Febra >40

Febra >40 | Autor: Isadora

Link direct la acest mesaj

probabil fiecare ati trecut prin asa ceva, fie ca e vorba de o viroza sau de eruptie dentara. Ce redemii ati folosit? Cum ati manageriat procesul, cat a durat?
Noi ne luptam cu o febra care nu vrea sa coboare sub 38 si ii tot dam in cap ba cu panadol, ba cu nurofen. Concluzia doctoritei a fost de eruptie dentara, so... distractia abia a inceput (de ieri seara).
M-am panicat rau de tot cand am ajuns la 39,7 de am zis ca niciodata nu vreau sa mai trecem asa ceva. Efectiv nu m-am miscat de langa copil 24 de ore si am tinut-o numai in comprese si siroape... somn pe apucate 2 ore maxim...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Isadora spune:

reactii adverse antipiretice
Novocalmin vs Diclogesic

Novocalmin
Novocalmin 300 mg poate provoca rareori reactii anafilactice sau anafilactoide, cu evolutie grava. Acestea pot sa apara imediat dupa administrarea orala, dar si la cateva ore dupa administrare (in general ele apar in prima ora dupa administrare). Reactiile anafilactice se manifesta dispnee acuta, chiar apnee prin bronhospasm si edem laringian, hipotensiune arteriala mergand pana la colaps, urticarie etc. Evolutia poate fi rapid letala daca nu se face tratamentul adecvat in timp util: se injecteaza imediat adrenalina, de preferinta intravenos lent (0,1-0,25 mg diluat in 10 ml ), introduse in 5-15 min; de asemenea, se introduce intravenos, injectabil lent sau in perfuzie, hemisuccinat de hidrocortizon 250-500 mg.
Reactiile anafilactoide constau in apnee (prin spasm bronsiolic si edem laringian) si/sau colaps.


Diclogesic
Tulburari gastrointestinale: greata, varsaturi, diaree, epigastralgii, rareori ulceratii gastrointestinale, sangerari digestive; reactii locale iritative la nivelul rectului. Reactii alergice: eruptii cutanate, prurit, eritem multiform, dermatita exfoliativa, sindrom Stevens-Johnson, necroliza toxica dermica, astm bronsic, edem Quinque, soc anafilactic. Sistem nervos: cefalee, vertij, astenie, somnolenta, insomnie, anxietate, tulburari de memorie, dezorientare, stare confuziva si alte tulburari psihice, convulsii, neuropatie periferica incluzand parestezii. Tulburari de auz (tinitus, foarte rar surditate); tulburari ale senzatiei gustative. Aparat genitourinar: tulburari renale, rareori proteniurie, valori crescute ale creatininei serice, sindrom nefrotic, nefrita interstitiala, IR, oligurie, hematurie. Hematologice: leucopenie, agranulocitoza, trombocitopenie, anemie feripriva sau hemolitica, depresie medulara. Tulburari metabolice: hiperglicemie, glicozurie si hiperkalemie. Alte reactii: reactii de fotosensibilizare, cresterea transaminazelor serice, edem; cazuri izolate de HTA, dureri toracice, palpitatii, impotenta. In cazul administrarii topice pot aparea: Reactii locale: rar, manifestari alergice cutanate pruriginoase sau de tip eritem localizat. Reactii de hipersensibilitate: dermatologice; respiratorii: foarte rar apar crize de astm bronsic; generale: foarte rare reactii de tip anafilactic. Administrarea local conj. poate produce: senzatie de arsura pasagera si/sau incetosarea vederii; rar, pot aparea reactii de sensibilizare ca prurit, eritem, fotofobie.

Care o fi raul mai mic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinia.p spune:

Buna Isadora!
Si micutul meu a avut febra mare cand au erupt molarii de sus 39.6, febra ce a durat pana la 3 zile, sau a mai avut febra mare in urma vaccinului de la un an care a durat 4 zile.In tot acest timp i-am dat la inceput paracetamol supozitoare si Nurofen, dupa care am schimbat cu Panadol si novocalmin supozitor.Au fost dati cand i-am dat un supozitor intreg de Novocalmin si doar asa i-a scazut febra.Nu este recomandat s-i dai unul intreg deoarece e doza mare, dar eu i-am din disperare si i-a scazut f bine si ca reactii adverse a avut diaree dar asta e si din cauza ca a luat multe zile supozitoare.Dr pediatra a zis ca-i mai pot da si jumate de tableta de algocalmin sau sfert de fiola de algocalmin ca sa evit supozitoarele. Sper ca ti-am fost de folos cu ceva, va doresc multa sanatate si sa scapati repede de febra!

Mami fericita de pitic campion Rares Florin---te iubesc mult piticanie mica
Asa creste iubirea vietii mele 23.mai.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Isadora spune:

mersi, lavinia.p, esti o draguta, dar nu neaparat de sfaturi aveam nevoie, ci sa impartasesc cu alte mamici experiente similare...

Si eu i-am dat o jumatate de novocalmin supozitor ieri pe la 6 seara dupa ce la 2 i-am dat panadol, la 3 o alta jumatate de supozitor de novocalmin si era prea devreme pentru nurofen (doctorita mi-a zis sa le dau spatiat la 6 ore); i-a scazut febra foarte bine intr-o ora timp in care eu am stat tremurat toata cu prospectul in maina...
apoi pe la 9 l-am adormit si am incercat sa adorm si eu dar zadarnic... mintea mea avea toate farurile aprinse si comutatorul defect. Sotul m-a convins ca isi pune ceasul sa sune ca sa ne verifice noaptea pe la 1 si pe la 3 si asa am reusit sa adorm! Imi era frica cel ami tare ca in timp ce dormim ii urca iar temeperatura pana in tavan si ma trezesc cu el gemand si arzand si eu traiesc iarasi clipe de cosmar, il stropesc cu apa pe fata, ii pun comprese cu viteza si panica cu care stingi un incendiu si el are frisoane si se tremura tot.... (am patzit-o ieri de vreo 4 ori asa).

Din fericire nu a mai facut febra pana dimineata cand a facut o febra ceva mai usoara care i-am scazut-o cu nurofen. Deci novocalminul ne-a tinut vreo 12 ore... sper ca astazi sa avem o zi mai usoara, fara febra sau cel mult cu episoade sporadice si usoare de febra pana in 38,5.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Isadora spune:

usor in pana... Panadolul nu scade mai deloc febra! e fix degeaba si nu stiu cum ce il pot inlocui. I-am dat nurofen si la urmatoarea tura ar trebui sa-i dau panadol ... m-am gandit ca ar fi o treaba sa-l inlocuiesc cu sirop paracetamol, dar panadolul contine paracetamol, substanta activa din panadol e paracetamolul, plus supozitoarele de paracetamol nu se dau copiilor sub 3 ani... solutia e sa raman tot pe panadol si multe comprese. Ne asteapta o noapte grea! Pe de alta parte, am tot citit pe net ca de la eruptie dentara nu e normal sa faca o febra atat de mare (39,7), dar mai stii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Si eu tocmai i-am dat celui mic un supozitor cu novocalmine ca avea 39,7 Ii dadusem nurofen pe la ora 15 si voiam sa ii mai dau iar doar colo pe la 22,30-23 cand se culca.Eu stiu ca nurofenul se da la 8 ore si intre se da paracetamol/panadol.Iar novocalminul doar la febra 39+.Am observat si eu ca panadolul are efect zero,cel putin la fetita mare nu ii scade deloc febra de la el.Cand era mai mica parca i-a scazut totusi.Ei i-am dat jumate de novocalmin cand avea cca 6 luni si avea 39 6 de la roseola.Baiatului i-am dat acum in premiera si direct unul intreg ca la un an si doua luni e ceva mai marisor in plus e si mai greu cu un kg decat ea la aceeasi varsta.
Novocalminul isi face efectul rapid dar nu tine prea mult efectul asta.In schimb nurofenul isi face efectul mai lent, dar febra scade pentru o perioada mai lunga.De aia inainte de culcare eu le dau intotdeauna nurofen.
Febra asa mare de la dinti nu prea cred sa fie,cel putin ai mei nu au facut nici macar febra mica.Baiatului i-au iesit in ultimele doua luni cam deodata vreo 4 masele,are si 8 dinti in fata iesiti demult si acum sunt vreo doi canini ce stau sa pocneasca.Totusi eu zic ca nu de la ei e febra si e vreo viroza sau ceva bacterian preluat de la sora-sa .

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Isadora spune:

la noi novocalminul are efect 12 ore! verificat de 2 ori. Panadolul maxim 2 ore, scade febra foarte putin, iar nurofenul vreo 3 ore. Doar novocalminul am vazut ca i face sa transpire la greu de trebuie sa-i schimb 2 body-uri.
Da, ar putea fi si viroza, doctorita mi-a zis ca ar fi putin rosu in gat, dar nu foarte tare si nu cat pentru o febra atat de mare, totusi ii dau tantum verde si pentru acel rosui in gat. Ieri mi-a si varsat cu opinteli, dar asta face el cand e dopat cu ce nu-i place (mi-a vomat de la panadol o data) si a doua oara nu stiu sa zic (i-am pus o compresa cu usturoi), a varsat doar ce-a papat exclusiv laptic. Alte simptome n-are, muci nu, tuse nu... suntem a treia zi e febra si sunt la capatul puterilor, sper din suflet sa fie doar eruptie dentara.
Ieri noaptea am vrut sa fentez novocalminul si ne-am luptat vreo 8 ore cu febra ... cea rea! Pana la urma am recurs la novocalmin.
Farmacistul i-a explicat sotului ca e mai bun novocalminul desi pe prospect scrie ca nu sub 4 ani, diclogesic-ul e nu sub un an, paracetamolul e nu sub 3 ani... concluzia farmacistului a fost ca mai bun e novocalminul!
Ma mai framanta o intrebare cheie, daca nu a reactionat urat la primul supozitor de novocalmin, asta inseamna ca nu e alergic la componentii lui si prin urmare e safe? adica e putin probabil sa faca vreo reactie adversa in viitor?

Mergi la inceput