Floricele de Liliac mai - iunie 2010 (21)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioana5255

Artu sorry dar nu ma pricep. Sper sa iti treaca repede.

Laurita febra mare indica maini si picioare reci. Alex si premergator febrei avea mainile reci, deja stiam ce urmeaza. M-am chinuit cu febra aia aproape un an nu i-am dat de cap, dupa ce am imunizat-o cu Septilin au incepu puseurile de febra sa scada in intensitate, sa raspunda la antitermice, sa nu mai fie nevoie de antibiotice. Si pediatra noastra recomanda la febra mare 3 zile antitermice si daca nu scade dam antibiotic. Sper sa nu fie cazul prea curand.

Laura nasol cu rotavirusul. Cat ai tras saraca de tine.




sorry maini si picioare reci indica febra mare. M-am exprimat aiurea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzicab spune:

Citat:
citat din mesajul lui arturicii

help please

mi s-a facut aseara un nodul de-ala dureros cat un ou; masaje, comprese, trezit Sabina sa pape; nu cedeaza; ce sa mai incerc?


inutil sa zic ca nu am dormit toata noaptea de durere si de teama




Ioana & Arturicii'S


Artu, zicea cineva de foaie de varza, zdrobita si pusa. Eu cand am patit ceva similar cu Luca, nu puteam nici mana sa o misc ca lumea - l-am pus la san, numai la sanul ala, pana a disparut galmoaca. Cu pompa nu am reusit sa rezolv problema.
Multa bafta sa scapi repede de el.

Anca, mamina fericita a lui Luca 04.03.2008 si a Mayei Sofia 10.06.10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Multumesc

Insa nu e inrosit (inca); la dr e cu ore lungi de asteptare

o sa incep cu varza si mai vad;

of


Ioana & Arturicii'S

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:

Citat:
citat din mesajul lui arturicii

help please

mi s-a facut aseara un nodul de-ala dureros cat un ou; masaje, comprese, trezit Sabina sa pape; nu cedeaza; ce sa mai incerc?


inutil sa zic ca nu am dormit toata noaptea de durere si de teama




Ioana & Arturicii'S


Ioana, incearca sa intrebi si la subiectul "Alaptatul - help line": http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=146380&whichpage=1



Corina, mami de Maria (14.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura__ spune:

Artu, incearca sa te mulgi tu, cu mana, nu cu pompa si in acelasi timp sa masezi, usor, galma dinspre san spre sfarc..cred ca ti s-a infundat vreun canal.
Si inainte cu 1/2h de alaptat pune comprese calde ca sa se produca vasodilatatie, iar dupa alaptat pune comprese reci tot 1/2h. Sau poti sa aplici metoda compreselor si inainte de a te mulge tu, in caz ca puiul mic e satul si tu nu mai poti de durere.
Si ia un paracetamol.
Ajuta.

Asa mare e nodulul ? cat un ou ?
S-ar putea sa apara si o usoara febra, cu paracetamol se rezolva.
Daca nu scade, atunci s-ar putea sa fie vreun pui de mastita.

Daca e pui de mastita, se rezolva si asta, cu antibiotic si vei alapta in continuare.Dar poate nu e cazul.

Multa sanatate !


-----------------------------------------
Mami de Amy : 29.08.2006
Mami de Mihnea : 29.04.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Onana spune:

Salutare fetelor!

Azi am avut prima zi de sala, intai evaluarea cu antrenorul, targetul meu: 25 kg. Nu ma intrebati in cat timp, eu as vrea pana la Craciun, dar cica realist ar fi doar 10-12 pana atunci. Oricum sunt si la dieta, dar nu-i de ajuns
Asa ca azi am facut doar vreo 30 minute de miscare (bicicleta, banda, abdomene) si vreo 20 de minute inot. Si cum eram cam am luat din greseala sticla altcuiva de apa, care era inceputa (din pacate) si am realizat dupa ce am baut-o pe nerasuflate ca nu-i a mea

Vivela, Anca, Laurita, Bia as veni si eu vineri cu voi in ior, sa vad cum ma descurc sa vin cu Tudor (ca sta cuminte in carut) si nu cu Matei. Eu as ajunge cred pe la 10.30, o sa vin cu masina asa ca daca ramane la metrou la Titan, parchez mai aproape de locul cu pricina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana1234 spune:

hello,

am gasit scaun bumbo, daca vrea cineva pe bebeshop.ro la centre de activitati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Citat:
citat din mesajul lui arturicii

help please

mi s-a facut aseara un nodul de-ala dureros cat un ou; masaje, comprese, trezit Sabina sa pape; nu cedeaza; ce sa mai incerc?


inutil sa zic ca nu am dormit toata noaptea de durere si de teama




Ioana & Arturicii'S


Off , sorry , nici eu nu stiu.

R_ocsy , mami de Ana Sofia ( 19.05.2010 )

"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Onana spune:

Artu, parerea mea e ca e un canal galactofor infundat (cum probabil ne gandim toate), insa ai grija sa nu se infecteze lapticul ala colectat acolo. Adica sfatul meu, din proprie experienta este sa mergi la medic, daca se si inroseste. Pana atunci, incearca cu varza, cu comprese, masaj, etc, dar nu amana prea mult cu medicul, daca vezi ca se agraveaza sau ca nu cedeaza.
Eu cand am patit asa am sunat intai un amic (ca nu prea voiam sa merg la dr), care e medic ginecolog cu ceva experienta si mi-a zis sa nu stau sa astept, ca daca nu se mai poate rezolva cu antibiotic se poate ajunge la incizie, tub de dren, etc..Doamne fereste!
Si tot dr zicea ca se poate alapta fara pb si sub antibiotic.
La voi stiu ca e mai complicat cu mersul la medic, dar mi se pare cea mai buna solutie!
Iti tin pumnii sa treaca repede si usor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biajitaru spune:

Super fetelor ce ziceti?
Pentru mine e ok ora.

Bia

Mergi la inceput