Nasterea la Isis Constanta

Nasterea la Isis Constanta | Autor: raluca30

Link direct la acest mesaj

Salut!
Stiu ca nu de mult cineva se intreba cum e sa nasti la Isis...o sa scriu pe scurt pt ca puiul meu e mai mereu treaz
Am nascut prin cezariana programata(am avut placenta preavia si cam multe kg in plus)cu dr Zaher.Clinica e micuta dar f curata,secretarele si asistentele sunt super de treaba,in cazul meu am stat internata o saptamana ,aveam unele frisoane,temperatura si asistentele si doctorii de garda intrau si ieseau sa ma vada f des,si-au dat interesul sa afle ce am,am facut si un eco abdominal la clinica de langa ei(imi era rau de la fiere,am niste pietre),singura neplacere a fost ca m-am ales cu un flegmon fesier care a trebuit operat(in alta parte dupa ce m-am externat).Meniul este bun,sotul a stat gratis cu mine in camera si a mancat si el,la sfarsit am achitat 4500 ron.Despre doctorul meu Zaher pot spune ca e un dulce,mai ca l-as imbratisa de fiecare data cand il vad,ma bucur ca si-a asumat riscul cu mine(am fost refuzata sa nasc la Euromaterna de dna dr Lutescu in luna a 4a).Restul echipei din ziua operatiei a fost super,o mica remarca as avea la adresa doctoritei anesteziste,mi s-a parut atat de rece,cu o privire rea,era clar ca nu ma placea,dar si-a facut treaba de doctor foarte bine si chiar m-a vizitat la salon in alta zi,mi-a recomandat mai multe zile de injectii cu clexane,o profesionista chiar daca nu prea prietenoasa(nu i-am retinut numele din pacate,parca dr Dinca,dar nu sunt sigura).Doctora neonatalog Bucur e super de treaba,am ramas in continuare la dumneaei cu copilul...Sa ma plang un pic de patul din camera,cam tare..mde eu am acasa pat inalt si moale si a fost f greu sa dorm acolo,dar astea sunt mofturi acum..In mare nu dau nota 10,sunt mici "chestii "care pot fi mai bine facute,dau o nota de 9.Am fost multumita,operatia se vindeca super,pacat ca m-am ales cu flegmonul fesier si inca merg la bandajat,a fost f mare.
Bafta multa celor ce aleg clinica Isis,se merita!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliana_t spune:

Buna Raluca, ma bucur sa te regasesc aici!:)

Ce face flacaul ? Cate saptamani are? Cum e viata acasa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

Am postat si la topicul cu nasterea in apa, dar n-am primit niciun raspuns, asa ca repet intrebarea aici: daca as vrea sa nasc in apa la Isis trebuie sa merg tot acolo la controalele lunare sau se poate veni direct la na#537;tere acolo (eventual la cāteva consultatii pe parcursul sarcinii)? Intreb pentru ca eu sunt din Bucuresti. Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Codruta84 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralucis

Am postat si la topicul cu nasterea in apa, dar n-am primit niciun raspuns, asa ca repet intrebarea aici: daca as vrea sa nasc in apa la Isis trebuie sa merg tot acolo la controalele lunare sau se poate veni direct la na#537;tere acolo (eventual la cāteva consultatii pe parcursul sarcinii)? Intreb pentru ca eu sunt din Bucuresti. Multumesc!


Daca vrei sa nasti la Isis trebuie sa mergi la un control doar pe la 34-36 de saptamani si dupa la nastre. Suna oricum pe nr de tel mobil de pe site si o sa vb direct cu DR Zaher care o sa-ti explice despre ce este vb.

Multa bafta,

Codruta cu de 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_t spune:

reclama ilegala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona32 spune:

Heloo,bine v-am gasit.Sunt Ramona,am 32 de ani si am 2 copilasi Raisa (4 ani), Denis 2 ani.
Am nascut la Isis acum 2 ani si am fost extrem de incantata. Am nascut in apa, cu Dr Mohamed Zaher.Conditiile, personalul, jos palaria.
Ce s-a schimbat intre timp? Din cate stiu eu, s-a mai introdus un pachet de nastere , cel de 800 de euro, acum 2 ani era doar cel de 1000 de euro, s-a deschis sectie de pediatrie(urgente, internari si tot ce e nevoie). Am fost recent la Isis, s-a schimbat fata de cum era acum 2 ani(cand oricum mi se parea super frumos, curat si ingrijit)
O sa-mi fac tmp sa va scriu mai multe detalii despre impresiile noastre de pe timpul spitalizarii dar si despre momentul nasterii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona32 spune:

Raluca m-am amuzat cand ai spus de doamna Dr Dinca.Ma crezi ca nu avea absolut nimic personal cu tine? Doamna Dr Dinca nu prea zambeste, poate ca la prima vedere pare ca ar avea o privire rece, dar e o femeie sobra, concentrata pe munca ei, isi face treaba cu mult profesionalism si precizie.Eu o admir foarte mult, asa sobra cum e ea, imi plac genul asta de persoane. Imi pare o femeie puternica.
Eram datoare cu o continuare a mesajului meu asa ca am gasit acum un pic de timp.
Am nascut la Maternitatea Isis din Constanta, in apa. Nu am plecat initial fixata pe ideea de a naste la o clinica particulara, cred ca asa a fost sa fie. Nu eram pregatita financiar insa motivul pentru care am ales sa nasc la Isis a fost in primul rand faptul ca medicul cu care am nascut primul copil si care mi-a urmarit ce-a de-a 2 sarcina asista doar la Isis. Nu stiam ce ma asteapta, nici nu ma interesau prea mult conditiile, luxul. Vroiam doar sa ma stiu in siguranta si singurul medic in care aveam mare incredere era medicul me Dr Mohamed Zaher.Asa ca am mers pe mana lui.A fost peste asteptarile mele.Nastere in apa? Nici nu-mi imaginam ca se poate la noi in Romania. Iar conditiile din clinica au fost excelente. M-am simtit ca la hotel, toata lumea a fost extrem de amabila, asistentele, foarte pricepute, amabile, prietenoase, o atmosfera de familie.Intrau in camera si stateam de vorba asa cum as fi vorbit cu prietenele mele. Fiind o nastere naturala(si a 2-a) la doar cateva ore ma simtem foarte bine ....fizic.Ma intreba cineva odata: cum poti spune despre nastere ca afost "un moment minunat", ca nasterea in sine e dureroasa, nu poate fi minunata. Nu pot sa fiu de acord pentru mine a fost MINUNAT, dar au fost dureri in timpul travaliului, e firesc dar ce poate fi mai frumos decat sa vezi cu ochii tai copilul in momentul expulziei. Pozitia din cada imi permitea acest lucru, l-am vazut apoi cum pluteste sub apa, l-am luat in brate si l-am pus pe pieptul meu.A fost un moment de nedescris. Am stat asa in apa pret de cateva minute, legati de cordonul ombilical care a fot taiat putin mai tarziu.
Am platit 1000 de euro dar consider ca a meritat fiecare banut. Fara spagi fara marunti indesati in buzunarul asistentelor. Asta a fost experienta mea si as repeta-o oricand.
Nu am avut neplaceri cat am stat in clinica, chiar niciuna, dar sunt de acord cu ceea ce spunea Liliana.Lucrurile mai putin placute cu care ne confruntam la un moment dat, dar si propunerile, sugestiile trebuiesc spuse. Astfel in momentul in care vom reveni in clinica sa gasim totul asa cum ne dorim.La isis sunt oameni care muncesc zi si noapte, dedicati muncii lor si fac asta din tot sufletul, cladesc caramida cu caramida pentru continuarea unui vis,sunt o echipa bine sudata, o familie, iar pacientele o data intrate in clinica devin parte a acestei familii.Asta iubesc eu la aceasta maternitate, faptul ca nu-si uita pacientele dupa ce au parasit clinica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mycka_rose spune:

Buna, sunt din Bucuresti si am 25 de saptamani de sarcina. Ma intereseaza nasterea in apa cu Dr. Zaher Mohamed. Cand ar fi indicat sa merg la consult la dansul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Si eu sunt din Bucuresti si vreau sa nasc la Isis. Mie dr Zaher mi-a spus sa vin la control in s37-38. Pana atunci iti poti face controale in Bucuresti. Eu acum sunt in s38 si stau cu ochii pe meteo sa vad cand plec, ma gandesc sa raman in Constanta sa astept nasterea sa nu ma prinda nametii pe autostrada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

M-am intors si eu fericita de la Isis!
Am nascuta o bebica mare (3850 gr) si frumoasa, in apa, in cea mai calma incapere, cu vedere la mare, muzica in surdina, sot alaturi.
Pentru ca am bifat in planul de nastere discretie maxima, am fost doar eu cu sotul in cea mai mare parte a timpului, asistata de moasa uneori. Dr m-a consultat doar la internare, cand a constat travaliul, apoi cand l-a chemat sotul sa-mi rupa apa (in plan bifasem sa nu o rupa) si la expulzie, cand a prins copilul.
A fost o mare diferenta fata de prima nastere, la CF2, pe masa ginecologica, la orizontala, cu tot felul de proceduri dureroase care sa grabeasca procesul, cu moasa sarind pe abdomen si tot tacamul.
Acum nu m-a grabit nimeni, cand am intrat in apa calda m-am relaxat, am simtit cum durerile s-au redus. Am impins atunci si atat cat am simtit nevoia. Am stat 2 ore in apa cu dilatatie maxima, asteptand sa coboare bebe. Apoi, dupa ruperea apei, la urmatoare impingere a iesit fetita.
Dr Zaher era relaxat, desi avea 3 nasteri in acelasi timp (o cezariana cat am stat eu in apa si o gravida in travaliu care ajunsese la dilatatie 4-5 cand am nascut eu). Lasa nasterea sa se intample natural, in ritmul ei, la fel si dupa aceea, la eliminarea placentei.
Sper deosebire de prima nastere cand am stat 3-4 ore in pat dupa si ma simteam slabita si obosita, acum, la o ora dupa nastere era in picioare, spalam bebica de primul kk, apoi am facut si eu dus, singura si in putere. La doua ore eram fresh, as fi putut sa ma externez, ca la nasterile occidentale.
Am nascut marti, iar de vineri dimineta n-am mai simtit nici un disconfort.
Mi-a placut ca planul de nastere a fost citit si respectat in totalitate, fara comentarii si sugestii. Chiar si la vizitele din zilele urmatoare aveau planul meu la dosar.
Nu mi-a pomenit nimeni de lapte praf, glucoza, suzeta, etc.
Ma mir ca se scrie atat de putin aici, desi cunosc o multime de mamici fericite care au nascut acolo. Cat am stat eu cazata, maternitatea era plina (vreo 30 de camere).
A, si mi-au placut si consultatiile prenatale. Neinvazive, fara verificari de col inainte de DPN, fara exces de ecografii, mai degraba cate un test non-stres. Dupa ce am depasit termenul, am fost o singura data la control, nu mi-a sugerat inducere (cum fac majoritatea ginecologilor), mi-a spus doar ca daca depasesc sapt 42 o sa ma cheme de doua ori pe sapt la control.

Liliana_t, ma bucur ca ne-am cunoscut si imi pare rau ca n-am apucat sa stam mai mult de vorba.

Editez ca sa scriu ca nota de plata a fost de 3500 lei. (La Regina Maria ar fi costat 9700 lei si serviciile nu se compara, cel putin pentru mine, care vroiam medicatie minima spre deloc.)

Mergi la inceput