Floricele de Liliac mai - iunie 2010 (30)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aly_ spune:

CORINA Tu nu ai album? Ca vroiam s-o vad pe MARIA


MADAMAR Si Tudor e atat de scumpic ,cum sta el cu manuta la sursa

AKA Si fetitele tale mi-au atras privirea in mod deosebit, niste printese

Ce mai tura vura as putea scrie o pagina intreaga pt ca toti sunt dulci,care mai de care mai zambaret,mai strengar

SA NE TRAIASCA!!!


mami de fetita dulce ELIZA ALEXIA
09.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns taty_ana spune:

hello,

artu ii pregatesti micutei meniuri pe cinste,multumim ca ne impartasesti si noua din schema ta...totusi eu nu inteleg o chestie....cum as putea sa o autodiversific daca ea nu stie inca sa-si duca mana la gura constient...adica i-am luat inel de dentitie si ma chinui rau s-o invat sa si-l bage in gura...ea se joaca cu el si cand se plictiseste il arunca si pe urma isi baga mainile in gura....ma gandesc ca asa ar face si cu bucata de fructa,chiar am sa incerc maine sa-i pun o bucata de mar sa vad ce face cu el daca-l duce la gura sau se joaca cu el....pe mine cand ma vede mancand se uita curioasa si incepe sa rada la mine,nici vorba sa-i fie pofta sau curioasa sa guste,eu cred ca nici nu intelege ce fac eu

in legatura cu calcatul zic pas,am calcat fix 1 sapt dupa ce-am nascut dup-aia by by nu-i de mine,eu una nu le vad deloc sifonate,mai calcam vara rochitele in rest body-uri,pantalonasi si ce-o mai fi se intind frumos pe ea...camasile barbate-miu le duce la spalatorie ca sa i le si calce

cu serul in nasuc mie pediatra mi-a spus sa-i bag 0.5ml in jet in fiecare nara ca nu pateste nimic dupa care sa-i presez narile ca sa se inmoaie mucisorii,eu ii pun cam 3ml nainte sa-i scot cu batista bb

deja avem un bebe care sta in picioare???nu-mi vine sa cred ce precoce e... ilincuta frumoasa

in legatura cu sterilizatul eu prestez in continuare ca-n prima zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dienutza spune:

Revin cu mesajul din capitolul anterior care intre timp se inchisese:

YOYOYO - Fetita mea a facut vaccinul de la patru luni la patru luni si 2 saptamani pt. ca am fost plecata din tara si apoi a fost plecata pediatra. Si mi-a spus ca nu este nici o problema. Tot atunci am facut si rapel la Rotarix. Fetita nu a facut febra. Doar cand am ajuns acasa avea o pata rosie la locul injectiei. A tracut in 30 min. cu compresa cu apa rece.

Arturicii - explica-mi si mie, te rog, ii dai fetitei bucatele de fructe (feliute) si ea le morfoleste prin gura? Nu este pericol sa se innece cu bucati mai mari de fruct? De la ce varsta ai facut asta. Am vrut sa ii dau si eu Evei o feliuta de nectarina si m-a certat mama ca se inneca, ca trebuie sa ii dau mancare pasata etc. Noi nu am inceput inca diversificarea. Dar ma gandeam sa ii dau o feliuta de test, sa vad cam ce parere are pentru ca poftea la o nectarina din care mancam eu. Pana la urma eu am lasat-o sa bage feliuta in gura doar cateva secunde si tinand si eu mana pe felie, ca in cazul in care se intampla ceva sa intervin repede.


Nu stiu ce sa zic de tehnica cu seringa cu jet puternic. Eu am citit pe instructiunile de la ser fiziologic cu sare de mare ca nu se introduce cu jet pt ca poate afecta urechile (otite etc.), asa ca personal as evita. Eva a avut un exces de secretie nazala pe la 1 luna si ii scoteam cu batista bebelusului (cea care se pune la aspirator). Ii picuram ser fiziologic cu sare de mare si aspiram cu batista bebelusului. Se trageau foarte bine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:


Citat:
citat din mesajul lui roxanici
R_ocsy...detergent bio gasesti pe Zizin, vis-a-vis de biserica aia ciudata e un magazin cu chestii bio cica....au si cosmetice si detergenti printre care unu de rufe, lichid la 1.5L (deci is din bv si io)



Biserica cea ciudata e cumva cea grecocatolica din spatele spitalului ?
Cand vei veni acasa e musai sa ne vedem .




R_ocsy , mami de Ana Sofia ( 19.05.2010 )

"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_Ioana spune:

Yoyoyo nici noi nu am facut vaccinul de 4 luni (iar Sonia e nascuta in aceeasi zi cu Maria).....pe cel de 2 luni l-am facut la 3 luni si 3 saptamani pt ca la 2 luni si 1 saptamana am facut BCG-ul....ca la balamuc. Dar eu nu-s stresata deloc deloc....avem vreme. La baietel i-am facut vaccinul de 6 luni abia la 10 luni ca era mereu racit la sf lunii cand ne chema la vaccin. Acum, daca tot am optat pentru Infanrix, macar il fac fetei cand e sanatoasa, indiferent de varsta! Dr mea e in concediu pana la sfarsitul lunii, deci ne apuca 6 luni cu vaccinul de 4....
Vad ca s-a creat un adevarat curent vis-a-vis de calcat....eu doar ce i-am calcat o camasa sotului si m-am epuizat, asa ca merg sa bag steamer-ul la treaba ca am de sterillizat o caruta de biberoane
Theooooo, miiiii dor de tineeee (lumea zice ca nu-i bine)....va amintiti cantecul?!!!!!Ce face ficiorul cel frumos (poate imi iau niste picioare in de la Murica ca ma tot bag in seama cu voi)
Sabina, acum ca a explicat Laura cu Infanrixul eu nu am suficiente argumente sa o combat, desi, tot mai cred ca exista 2 tipuri de Infanrix cu 5 valente (unul care contine tulpina pt Hepatita B iar unul cu valenta pentru Hemophillus influenze) si in sensul asta am gasit chiar un post pe DC, aici: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=142750
Vero, sanatate multa de tot! Remediile astea gen Coryzalia, Homeogene, Paragrippe, Oscillococcinum sunt universal valabile si sunt sub forma de pastilute iar concentratia este standard. Cele care sunt sub forma de granule au concentratii diferite si sunt in tub (de 80-90 bilute/tub)nu in blister iar concentratia este aratata prin acea cifra de dupa CH.
In general remediile cu CH mic (5,7,9,15) se dau pentru faza acuta a unei boli/stari. De ex ai rau de miscare si te pregatesti de un drum cu masina/avionul/vaporul, poti lua o doza(3 granule)de Nux Vomica CH 7 sau CH 9 in seara dinaintea plecarii iar in ziua plecarii poti lua chiar si din ora in ora in functie de cum te simti la drum. Daca suferi de o boala cronica (tensiune arteriala de ex) la RECOMANDAREA MEDICULUI HOMEOPAT poti lua un anumit remediu homeopat in exact dilutia prescrisa de acesta (CH 200 sau chiar 1M) fara a depasi dozele. Ideea finala era ca dilutiile mici se dau in faze acute ale bolilor iar dilutiile mari si foarte mari in faze cronice (aici nu se mai merge pe principiul "Ce-ai luat tu ca poate-mi trece si mie!??")
Nu te stresa ca puiul mic se face repede-repede bine, o sa vezi!
Merg la culcare! Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

Citat:
citat din mesajul lui r_ocsy


Citat:
citat din mesajul lui roxanici
R_ocsy...detergent bio gasesti pe Zizin, vis-a-vis de biserica aia ciudata e un magazin cu chestii bio cica....au si cosmetice si detergenti printre care unu de rufe, lichid la 1.5L (deci is din bv si io)



Biserica cea ciudata e cumva cea grecocatolica din spatele spitalului ?
Cand vei veni acasa e musai sa ne vedem .


R_ocsy , mami de Ana Sofia ( 19.05.2010 )

"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."






da, da, aia, nu stiu de ce rit e, stiu doar ca are un design mai ciudat. peste strada de ea e magazinul cu pricina.

si is venita deja, numa mintea imi umbla prin tarile calde

Acu am vazut ca Biajitaru intreba de detergent....scuze, am retinut ca tre sa raspund ca a intrebat cineva din bv, dar vad ca am incurcat borcanele





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_Ioana spune:

Theoooo
Pentru tine:



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura__ spune:

Pai da. Cand am eu ragaz pt calc nu am cu cine sa vb

Am incercat si eu metoda cu serul intr-o nara si curge pe cealalta.
Buey si a mers. M-am uitat ca tuta cum au iesit toti mucii. Pediatra m-a invatat. Se tine copilul intr-o parte si se introduc cateva picaturi (0.5-1mL) in nara care e in sus. Mucii vor iesi pe nara cealalta (pe a carei parte sta copilul). Operatiunea se face destul de rapid pt ca nu e prea placuta de bebei, ca atare incep sa se zbata daca n-ai mana pt asta.
Eu nu i-am facut decat o sg data..apoi mi-a fost teama si mila. Si merge asa la copii micuti...ai nostri sunt deja mari si se agita tare.
Cu aspiratorul nazal conectat la aspiratorul casnic nu incerc (desi toata lumea spune ca e fff eficient) pt ca am vz ca aproape toti copiii carora le-a fost aplicata metoda, cand au mai crescut au prins frica de aspirator.

Am luat un aspirator nazal ce mi s-a parut foarte bun, de la Tigex. E manual gen pompita, burduf, se pliaza asa...si scoate la muuuuuci.

Ce stiu ca e misto este aspiratorul nazal electric. Care e 'jmecher'. Trage bine si canta .Are 7 melodii parca.
Dar e si 2 milioane si ceva

Da.
Asta a fost oda aspiratoarelor


-----------------------------------------
Mami de Amy : 29.08.2006
Mami de Mihnea : 29.04.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Capitolul precedent a ramas deschis...si pina sa ajung eu la pagina cu motatele care se-nvirtesc... am scris de mi-a venit rau! Acum ce fac???
Sa???




Nu va rog sa dati o fuga si acolo, apreciind efortul meu:)!

si noapte buna!

Aly - si sa vezi tu ce minuni mai face mindretea mea de baiat acum!
Numa' sa ma pun eu in priza nitel!:)

Mary, lui Tudor Mateo, 19.05.2010, ora 12.10
Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!
Fericita, puiul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura__ spune:

Asa. Mai voiam sa va zic ca imi pare rau cand vad ca va certati, va suparati, luati jucariile si plecati. Daca ati reusit sa va intelegeti bine pe perioada sarcinii...aia cu mari tulburari pe la mansarda , acum de ce n-ati fi la fel sau si mai bune prietene ?
Pareri contradictorii, idei proprii imposibil de combatut/schimbat are tot omul.
Eu nu sunt de acord cu metoda "gata, va las, nu mai scriu". De ce ? Poate celalalte fete care nu au fost implicate in miezul problemei nu vor asta. Mie, de ex (si sunt convinsa ca nu sunt singura) imi pare foarte rau...incep si eu sa ma acomodez cu voi, pe rand asa, si pac mai dispare cate una.

Deci discutati, aici, pe mess, pe PM, unde vreti, dar nu mai luati masuri radicale, va rog frumos !!!!!
Orice pe lumea asta are o rezolvare.


-----------------------------------------
Mami de Amy : 29.08.2006
Mami de Mihnea : 29.04.2010

Mergi la inceput