Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 40 -

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns letzy81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki-miki

Floricica multumim pt cap nou
Letzi, ce mai faci?

Am o intrebare pt fetele fivoase, cate UI sunt in plus intr-un gonal de 300? Am auzit mai multe versiuni, ca ar fi 37.5, 75 sau 100.



Schimb 28 doze clexane 0,4 si 4 doze clexane 0.2 cu 30 doze clexane 0.6

Miki



MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)


Miki, sunt cu emotiile in gat...sunt si singura acasa dar maine vine sotul.Asa ca-mi fac fel de fel de ganduri.Mi se pare ca micuta mea nu misca cum trebuie...deci sunt si paranoica.N-a fost de ajuns ca am facut echo saptamanal in ultima vreme...
Alla, multumesc mult!
Doamne ajuta!


FVL heterozigot+MTHFR C677T heterozigot+ MTHFR A1298C heterozigot; 2 sarcini oprite din ev la 8/9 sap

37+SANDRA-GABRIELA
AMR 4 zile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumimar spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki-miki

Citat:
citat din mesajul lui Lumimar
Fetelor,sunt o proaspata graviduta fivoasa,mutanta si clexanata
Vineri am facut testul beta la 14 zile de la et si a fost 245,8 si sunt foarte fericita.
Ar trebui sa ajung la d-na dr la Fundeni,insa am inteles ca nu este saptamanile viitoare
Momentan fac tratament cu clexane 0,4/zi,medyn forte 1/zi,acid folic 1/la 2zile si ma intreb daca pana vine dansa acest tratament este suficient pt bebe?
Dr ginecolog (Albu),a spus ca nu este nici o problema si pana nu ma vad cu dansa sa nu iau aspenter,pe care l-am avut in schema de tratament insa a fost scos inainte de inceperea procedurii pt fiv
Voi ce ma sfatuiti,ce sa fac sa ii dau sms d-nei Viorica sa vedem ce zice si dansa sau sa astept pana se intoarce d-na dr U?
Pupici si va doresc un week-end linistit

Mutatia MTHFR C677T si A1298C ambele genotip heterozigot

In primul rand felicitari, sarcina usoara si la termen. Am mai multe intrebarici pt tine:
Acid folic de ce 1 la 2 zile? Si cate mg?
Aspenterul, de ce a fost intrerupt cand ai inceput procedura FIV, nu am mai auzit sa se intrerupa.
De cand faci clexane?
Cine iti va supraveghea sarcina, tot dr Albu ?


Schimb 28 doze clexane 0,4 si 4 doze clexane 0.2 cu 30 doze clexane 0.6

Miki

MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)

Miki,multumesc frumos
Acidul folic este de 5gr,pana la embriotransfer am luat unul pe zi,apoi am primi doar unu la doua zile
Clexanele 0,2 am inceput sa fac din ziua stimularii ,iar din ziua et am primit de la dr U cu acordul dr Albu pe cel de o,4
Sarcina va fi urmarita de dr Albu
Aspenterul l-a scos dr ginecolog din ziua inceperii anticonceptinaleler pe motiv ca poate provoca sangerari la punctie,iar dupa et nu mi-a dat voie sa il reiau
Trebuie sa ajung la d-na dr U, i-am scris un mail,astept raspuns
Pupici

Mutatia MTHFR C677T si A1298C ambele genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumimar spune:

Tratamentul dupa embriotransfer si dupa aflarea rezultatului la beta este urmatorul; elevit 1/zi,utrogestan 200mg 1/la 8ore,nospa 1/8ore,medyn forte 1/zi,acid folic 5gr/1la 2zile si clexane 0,4 /zi,progesteron injectabil 1 fiola/3zile
Sper ca nu am uitat nimic
Sa aveti o duminica linistita


Mutatia MTHFR C677T si A1298C ambele genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Cu placere, fetelor!
Corina, pe asta ma bazez si eu, ca nu va fi chiar foarte greu, dar tot o sa am emotii cand o sa fac prima data...Asa ca iti tin pumnii si asteptam impresii!
Lumimar, am citit pe aici ca d-na dr va lipsi pana in 16. Si eu i-am trimis e-mail, dar nu cred ca va raspunde pana atunci. Poate ar fi mai bine sa te duci pana la Fundeni, si d-na Viorica te poate sfatui.
Letzy, nu vreau sa te panichez si eu mai mult, dar daca ai orice dubiu privind miscarile lui bebe poate ar fi bine sa mergi la spital pt o monitorizare a stresului fetal (NST cred ca ii spune). Nu e mare lucru, dar e util. Bineinteles, noi suntem subiective si oarecum paranoice si ni se par una si alta.... dar daca poti intereseaza-te de acest test.



15+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonia spune:

multumesc floaredemac pentru raspuns, am mai incercat o data cu ou si am spus ca nu se va mai intampla.
dar din disperare ce nu face omul?


LA pozitiv, PS la limita inferioara, Mutatia factor XIII heterozigot, MTHFR-mutatiile C677T si A1298C ambele heterozigote, o sarcina oprita la 10 saptamani, un FIV nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Cred ca poti scoate galbenusul, de fapt stiu ca uleiul de ricin este "baza".Oricum nu e cea mai placuta experienta, dar... vorba ta - din disperare faci orice!



15+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unique spune:

Buna, fetelor. Nu am mai intrat de mult pe forum si voiam sa va spun ca pe 22.10.2010 am nascut o fetita frumoasa si sanatoasa de 4 kg si 200 de grame (probabil ca a contribuit si Clexane la asta). Deci acum ma pot incadra la mamici fericite.

Dana, mami de Sofia Andreea (17/10/2007) si Alexia Stefania (22/10/2010)


MTHFR C677T heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonia spune:

felicitari unique,


LA pozitiv, PS la limita inferioara, Mutatia factor XIII heterozigot, MTHFR-mutatiile C677T si A1298C ambele heterozigote, o sarcina oprita la 10 saptamani, un FIV nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dangabriela spune:

Draga Letzysi eu iti doresc o nastere usoara si o bebelina sanatoasa si mancacioasa! Tinem pumnii, sa revii cat mai repede la noi cu vesti minunate!
Vreau sa te mai intreb, la 28 de saptamani, d-na U a fost de acord in cazul tau cu intreruperea Aspenterului?? Sau nu ai vb cu dansa despre asta?Eu sunt stresata ca i-am scris mail si mi-a zis sa revin la 28 saptamani cu o eco recenta, sa-mi schimbe schema de tratament, dar acum aflu ca nu va fi in perioada aceea si nu stiu ce sa fac!!

Unique , felicitari!!

Pup toate mutantele!!

FVL heterozigot, 25 de saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alla76 spune:

unique, felicitari pentru fetita. sa fie sanatoasa si mancacioasa!
refacere grabnica
ai nascut cu cezariana sau natural?

_
mutatie homozigota a MTHFR A1298C, PAI-1 4G/5G heterozigot, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009

Mergi la inceput