Vine toamna in bostana cu PEPENASI de 2008 (197)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

MADA, wow, si cum te descurci? Cand ai timp sa faci eseurile? Cat sunt treze fetele te lasa? Sau macar se culca mai devreme ca sa le faci seara? Eu chiar nu stiu cum aveti timp de facultati si alte cele,mai ales fetele cu 2 sau mai multi copii, eu am incercat sa mai iau traduceri si mi-a fost extrem de greu, bine ai mei se si culca numai pe la 11 seara si cad si eu lata, iar in timpul zilei iar, cat doarme Luca nu doarme Alex decat f. putin se suprapun, Alex are doar somnuri scurte de cate jumate ceas, iar cat e treaz Luca are monopol pe mine, mama in sus si mama in jos, mama tre' sa-i faca tot.

Noi suntem mai bine, diareea abia acum e pe trecute pentru ca fiu-meu nu voia sub nicio forma sa tina regim pana nu i-a ajuns cutitul la os, adica pana nu s-a iritat asa tare de la atata kk de saracul umbla cracanat, ca-mi era mai mare mila de el...

Voiam sa va cer parerea intr-o chestie, ca nu stiu, poate sunt eu exagerata si ar trebui sa ma caut la cap. Voua vi se pare normal ca bebelusii si copiii mici sa bage orice in gura? De ex. am vazut azi un copilas de un an, ii dadea bunicu-sau cheile de la masina si le baga intr-o veselie copilul in gura, nediscriminat, si brelocul, si partea de metal si cea de plastic, iar bunicii se uitau la el foarte admirativ. Sau am mai vazut mai demult o fetita tot cam asa mica, dupa ce a tinut ceva bancote in mana date tot de bunici, a inceput sa-si suga degetul intr-o veselie si tot asa, bunicii se uitau fascinati la ea.Oare copiii astia nu fac enterocolita, nu se imbolnavesc, n-au nimic? Oare asa trebuia sa-l invat si eu pe Luca? Chiar ti se dezvolta imunitatea daca iti bagi toate porcariile in gura? Ca eu afara il las sa puna mana pe orice (bine, nu pe kk de animale si pasari), doar ca stau mereu cu gura pe el sa nu bage mana in gura si primul lucru cand intram in casa directia baie si spalat pe maini. Dar am mai vazut cand veneau alti copii la noi, inclusiv asa mici ca Luca, se jucau cu catelul nostru, puneau mana pe orice in curte si cand veneau inauntru nu se sinchiseau parintii sa-i spele sau sa-i stearga cu un servetel. O fi asta normalitatea? Sunt eu exagerata?Eu recunosc, mai ales acum ca am si bebe, ma spal de zeci de ori pe zi pe mana, dupa ce tastez la calculator, chiar si la celular dupa ce umblu ma spal inainte sa ma joc cu bebe.

Asta asa, ca tot nu reusim sa ajungem la pagina 2, am zis hai sa umplu eu pagina cu nelamurirea mea :)

VICKY, o fi vreo astenie de toamna, ceva, oricum somnul rau nu face, bine ca poti. :)

TECKY, bafta multa la noul job, sa ne spui cum e sa lucrezi cu copii de gradi.

Monica, mami de Luca Andrei (17.07.2008) si Alexandru Matei (19.05.2010)
Doamne, ai grija de minunile mele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana81 spune:

Moni eu am grija de "mainile" Clarei dar recunosc nu exagerat, in parc o sterg cu un servetel iar cand intra in casa o spal pe maini dar nu stau cu ochii pe ea asa riguros.Si Clara are obiceiul prost de a baga totul in gura cred ca din curiozitate,nu stiu..uneori ii atrag atentia dar nu am facut un stres din asta si slava Domnului nu am avut niciodata probleme cu stomacelul ei sau cu vreo bubitza la gura ceva....iar cu Riana ne purtam absolut normal fara nici o exagerare,in limita bunului simt.Nu zic ca ai fi exagerata tu, faci asa cum simti ca e bine.Eu asta fac...
ANKA multi ani fericiti

MAMI de CLARA si RIANA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

moni Ralu a depasit momentul cand baga totul in gura.In jurul varstei de un an avea hobby-ul acesta.Eu stateam mereu cu ochii pe ea si ii atrageam atentia in alta parte sa nu bage mainile in gura sau obiecte.Sunt multi parinti nepasatori...
Azi am fost cu Ralu la ferma animalelor si nu a avut nici o treaba cu animalele,a stat si s-a jucat la nisip si pe tobogane...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Aoleu, am uitat sa va multumessc pentru urari! din suflet va multumesc! Am zis ieri ca pun asta la finalul mesajului, ca un paragraf separat asa, si na ca am uitat

Azi ma duc sa vad o masina de spalat, daca reusim sa o luam, ma declar multumita, ca tare mult ma chini cu rufele jos, masinile nu spala bine, multe rufe le scot murdare, tre' sa le bag de doua ori, si ma usuca la bani, ca se taxeaza fiecare incarcare... Cred ca acum platim mai mult de 50 de dolari pe luna spalatul...

DIDI - excelenta experienta cozonaceasca

MONI - in cazul meu, a fost calculata treaba, si incerc sa lucrez ziua, cand ele sunt la scoala si gradinita. Cand spun calculata, ma refer la procesul de emigrare, stiam ca aici o sa vreau sa merg la scoala intai de toate. Stiam ca vrem al doilea bebe. Deci am calculat efectiv, cand ne vom permite al doilea bebe, cand ne vom putea permite sa demaram procesul de emigrare (pentru ca asta costa mult...), cat dureaza si cand vom avea vizele, am raportat asta la varsta fetelor, stiam ca eu pot sa stau 3 ani in scoala, in 3 ani Erika va incepe si ea scoala, deci in cel mai rau si cel mai rau caz, sa nu fi gasit gradinita, stiam ca voi putea sta cu ea (pentru ca eu am cursurile seara, lucrez mai mult acasa), si toate astea le-am pus intr-un mare castron imaginar si am produs placinta asta de acum...
Dar na, la mine totul se calculeaza si se anticipa, eu nu-s de-aia adaptabila la neprevazut, nici macar cu sarcinile nu a fost o intamplare, ci totul a fost calculat, in ambele cazuri...

Cu bagatul in gurita... Ei asa cunosc lumea din jur. Dar sigur ca parintele trebuie sa fie destul de atent si de selectiv, ca nu stiu cat e de funny sa speli pe jos cu un detergent de podele si copilul sa se apuce sa linga, deh, in virtutea cunoasterii...
Eu m-am ferit de animale (am si eu ideile mele, si, desi posesoare de animale in tinerete, acum nu consider ca animalele isi au locul in acelasi spatiu cu copiii mici, dar na, asta e parerea mea), de lucruri cu puf/par, de ex nu am cumparat paturici de-alea paroase pentru copii.
Nu umblam cu mijloace de transport in comun, de regula eram cu ele acasa sau in parc, iar Eliza era mare deja, cu ea nu erau probleme.
Ca au mai mancat ele nisip pe plaja sau ca au mai lins una alta, e altceva, mai mare frica imi era de mizeria din locurile publice.
Bineinteles ca ele nu uumbla cu bani (nici acum, nici Eliza), si nici cu cheile, nici cu telefoanele... Mi se pare normal ca ele sa umble cu jucariile si cartile lor, restul nu sunt jucarii si basta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

hello!si eu va citesc mereu,dar nu prea am tp de scris....
insa imi place sa va citesc,mai ales cand scrieti despre ce fac copiii...
ai mei sunt putin raciti,a venit cris de la gradinita cu un virus si acum sunt muciosi si cam tusesc,le fac aerosoli...cel mai rau e taica sau....
la gradinita nu l am dus decat 3 zile in 2 saptamani,doua zile in prima saptamana ,dupa care l a amenintat educatoarea ca l bate cu batul si n a mai vrut sa se duca,refuza efectiv sa se trezeasca...apoi,l am dus saptamana trecuta luni si pe la 11 30 ne a sunat educatoarea sa venim sa l luam ca i e rau...acum,nu stiu ce s a intamplat,ca desi pana seara ii curgeau mucii si l durea in gat,n avea febra...insa faptul ca locul e f mic acolo si s 30 de copii s ar putea sa i fi creat o stare aiurea,pt ca el nu suporta caldura ,aglomeratia,mirosurile neplacute,ii vine sa vomite....
am vb cu sotul si o sa l mut la camin,chiar daca l iau la 12 de acolo...am stat putin in cumpana pt ca tb sa platesc 8 ron pe zi pt mancare si mi e ca dam banii degeaba si nu va manca,in plus,stam extrem de prost cu banii...
insa am fost si am vizitat caminul,spatiul e mai mare,educatoarele s mai dedicate muncii...
tb sa i fac dosarul insa si tb sa aducem amandoi adeverinte de salariat si deocamdata sotul e in concediu si nu si poate lua[lucreaza la buc si contabilitatea nu e la unitatea unde lucreaza]
m am enervat teribil luni cand l am dus la gradinita,ca educatoarea habar n avea unde i sunt materialele.si am dat 100 ron pe ele,ca am zis sa i iau de calitate...le pusesem eticheta la toate,iar el nu mai fusese la gradinita de aproape o saptamana,asa ca ,teoretic,n avea de ce sa se umble la materiale...
i le am cautat eu si,surpriza,toate erau defacute,folosite....
plus ca nu face nimic constructiv cu ei,pai le daduse unor copii sa taie hartia creponata,dar asa,la intamplare,fara niciun model..pai,frate,am dat aproape 20 ron pe ea,ca ne a pus sa luam nu stiu cate culori..
mi a crut scuze educatoarea ca l a amenintat,mi a zis ca i pare rau,dar ca ea n a vrut sa fie educatoare si ca nu suporta meseria asta,dar ca n are de ales[ea a fost invatatoare pana acum,dar i s a restrans postul si pt ca n a mai gasit post de invatatoare ,avand dubla specializare,s a pretransferat pe educatori.imi spunea ca de cand a inceput munca plange in fiecare seara,ca i e si frica sa nu faca vreun atac de cord
trimit msjul ca ma baraie codrin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

codrin e ok,tot cu suzeta,tot cu lapte noaptea.in schimb,de o luna am scapat de pampers si noaptea.cand il pun pe cris sa faca il pun si pe el,nu protesteaza,face dupa care adoarme imediat.
de vorbit vorbeste f bine,adica exact cum vb si cris,purtam conversatii,ma intreaba diverse lucruri.insa n am reusit sa l invat culorile,le incurca mereu.
i am dus la circul globus,la 4u,a fost f frumos,dar lui codrin nu i a placut,e drept ca era ora lui de somn.pe cris l am dus la circ prima data la 1 an si 8 luni si a avut rabdare sa vada toata reprezentatia.
plus ca la varsta asta[pe care o are codrin],cris avea rabdare sa se uite la dvd[scufita rosie,heidi,fetita muntilor,cei trei purcelusi etc].codrin nu are rabdare,doar scufita rosie spusa de mine il captiveaza oarecum,dar asta pt ca i o spun intr un mod haios...
nu stie sa mearga pe tricicleta,iar cris la 2 ani si doua luni[deci mai mic decat e acum codrin] mergea pe bicicleta cu roti ajutatoare,plus tractor].ma oftic oarecum,ca am atatea masinute care stau degeaba pe balcon,nici macar nu e curios sa le incerce.nu i place sa mearga pe jos,cere mereu in brate,nu mai vb de scari,ca m a cocosat cu urcatul in brate 4 etaje,ma mai mir de ce nu mi se inchide operatia.
in schimb,au inceput sa se joace f frumos impreuna,cu masinute,se uita pe carti amandoi,in parc se alearga unul pe altul.

MONI,ti am mai zis,gandim asemanator.si eu sunt putin exagerata la faza cu microbii,mai nou port in geanta o sticluta cu pulverizator umpluta cu spirt,cu care i dezinfectez pe maini,dezinfectez cosul de cumparaturi [partea unde sta codrin],pt ca el pune gura acolo si la noi sunt o gramada de aurolaci care stau si cersesc cosul pt aia 5 bani si pun mana pe ele...


MADA,bafta la invatat...si eu mai am anul asta masterul,abia astept sa termin...bine,o sa incep apoi cu gradele in invatamant...



TECKY,ai facut o alegere buna...eu o sa am in jur de 800 ron salariul[sau poate mai putin]si 200 ron il dau pe naveta...deci,muncesc pe 600ron...dar,ce sa fac...decat deloc...

BUJO,bafta la facultate!cred ca o sa cada pe spate studentii cand te or vedea asa tanara si frumoasa!

CRIS,ce fac baietii?

VICKY,

SYB,mai scrie ne despre voi!ce face anna?

VIO,esti bine?ai aflat sexul copilului?

BOTI,ce mai face garga?

MAI3,cum e acasa?

va pup pe toate.si mie mi ar placea sa scrieti mai des.sa povestiti ce mai fac pepenasii.stiu insa ca timpul e limitat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Ola fetele, stiu ca am tras chiulul, iertare

Moni daca ma intrebai acu 2 saptamani de treaba cu mainile ti-as fi zis sa te relaxezi, acuma nu pot sa zic decat ca e bine sa avem grija. Si spun asta dupa ce noua la analizele pt gradi ne-a iesit infestare masiva cu giardia . Va mai amintiti tonele de lapte baute, cearcanele si mirosul guritei? Ete, ca am depistat cauza. Tratamentul a fost horror, dupa prima tura cu zentel erau la fel de infloritori asa ca am luat si Flagyl, la care Nancy a reactionat f rau, adica am scapat de monstri dar copilul meu a facut kk apa pe tot parcursul tratamentului. Noroc cu probioticele alea americanesti, am decartat io suta de lei dar doar cu alea am reusit sa repun cupilul pe picioare, nicio smecta, biotics, ercefuryl, nimic nu mersese anterior

In rest mergem la gradi, ne obisnuim incet-incet, tot sta cu teama ca am dus-o acolo pt ca a facut ceva rau si nu mai vreau s-o iau acasa. Joi am tinut-o acasa pt ca era varza, cu muci curgatori si ochi injectati si apoi vineri a declarat ca e groaznic de bolnava, c-o doare capul, c-o doare pulpita, spatele, fundul... , doar, doar nu o duc la gradi. Am intrebat-o daca ii pocneste sau cearta cineva si zis ca nu, doar ca-i mai bine acasa

M-am autopropus sef de comitet , asa ca acum am treaba, am fost joi si la o sedinta cu toti sefii de comitete si cu directoarea, cica sa ni se prezinte strategia educationala, vai mama mea, a fost mai rau ca la o sedinta de bloc, acolo macar iti stii vecinii Urati-mi noroc ca poate ma autodemit daca astia continua asa



Monica si Nancy, 04.07.2008

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Deci bai Mona, scuza-ma da' sa mor daca stiu cum naiba nimeresti tu in asemenea imprejurari.
Pai io o luam pe aia cu batul de la urma, pe spinare, pana la inspectorat inapoi, pai du-te nene si cauta-te la cap, adica dupa ce ca esti platit din banii MEI (adica ai tai ca parinte, intelegi ce spun aici), vii sa-i spui tu copilului meu ca-l bati cu batul? Da' ia sa te bat si io pe tine, macar ne batem in seama, ca deh, suntem tot pe acolo, adica nu iti pui mintea cu un copil.
Si plangi seara de seara, ia nene distonocalm, da-ti palme in oglinda, du-te in somaj, reprofileaza-te, impusca-te, whatever!!!!

Moama ce m-am enervat!

Iti spun sincer, la inceput nu am crezut, m-am gandit ca poate spune Cris asa, ca sa te impresioneze, ca rezista ideii de a merge la gradinita, ca a stat acasa pana la varsta asta, dar daca totusi e adevarat, ma duceam cu proteveul peste ea si peste mama conducerii gradinitei de-i dadeau pe toti afara pentru incompetenta si punere in primejdie a copiilor plus posibile traume psihologice!

Cu materialele, credeam ca stii, da, toate se pun de fapt la un loc, si daca le va folosi, sa zici mersi. Noua ne cerusera, printre altele, cate o papusa (cred ca v-am mai povestit...).
Si am luat o papusa oarecare, de vreo 15 lei, nu conteaza, dar fetii ii placea. Si o intreb intr-o zi daca s-au jucat cu papusile pe care le-am dus, fetele papusi si baietii masini sau ce le-a cerut. Si mi-a zis ca nu, se joaca cu niste papusi vechi si stricate, ca au capetele rupte, dar ca ele se joaca de-a machiajul si coaforul. Si o intreb - cum mama va jucati? pai asa, zice, avem si picioarele rupte, si cu picioarele dam asa, pe la ochi (adica un fel de rimel!), si cu mainile rupte dam pe la buze (deci ruj), si capetele le pieptanam, asa ne jucam noi de-a coaforul

Mi se pare de necalificat acest pseuso sistem de educatie, ca pe cuvant daca pun pret pe banii aia, din partea mea, sa faca papusi din carpe, orice poate stimula imaginatia, whatever! Insa a avea cu ce sa faci lucruri, si tu sa lasi copiii sa se joace cu niste papusi mutilate, asta nu e imaginatie, decat poate una bolnava, si nu da copilului nici un plus in dezvoltare, ci decat poate un mare minus emotional! Este incalificabil!
De creioane nici nu mi-a pasat, si pe motivul asta nici nu am mai dus-o pe Eliza la gradinita din decembrie - a contribuit si mare reglementare de 10 zile libere de la guvern, plus grevele interminabile, dar cel mai mult si cel mai mult a contat sictirul celor din sistem!

Uf ca m-am descarcat acum, si iata ca iarasi spun ca bine ca am plecat, si mananc covrigi nene aici, covrigi mananc daca e nevoie, si copiii mei sa creasca asa cum trebuie si nu "la noroc", dupa cum da Dumnezeu sa nimereasca cu educator cu chef!

Edit - BOTI esti mortala Bafta cu comitetul!
Sanatate Gargaritei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

ANKA,nu stiu daca ai citit,dar eu m am dus peste ea imediat ce mi a zis cris ,mai ales ca o pusesem in garda de la inceput ca nu s de acord cu violenta.ma rog,ea mi a spus atunci ca a zis si ea asa,ca nu stia ce sa le mai faca...
dar sa vedeti de ce...ghiozdanelele stau in cuierul de pe hol si lui cris ii era sete,asa ca a cerut voie pe hol sa bea apa..ea cica nu auzea ca scria nu stiu ce[pai,normal,in loc sa faca planificarile acasa,le face in clasa].i a mai zis o data si,la fel,nu l a bagat in seama,asa ca el s a dus sa bea apa...
dar asta nu i nimic,mi a zis o mamica ,,,,ca atunci cand s a dus sa o ia pe fii sa la 12 10,i a zis ca de ce vine asa,in ultimul moment,ca n a putut sa fumeze din cauza ei...sa va mai zic ca la 55 de ani[cam atat estimez eu ca are] vine imbracata cu fusta super scurta de mi a zis cris ca i se vedeau chilotii cand statea pe scaun?[ca n are catedra].
cat despre reclamatie la inspectorat,crede ma ca n au ce sa i faca..mai ales ca e titulara...la sedinta cu parintii le a zis directoarea parintilor ca s o inteleaga pe educatoare,ca i primul an la copii atat de mici si ca i e greu...si ca sa nu se supere cand ii mai amenininta cu bataia,ca o spune in gluma...
sunt f multi parinti nemultumiti,mai ales ca educatoarea dinainte[care a iesit la pensie]cica era super.
cand s a dus g intr o zi sa l ia pe cris,el era in toaleta la fete,le pazea sa iasa din wc...pe mine ma cam sperie asta,sa se duca la wc nesupravegheati,ca nu se stie ce copii sunt,dar,ma rog,poate ma gandesc eu prea departe.
si apropo de inspectorat,eu fac naveta la tara si pensionarii sunt la scoli in oras...asta ca sa vezi cum e cu dreptatea asta...
citeam intr un ziar ca profa aia care a trait cu elevul ala care s a sinucis s a intors la catedra,neprimind decat o mustrare...


BOTi,imi pare rau de garga...a luat de la pisici giardia sau din alta parte?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Mona, citisem anterior, dar na, nu m-am gandit ca te-ai dus la ea sa ii zic de bat, am crezut ca ai luat-o si tu mai pe ocolite - eu cam asa procedam, ca nu eram mereu sigura de viziunea Elizei, uneori vroia sa sa impresioneze, sau alteori chiar asa vedea ea lucrurile (de ex, la Eliza la gradinita era una care ii tragea pe copii de par, dar pe ea nu a tras-o de par, asa ca nu m-am bagat, dar daca o tragea pe a mea de par, o mancam fripta pe madam!).
Ce sa zic, atitudinea directoarei este penibila, de inspectorat ce sa zic - titulatura e o chestie pe viata si pe moarte? Etica profesionala nu mai e?
In fine, stiu cum se petrec lucrurile in Ro, si eu am inceput cu naveta la tara pe cand pensionarii stateau la catedra in oras. Dar nu mi-am luat titularizare, nu eram sigura de detasare. De suplinire eram insa sigura, asa ca am preferat ca anul urmator sa fac suplinire, si pentru ca am avut medie mare mi-am ales postul. Ca alaturi de mine lucrau profesori cu vechime care nu faceau nimic in clasa, care puneau note la misto sau care citeau catalogul oriflame la ora, e partea a doua....
Cat despre masurile care sa iau, adica nu se iau, din pacate chestiunea este extinsa, ca nu am auzit ce pedepse au primit nici doctorita aia de la Cf2 care le-a infectat pe acele gravide (oare mai traiesc cele doua? ca erau in coma la momentul respectiv...), nici asistenta de la Bucur care a uitat copilul alain incubator, nu e clar nici cu situatia de la Giulesti ce se va intampla... adica da, ok, s-a demis directorul sau s-a arestat o persoana, nu stiu clar, dar masuri reale s-au luat? Nu prea cred, asa cum nu cred ca nici in invatamant nu se vor lua vreodata (vezi mustrarea pomenita - deci daca ma gandesc bine, mi se pare mai grav ca un educator sa ameninte ca bate cu batul un copil de 6 ani decat ca o profa focoasa si-a - scuzati - pus-o cu un licean hormonat... Adica aia cu batul ar trebui trimisa la o evaluare psihologica. Ailalta, eventual la ginecolog...)

Mergi la inceput