Ghiocei de Martie-Aprilie***258***

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Musuca si maca


Cred ca distractia noastra cu macelarirea cuvintelor de-abia incepe!

Ana, mama lui Andrei (14.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saby spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anaan

Musuca si maca


Cred ca distractia noastra cu macelarirea cuvintelor de-abia incepe!

Ana, mama lui Andrei (14.03.2009)


o daaaaa, eu nu mai pot de ras, cand incerca sa-mi spun cate ceva si ma fac ca nu inteleg, si ea se chinuie sa-mi arate daca vede ca nu inteleg .
Faza tare e ca eu si Adi am inceput sa vorbim si intre noi cu anumite cuvinte folosite de Maia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Fug, ca am meditatii.

Ana, mama lui Andrei (14.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

am uitat:
caca = si caca (post factum) si pampers
aide = haide
da-i = dei dei dei (cand dirijam masina)

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way
cioburi de viata in 3
SILUAN are dreptul la viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Mda, acum a adormit Phiphi "de pranz"

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
17 luni
Manole forever
Sovata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Mda, acum a adormit Phiphi "de pranz"

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
17 luni
Manole forever
Sovata


Somn usor. Al meu pe la 16 s-a culcat, un pic fortat de tat-sau. Nush ce l-a apucat azi sa faca disciplina cu copchilul. Taman acum, cand mi-au trecut mie fumurile...

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way
cioburi de viata in 3
SILUAN are dreptul la viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonapro spune:

La multi ani, ghiocelului de toamna Maya Andreea, sa ai o viata fericita si implinita!

Si noi la fel am inceput sa vorbim, tot in limbajul lui, Lucian sta bine la capitolul asta, repeta dupa noi multe cuvinte, unele chiar clare, dar unele nu au legatura, exemplu cumnatei mele Mirela = Nema sau cand vrea un lucru zice tata.

Mai nou Luc are pasiune pentru carticelele de tot soiul, cu animale,care le denumeste pe limbajul lui si reviste de la tati de la munca cu vapoare si macarale, la macara ii spune macaua, peste tot le purtam cu noi, cand mancam, cand stam pe olita, la joaca

Si cea mai tare faza a fost cand mergeam cu masina si inainte sa viram la dreapta, a aratat cu mana si ne-a zis foarte dragalas: in patea aia, apoi tot drumul a tinut-o asa, ne dirija de zor , se pare ca se lua dupa semnalizare.

La noi e tare frig, zici ca e iarna, nu-mi place deloc timpul asta

Mami de Lucian(16.03.2009) si de Sebastian(05.08.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

V-am amenintat ca azi povestesc, deci...

Nush cum e la voi cu televizorul, da' noi am ajuns sa-l tinem scos din priza. Ca dumnealui cum se trezea, jap la tv, ii dadea drumul (din butoane, ca de telecomanda n-avem nevoie), se suia pe canapea si statea ca pensionarul. Pentru cine are BebeTv o fi cum o fi, da' la mine pica numai pe Realitatea sau pe Axn Sci-fi.

Initial il stingeam de la butonul ala de scos si din stand-by (noi avem model vechi, cu tub) - si imi arata mirat ca nu mai e ledul rosu.

Ei, azi-noapte pe la 12.30 aud istericale. Era tat-sau langa el, dar nici gand sa se linisteasca. Copilul era in kur si arata cu degetul la interfon, care avea un led rosu aprins. Sare din pat si vine la tv si imi arata, urland, locul unde trebuia sa fie ledul rosu aprins (si care nu era aprins ca tv era scos din priza), dupa care imi arata priza, tot urland, si tinand-o langa "aishi, aishi" (= aici). Ne-am stricat de ras, cum stie golanul ca la priza era problema si cum s-a speriat ca beculetul de la tv s-a mutat la interfon.

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way
cioburi de viata in 3
SILUAN are dreptul la viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Bun, sa vad daca ne bate careva la vocabular:
1) pa! (cu "a" de la..."balalau") cu variatiunea "po" (cateodata arata apa si zice rotunjind guritza:"po!")
2) celebrul si anticul "gol"
3) ham-ham sau am-am,cand cum
4) mama f. rar, cand e chiar disperata:))
Are si ea un fel de dadis, adinca din cand in cand se uita la mine si enuntza un misterios:"bo!" dar nu m-am prins ce e aia. Poate-mi spune ca-s "beau", deci ar trebui s-o corectez, sa spuna "belle"
Deci f. saracacios vocabular, caci nu vrea sa repete dupa noi, ne priveste cu dispretz. Dupa noi spune doar "asha si-asha" ca o distreaza. Dar de inteles intelege aproape tot, deci nu ma stresez, batuta-n cap nu e, dar o banuiesc demult de perfectionism...

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
17 luni
Manole forever
Sovata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Super tare L'enjenieur, are o minte brici, ce conexiuni face!!

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
17 luni
Manole forever
Sovata

Mergi la inceput