Opinia publica dezavueaza alaptarea

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cristina_C

Eu inteleg alaptatul in public, la cererea copilului, poate fi si igienic, de ce nu, te stergi cu un servetel umed


inainte de a folosi aceste substante acolo unde ajung exact in gura copilului, priveste lista ingredientelor. C red ca si a suge un san plin de nisip e mai putin periculos :)

oricum toate ne spalam si purtam haine curate. iar copilul e familiarizat cu bacteriile mamei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

s-a stricat si forumul, l-am incins prea tare...
deci eu zic ca in ce ma priveste am epuizat subiectul si timpul liber pe ziua de azi cel putin, asa ca va rog, aici sau pe PM, sa-mi trimiteti ce trebuie sa faca o mama ca sa produca lapte suficient incat sa-si creasca pruncul fara formule. Si sa dati exemple, remedii folosite, complete si coerente, nu idei doar vagi, ca vointa am avut cu carul, nu am avut nici macar rani la sani nici macar cand ma sugea cea mica toata noaptea, bineinteles ca uneori molfaia adormita fiind, si o buna parte din zi. Am mameloane ombilicate. Baiatul sugea cu foarte multa constiinciozitate si cu forta si tot nu reusea sa se sature. Acum, serios, astept sa ma indrumati. Cum ma invatati voi pe mine ce trebuie sa fac ca sa pot alapta? Un indrumar de alaptare ar fi chiar util, numai sa dea si rezultate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Nici eu n-am alaptat decat pana la 5 luni 1/2 ale Dariei... Cand m-a muscat de san si salutare...

De la 1 luna 1/2 am intrat pe completare, pentru ca nu se satura si, desi am refuzat sa cred asta - matusa mea, la care stateam, imi tot spunea ca laptele meu nu e suficient de hranitor, invocand faptul ca sunt vegetariana, ca fata nu se satura si plange de foame - asa a si fost, dupa ce sugea din amandoi sanii maximum 120 de ml (facut proba suptului cateva zile, de cate ori cerea pe zi), mai halea inca 50-60 de ml de completare.

Daca am gresit cu alaptatul, nu stiu ce am gresit. La dusul zilnic, imi mulgeam sanii, sa stimulez productia, si totusi...

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Pantofiori de vanzare - noi, frumosi!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Si da, mi se pare ciudat ca un copil de 2 ani sa fie inca alaptat. Daca alegi sa faci asta, indiferent din ce motiv, fa-o in intimitate.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Pantofiori de vanzare - noi, frumosi!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii










Mie mi s-a parut ciudat ca fii-mea s-a intarcat la 2 ani si un pic, sincer ma asteptam sa mergem cu alaptatul pana spre 3 ani.

Daca un copil hranit cu formula are voie cu biberonul in public, altul are voie cu suzeta, la fel ar trebui sa fie si pentru cei hraniti si suzetiti cum a lasat mama-natura

adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)
blog


Inseamna si asta ceva dar nimeni nu intelege ce


adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)
blog


Inseamna si asta ceva dar nimeni nu intelege ce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Pai vezi, normal general nu exista, normalul meu e cam 1,6 ani, normalul tau e cam 3 ani, normalul aleia de pe youtube e 8 ani...

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Pantofiori de vanzare - noi, frumosi!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

te contrazic. OMS recomanda alaptatul cel putin pana la implinirea varstei de 2 ani, deci nu e normalul meu

adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)
blog


Inseamna si asta ceva dar nimeni nu intelege ce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Dorsilia, sper sa fie doar atit, atunci trebuie sa accepti ca si mie, si lui Accept ne place sa facem acelasi lucru, spre disperarea celor care nu au timp sa citeasca mesaje lungi. Si trebuie sa accepti, prin urmare, ca aceasta sustinere a ideilor si a pricipiilor se poate face si in mod practic, cum ar fi o actiune de genul celei din parc. Asa cum si tu ai putea sa faci una, care te-ar linisti si pe tine, cu mamicile care au incercat din rasputeri si nu au reusit. Nu e vina lor cum nu e si meritul nostru, cele care am avut lapte, sint pur si simplu fapte, experiente de viata diferite. Nu acelasi lucru il pot spune si mamicilor care nu stiu ce inseamna sa alaptezi pentru ca au exagerat in dreptul lor de alegere. Nu le judec cum o fac ele pe cele care au facut alta alegere, ci doar constat.

Totul pare ostentativ atunci cind vrei sa schimbi mentalitati, sa sensibilizezi opinia publica pe o anumita tema. Daca miine imi iau o punga si merg in urma stapinilor de ciini si string ce lasa acestia in urma, nu ar parea ostentativ? Daca as face acelasi lucru cu gunoaiele, in loc sa-l traga de mineca si sa-l cert... nu ar fi la fel de ostentativ? Daca as umbla cu un mop dupa cei ce scuipa peste tot pe trotuare sau as stringe mucurile de tigari de pe trotuare, parcuri, din nisipul unde se joaca copilul, ar fi mai putin ostentativ?

Intr-o tara in care din 10 canale de televiziune si 50 de ziare si reviste, 90% iti prezinta ostentativ un alt fel de perceptie a vietii, care nu-ti apartine si nu te caracterizeaza, in care masinile ultimul racnet pentru cei care au un ciolan in mina se plimba nestingherite, cu viteze ametitoare, mi se pare cumplit de exagerat sa ti se para ostentativa o asemenea actiune simpla cum ar fi sa iesi in parc si sa sensibilizezi, in felul tau sau in felul in care ai gasit de cuviinta sa o faci neavind alte mijloace la indemina, pe tema alaptarii.

Cind voi vedea audienta scazind la televiziunile de toata jena din Romania, cind voi vedea ziarele si revistele de scandal zacind pe tarabe pentru ca romanul de rind refuza sa le cumpere, cind voi vedea romani de rind scuipind in servetele si cautind un cos sa-l arunce sau stapini de ciini stringind in pungute ce-au produs... cind voi vedea gratare facute unde trebuie si curatenie in urma lor, fie ca esti la munte sau la mare sau ca romanul de rind se scoala de pe nisip sau sezlong si isi aduna toate gunoaiele adunate in citeva ore de plaja si le duce la gunoi... cind voi vedea multe lucruri de genul acesta facute in mod normal, nu ostentativ, atunci da, voi spune ca e ostentativa actiunea unor mamici care aleg sa alapteze in grup, in parc ca sa demonstreze ceva... ce anume vor sa arate, ce urmaresc?

Pentru ca atunci nu ar mai fi nevoie de astfel de actiuni, grupurile de formare ale opiniei publice vor fi destul de bine educate ca sa stie si cum sa promoveze ideea pe care o sustin!

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Citat:
citat din mesajul lui 300

Citat:
citat din mesajul lui Cristina_C

Eu inteleg alaptatul in public, la cererea copilului, poate fi si igienic, de ce nu, te stergi cu un servetel umed


inainte de a folosi aceste substante acolo unde ajung exact in gura copilului, priveste lista ingredientelor. C red ca si a suge un san plin de nisip e mai putin periculos :)

oricum toate ne spalam si purtam haine curate. iar copilul e familiarizat cu bacteriile mamei.

Ramona, de Anda Teodora din 10.10.2008
b de la bebe, blog...
blogul boboceilorr


s-a inteles gresit ce-am vrut sa zic, era vorba sa stergi sanul nu de unde suge copilul, ci in jur, daca jetul e prea puternic si curge pe langa, deci surplusul de lapte, sa te cureti pe tine. Daca ai pernute pentru sani in sutien, le poti folosi si pentru asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cristina_C

s-a inteles gresit ce-am vrut sa zic, era vorba sa stergi sanul nu de unde suge copilul, ci in jur, daca jetul e prea puternic si curge pe langa, deci surplusul de lapte, sa te cureti pe tine. Daca ai pernute pentru sani in sutien, le poti folosi si pentru asta.


scuze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Pai vezi, normal general nu exista, normalul meu e cam 1,6 ani, normalul tau e cam 3 ani, normalul aleia de pe youtube e 8 ani...

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Pantofiori de vanzare - noi, frumosi!




dar normalul copilului tau care a r fi fost?? Esti familiara cu baby led weaning?

Te intrebai cu ce-ai "gresit" in alaptat. Cred ca ai introdus completarea intr-un puseu de crestere si da, pe urma e greu sa scapi de biberon deci era noormal ca o sa intarci mult mai repee decat 1 an si 6 luni.

Dorsilia, cand astepti un copil cauta-ma. Pana atunci, daca vrei sa vezi cum se alapteaza cu succes, vezi blogul de la smnatura, chiar am scris cate ceva despre asta... la modul serios. Oricum, alaptarea e asa o experienta personalizata, incat nu vei gasi nicaieri retete standard. De exemplu, degaba bei 4 litri de ceai zilnic, o sa mergi la toaleta mai des. Trebuie sa alaptezi pana cand copilul scuipa sanul, lla inceput asta poate dura si 4 ore aproape continuu . ABia dupa doua lunise normalizzeaza repede si poate merge si mama mai usor la baie. un boost pentru reusita alaptarii e dormitul in pat cu copilul si alaptatul in somn :D. Asadar, nu exista retete minune, ci doar raspunsuri personalizate la probleme concrete.

Mergi la inceput