Spiridusi de ianuarie-februarie 2006 (12)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Buna seara
Maraki sper ca te-ai mai linistit, daca nu poate maine dupa ce te impartasesti. Incearca sa te gandesti la ceva placut, uitat-e la un fil bun seara, si roaga-te mult.
Vezi Giova, al tau copil n-are nici o treaba. Si tu iti faceai atatea probleme.
Bee, o sa fie bine ce conteaza daca e haos si dezorganizare, atat cat copii sunt fericiti. Eu am capitulat de mult la capitolul asta.
Imi amintesc bine cand l-ai nascut pe Razvan, era sa se nasca doar de ziua mea. si eu am patit la fel la David in 3 zile m-am dilatat 2 cm doar ca nu am avut nici o contractie, mai puteam astepta mult doar David a avut de suferit. Bine e cand se termina totul cu bine.
Iuliana si eu zic ca tine........copii mei au venit cand nici nu se poate mai bine, chiar daca nici unul nu a fost programat.
Un singur regret am, ca nu am reusit sa ne bucuram de viata in 2, copii au venit repede, aici nu avem nici un ajutor. Acum dupa atatia ani ne-am obisnuit, ne-am adaptat, nu ne gasim locul ale 2-3 ore cat suntem acasa fara ei.
Abia ne casatorisem, si ne facem planul pentru primul copil intr-un an-doi. Sa ma mai dezmeticesc si eu, sa invat limba, si eventual sa-mi gasesc ceva de lucru. Stiam ca-l vreau pe primul pana la 30. ei da a venit dupa 2 luni, l-am nascut la 28. si cum vroiam 2 si la diferenta mica, am zis sa ne scapam de o grija. tocmai ne gandeam ca ar fi momentul sa ne apucam de treaba, Ceea ce nu stiam eu eram deja gravida. Si apoi repede, repede a aparut si piticotul. Acum cand ma gandesc inapoi a fost cum nu se putea mai bine, Am suferit atata la inceput ca eram singura nu cunosteam pe nimeni, dar Dumnezeu mi l-a trimid pe David, si nu am mai avut timp nici sa-mi amintesc ca sunt singura. Atunci imi faceam griji, as fi vrut putina experienta aici, gandeam ca-mi va fi mai usor apoi cand vor creste copii sa-mi gasesc servici. dupa 5 ani mi-am gasit si servici relativ usor pe profesia mea. Acum sunt fericita si implinita, ma simt tot mai bine aici, am familia mea dar am si prieteni, cunostiinte si chiar si vecini (habar n-aveti cat de complicat e cu vecinii astia nemti!!!)

Maine mergem si noi la biserica la romani. Se tine si parastas, pana acum am bucatatrit cate ceva. Vreau sa vorbesc cu preotul sa stabilim o data cand sa-mi miruiasca copii. ei sunt botezati la evanghelici, iar biserica ortodocsa nu-i recunoaste pe evanghelici, asa ca nu poate preotul sa-mi impartaseasca copii. si ca sa-i impartaseasca trebui sa le faca o slujba si sa-i unga cu mirul sfiintit. De vreun an de zile imi spune ca le face slujba, dar mai e o familie si preotul slujeste in mai multe parti, ajunge numai odata pe luna aici si pana acum nu s-a potrivit nici cum.

noapte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIHA78 spune:

Buna dimineata,
Noi dupa ceasul nou ne-am trezit la 5.30. Nu stiu ce facem azi cred ca va fi Tudor mort de somn, e pb. lui. Aici in 1 noiembrie e"luminatia" merge lumea la cimitir cu crizanteme si lumanari, in preajma zilei de 1 incep sa fie cimitirele pline de oameni. Noi ieri am fost la bunicii mei la tara, azi mergem la bunicul, sotului si la tata , unde voi merge si maine. Giova ma gandeam ieri cand ne intorceam acasa cat de norocoasa esti tu ca mai ai si bunicii. Poate mai sunt si alte fete in aceeasi situatie, sa va bucurati de ei cat mai mult timp. De ai Ioanei stiu ca i-am vazut si-n poze.
Bee, Sa fie sanatos Razvan, sa creasca mare si sa fie fericit. Tineam minte si eu ca ai avut o nastere f. grea cu el. Dr. astia nu iau intotdeauna cele mai bune hotarari. Imi inchipui ca sunt derutati ai tai acum, dupa ce s-au obisnuit cu tine acasa.
Ioana, f. bine ai facut ca l-ai lasat pe Edi cu bunicii putin, tb. sa se obisnuiasca sa stea si cu alte persoane, macar asa cand tb. sa mergi undeva fara copilasi sti ca n-are pb.
Silvia, f. frumoasa pisicuta, Tudor a primit asa un catel, de la Noriel, anul trecut de craciun, unul care se lasa jos cand il mangaii, vine dupa tine, ia osul, dar a fost un esec. Ne-a placut noua mai mult decat lui, nu stiu de ce, eu mor de ciuda cand vad ca nu-l baga deloc in seama, a fost 160 de lei at. Distractie placuta weekendul acesta.
Maraki, eu nici nu stiu ce sa zic, cred ca tb. sa te rogi, sa tii post eventual. Cel mai bine e sa faci exact ce-ti zice preotul. Cu grecul, ai procedat f. bine.Felicitari ptr. Kg. pierdute.
Iuliana, aveti deci un grasan in familie, cred ca Matei e topit dupa el. Si Tudor a fost tare incantat de noile modele de Bakugani.M-am enervat si eu sapt. asta pe educatoare. Parca nu se gandesc deloc la binele copiilor. Eu l-am tinut 10 zile acasa ptr. puroi in gat si otita, 3 zile a mers doar sapt. asta la gradi, si-l gasesc in patut la somn, langa un copil bolnav de numa. Mai normal ca i-am zis, chiar atat nu pot, sa-i puna la somn, macar, pe cei sanatosi impreuna? Normal ca ieri era deja cu nasul infundat Tudor.
Cosmi, ma bucur ca te simti mai bine, sper tot asa s-o tii.
Dia, sa stii ca si eu ma gandesc uneori ca era mai bine sa-l fi avut pe Tudor mai devreme, acum asa a fost, nu mai e nimic de schimbat. Noi am fost 5 ani impreuna inainte de casatorie, si Tudor a aparut aproape la 3 ani dupa casatorie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIHA78 spune:

Mira, am vazut pozele voastre din concediu, tare fericiti erau copilasii, nu le-a pasat deloc ca uneori vremea n-a fost prea grozava.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Buna ziua si de la noi,

Giova ai vazut ca-i place Edilinului la bunici? Asa spun si eu de Angelo dar totusi simte si lipsa mamei. Astazi stia ca venim sa il luam de la bunici sa mergem la biserica sa ne impartasim; eu am ramas in masina si Angelo astepta saracul la geam sa vada cand venim.Cand l-a vazut doar pt taica-su, i s-au umplut ochii de lacrimi si intreba de mine.
La biserica a fost foarte frumos, m-a mirat faptul ca era foarte multa lume si in special tineret cu copii mari, mici. Asa este in fiecare duminica, la biserica noastra nu stiu cum este pt ca nu am ajuns inca. Pt. ca pe 28 oct. a fost ziua Elladei, au venit astazi copilasi frumos imbracati( toti cu bluzite albe si fuste/pantaloni negri ) din partea scolii private grecesti si aveau 4 steaguri mari ale Greciei, au stat in fatza si s-a facut o slujba special pt Grecia, au cantat toti din biserica imnul national...foarte frumos a fost. Angelo la impartasanie a deschis gura din prima, i-a placutsi a mancat toata painicaEu dupa ziua de ieri pt sa spun ca m-am linistit; preotul a spus ca nu trebuie sa imi fie absolut deloc frica, am cruciulita la gat, fac tot ce m-a invatat, mi.a citit ieri ceva mult mai puternic si de data asta a mentionat numele meu de mai multe ori, urmeaza sa il aducem acasa sapt viitoare si imi va da ceva special cu putere foarte mare care va fi " pistolul " meu cum s-a exprimat preotul.
Mira, Miha si restul fetelor

am iesit din post, dimineata tare greu mi-a fost la sv sa nu pot bea o cafea, nici macar apa nu am avut voie.

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mami cu Angelo poniroulis ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:


Ne-am intors si noi ieri...totul bine.
Edi a inceput sa ma bage in seama sambata, sa ma caute de tzitzi...dar l-a culcat mama in continuare si ziua si noaptea.
eu am dormit cu el aseara, dupa 7 nopti de pauza.
Din cauza schimbarii orei s-a trezit la 6:30...asa ca de abia l-am culcat la ora 9...cauta , doamne ce mila imi era de el...mai mai ca vroiam sa cedez....a baut si laptele si tot degeaba, era tare agitat. asa ca l-am luat in brate, a pus capul pe umarul meu si a adormit in nici 2 secunde. asa il culca mama cand nu reusea in pat...si functioneaza.
A fost tare vesel, i-a prins bine in Alba, s-a mai ingrasat, stie sa mearga ca soldatii si numara un-doi-tei, da noroc, vorbeste o groaza, mama i-a cantat bate vantul frunzele si el e cu mainile pe sus....e tare haios si increzut...

Marco azi a mers costumat in Superman, au petrecere de Halloween.
I-am luat din Alba de la un mag. si costum de pirat, super misto...ala la anul...daca tot i-am inchiriat pe superman vineri.

In rest...mai nimic...am iesit sambata in pub, am dansat...am ascultat melodiile anilor '90...tare misto a fost.
ce bine e sa ai cu cine lasa copiii...of...doamne.

revin imediat sa va citesc.
si o sapt. faina sa aveti.


Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 prichindei, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris
mamica de 2 smecherasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Dia, Lili acum ma gandesc sa vad de mine...copiiavem, cresc...merg la gradi, gata...trebuie sa vad ce fac cu munca mea...nu mai aduc vorba de cariera ca aia s-a dus inainte sa o incep. Doar ca eu nu ma vad casnica...deja sunt satula de 5 ani de stat acasa...gata...vreau sa am si eu o satisfactie ca fac ceva. asa ca acum ma gandesc ce si cum sa demarez....
Bee asa e...si mama si vecinele de prin alba, neamurile a zis ca nu e de ajuns o sapt. sa uite de tzitzi...poate nu va uita mult timp de acum inainte...oricum nu a uitat puiul meu si-mi tot ridica bluza...e asa de scump si eu mor cand il vad....
Silvia probabil din cauza asta nu a vrut si edi la mine...cat e de mic dar stie ca l-am despartit de tzitzi...febletea lui...asa ca...poate a fost suparat la inceput.
si noi am vrut sa luam dovleac sa-l decupam, dar ieri erau prea crizati copiii pe masina si nu am mai oprit sa luam unul.
Maraki super ca-ti vin hainele de acum 6 ani. vezi...putin regim si gata. ai grija pe urma, caci eu iar am pus 1,5 kg pe mine.
Doamne ajuta sa fie bine.
Mira la tine s-a intamplat cum ai vrut.
si noi ne-am bucurat cand am auzit ca sunt gravi cu Marco...dar acum privind in urma...ma gandesc ca mai puteam astepta...dar daca asa a fost sa fie....vom fi parinti tineri... cu copii mari.
Miha si eu sufar cu schimbatul orei...Edi era matinal si inainte...acum le intrece pe toate. macar el doarme peste zi, eu am treaba.
Eu mai am bunici din ambele parti. doar bunicul din partea tatalui a murit cand eram gravi in 7 luni cu Marco.
Ma rog sa-i tina DD in viata cat mai mult. cel putin bunicii din partea mamei tare bine s-au simtit cu Edi acolo...alifie curata le-a fost.

merg sa bucataresc, la spalat nu bag ca azi nu stiu ce sfinti sunt...si mi-a zis mama ca e bine sa nu spal. las pe maine.



Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 prichindei, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris
mamica de 2 smecherasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Neata si de la noi
Eu a trebuit sa-mi fac de treaba cu Matei prin oras ca sa pot sa il las pe Victor sa invete ca are ultimele 3 examene incepand cu 8 noiembrie, asa ca am fost pe locul de joaca, a fost de s-a pictat pe fata, am fost prin Metro…iar aseara am fost la soacra ca a fost ziua lui socramiu
Cam asta am facut prin weekend.
A...si am cumparat dovleac ca sa il decupeze Matei; a fost foarte incantat de acest lucru.
Giova, ai vazut ca Edi s-a descurcat si fara voi?
Da de ce au fost crizati copii pe masina?
S-au plictisit?
Maraki, acum dupa ce ti-a citit preotul, poate o sa fie bine si nu o sa mai ai probleme.
Bee, multumesc de felicitari.
Da...Frunzulita oricum e frate cu Bruno....dar se pare ca si la greutate; cred ca daca i-as da si pietre tot ar manca. Ii e foame in continuu...nu stiu unde baga atata mancare
Eu...tare mandra sunt de mine; mi-am cumparat ieri un sarafan si initial i-am cerut vanzatoarei sa-mi dea sa probez masura 38 si imi era mare; asa ca mi-am luat masura 36 Nu am mai purtat masura 36 din liceu.
La kg. tot atatea am (55 kg), dar cred ca am mai dat jos si din cm.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Intrebare-intrebatoare: in cazul unei vanzari a unui apartament cine suporta costul transferului bancar al banilor. Cumparatorul? Se impart costurile intre vanzator si cumparator?
E o intrebare de pricipiu ca vreau sa stiu cum "se poarta" in Romania.

Altfel, noi suntem ok...avem o viteza la net mai tare ca la serviciu, asa ca intr-un fel ne-a prins bine inundatia ca am fost nevoiti sa schimbam modemul.

Urla pe aici astiia doi ca azi e liber...mai apar cand se mai linistesc trebile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Iuliana tot asa sa o tii.
Bafta lui Victor cu examenele. cred ca ti-a prins bine timpul petrecut cu matei.
Au fost crizati pe ultima 100km...cam de la Lugoj incepe showul...se trezesc si nu mai au rabdare...nimic nu le convine, vor sa iasa din scaune....
Ana habar n-am cum sta treaba cu comisioanele. poate te lamuresc fetele.
super ca merge bine netul. te asteptam sa ne mai zici ce fac copiii.


Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 prichindei, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris
mamica de 2 smecherasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Ana, depinde cum te intelegi cu vanzatorul.
Daca faci dispozitie de plata externa, poti opta pentru cine plateste comisionul (tu, el sau amandoi).
Deci pe DPE (dispozitie de plata externa) ai aceste optiuni.
Pe cand daca faci doar ordin de plata simplu, comisionul il suporta cel care face transferul.
Giova, am inteles; inseamna ca nu ai avut desene animate in masina?
La noi asta e regula de aur la drum lung


Mergi la inceput