Licurici de ianuarie-februarie2009(122)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

porumbita sa sti ca noi am aplicat toate astea la Ioana si degeaba
Ea a fost crescuta de la 4 luni de bona + bunici si era obisnuita sa stea multa lume in jurul ei. Initial am incercat sa o duca ta-su la gradi (de care e mai putin atasata) dar facea si mai urat, nici nu puteam sa o scoatem pe usa din casa. Eu am pregatit-o cam 1 an inainte spunandu-i cat de frumos si bine va fi la gradi si am incurajat-o tot timpul in primul an.

aalina Doamne sfinte, ce metode! Sper ca i-ai zis vreo doua educatoarei sa te tina minte.



Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

NOI

Asa a venit pe lume Ioana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

o fi exceptia care intareste regula

eu azi am decis ca sapt viitoare il las sa doarma acolo (vroiam din ianuarie dar in ultimele zile doarme extraordinar de prost cu mine- 35 de min; cand ramane sotu sau mama cu el pana spre dupa amiaza daorme 1.5-2 ore); seara imi ia in medie 45 demin o ora sa il culc, m-am resemant; si la pranz imi ia 15-40 deminda pana cum o sapt dormea;
acum 30-40 demin

sa vedem cum o fi
dc nu merge reveni la scurt;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

La multi ani Anuc! Sa fii sanataosa si iubita alaturi de familia ta frumoasa!

Nu stiu de ce ziceti de bolile copilariei, pt bolile copilariei sunt vaccinati copiii (ROR), sansele sa le faca sunt f f mici, doar dc vaccinul nu a functionat. eu stiam ca astea sunt considerate bolile copilariei, rujeola, rubeola, etc.

Aidan e posibil sa le faca, pt ca el nu este vaccinat, dar aici nu s-a mai auzit de pojar de f multa vreme, ultimele cazuri au fost acum cativa ani in comunitatea noastra.

Bineinteles ca depinde de copil la copil in ceea ce priveste gradi, sunt atat de multi factori de luat in considerare...
Aidan a stat numai cu mine si totusi nu a plans deloc, dar era si f mic cand a inceput. si la noi il duce tatal la gradi, cand il duc eu de regula se lasa cu ceva lacrimi.
Taica-su sta cam un sfert de ora cu el dimineata, pana cand se hotaraste bebe sa se desprinda si se duce la educatoare. Nicioada nu l-a lasat si a plecat pe furis, intotdeauana isi ia ramas bun si are grija ca A. sa il vada cand pleaca.

Azi au ziua pompierilor la gradi, vorbesc despre foc, vine un pompier acolo, cred ca o sa fie distraactie mare.

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank">Baby Gator


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuc spune:

Multumesc ffff mult pentru urari, fetelor! Ma simt atat de bine si nu numai azi de ziua mea, ci asa in general, ma simt bogata si fericita cand ma uit la copiii mei :)

Depinde de copil si de educatoare cum bine a zis Alina (daca nu ma insel). Dar Bebelusi, daca vrei sa-l dai pe Vladut la anul la gradi, trebuie sa vorbesti din timp pentru un loc la stat. Ioana e la stat si suntem foarte multumiti, poate am avut noi noroc, nu stiu. Sincer si eu l-as da pe Filip la anul, desi Ioana va incepe scoala si nu va mai fi acolo.

Bee, 70 de cuvinte? :)) Noi avem vreo 7 in repertoriu :) si suntem considerati tot normali, deci stati mai mult decat bine.

Mami de Ioana, Filip si 18+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Si noi, si noi... avem fix 10 cuvinte in repertoriu si nu suntem considerati anormali. Intelege multe si are niste gesturi si atitudini de zici ca are 1,8 ani plecati pe 16. Azi, de exp. era cu bunica-sa si la un moment dat, fiindca eu vorbeam cu maica-mea si el vroia sa constuiasca cu ea, si-a ridicat capul, a ridicat sprancenele, a ridicat manuta cu palma usor orizontala si a zis apasat hai, pa! pa!, adica mi-a dat flit Intelege destul de multe, daca ii spui"hai sa construim" se duce fix la cuburile lui de construit, daca ii ceri ceva aduce exact acel ceva, daca ii zic "hai sa mergem la bucatarie" mai ia de mana si o ia el primul spre bucatarie, etc., dar nu vrea sa vorbeasca. Poate fiindca se descurca si asa deoacamdata .Vad ca vorbiti de gradinita... un subiect tare delicat, cu foarte multe de pus in balanta. Sanatate sau educatie, educatie sau sanatate... pentru mine unde nu e sanatate, degeaba ai educatie, oricum n-o sa-l intrebe nimeni la ce varsta a invatat culorile sau sa numere... in zona noastra nu sunt decat doua gradinite de stat si una particulara, una mai naspa ca alta, 30 de copii la 2 educatoare, in aceeasi sala, total nepotrivit, pentru ceea ce doresc eu pt copilul meu. 30 de copii + 2 educatoare fiecare cu frati si parinti, care merg la scoala-gradinita/serviciu si au colegi si ei cu frati-parinti, etc... nr virusurilor/microbilor crescand, deci exponential. Mie racelile nu mi se par banale, o raceala prost tratata (si la ce medici au mai ramas prin zona) poate avea repercursiuni grave pt toata viata. Sotul meu a avut pe la 2 ani o raceala,ceva, zice soacra-mea, de la care a ramas f sensibil, racea apoi mereu, la 7 ani l-au gasit zvarcolindu-se pe covor (venise de la scoala si bause apa rece cu gura direct de la robinet), i s-a declansat astmul si de aici o gramada de alte alea... (raceala nu a fost bine tratata, cine avea grija de el nu l-a tratat cum trebuie). unt f multe de spus. Si nu avem de unde sti daca va lua o raceala banala sau ceva mai grav. Eu, pt Alex, mi-as fi dorit sistemul in care merge Paul de Pyc si Lachlan de Dark. Mi se pare mai aproape de natural, dar la noi nu exista asa ceva, din pacate. Il voi da pe Alex la una din gradinitele de stat de la noi (cea particulara are doar program scurt) cand va implini 3 ani, atunci ne-a recomandat si pediatrul, cica mai incheie o etapa in dezvoltarea sistemului imunitar.Bebelusi, o sa fii o super mama!S-a trezit bebelul, tre' sa merg la construit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Fetelor va rog sa fiti atente ca va povestesc ceva care poate ne va ajuta pe cele gravidute:

Am o prietena care trebuia sa nasca in perioada asta la Brasov. Medicul i-a zis sa vina joi, joi nu o durea nimic asa ca dupa disc cu med i-a zis sa vina vineri adica azi. Sotul meu trebuia sa o duca cu masina pentru ca ei nu au, norocul ei a fost ca sotul meu avea spectacol la ora 10.30 deci pana la ora aia trebuia sa fie inapoi in Sibiu. Au plecat spre BV la 5.30. Aseara am vb cu ea la tel si o durea spatele cam tare dar atat. Dimineata la 5 cand am vb cu ea zicea ca o doare burtica dar nu rau si NU REGULAT. ZIcea ca are dureri usoare. A ajuns la Bv la 8.30, cam asa, cand a consultat-o medicul avea deja dilatatie 5. Acum naste...inca nu stiu nimic.

AM TINUT SA VA SPUN ASTA PENTRU CA DE OBICEI TRAVALIUL INCEPE CU CONTRACTII REGULATE NICIDECUM CA LA EA CU O DURERE DE SPATE SI CU CONTRACTII NEREGULATE. CEL PUTIN ASA STIU EU, ORI TI SE RUPE APA, ORI DURERI REGULATE, ORI CADE DOPUL, ETC

Asa ca trebuie sa fim atente si la simptomele astea

Pe calea asta vreau sa ii urez bafta

Hai Simo

Scrisesem la celalalt capitol, intre timp a si nascut.

PATRICIA, mama puiutului Vlad Mihai 05.02.2009 si samburel mic de 28 saptamani



"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Am si eu nevoie de un sfat .

Maine vroiam sa mergem cu Razvi la fratele meu la un gratar (sta la curte). Insa am vb cu cumnata mea si mi-a zis ca este un pic bolnava, adica o ustura in gat si tuseste expectorant, asta dupa ce a durut-o in gat toata saptamana. A fost cu fratele meu week-end-ul trecut la finii lor care au o fetita de 3 ani jumate si toata familia tusea si se vaitau de dureri in gat. Bineinteles, cumnata mea nu a stiu si la bafta pe care o are sa se lipeasca toate bolile de ea a luat si ea .

Am intrebat daca a facut febra si zice ca nu. Dar nu a facut nici exudat.

Acum intrebarea mea este: sa ma duc la ei sau mai bine stau acas' la mine?

Mersi frumos

Crisspy, fericita de Razvi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacris spune:

La multi ani, Anuc!!!!


Poze...

...si iar poze

Iulia & Carla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

eu m-as duce

asta pt ca eu nu evit sa mergem cu robert la cineva chiar dc stiu ca sunt raciti (ma ref la raceli "normale") pe principiu ca dc e sa ia o poate face si in parc cand merge sa ia in brate copii;

evindet cumnata nu ar tr sa il ia in brate pupe da cam atat

ma rog, asta e parerea mea (din fericire si a prietenelor mele)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Porumbita mersi frumos .

Daca era vorba de niste muci, ma duceam fara sa ma gandesc asa mult, insa numai faptul ca o tine asa de o saptamana ma sperie.

Imi e frica pentru ca asta vara de la un rosu in gat am ajuns in spital cu pneumonie...si ma omoara mami daca-l duc pe Razvi bolnav acasa

Anyway, ma mai gandesc pana maine

Crisspy, fericita de Razvi

Mergi la inceput