac rost de ele din nou, dar cu siguranta ca ma voi documenta bine inainte pt ca nu vreau sa risc asa ceva (ma refer in special la copil). Deocamdata am lasat laptele la prins :)
Va tin la curent deci cu ce voi gasi pe marginea subiectului.

tablouri pentru copii


Nu avea cum sa se dezvolte in mediul acid din stomac. Daca inghiti o cultura, cel mult o vei digera inainte sa o faci cachitz. Una din colegele de servici era prea lenesa sa strecoare kefirul, scotea dor ce prindea cu degetele si restul il bea. E mai mult decat bine-sanatoasa. Nici socrela nu se chinuie sa-i pescuiasca pe aia mai mici si nici ea n-a patit nimic.
Povestile astea cu cricodilii din canalizare sunt povesti urbane, pe care naivii le transmit din gura in gura la cei mai slabi de inger.
Sti povestrea cu vecinul care a plecat "in delegatie" la amanta care locuia in blocul de langa si s-a intors din obisnuita cu galeata de gunoi acasa la usa nevestei - am auzit aberatia asta de n ori si de fiecare data cine o povestea se jura ca era vecinul.
Dar e mai usor sa mananci toate kkt-urile toxice din supermarket si sa spui povesti la prosti.

PS: Si iaurtul de casa e foarte sanatos, asa ca sa-ti creasca mare si voios puiul. Mai ales cel pus in oala calduta de lut, unsa cu smantana proaspata de tara, apoi sa pastrezi maiaua (sau cum ii zice) pentru urmatorul iaurt ... iami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FlyLady74 spune:

Citat:
citat din mesajul lui loredaa

am o problema mare!
de cateva zile alga parca se dizolva, este mai spongioasa si se fragmenteaza in bucati mici. Sa-i fie prea cald? Cine imi poate spune ce i s-a intamplat?


Nu e de la temperatura mediului. Daca sta prea mult la cald se face foarte acid, dar nu se strica, ca nu il poti bea tu asa acru si atuci il bagi la frigi cateva ore pana il schimbi, nu?
Daca laptele a fost cald cand l-ai turnat, o poate pati. Sau laptele o fi avut ceva... Sau s-a strecurat vreun microb la ciupercuta...
Vezi daca e cineva in Bucuresti sa-ti dea o cultura noua, nu te mai chinui cu cea stricata. Daca nu e nimeni, scrie-mi si se rezolva.

Off topic: eu cu cea de apa am probleme. Aia e tare sensibila... Nu imi rezista deloc. Acum fac o ultima incercare, ca am urmat toate retetele si nu vrea :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Fly, asa este. m-am speriat cam repede si abia apoi m-am gandit si eu ca acidul gastric nu e prea prietenos plus ca nici nu bei lapte continuu ca sa ai cu ce hrani ciupercutele. Asta e! voi ruga vecinii sa-mi dea altele :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa-simi spune:

Buna ziua

Sper sa nu va deranjeze sau sa va supere in vre-un fel mesajul meu.Am citit ca aveti ciupercute de dat si m-ar interesa foarte mult si pe mine...evident contra cost pentru cheltuielile legate de posta.
Sper din suflet sa se ofere cineva care sa imi doneze "ciupercutele"

O zi placuta va doresc!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FlyLady74 spune:

Simina, de unde esti?
Poate gasim pe cineva in zona :)
Daca nu, da-mi PM si vedem cum facem.

Mergi la inceput