APTAMIL si copilul meu

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela1982 spune:

Eu mi-am alaptat fetita exclusiv pana la varsta de 6 luni dupa care am inceput diversificarea. Tot la varsta de 6 luni am vrut sa ii ofer si o formula de lapte in completare ca sa pot sa o intarc treptat pana la varsta de 1 an, nu brusc. La recomandarea medicului pediatru am incercat o formula BIO, apoi din proprie initiativa una foarte recunoscuta inca de pe vremea cand eram noi bebiti si o formula cu probiotice pe care multi copii o accepta. La toate 3 incercarile reactia fetitei a fost aceeasi: senzatie de voma de la prima gura :) asa ca nu am insistat. Va dati seama ce gust "bun" are formula de lapte :) E drept ca si eu am gustat din ele si nici mie nu mi-ar fi venit sa beau acel lapte :)

De la 6 luni si pana la 9 luni am mers cu diversificarea si cu alaptat la san plus lapte de capra BIO pe care l-a acceptat fara probleme. Seara inainte de culcare ii ofer cereale Milupa si tot la recomandarea pediatrului am zis sa incercam Aptamil2. Desi pe mine gustul nu ma atrage deloc :) fetitei ii place. Mergem la fel cu diversificarea+ san dimineata si seara plus o portie de formula Aptamil2 la 2-3 dimineata cand se trezeste.

Medicul nostru pediatru ne-a spus ca orice formula cu probiotice se tine la frigider dupa deschidere, asa ca sfatul meu este sa faceti acest lucru. De altfel orice medicament/supliment cu probiotice se tine la frigider dupa deschidere, deci tind sa cred ca asa e corect.

Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_valentina spune:

Buna
Sunt mamica a doi ingerasi,Adrian-2ani si 8 luni si Alexandru-2 luni.Pai sa va spunem cum "a intrat"Aptamil in casa noastra:Adita a avut norocul dea a papa laptic de la mami pana la 6 luni,apoi odata cu inceputul diversificarii la recomandarea pediatrului am inlocuit tatica cu laptic formula Aptamil,care ia placut foarte mul,atat de mult incat si acum la 2ani si 8 luni inca nu am renuntat la el si nici nu vom renunta prea curand.Zilnic dimineata la micul dejun si seara inainte de culcare neaparat avem cate o canuta de laptic.Apoi,bebe 2-Alex,din pacate nu a avut parte de tatica pt-ca au fost unele probleme,dar pt-ca deja aveam experienta,la iesirea din spital nici nu am mai incercat alte tipturi de laptic,am mers la farmacie si am luat direct Aptamil pt-ca stiam sigur ca ii va place.Si asa a si fost.Bebe e fericit,castiga bine in greutate,gangureste si ne zambeste multumit dupa fiecare masa.

Multumim Aptamil ca ne ajuti sa avem puiti sanatosi si voiosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bibirica spune:

Buna la toti, bebica mea a inceput sa foloseasca laptic Aptamil de la varsta de 4 luni si jumatate. Nu i-a mai fost suficient lapticul de la mami si am inceput sa ii dam si completare cu Aptamil. Credeam ca nu o sa vrea biberonul cu alt laptic in afara de al meu dar la acceptat din prima...chiar nu ii ajungea cat ii faceam ca ar mai fi vrut. Ii place f mult Aptamil si ii multumim pediatrului cand ni l-a recomandat. este o alegere f buna pt copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BebeT spune:

Ingerul meu are acum 1 an si 5 luni. Suntem norocosi pentru ca laptele matern inca sustine o masa a micutului meu. Toate mamicile ne consideram puiul ca fiind cel mai special si dorim sa-i oferim ceea ce este mai bun. Acum cateva luni, datorita unei situatii obiective, a trebuit sa gasesc o solutie de alaptare, alta decat cea naturala. Ceea ce m-a convins in farmacie sa aleg Aptamil a fost faptul ca formula este cea mai apropiata de laptele matern si deasemenea suplimentele de calciu si fier, indispensabile micutilor. Acum Aptamil este preferatul lui Tudor si chiar nu as schimba pentru nimic in lume aceasta varianta. Ne place foarte mult si ambalaul care, datorita capacului, este foarte practic si igienic. Un alt argument pro consumului de Aptamil este complexul IMMUNOFORTIS care, asa cum stim toti cei care l-am ales, ajta sistemul iminitar al micutilor,
Recomand cu caldura mamicilor care nu au luat inca o decizie pentru bebelusul lor sa foloseasca Aptamil!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgeta10 spune:

I-am dat fetitei mele Aptamil de la 7 luni, am fost foarte multumita atat eu cat si fata, s-a acomodat foarte bine cu el, i-a priit destul de bine, nu a fost bolavicioasa, a crescut mare si sanatoasa.Aptamil intruneste toate calitatile pentru o crestere sanatoasa a micutilor, de aceea recomand cu incredere:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutzzap3 spune:

hello noi suntem mara si mami si iubiim aptamil din primele zile de viata..ne-a placut din prima clipa si a fost alegerea perfecta..imunofortis,pet avantajos,ambalaj super ...ce sa mai 10+.azi avem 11 luni si ne pregatim de junior..miammm ce bun
Recomandam tuturor lapticul aptamil..the best

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyamy spune:

Sunt mamica a doi ingerasi poznasi, unul de un an si o luna si e baietel si celalat ingeras e o mica printesa de 3 ani peste cateva zile. Sa va povestesc cum micutii mei au savurat gustul laptelui aptamil. Spre mirare amandoi au avut aceleasi preferinte. Spun asa deoarece in momentul intarcarii am inceracat si alte tipuri de lapte dar surpriza... In seara cand am schimbat laptele au savurat lapticul ca, l-au baut pe tot. Ce sa va zic este ff bun deoarece de cand ei au baut acest lapte nu au mai avut probleme de imunitate. Si sa va mai zic ca e ff bun la gust fata de celelate tipuri in sensul ca e mai dulce si chiar aduce cu laptele matern!. Sa va mai zic ca micutii mei de fapt au descoperit acest lapte minunat ,nu eu ca mama sa aflu de la medic, reviste etc. E mare lucru cand un bebelus poate face diferenta intre anumite tipuri de laptic. Probabil ca decizia luata de micuti a fost ca e la fel ca lapticul de la mama lor.
Asta e povestea ingerasilor mei care savureaza in continuare acest lapte Aptamil minunat si gustos.
Dyamy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sara08 spune:

Noi folosim Aptamil inca de la venirea de la maternitate pana la 2luni si jumatate in completarea laptelui matern.Acum avem aproape 10 luni si bem tot laptic Aptamil,ii place foate mult inca bea 3 biberoane a cate 250ml/zi.Eu ca mama sunt multumita de beneficiile acestui lapte,mentionez ca la aproape 10 luni are 12kg si 78cm iar la nastere avea 3,600kg si 52cm.Nu a fost bolnava deloc pana acum,arata ca un copil de 1 an si 2luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns topolino_18 spune:

Ma bucur foarte mult ca am in sfarsit posibilitatea sa scriu si eu undeva cat de benefic este acest lapte pentru copilasul meu. Initial, cand am constatat ca laptele meu nu-i mai ajunge am trecut pe un tip de lapte pe care multi il recomanda ca fiind apropiat laptelui matern insa copilul meu plangea zi si noapte asa ca am intrebat mai multi medici care mi-au recomandat sa schimb laptele. Recomandarea a fost sa trec pe Aptamil. Nu am avut nici o rezerva in a face aceasta schimbare mai ales ca ma convinsese si reclama tv. M-a incantat si faptul ca acest tip de lapte contine imunofortis asa ca scutesc niste bani pe care i-as fi dat pe diverse produse de imunizare asa cum am facut la celalalt copil care acum are 4 ani. Acum bebe are 7 luni si de atunci doarme inistit si nu a mai plans niciodata dupa masa asa ca voi continua sa folosesc si sa recomand tuturor mamicilor Aptamil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alidanbebe spune:

Folosesc APTAMIL de cand avea baietelul meu 2 saptamani,am incercat sa-l alaptez dar nu am avut lapte ,nu se satura cu ce-i dadeam ,iar atunci a trebuit sa caut un lapte bun sa-i ofere tot atat de multe vitamine ca si cel de mama,am incercat cu APTAMIL si cu el am ramas pana in prezent .Acum are 2 ani si trei luni ii dau cate 2 biberoane pe zi unu dimineata ,unu seara si o sa mai merg asa o perioada pentru ca-i merge bine,are o imunitate foarte buna si in plus ii place la nebunie.
multumim ca existi APTAMIL

Mergi la inceput