Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (21)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Mycya, nu asta a fost intentia mea, sa-ti fac pofta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui crissy77

Citat:
citat din mesajul lui Dragaica

Aici diversificarea este recomandata cam de la 5-6 luni.
Daca am laptic ca pana acum as vrea sa incep la 6 luni diversificarea ptin metoda BLW (Baby led weaning). Majoritatea cunostintelor mele asa au diversificat copii dupa incercari esuate cu piureuri si sucuri.

http://community.webshots.com/user/Dragaica

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010



Dezvolta putin, te rog

Si in Ro se recomanda inceperea diversificarii la 6 luni, dar la copiii hraniti exclusiv cu lapte praf se recomanda mai devreme cu 1-2 luni.

Cristina cu Beatrice-Teodora (25 iun. 2010) si Elise-Stefania (3 dec. 2005)


Uite blogul unei mamici de gemeni care explica foarte bine metoda.:
http://injoaca.wordpress.com/2010/10/06/auto-diversificarea-sau-blw-baby-led-weaning-%E2%80%93-ii/

http://community.webshots.com/user/Dragaica

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mycya spune:

Citat:
citat din mesajul lui crissy77

Mycya, nu asta a fost intentia mea, sa-ti fac pofta

Cristina cu Beatrice-Teodora (25 iun. 2010) si Elise-Stefania (3 dec. 2005)

stiu stiu numai ca eu inca sunt o mare pofticioasa


Mami de Andra Maria 02.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui crissy77


Dragaica, hai ca am dat search dupa BLW si am gasit niste filmulete pe youtube criminale . Iti trebuie nervi de otel pt asa ceva, mie intotdeauna mi-a fost frica sa nu se inece copilul cu mancare, nu cred ca as avea curaj ca la 6-7 luni sa-i dau bucata de morcov in mana ca sa se ospateze singura. Dar merita de incercat. Cunosc caz de parinte disperat care pasa copilului mancarea si la 1 an jumate din cauza ca acesta isi facea greata cand simtea bucatele de hrana.

Cristina cu Beatrice-Teodora (25 iun. 2010) si Elise-Stefania (3 dec. 2005)


Mai eu am vazut o fetita de cateva luni diversificata astfel mancand papaya , am plecat de acolodirect la magazin salivand.
Am mai incercat papaya si nu mi-a placut ei in ziua aia am mancat unu intreg, eram gravida in 6-7 luni.

Ideea e ca ei simt textura legumei/fructului, descopera singuri, e o joaca pentru ei dar in felu asta e invata cel mai usor sub forma de joc.

http://community.webshots.com/user/Dragaica

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_Eva spune:

S-a stricat net-ul azi. Iar nu isi ia laptopul nu stiu ce ip. :(bine ca am relefonul sa va pot citi.
Azi au venit parintii mei, nasii ... Un haos in casa. Am ajuns sa ma mulg in baie :(.
A fost asa. S-a trezit la 3.30 dimineata a papat, a adormit. Eu m-am apucat de strans in casa, de pregatit paturi... La 7 au ajuns musafirii ( ai mei + nasii), la 8 s-a trezit copilul, mancat, ragait , la 10 am plecat cu ea la nani ca nu mai puteam nici eu nici ea. Ma trezesc la 12 casa goala. Eu planuisem sa trimit copilul in parc cu bunicii si eu sa ma duc la coafor. Dar cum socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ ...Zic bine asta e. Hranesc iubita, o imbrac si plec cu ea la salon. A fost ffff cumitica. Of m-am simtit minunat dupa. De 9 saptamani nu mai stiam ce e ala rasfat de coafor :). Radiam cand am iesit de acolo. Am dat 2 ture de parc (1.5 - 2 ore), am trecut pe la magazin sa iau ceva carne sa fac mancare. Bagat la cuptor friptura, s-a trezit puiul, iar mancare... Am adormit-o si s-au intirs musafirii, pun masa, se trezeste puiul, cu o mana pe carut alta in cuptor - ma ard un pic, asta e! A tot axormit si s-a tot trezit de la 6 la 8. La 8 mancare iar, masaj, baita ...adormita 10 ca la carte, in 20 de minute urla IAR. Lasat pompa si dus la alinat durerea. Nu tu tzitz, nu tu cantat, nu tu leganat... Am pus -o i. Patut cu suzi si se foieste acolo, eu o pazesc si ii mai dau suzeta din cand in cand, poate, poate adoarme!!!
Imi e groaza de mers in pat si trezit dupa 10 minute.
Nici nu am probat costumul pentru maine - sper sa intru in el - cam am emotii - e dintre hainutele vechi. Poate ma vad in raiati maine la biserica.
Va pup si sper sa adoarma repede!




Diana,mami de pui iubit Eva (20.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

deci eu nici nu ma gandesc sa incep vreo diversificare pana la 6 luni. Dupa 6 luni clar. Pana atunci tzatzi si atat.
Si e asa cum zicea Andreea. Nasol tare daca copilul nu mananca. Iti vine sa iti iei campii. Eu murdaream n-spe vase si Alexia scuipa pur si simplu. Eu din ce m-am tot documentat e foarte bine sa alaptezi exclusiv pana la 6 luni. Acum fiecare face cum crede...eu va zic cum voi face eu.

Larisa mamica de Nectarie (22 iulie 2010) si Alexia (13 iulie 2006)

http://picasaweb.google.com/roparo/BotezNectarie11Septembrie2010#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

Otilia-minunatii de fete ai !!! superbe pozele,ca de obicei ma incanta ! si,daca iti spuneam mereu ca imi place terasa ta alba,imi place si garduletul alb:) ai o curte superba!

BtzOvi-cat de frumos si mare si bucalat e Paul !!!!

Oana-poza in care doarme ca un motanel ,sfarsit la tine in brate,e mortala!
frumusel foc!


Carla,imi pare asa rau de ceea ce spui,nu ma asteptam,la cat te-ai chinuit tu pt copilasii astia ar trebui sa iti faca o statuie! Mai ales ca nu s-a terminat cu nasterea si gata;ai luptat in continuare,zi si noapte CU DOI !!! Cred ca el nu realizeaza ce inseamna doi bebei,pt ca te vede ca esti super mama si ca te descurci.iesiti amandoi,pt ca daca pana acum se faceau iesiri separat,cand vin copiii iesirile se fac in familie .pt ca viata se schimba,tot se schimba odata cu venirea lor ! sper sa se centreze mai mult pe voi,si sa realizeze ca sunteti mai importanti decat orice iesire cu orice prieten. Minuni ce i-ai adus tu pe pamantul asta,nu ii mai aduce nimeni !!
vorbeste cu el,dar calm,pt ca cu nervii nu obtii nimic,explica-i ca nu se merge asa mai departe in familie,unul in dreapta si unul in stanga,ca de acum se face totul in patru.
incearca si "lipeste-l" la loc ,trebuie sa isi dea seama ca te face sa suferi!
iti tin pumnii si ma rog pt familia ta,sa fiti fericiti!Auzi?cu prietenii lui..mai bine te stiu de a dracului,decat sa te stie de fraiera si sa creada ca il pot influenta cand vor ei !!! Probabil faptul ca va ajuta soacra a fost pana la urma mai rau,ca el ia asta ca si cand ar face in locul lui.si nu! nimeni nu face in locul lui:ea face rolul de bunica,iar el trebuie sa isi faca rolul de tata SI DE sot !.stiu ca trebuie sa isi faca si viata,dar daca doi gemeni urla de foame,sete,baie,kk,nu prea mai e timp de alte distractii!

RODICA ceri pilfood de la farmacie,sunt vitamine pt par,si de la parafarmacia de la carrefour am luat un sampon pe baza de quinina,e vreo 10 euro,e scump dar a functionat.vitamine eu am luat mult prima data,pana s-a stopat,pt ca am luat tarziu,dar daca iei repede scapi mai repede.eu acum iau vitamine cat alaptez,din alea din sarcina.si inca nu cade.dar am sa iau si eu samponul,ca sa fiu sigura.
si tu ai facut 3 luni de la nastere,si e cand cade rau rau rau ! de-aia am sa iau samponul ala inainte sa fac 3 luni si eu.

PAULA,tu faci ce vrei,eu iti spun cum e la mine,mi-au dat mereu lista de diversificare(care inseamna si sucurile) vechile metode in RO erau de la 4 luni.ceea ce la tine ar insemna sfarsitul lui nov,inceputul decembrie parca?.pana in 4 luni stiu ca nici pe vremuri nu recomandau.

BtZ oVI,
iubita,la tine nu e gelozie cand il iau ceilalti in brate,e normala reactia ta,cand e vorba mai ales de socrul cel nespalat pe maini,cel care iti reprosa ca il rasfeti,etc...Reactia ta e perfect normala !nu ar fi fost normala daca aveai asa reactie si la parintii tai.nu-imaida explicatii,cand vine cu idei de lapte si altele,ii zpui direct "du-te domle de-aci ca nu ii dau asa ceva,ca eu stiu mai bine ce trebuie sa ii dau si sa ii fac. !" si daca se supara,ura si la gara !



fetelor,ascultati ce spune ELADEA !
NU VA GRABItI cu diversificarea,ca asa cum spune ea,dupa ce ca nu e mare scofala,o sa va dati cu capul de pereti cand o masa va tine 40 de minute pt 3 lingurite,si daca de la lapte lua un kg,sau 500 g,de la 3 lingurite nu mai ia deloc...si aoleu pana ajunge sa manance din toate,ca trebuie date la cate 3 zile distanta,ajunge la 1 an,de simti ca nu te mai tin balamalele! si osa va rugati sa se intoarca timpul,sa fie iar la sanul mamei !

DRAGAICA,imi pare rau ca aveti probleme cu Seby.multa putere ,si sa se recupereze repede !!pup ratoii!
si eu as fi murit de frica.


CRISsy,pai alea nu mai sunt sarmale :)))))

EXplicati-mi si mie mai pe scurt,va rog,ce inseamna BLW (Baby led weaning),ca la blogul pus de DRAGAICA e mult de citit despre multe altele,si citesc pe sarite si nu gasesc metoda asta...
e cu mancare bucati? fara piure deloc sau cum?si incepand de cand?
ca asa bucati mari se dau..nu ma stiu acum de cand,eu am mers dupa sfatul medicului,cand au spus sa incepem..la 8 luni stiu ca manca ,pe langa piureuri,si din mana,intreg.dar nu mai stiu exact cand a inceput.
la 6 nu,ca abia incepea primele piureuri.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui aelita


EXplicati-mi si mie mai pe scurt,va rog,ce inseamna BLW (Baby led weaning),ca la blogul pus de DRAGAICA e mult de citit despre multe altele,si citesc pe sarite si nu gasesc metoda asta...
e cu mancare bucati? fara piure deloc sau cum?si incepand de cand?
ca asa bucati mari se dau..nu ma stiu acum de cand,eu am mers dupa sfatul medicului,cand au spus sa incepem..la 8 luni stiu ca manca ,pe langa piureuri,si din mana,intreg.dar nu mai stiu exact cand a inceput.
la 6 nu,ca abia incepea primele piureuri.


Sofia(2ian2007) ,Andres(22mai2008),Miguel(16aug2010)



Se incepe cu legume fierte: brocoli, morcov, etc. taiate bucati si puse pe masuta. Uite ceva de genul asta http://injoaca.wordpress.com/2010/10/05/cum-arata-un-bebelu%C8%99-auto-diversificat/

http://community.webshots.com/user/Dragaica

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Vad ca sunt singura la ora asta cu mulsul

dragaica - cand il va opera pe seby? pupici sa treaca repede

mycya - am facut si eu ieri proba cantarului de curiozitate si a fost asa:
ora 8.00 - 100g
ora 11.30 - 90g
ora 15.30 - 180g
ora 20.00 - 80g
ora 22.00 - 80g (insa cu o seara inainte la ora 22.00 a papat 160g)



*************************
Mami de Bianca Maria (04.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Neata!

Michelle, eram cu gagiul pe baricade si n-am putut raspunde la apel. Acuma am terminat cu el papat, schimbat, culcat, pompat .

Intre timp am recuperat ce s-a mai scris. Deci mamele cu experienta nu prea sunt fane diversificare... stiti voi de ce
Eu nu as vrea sa incep inainte de 6 luni, chiar daca a mai primit cate-o portie de LM. Motivul pt care astept diversificarea e alaptatul nostru cu cantec, ca eu oricum spal, sterilizez cat e ziua de lunga .



Alina Mamica fericita de Victor Andrei - 23.07.2010
Luna 3

Mergi la inceput