Spectacole de teatru?

Spectacole de teatru? | Autor: viviana

Link direct la acest mesaj

M-am hotarat ca de anul acesta sa-i ridic copilei nivelul de cultura si imi doresc sa o duc la teatru.
Nu pentru copii.

Spre rusinea si regretul meu nu am mai fost la teatru de vreo 3 ani buni.
Nu mai cunosc nimic despre noile tendinte in teatrul romanesc si mi-ar placea sa primesc niste recomandari in acest sens.

Nici nu stiu cu ce as putea incepe pentru a-i deschide apetitul.
Moliere, Caragiale sau poate sunt si altele?

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Depinde citi ani are fetita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Are 12 ani si jumatate

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delphinas spune:

Cred ca i-ar placea Sanziana si Pepelea, se joaca la TNB. Un spectacol foarte bun. Sau Ivan Turbinca, tot la TNB. (desi Ivan Turbinca e mult mai bine jucata de cei de la Teatrul din Botosani). Sau Mascariciul de la TB.

Minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Zanziana si Pepelea e minunata chiar si pentru copii mici.

Multe piese puse in scena au trimiteri de natura sexuala. Poate la 12 ani e mai acceptabil, insa am vazut parinti cu copii la vreo 8-9 ani ce au fost nevoiti sa paraseasca sala la unele piese...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

A_Iulia, da stiu. De aceea am cerut ajutorul vostru.

Dupa ce mi-a sugerat Delphinas "Sanziana si Pepelea" am hotarat sa mergem vineri.
Apoi am mai gasit un spectacol la Mic, pare-mi-se, "Baietii de aur" - am vazut filmul acum cativa ani si mi se pare ok.

Si as mai duce-o la "Tragedia lui Carmen" de la National.

Dar exact ce ai spus tu nu stiu in ce masura au si conotatii sexuale.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Buna,

Eu am mers cu baiatul meu (are aproape 11 ani) la Sotul pacalit (de Molliere) si Titanic vals - la Nottara, la Ivan Turbinca (la National), la Clinica (Teatrul de Comedie), la Aventurile lui Habarnam (Odeon). Piesa asta, ultima, l-a facut sa citeasca si cartea cu acelasi nume (desi nu e prea mare amator de citit).

Dintre toate cel mai mult i-a placut Titanic Vals (adevarul e ca a facut Ileana Stana Ionescu un rol de zile mari).

La Clinica e un limbaj un pic mai "explicit", dar sincera sa fiu l-a savurat la maxim .

Pe 23 oct vom merge la Mamouret, la Bulandra.

Am in vedere sa mergem la Sanziana si Pepelea, la Scandal la opera (Nottara - am vazut piesa si e o comedie de situatie draguta, care sigur i-ar placea), la Biloxi Blues (la T de Comedie), la S-a sfarsit cum a inceput (National - asta am inteles ca e gen Stan si Bran).

Ii place sa mearga la teatru, de obicei merge impreuna cu un prieten de-al lui (si cu mamicile aferente, binenteles).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Ana Acum ii citesc Ioanei Aventurile lui Habarnam Nu ai fost si cu Eva la piesa? Nu stiam ca se joaca undeva, mi-ai dat o idee pentru amandoua.
Ce mai faceti voi, nu am mai auzit nimic de ceva vreme? -ici dragalasilor tai!


Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Ana71, mersi mult.
M-ai ajutat sa-mi fac lista.
La Mamouret ma gandisem si eu la un moment dat!

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Citat:
citat din mesajul lui rrox3

Ana Acum ii citesc Ioanei Aventurile lui Habarnam Nu ai fost si cu Eva la piesa? Nu stiam ca se joaca undeva, mi-ai dat o idee pentru amandoua.
Ce mai faceti voi, nu am mai auzit nimic de ceva vreme? -ici dragalasilor tai!


Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)


Buna,

Ce-i drept nu am mai intrat de ceva vreme. O sa scriu si la topicul nostru sa mai povestesc despre noi....poate mai apar ceva fete pe acolo.

Referitor la piesa, ii luasem si Evei bilet...dar cum se intampla in mute cazuri, in dimineata cu pricina au aparut manifestarile unei viroze (cu febra si tot tacamul). Asa ca am facut ceva total neortodox....am mintit ca mergem la un concurs la scoala si a ramas cu tati acasa. Vic isi dorea tare mult sa vada piesa, mai mergea si cu un prieten.....si nu-l puteam refuza. Dar mi-am propus sa merg si cu Eva. Urmaresc sa vad cand se mai joaca....inca ma mai mustra constiinta pentru minciuna



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alecsia spune:

Luni 1 noiembrie se joaca Hangita de Carlo Goldoni iar vineri 5 noiembrie se joaca din nou Titanic Vals. Ambele la Notarra. Sper sa ajung si eu saptamana viitoare, macar la una din cele doua. Cand eram mica, Hangita era piesa mea preferata. Pe vremea aia era o piesa televizata cu Dana Dogaru si Mitica Popescu in distributie.

Mergi la inceput