Darwinism la orele de biologie?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui greieras
Dar sa ne intoarcem la oile noastre.

Nimic din ce-ai scris tu nu era necunoscut in antichitate.


Pana una alta tu nu ai venit cu nici o dovada, doar insisti sa contrazici ce zic eu, din care se vede clar ca nu prea poti suferi Biblia. Ok, am inteles, preferi Coranul.

Pentru cultura ta generala, Coranul nu va fi niciodata de "calibrul Bibliei". Cele 2 carti sunt ca ziua si noaptea, si nu ma refer la revelatie aici.

Daca tu compari o carte scrisa de un singur om intr-o perioada scurta de timp (610-632 DC), sub influenta culturii, timpului si locului in care a fost scrisa, cu o carte scrisa pe o perioada de peste 1500 de ani si care are mai mult de 40 de autori din paturi sociale, culturi, limbi si de sexe diferite, e clar ca nu sti prea multe despre nici una dintre ele.

Ramai la argumentele stiintifice.



Gloria si Eva (22 dec. 2004)


Craciun 2008


Evil thrives when good men do nothing




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Buna

Sincer sunt socat de faptul ca profesoara aceea a indraznit sa predea teoria lui Darwin. Pana la urma cine e Darwin asta?! Un coborator din maimuta deci..nu ai la ce te astepta si asta spre deosebire de urmasii lui Adam, ai Evei si ai altor nenumiti in biblie care sigur ca au o mai mare cadere sa se pronunte asupra acestor aspecte mai ales dupa ce s-au infruptat din pacatosul mar (al discordiei) al cunoasterii. Ma intreb daca maimutele lui Drawin mancau mere sau poate s-au rezumat numai la banane si ananas. Daca stau sa ma gandesc e o ironie la mijloc si nu e corect: maimutele lui Darwin apar in Africa unde nu erau mere spre deosebire de Eden unde era mere deci, maimutele au fost inselate la linia de start. Pacat ca nu a existat si o banana a cunoasterii ca asa s-ar fi reglat sansele si Drawin, cu o descendenta nobila, nu scotea asa o enormitate pe gura cum ca....omul se trage din maimuta (care daca ar fi consumat pradalnica de banana ar fi avut si nume <<imi vine in minte Timon si Pumbaa>> ). Eu zic, in concluzie, sa ardem profa pe un rug alimentat cu crengi...de mar ca sa ii fie de invatatura de minte.Logic, nu?!


Veninul dauneaza grav sanatatii.

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui greieras

Pana una alta tu nu ai venit cu nici o dovada, doar insisti sa contrazici ce zic eu, din care se vede clar ca nu prea poti suferi Biblia. Ok, am inteles, preferi Coranul.

Pentru cultura ta generala, Coranul nu va fi niciodata de "calibrul Bibliei". Cele 2 carti sunt ca ziua si noaptea, si nu ma refer la revelatie aici.

Daca tu compari o carte scrisa de un singur om intr-o perioada scurta de timp (610-632 DC), sub influenta culturii, timpului si locului in care a fost scrisa, cu o carte scrisa pe o perioada de peste 1500 de ani si care are mai mult de 40 de autori din paturi sociale, culturi, limbi si de sexe diferite, e clar ca nu sti prea multe despre nici una dintre ele.

Ramai la argumentele stiintifice.



Gloria si Eva (22 dec. 2004)


Craciun 2008


Evil thrives when good men do nothing



Amin!



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Daca tot nu se pot renunta la lectiile cu privire la Teoria lui Darwin si evolutie, macar sa se acorde aceeasi atentie/timp si Genezei asa cum este explicata in Biblie.
Iar parintii sa-si educe copiii in directia care ei o cred ca este adevarata. (cel putin asa voi face eu).

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Daca tot nu se pot renunta la lectiile cu privire la Teoria lui Darwin si evolutie, macar sa se acorde aceeasi atentie/timp si Genezei asa cum este explicata in Biblie.
Iar parintii sa-si educe copiii in directia care ei o cred ca este adevarata. (cel putin asa voi face eu).

michelle


Si de ce sa nu se acorde aceeasi atentie teoriei conform careia ne tragem din niste civilizatii extraterestre? Are Pavel Corutz niste carti, giugiuc! Iese ca Romanii sunt buricul universului, eu teoria aia o vreau studiata in scoli! De ce nu!? Adica cu ce mai valoroasa sau mai fundamentata teoria lui Darwin sau cea cu geneza?



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Daca tot nu se pot renunta la lectiile cu privire la Teoria lui Darwin si evolutie, macar sa se acorde aceeasi atentie/timp si Genezei asa cum este explicata in Biblie.
Iar parintii sa-si educe copiii in directia care ei o cred ca este adevarata. (cel putin asa voi face eu).

michelle


Si de ce sa nu se acorde aceeasi atentie teoriei conform careia ne tragem din niste civilizatii extraterestre? Are Pavel Corutz niste carti, giugiuc! Iese ca Romanii sunt buricul universului, eu teoria aia o vreau studiata in scoli! De ce nu!? Adica cu ce mai valoroasa sau mai fundamentata teoria lui Darwin sau cea cu geneza?



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me


Romanul se stie ca e nascut "invatat", nu stiu de ce mai merge la scoala cand deja le stie pe toate.



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Gresesti! Romanul e nascut poet...



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Gresesti! Romanul e nascut poet...



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me


o stiam si pe asta cu "poetul"...dar traind in Romania atitia ani m-a facut sa sa spun ca e mult mai mult decat poet.

michelle

Mergi la inceput