Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (51)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

mirela2 si eu simt ca tine burta amortita-cateodata pe centru. Iar cu dormitu e oribil, mai ales cu intorsu de pe o parte pe alta..Nu prea avem ce face sa stii. Tu poti dormi pe spate? Eu in nici un caz ca simt ca ma sufoc.

cris86 ce draguti sunt gemenasii tai! Vreau si eu neaparat sa cumpar pt Pufice colacei dinaia de cap. De unde i-ai luat si cam cat au costat? Sunt geniali ai tai cum inoata ei acolo si se distreaza in cada.

Andreiutasg si eu am infectie - urinara/cu Klebisela ceva. Tocma am termenat tratamentu cu antibiotic si viviflor ovule. Voi repeta urocultura sapt ce vine sa vedem dc am scapat.

mariadan felicitari pentru minunile gemene! Ce grasuti sunt! Las ca vine si laptele-ai luat ceaiuri dinalea?(anason, chimen si fenicul) La cate saptamani ai nascut?

Io raportez ca imi e din ce in ce mai greu totu; ma misc greu deabia merg pe strada, ma intorc greu de pe o parte pe alta in pat; sunt nu umflata ci SUPER umflata la picioare (port pantofii lu Pufescu sotu care are 42!). Eu normal am 39! Vai. Nu ma mai incape nici o geaca sau polar de iarna la burta-sa vedem ii cer ceva lu fratmiu ca el e mai mare asa.

Asta e tre sa mai rezist 7 saptamani!

sugubina 31+ cu Puficele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacatalin spune:

Sugubina sunt in aceasi stare ca si tine, doar k eu nu mai am voie sa stau prea mult in picioare iar de iesit afara niciun caz :((((( Lasa ca mai avem un pic trebuie sa rezistam.

Elena+29 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariadan spune:

luminita si eu i-am mai infasat, mi se pare ca ii mai linisteste (de cele mai multe ori.) Sunt si dati cand nu are efect. Dar mi se pare ca bb -ii nu mananca bine. O fi vorba doar de o perioada trecatoae, de acomodare?Paca ma ia disperarea cand vad ca copii nu pea mananca, mai e si cezaiana care doare, inca nu ma pot misca, picioarele sunt tot umflate.........

viss se pare ca experienta medicului tebuia sa conteze. Da eu trageam, si de timp pentu a naste la pivat.
Una peste alta s-a teminat bine, am nascut la 36 Sa si 3 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariadan

Inca ceva, voi la inceput tineati copii infasati? sau in hainute, mai liberi.
In maternitate ii tineau infasati, dar revenind la spitalul din orasul meu natal............



Eu am nascut la privat dar tot infashati ii tzineau pe bb-i... ma rog, daca insistai cu hainutze se putea... Nu a fost cazul meu care de-abia ma descurcam cu infashatul (de fapt nu prea ma descurcam si ma ajutau asistentele...nishte dragutze...la cat a costat...). Acasa am trecut la hainutze, dar le mai infasham asha "de chestie" intr-un finet pe deasupra...se speriau din cauza tresaririlor dese si infashatul mai atenua... cand adormeau profund le lasam libere...

din 09.12.2009 mami de gemanutze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Cei 2 primi pashi de ieri au ramas singurii pana acum... tot "de-a bushilea" e la putere...si la mare viteza...

din 09.12.2009 mami de gemanutze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris86 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sugubina

mirela2 si eu simt ca tine burta amortita-cateodata pe centru. Iar cu dormitu e oribil, mai ales cu intorsu de pe o parte pe alta..Nu prea avem ce face sa stii. Tu poti dormi pe spate? Eu in nici un caz ca simt ca ma sufoc.

cris86 ce draguti sunt gemenasii tai! Vreau si eu neaparat sa cumpar pt Pufice colacei dinaia de cap. De unde i-ai luat si cam cat au costat? Sunt geniali ai tai cum inoata ei acolo si se distreaza in cada.

Andreiutasg si eu am infectie - urinara/cu Klebisela ceva. Tocma am termenat tratamentu cu antibiotic si viviflor ovule. Voi repeta urocultura sapt ce vine sa vedem dc am scapat.

mariadan felicitari pentru minunile gemene! Ce grasuti sunt! Las ca vine si laptele-ai luat ceaiuri dinalea?(anason, chimen si fenicul) La cate saptamani ai nascut?

Io raportez ca imi e din ce in ce mai greu totu; ma misc greu deabia merg pe strada, ma intorc greu de pe o parte pe alta in pat; sunt nu umflata ci SUPER umflata la picioare (port pantofii lu Pufescu sotu care are 42!). Eu normal am 39! Vai. Nu ma mai incape nici o geaca sau polar de iarna la burta-sa vedem ii cer ceva lu fratmiu ca el e mai mare asa.

Asta e tre sa mai rezist 7 saptamani!

sugubina 31+ cu Puficele



Multumesc mult.Colacelele se gasesc doar pe Ebay si costa cam 5euro,dar nu le aduc la noi in tara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmelly spune:

Salutare fetelor. Eu scriu mai rar ca sunt foarte ocupata, sunt aproape numai eu cu copii si mi-e foarte greu.
Bun venit noilor gravidute. Sarcini la termen si bb sanatosi.
Mariadan bun venit pe lume copiilor tai. Sa fiti sanatosi si sa va aduca numai bucurii. Si pe fata mea o cheama Mina Anita. Sa va traiasca. Eu i-am tinut in lucrusoare. Nu i-am infasat niciodata.
Dragaica, la mine Ioan a vomitat mai dupa fiecare masa, dupa san, lapte praf. tineam copilul 1/2 h si chiar 1 h in brate. Si cu perna sub cap cu orice el tot vomita. Pe burtica cand il tineam vomita mai rar. Nu i-am luat lapte praf special pt ca el lua in greutate normal.
Lumi la mine beta a fost de 576 sau 586. Credeam ca sunt 3. Si uite gemenasi sunt. Am zis ca o sa printez foia cu rezultatul beta si il pun in rama.
Fetelor, la mine Ioan daca e sustinut nu sta pe picioare, nu se intoarce pe o parte. Dr. pediatru a zis ca e slabut la muschi, ca trebuie masat. Mina in schimb se si tareste, se rostogoleste si cand o ridic vrea sa stea in picioare. Ce sa fac cu Ioan?
Sarcini usoare si la termen gravidutelor si sanatate la toata lumea.

mami de  Mina Anita si  Ara Ioan

Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreiutasg spune:

Sugubina si eu ma misc din ce in ce mai greu. noaptea ma trezesc din 3 in 3 ore ca bebelusii Legat de haine, am 1 salopeta (imprumutata)care inca imi e ok si niste pantaloni cu arici pe laterale, dar astia nu mai tin mult, de cate ori ma asez mi se desfac aricii
Gargaritzele mele prefera coastele lui mami...si e o senzatie de-ti vine sa
Azi m-am cantarit si am luat fix 10kg, de la 59kg la 69kg, sper sa nu ajung cat un tanculez
30+

MOTTO: Nu pot schimba directia vantului dar pot schimba pozitia velelor astfel incat sa ajung intotdeauna la destinatie[/i]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

MARIADAN, felicitari mamico, bun venit pe lume micutilor! Foarte bune greutati au avut minunile! Imi pare rau pentru dificultatile din maternitate... Imi aduc aminte ca eu am stat 1 saptamana singura cu ei in salon si fara ajutorul asistentelor n-as fi rezistat. Desi era o singura asistenta pe tura, erau foarte saritoare, stateau mult sa ma ajute sa-i hranesc si m-au invatat enorm de multe lucruri despre ingrijirea lor. Noaptea o lasau pe mama sa vina sa doarma cu mine in salon, ca sa ma ajute si ea.
Sa-ti raspund si eu la unele intrebari:
1. nu i-am tinut deloc infasati, nici in maternitate, nici acasa;
2. la inceput au avut cateva zile in care n-au mancat foarte bine (le dadeam lapte praf Humana Pre si ce reuseam sa mulg de la mine), apoi s-au reglat. Cu fetita am avut mai mult timp in care n-a mancat cum as fi vrut, dar lua bine in greutate; cu toate astea, pe la 3 luni i-am schimbat laptele si pana la 1 an a papat Similac.


CARMELLY, cred ca e cam devreme ca Ioan sa stea chiar si sprijinit pe picioare... Eu nu i-am "incercat" decat dupa 7, chiar spre 8 luni in piciorute, dr a zis ca nu are rost si nu e bine, ca nu le sunt bine formati muschii. Ai multa rabdare. Cu intorsul pe o parte, la noi a mers cu mingea. Am cumparat o minge colorata de plus si o rostogoleam pe langa ei... ii atragea foarte mult si asa au inceput sa se intoarca. Poti sa incerci si cu alte jucarii (muzicale d.ex) care ii atrag si vor sa se intoarca dupa ele si sa le apuce. Ai mei, de-a busilea au pronit amandoi pe la 9 luni, tot dupa mingiuca. Deci, rabdare...

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Am uitat sa-ti raspund la ceva: ai mei mancau la inceput 8 mese pe zi (adica in 24 de ore), aprox. la 3 ore si max 65-70 ml la o masa. Imi notam in agenda intr-un tabel, ora si cantitatea mancata de fiecare. la Humana 1 (echivalentul lui Nan 1) am trecut dupa ce au avut 3,5 kg. Pe la 3 luni au trecut la 7 si apoi la 6 mese pe zi.

Citat:
citat din mesajul lui mariadan

Salut.
Spuneam luni ca am reusit sa aman internarea pe joi. Ramasese sa conving bb-ii sa mai astepte. Ei bine ei nu au vrut si gata, luni seara, dupa ce dimineata am reusit si am convins medicul sa ma internez joi ca eu sunt bine, la 21, 45 s-au rupt membranele, A urmat cezariana de urgenta si astfel au venit pe lume minunile mele - Eric de 2620 g si Anita de 2820 g.

lapticul inca nu a aparut, astfel ca va trebui sa le dau lapte praf. Spunea medicul sa le dau inca cateva zile preNan, de care le da si in spital, apoi sa trec pe Nan 1 - intrebare - cat ar trebui sa manance la o masa, cate mese pe zi, aprox. la 3
ore, nu?
(Din pct. asta de vedere m-a luat pe nepregatite, eu credeam ca voi avea lapta, dar se pare ca intarzie sa apara)

ca o paranteza - desi nu mai era nevoie m-am mai convins inca o data de ^conditiile minutate^ din spitalele de stat.

Va pe toate.


mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput