Gravidute cu tromobofilie - cap 4 -

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

Nu stiu daca e plecata, dar poti afla daca suni la spital si ceri la hematologie.
Da, bebelina e bine, am vazut ca are si falcute!

29+
incepand cu anul 2010 voi fi fericita de copilas sanatos!


MTHFR C677T heterozigot, proteina S 51%, PAI 4G/5G heterozigot
Am avut un vis: mergeam pe o plaja iar Dumnezeu pasea alaturi de mine, iar pasii ni se imprimau pe nisip, lasind o urma dubla... Atunci mi-a trecut prin minte ideea ca fiecare din pasii nostri reprezentau o zi din viata mea. M-am oprit ca sa privesc in urma... Dar am observat ca in unele locuri in loc de doua urme nu mai era decit una singura.Am revazut filmul vietii mele. Locurile in care nu se vedea decit o singura urma corespondeau cu zilele cele mai intunecate ale existentei mele: zile de neliniste si de rea-vointa, zile de egoism sau de proasta dispozitie, zile de incercari si de indoiala, zile de nesuportat... Zile in care eu fusesem de nesuportat. Si atunci intorcindu-ma spre Domnul am indraznit sa-i reprosez: Totusi ne-ai promis ca vei fi cu noi in toate zilele! De ce m-ai lasat singur in zilele cind aveam cea mai mare nevoie de Tine? Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate...
Dupa Ademar Barros, poet brazilian.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letzy81 spune:

Tamaryllis,multumesc mult!
Eu toata sarcina am facut echo cam la 3 sapt insa acum in ultimul trimestru mai des,am facut la 26de sapt,la 28,30,32,35,36,37...
Eu nu sunt de acord cu ginecologul tau.In cazul nostru trebuie sa facem mai des,numai asa putem vedea evolutia lui bebe si ajusta doza de clexanne.
E posibil ca eu sa fiu cam paranoica...dr mea gin ma chema cam la 3-4 sapt(in trim I+II)dar eu mai faceam altele..Ginecoloaga mea in trim III m-a chemat la 28de sapt,32,35 si apoi saptamanal.
Oricum gin mea nu cred ca a avut prea multe paciente cu trombofilie...
Nu stiu daca am fost coerenta


FVL heterozigot+MTHFR C677T heterozigot+ MTHFR A1298C heterozigot; 2 sarcini oprite din ev la 8/9 sap

38+SANDRA-GABRIELA
AMR 2 zile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Si eu cred ca in cazul nostru trebuie facute mai des ecografiile: intre 12 si 22 de saptamani de exemplu poate interveni un retard de crestere foarte mare, care nu se va mai putea recupera, iar la inceputul sarcinii riscul de hematom e si el destul de mare si degeaba il vezi prea tarziu. Dar intr-adevar, la o sarcina normala nu e cazul sa faci atatea eco. Insa eu si la primul copil tot am facut minim o data pe luna.



15+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letzy81 spune:

Floaredemac a intrebat sotul o asistenta daca este dr U si i-a zis ca sapt aceasta nu e(desi azi a vazut-o sotul,probabil ca pleaca devreme),sapt viitoare este si dupa aceea iar pleaca la niste congrese dar nu i-a zis pt cat timp.


FVL heterozigot+MTHFR C677T heterozigot+ MTHFR A1298C heterozigot; 2 sarcini oprite din ev la 8/9 sap

38+SANDRA-GABRIELA
AMR 2 zile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dangabriela spune:

Letzy, Tamarylis , multumesc mult!!
Ma voi duce oricum, saptamana viitoare la Fundeni, daca nu e d-na U , sper sa ma lamureasca asistentele daca renunt la Aspenter si daca modific doza la Clexane. La mine e mai ciudat, ca dr gine nu vrea sa renuntam la Aspenter, si de aici dilema mea.

Va pup , pe toate si va doresc o zi minunata!!

FVL heterozigot, 25 de saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns donna79 spune:

Buna!
Nu am mai intrat de mult pe la voi pt ca am fost ocupata pana peste cap cu noul membru al familiei. Am nascut pe 4 oct un baietel frumos si sanatos care ma face foarte fericita. Am intrat acum pt ca am vazut ca discutati despre nastere si anestezii... Eu cred ca sunt singura nebuna care s-a riscat la nastere naturala, dar a meritat. Am cerut singura si epidurala desi cu 5 minute inainte eram impotriva dar cand nu am mai suportat contractiile... era nevoie. Oricum, ce incerc sa spun - se poate naste natural si se poate face anestezie epidurala chiar la persoane ca noi, cu tratament cu clexane, fara probleme sau urmari neplacute. M-am refacut foarte bine si repede.
Acum ma chinui cu clexanele pana la 6sapt, zic ca ma chinui pt ca fac in continuare alergie la ele si mai fac si hematoame urate rau (inainte nu faceam hematoame). Dar... mult a fost, putin a ramas.

Eu deja ma gandesc la bebe 2

Info: Clexane de 0.4 au in stoc la Sensiblu de la Favorit (verificat azi!)

Pupici, sarcini cat mai usoare si nasteri rapide!

Donna, mamica lui Tudor Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Donna, felicitari! Ce de copilasi hraniti cu clexane sunt pe aici! Iti doresc numai bine si sa te bucuri de minunea ta in fiecare clipa! Ce bine ca ai putut sa nasti natural, ai fost curajoasa!
Dupa nastere mai este compensat clexane?
Letzy, multumesc si aici! Bagajelul e facut, tot? Ai pus si supozitoarele cu glicerina? Mie mi-au fost de un real folos dupa operatie .



15+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Dangabriela, am uitat sa iti spun ca si eu cand am fost la Fundeni am intrebat de aspirina, din saptamana 28 parca mi-a spus d-na Viorica sa renunt la ea. Medicul meu a facut ca trenul cand a auzit, ca vezi Doamne hematologul nu ar trebui sa faca pe ginecologul, dar intr-un final l-am facut sa accepte ideea clexane-ului. Bine, daca era dupa el nu luam nici macar aspirina.... Eu am intrebat-o pe d-na asistenta daca am voie sa merg cu avionul, a spus da, insa doar cand incep clexane. La 28 de saptamani nu mai merg oricum cu avionul, asa ca am convenit sa incep mai devreme. Intre timp am vazut valorile alea la IR si parca as incepe de maine, dar cred ca merg saptamana viitoare la Fundeni si gata. Miercuri am iarasi eco si vedem ce si cum cu IR-urile.



15+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:


pentru Letzy si Oxy !
Sa dea Dumnezeu sa fie totul in regula, bebeii sa fie voiosi si mancaciosi si voi sa va recuperati cat mai repede!



15+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dangabriela spune:

Letzy si Oxy suntem alaturi de voi !!!!!!!
Ne rugam la Doamne Doamne sa aduceti pe lume bebei sanatosi, cumintei si grasunei!!!!!!!!
Floaredemac , cand mergi la Fundeni? Saptamana viitoare incerc si eu sa ajung, poate ne intalnim acolo
Eu azi merg la control , sper sa o lamuresc pe dr mea legat de Aspenter.

FVL heterozigot, 25 de saptamani

Mergi la inceput