BIOGENESIS FERTILITY CENTER(21)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns didi32 spune:

Anca super vesti! Sa dea D-zeu sa fie totul bine pana la sfarsit! Sa ne tii la curent

in devenire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AleDutulescu spune:

DOAMNE! Bravo Anca! sa-i dea Domnul sa mearga totul bine si sa faca un BB sanatos... sau 2 :D

POOOP

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AleDutulescu spune:

anca! Doctorul D e in Romania??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Citat:
citat din mesajul lui AleDutulescu

anca! Doctorul D e in Romania??



http://tt.lilypie.com/cIOAp2.png



Ale


Vineri era sigur, ca mi-a spus mie Maria sa-i trimit rezultatul de la NK. Nu stiu daca mai este acum, cert e ca daca a plecat se intoarce, ca tb sa ma programeze la discutii saptam aceasta sppre sfarsit (mi-a spus acum Laura).

Ingeras, mami de Maya
Maya va avea o surioara sau/si un fratior! cand va vrea Dumnezeu...
4 sarcini pierdute 5-8 sapt
1 extrauterina
1 FIV nereusit (6 blasto AA)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AleDutulescu spune:

multam ingeras! Dumnezeu sa-ti dea BB mult dorit. sanatos si voios!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

va multumesc mult ,Doamne ajuta!!
ALe nu a fost decat vineri si at a chemato si pe ea.Cocoleana ce o fi facut ca spunea ca se duce si ea?

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


AM PRODUSE LA BAZAR!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Buna,

Noi gata, am descoperit in sfarsit ce avem: au iesit rezultatele de la carioripul de cuplu:

Cata: Analiza citogenetica a fost efectuata pe limfocite periferice cultivate in vitro. Au fost examinate direct 32 de metazaze, din care 3 au fost cariotipate. Examenul citogenetic a evidentiat prezenta unei duplicatii la nivelul bratului scurt al unuia dintre cromozomii 15 - CARIOTIP 46,xy,15p+ (duplicatie 15p1)

Eu: Analiza citogenetica a fost efectuata pe limfocite periferice cultivate in vitro. Au fost examinate direct 35 de metazaze, din care 2 au fost cariotipate. Examenul citogenetic a evidentiat prezenta unei duplicatii (9)(q1) - CARIOTIP 46,xx,dup(9)(q1)
Ideea este urmatoarea: eu cu altcineva, sanatos, sau Cata cu altcineva, sanatos - 10 copii fiecare. Noi impreuna = problem, sanse extrem de mici, 0.00001%, Maya - minunea vietii.
Aceasta este cauza pentru care am pierdut toate sarcinile. Nu are importanta ca Maya a fost prima sarcina, ea a fost pur si simplu noroc, minune.
Cromozomii nostri impreuna dau defecte genetice, de asta organismul a respins toate sarcinile cu exc Mayei, care este perfecta.
Ce facem de acum incolo:
Pos 1: incercam natural cu speranta f mica ca una dintre sarcinile viitoare va fi ok (sanse mici)
Pos 2: FIV cu DPG sau DGP (cred, nu stiu exact cum se numeste), adica testarea genetica cromozomiala (cariotip) a embrionilor; iti pune numai ce e ok, daca vreunul este ok.

Mergem maine la un genetician sa ne povesteasca mai multe, apoi Tutunaru m-a trimis la Cytogenomic, acolo unde m-a trimis si Dr. D., la o dr grecoaica. Este pos sa tb sa ni le repetam acolo, alte 2000 ron.
Dupa ce ne interpreteaza si e, luam o decizie ref ceea ce facem in continuare, daca ne mai permitem.

Pup mult si nu renuntati.

Ingeras, mami de Maya
Maya va avea o surioara sau/si un fratior! cand va vrea Dumnezeu...
4 sarcini pierdute 5-8 sapt
1 extrauterina
1 FIV nereusit (6 blasto AA)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombi spune:

offf, ingeras, imi pare rau. ce v-ati mai gasit si voi!!
totusi, voi existati bine merci cu duplicatiile voastre cu tot, deci duplicatiile respective sint viabile individual. probabil ambele duplicatii combinate genereaza probleme.
am vazut ca la sotul tau scrie explicit ca doar la un cromozom are duplicatia respectiva, deci sint sanse de 50 % de bine (spermatozoid cu cariotip normal)
la tine nu am inteles, duplicatia e la ambii cromozomi sau doar la unul? daca e doar la unul, sansele sint de 25 % (embrion cu cariotip normal) + alte posibilitati viabile de cariotip cu duplicatii. problema e complicata ca nu cred ca poate spune nimeni care combinatii sint viabile sau nu

inca o data, imi pare rau pt vestea primita si sper sa gasiti cit mai curind solutia cea mai buna

PGD nu cred ca se poate face in Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Multumesc.
PGD zice Tutunaru ca poate sa faca, are aparatura.

Ingeras, mami de Maya
Maya va avea o surioara sau/si un fratior! cand va vrea Dumnezeu...
4 sarcini pierdute 5-8 sapt
1 extrauterina
1 FIV nereusit (6 blasto AA)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombi spune:

m-am mai gindit la cromozomii vostri si nu e chiar asa de neagra situatia
- daca tu ai doar un cromozom cu duplicatia, atunci sint 75% sanse (25% normal, 25% cu duplicatia ta si 25% cu duplicatia sotului)
- daca tu ai ambii cromozomi "duplicati", atunci depinde daca cariotipul cu numai un cromozom duplicat e viabil (50%)
asta presupunind ca embrionii cu duplicatiile voastre sint viabili, si nu sinteti voi exceptia care confirma regula

PGD implica mai multe etape
- se extrage o celula din embrionul de ziua 3 (~ stadiul 8 celule)
- celula respectiva se analizeaza pentru mutatiile respective
- transferul se face in ziua 5

Si implica unele riscuri
- embrionul poate fi afectat cind se extrage celula pt analiza
- din cauza mozaicismului celula analizata poate sa nu fie relevanta pt restul embrionului
- avind doar o celula nu exista siguranta corectitudinii analizei


Mergi la inceput