Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (51)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreiutasg

Fetelor multam de sfaturi, Adriana eu sunt programata pentru cezariana. Am stabilit cezariana cu dr meu inca din luna 2 de sarcina, mai ales ca eu am trombofilie si sunt sub tratament cu heparina, unde se va face cezariana. Inca nu stiu daca o sa-mi faca cu epidurala sau anestezie generala. O cunostinta care a nascut cu dr meu si care a urmat acelasi tratament i-a facut anestezie generala.
31+

MOTTO: Nu pot schimba directia vantului dar pot schimba pozitia velelor astfel incat sa ajung intotdeauna la destinatie[/i]





Si eu am facut tratament cu clexane din saptamana 17 pana am nascut (sapt 36+6) si anestezia aleasa a fost rahi. M-am simtit foarte bine dupa, fara efecte secundare. Mie de anestezia generala mi-e tare frica.

din 09.12.2009 mami de gemanutze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariadan

Salut.
Spuneam luni ca am reusit sa aman internarea pe joi. Ramasese sa conving bb-ii sa mai astepte. Ei bine ei nu au vrut si gata, luni seara, dupa ce dimineata am reusit si am convins medicul sa ma internez joi ca eu sunt bine, la 21, 45 s-au rupt membranele, A urmat cezariana de urgenta si astfel au venit pe lume minunile mele - Eric de 2620 g si Anita de 2820 g.




Bine ati venit pe lume gemenashi Eric si Anita! Sa fiti sanatosi si norocosi! Mami refacere rapida si sa vina lapticul!

din 09.12.2009 mami de gemanutze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Natalia mea a facut azi (la 10 luni fara 2 zile) primii 2 pashi nesustzinuta si nesprijinita! Alena inca merge pe marginea canapelei, in schimb de-a bushilea...nu le intrece nimeni.

Am si eu o intrebare: astazi mi s-a parut ca vad urme de gelozie la Alena. Sa nu mai zic ca deja se "bat" cu/fara motiv: imping, trag de bluza, trag de par, mushca (deshi n-au decat N 2 dinti iar A unul singur)... E posibil sa inceapa "show-ul" de la varsta asta?

din 09.12.2009 mami de gemanutze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

mariadan felicitari pentru nastere! sa vina lapticul cat mai repede..

Bun venit pe lume Anita si Eric,sa fiti cuminti,sanatosi,papaciosi si necoliciosi

Si eu am dat PreNan la mucosi,erau mult mai mici ca ai tai..l-am dat cam 1 luna pana au facut 3.500 kg si din cand in cand mai si sugeau( nu am avut lapte si Eva nici nu a vrut). Ca si cantitati,au inceput cu 30 ml cam la 3 ore, dar aveau si momente cand papau 60-70 ml...apoi am crescut cantitatile.Fiecare bebe papa altfel,asa ca trebuie sa le observi tu necesitatile si sa te adaptezi. Ar fi ideal daca ai puteasaledai LP cu lingurita sau seringa,pt ca, se zice ca, greu mai accepta sa suga la san dupa bibe (la san trebuie sa faca efort sa vina lapticul,pe cand la bibe e usor;miedin acestmotiv nu mi-a acceptat sanul Eva)


Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

larisel...eu sunt convinsa ca Eva e geloasa...de cate ori vine sotul de la serv in casa e veselie maxima,asta pana cand il ia pe Dragos in brate. Atunci Eva incepe sa planga si intinde mainile la taica'su; daca il lasa jos din brate pe Dragos, fara a o lua pe ea,e ok, tace si e multumita.
Plus ca intotdeauna vrea exact jucaria lui Dragos...

Si felicitari pentru primii pasi nesustinuti....noi mai asteptam,Eva nici nu s-a ridicat in picioare,o trage popoul in jos, iar Dragos merge pe marginea mobilei,in patut,dar parca nu are stabilitate,se bataie

Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

neata

mariadan sa ti traiasca minunile si sa fie sanatoase

lumi legat de intrebarea cu beta, eu in ziua 10 de la ET am avut 69 valoarea si uite ca s 2 pui

+24 cu motaneii Razvan si Robert si mami de Vlad (12.12.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabitza35

pai Lumi...daca isi doreste gemeni...tinem pumnii sa ii aiba ... iar seful sa se tina bine cu mainile de cap ca poate mai urmeaza si alte angajate

Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii





sa dea Dumnezeu sa fie bine!

tipa e f buna prietena cu mine. o sa zica astia ca sunt contagioasa


Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

gabitza, ariadna, dragaica, mirela2, multumesc mult de raspunsuri, speram si noi ca va fi totul bine!

mariadan, FELICITARI!!!!! Eric si Anita, bine ati venit pe lume!
Sanatate multa si acomodare usoara tuturor!

despre laptic, o sa vina si el, daca le dai formula poate reusesti sa nu le dai din biberon, sa nu se invete asa. ai mei in prima luna mancau intre 30 si 60ml la o masa, uneori, dar rar, 90ml. fix din 3 in 3 ore!
unde ai nascut?

larisel, felicitari pentru primii pasi!!1 wow, cum trece timpul...
cat despre show, noi avem din belsug. se si dragalesc, dar se si imping, se trag de par, isi fura jucariile. noroc ca Robi e mai intelegator, Edi in schimb e terorist sef. da, e posibil sa inceapa show-ul la varsta asta. succes!

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

primii pasi...

Imi amintesc ca, acum aprox un an in urma, eram inca insarcinata si citeam din umbra la voi;atunci am vazut filmuletul pus de Lumi cu primii pasi singurel ai unuia dintre huni (scuze,dar nu am retinut care din ei) si ma gandeam ca peste un an il voi pune pe al meu .... deocamdata nu am ce pune,dar nu a trecut anu'



Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturas2010 spune:

la mine bhcg de ziua 10 a fost 340...eram convinsa ca sunt 2-3 bebei..si la sangerarea de nidatie..care nu e obligatorie, am pierdut si un embrion..atunci am fost la confirmare de sarcina si s-a vazut cum unul fusese si el prins undeva la jumatate si se eliminase..sau elimina inca..natura alesese...

Doamne ajuta..cu gemenasila prietena ta..

fluturas 22 +

Mergi la inceput