APTAMIL si copilul meu

APTAMIL si copilul meu | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

dragi mamici de la DC,

Va invitam la un concurs. Va invitam sa impartasiti cu noi experienta voastra (de fapt a bebelusului vostru) cu Aptamil, in cadrul acestui topic.Raspunsurile frumoase si argumentate, vor intra la tragerea la sorti a premiilor. Premiile vor fi:

Premiul 1: Un scaun de masina pentru bebelus (scoica) + 1 pachet Aptamil
Premiul 2: 10 premii care constau in cate 2 cutii Aptamil (in functie de varsta bebelusului)


www.desprecopii.com/info.asp?id=2386" target="_blank">Va rugam sa cititi regulamentul de concurs.

succes,


**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ircuta spune:

Noi folosim Aptamil de la 7 luni, pana atunci am baut doar laptic de la mami, dar cand acesta nu a mai fost suficient am inceput sa bem Aptamil. Asta a fost recomandarea pediatrului nostru si se pare ca a fost una buna, ingerasului meu i-a placut si i-a priit asa ca nu l-am schimbat si bem in continuare... Cel putin pana la 2 ani nu vom renunta la el, are mult mai multe beneficii fata de laptele obisnuit, ce e drept nu e la fel de ieftin, dar eu zic ca se merita pentru un start bun al copilului!
Si vine si al doilea bebe si o sa folosim tot ce stim ca e bun!
Numai bine tuturor si sa cresteti mari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliaiulia95 spune:

fetita mea bea Aptamil de la o luna de viata, pt ca eu nu am fost norocoasa sa am laptic ...... acum are 1 an si 2 luni si este dezvoltata frumos, armonios, nu este nici prea grasa nici prea slaba !!!! si cu toate ca nu a fost alaptata la san, si se spune ca cei alaptati artificial sunt mult mai sensibili si bolnaviciosi, ea nu a fost deloc asa, a avut doar doua episoade in care s-a impus tratament mai serios (antibiotic), si in ambele cazuri a luat de la noi virusul, toti in casa am fost bolnavi, in rest nici macar racita nu a fost, nu a tusit niciodata, etc... !!!! eu totusi cred ca un mare aport a avut si laptele formula de calitate !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yoanayd spune:

Inca de cand baietelul meu era doar un bebelus m-am orientat spre a-i imbunatati alimentatia cu formula de lapte Aptamil.
M-am interesat si am decis ca prezentarea Aptamil este ceea ce-mi doresc sa-i ofer copilului meu.Am siguranta si increderea ca-i ofer ce-i mai bun.Din maternitate ni s-a recomandat un alt tip de lapte praf care insa nu-i facea placere baietelului sa-l consume,ramanea mai mereu biberonul plin.Atunci am decis sa-l inlocuim si de atunci il bem neincetat pana am crescut maricei.
Urmam cu strictete fiecare formula care ni se potriveste si nu am inlocui-o cu nimic altceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

dragelor, concursul incepe de pe 27 - revin cu amanunte :)



**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiriuc spune:

Chiar daca nu ar fi fost vorba de un concurs, tot as fi promovat laptele Aptamil pt ca este f hranitor si acopera necesitatile zilnice ale unui bebelus. Eu folosesc varianta Pepti, speciala pt bebeii cu alergie la proteina din lapte si sunt f multumita.Inainte cumparam un alt tip de lapte (muuuult mai ieftin decat Pepti Aptamil) si dupa cateva zile am observat ca bebelusului meu ii aparuse pe corp si pe fata o eczema. Plus ca plangea non-stop. O dna dr mi-a recomandat Pepti Aptamil.Dezavantajul ar fi pretul cam ridicat, dar nimic nu poate compensa o piele catifelata, chiar ca de bebelus si o burtica linistita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisse.2005 spune:

Am vazut prima data reclama la tv cu aptamil pana sa nasc si mi-a atras atentia ca spuneau ca imita laptele metern. Dupa perioada alaptatului pe la 7 luni am introdus lapte praf aptamil si am fost super multumita, copilul a luat in greutate foarte bine, era satul si a crescut frumos. Acum suntem pe aptamil de continuare de la 1 an. Super bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

A inceput concursul Aptamil si copilul meu.

succes,


**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miillyy spune:

Laptele de mama este desigur cel mai bun aliment din lume pentru copii. Cand alaptatul se apropie de sfarsit, orice mamica are o strangere de inima, undeva in adancul sufletului ei intelege ca e timpul pentru o noua etapa in viata copilului, o etapa pentru care nu este niciodata pregatita sufleteste. Ce va face de acum? Oare puiul o va privi in ochi cu aceeasi dragoste si va exista aceeasi legatura de nedescris? Oare va creste sanatos si fericit? ... Si atunci incepe sa caute cea mai buna alternativa.

“Inspirat de laptele de mama" … Din fericire exista un lapte care se adapteaza atat nevoii de siguranta a mamei, cat si nevoilor copilasilor, care contine elemente similare laptelui matern, le asigura o crestere armonioasa si le intareste imunitatea.

Multumim APTAMIL, atat eu cat si cei 2 puiuti ai mei care te-au savurat de la inceput! Ne-ai oferit o trecere lina peste perioada de intarcare, asa ca putem spune ca esti cu siguranta cea mai buna alegere!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Pentru ca Aptamil este un produs Milupa, vreau sa-mi incep relatarea cu mentiunea ca prima mea fiica a fost hranita, dupa ce s-a terminat laptele de la mami, cu Milupa.
Cand a aparut Ana, cea de a doua mandra a familiei am stiut ca trebuie sa aleg o formula inca din prima zi de viata. Motivul care m-a facut sa aleg a fost o prb medicala, acesta fiind un alt subiect, n-am sa-l dezvolt. Am cautat informatii despre formulele existente pe piata si in topul preferintelor a fost Aptamil.
Mi-am facut bagajul de spital, in care am pus o cutie de Aptamil de 300gr si biberoane. Stiam ca in maternitate va bea alt laptic asa ca am vrut sa primeasca inca din prima clipa ceea ce am hotarat eu.
Am continuat cu placere, de ambele parti - tati ar fi vrut sa pastram toate cutiile, dar spatiul nu ne ajuta, asa ca am hotarat sa numerotam cutiile...am ajuns la nr.56!
Editez, completez, caci aseara m-a chemat datoria!
Ziceam de micuta Aptamil, caci asa ii mai spune tati cand se joaca cu ea si o apuca de picioarele-i grase!
In ce priveste imunitatea, stiu ca bb capata inca din perioada intrauterina, dar mai stiu ca aceasta se pierde dupa primele 3 luni, si o foloseste pe cea capatata dupa nastere, prin alimentatie. Immunofortis s-a simtit prezent, asa cred eu, caci sora mai mare a fost o posibila sursa de contaminare cu virusii din colectivitate( gradinita). Nu pot spune ca nu a racit copilul mic, ba da, dar au fost niste simptome minore( nas curs), fara a ajunge la administrare de medicamente( antibiotic). In cursul primului an al micutei a trecut prin 2 viroze, de fapt 2 viroze le-a incercat pe ambele fete in acelasi timp.
Vreau sa-mi inchei mica Poveste Aptamil cu mentiunea ca nu regret alegerea facuta! Milupa m-a ajutat de la primul copil, iar prin noutatile duse de Aptamil s-a dovedit a fi in continuare de ajutor!

Cris mami de Alexia & Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana.chelet spune:

Inca de la inceputul sarcinii eram foarte hotarata sa-mi alaptez bebelusul,deoarece stiam ca laptele matern este cel mai bun pentru micutul meu.In maternitate bebe a primit un alt fel de lptic pe care nu il tolera deloc si mereu il dadea afara ,asistentele imi spuneau ca e posibil sa ne confruntam cu o intoleranta la lactoza si mi-au sugerat ca acasa sa incerc un asa tip de lapte. Din fericire nu a fost cazul deoarece am avut laptic chiar daca doar 2 luni . Apoi impreun cu pediatrul am fost nevoiti sa alegem un lapte formula si impreuna am ajuns la concluzia ca APTAMIL ,,INSPIRAT DE LAPTELE DE MAMA " ar fii ideal ptr bebelusul meu. L-a primit cu mare placere ,topeste fiecare sticluta ,sunt sigura ca nu puteam gasi ceva mai bun pentru puiutul meu ,de cate ori vede sticluta zambeste si asta ptr mine e suficient sa stiu ca am facut alegerea perfecta .

Mergi la inceput