Pufi iubiti de ian-feb 2010 (139)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Fetele....ce se intampla cu forumul...se scrie cam putin....

Dulcineea...nu stiu ce sa zic cu papatul . In primul rand exact ce ti-au zis si fetele: nu te stresa, stiu ca nu ai cum dar incearca sa iei totul mai in gluma...nu stiu . La noi cand nu vrea si nu vrea merg:
- zdranganit jucarii in fatza lui, se uita la jucarie si pac varat linguritza
sau
- pasat p turbo facut lichid si bagat la biberon

Noi nu am incercat pana acum dar am auzit ca mai merge si pus in fatza TV la bebe Tv ceva si in timp ce casca gura la TV pac mancarea...
spor

de Yannis


AMR ... da nu le mai pun ca cica nu se vad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myky791 spune:

buna dimi. multam de cofee datsefa. ce mai fac fetele?
alexutzza cred ca se scrie mai putin pe forum ca sau marit bebeii vor mai multa atentie, sunt maraiti de la dintisori.

dulcineea eu zic sa nu stresezi ca o sa manance el. te simte ca esti stresata si ii transmiti si lui starea ta. ai sa vezi ca tiau zis si fetele o sa manace el.

onitza imi pare rau de noaptea nedormita. multa sanatate lui daniel si sai treaca raceala.


ioana ai niste vecini buni de aruncat la gunoi. lasa ca dormiti maine pana mai tarziu.

eyme si eu am sunt la personal pt salariul acela cand am nascut, stiau de el dar miau zis ca nu imi dau nici un ban, ca legea nu ii obliga. si atunci vin cu intebarea pt ce puii mei se dau legi? dea aiurea in tramvai. miau zis ca pot face cerere dar o fac degeaba ca numi dau nimik'

mie dor de avocata noastra ea poate ne lamurea(catalutza) dak ne citeste o pupam si imi e dor de ea. mie dor si de un gargaritz, de caius cel vesel, de o caprita si un strumph. multi pupici pt ei dak ne citesc

Mihaela mami mandra de baieti cucuieti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myky791 spune:

Citat:
citat din mesajul lui larisel

Cum se joaca bb-ii vostri cu incalztari? Nu duc totul la gura?

Intreb pt ca in curand revenim si noi acasa la apartament si shitu ca nu am cum sa baricadez tot (nici nu vreau dealtfel) si nici timp sa le supraveghez non-stop, cum fac aici cand le las pe jos.

din 09.12.2009 mami de gemanutze





larisel si al meu bebe duce absolut tot la gurita. ma omoara cu zile. eu ii pun barbita pt ca si baleste si uda bluzita si am vreo 7 bavetel care le pun mereu cand e treaz i le dau jos cand doarme. am fost miercuri la o prietena care are 2 baieti gemeni tot 8 luni dar vreau sa zic ca nu duc la gurita. rar iam vazut sa duca ceva la gurita. pe prietena asta a mea nu o ajuta nimeni nu are cine, dar ia dat Dumnezeu 2 baieti cuminti. s ejoaca singurei, adorm singurei, dorm toate noaptea cuminti. nu am cuvinte. sau nascut prematur la 35 de sapt(unul avea 2800 unul 2750) sia cum au 75 cm si 9 kg. mananca foaret bine promit sa pun poze cu toti trei si cu piciul meu ca a crescut sa ma mandresc si eu na! voaim sa va zic ca e acu 2 bebei este cu treab mai la zi decat mine. pe deasupra mai coase si la un goblen si le face niste bluzite de lana. iam zis jos palaria ca este o super mamica

Mihaela mami mandra de baieti cucuieti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_g spune:

cred si eu ca asta e motivul de forumeala mai anemica, au crescut astia mici, vor atentie mai multa, alea alea.

al meu duce aproape tot la gura. e o faza, asa cunosc ei lumea, printre altele.

ii iese si dintele nr 3 si innebunesc cum isi cranztane nr 1 care e maricel cu nr 3 asta, care deocamdata abia a spart gingia. sa nu fie de deochi, vad ca ies pe tacute, nu maraieli, nu nimic, doar extra ultra salivatie, din aia lipicioasa, peste tot lasa pete.

maine mergem la munte sa-l aerisim pe asta mic. sper sa fie soare, nu f cald, dar soare. ei, chiar si fara, aerul de munte tot ala e!

mama unui pui...Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_g spune:

MP, am vazut si eu in sfarsit pozele cu pricina. ce baieti frumosi ai!!! si asta micu.....e....te topeste cu privirea...

mama unui pui...Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui myky791

buna dimi. multam de cofee datsefa. ce mai fac fetele?
alexutzza cred ca se scrie mai putin pe forum ca sau marit bebeii vor mai multa atentie, sunt maraiti de la dintisori.

dulcineea eu zic sa nu stresezi ca o sa manance el. te simte ca esti stresata si ii transmiti si lui starea ta. ai sa vezi ca tiau zis si fetele o sa manace el.

onitza imi pare rau de noaptea nedormita. multa sanatate lui daniel si sai treaca raceala.


ioana ai niste vecini buni de aruncat la gunoi. lasa ca dormiti maine pana mai tarziu.

eyme si eu am sunt la personal pt salariul acela cand am nascut, stiau de el dar miau zis ca nu imi dau nici un ban, ca legea nu ii obliga. si atunci vin cu intebarea pt ce puii mei se dau legi? dea aiurea in tramvai. miau zis ca pot face cerere dar o fac degeaba ca numi dau nimik'

mie dor de avocata noastra ea poate ne lamurea(catalutza) dak ne citeste o pupam si imi e dor de ea. mie dor si de un gargaritz, de caius cel vesel, de o caprita si un strumph. multi pupici pt ei dak ne citesc

Mihaela mami mandra de baieti cucuieti


Ba este obligatorie, dar se bazeaza pe faptul ca n-are cine sa verifice punerea in practica a cererii tale (care trebuie sa fie in scris cu nr de inregistrare).
Este o prevedere in contractul colectiv de munca la nivel national.

"Potrivit art. 66 din Contractul de munc#259; la nivel national nr.2895/2006 pentru anii 2007-2010 , în cazul în care salariata se afl#259; în concediu de maternitate, unitatea va compensa, pe o anumit#259; perioad#259;, diferen#355;a dintre salariul de baz#259; individual avut #351;i indemniza#355;ia legal#259; la care are dreptul."

Codul Muncii spune:
Art. 241
(1)Clauzele contractelor colective de munc#259; produc efecte dup#259; cum urmeaz#259;:a)pentru to#355;i salaria#355;ii angajatorului, în cazul contractelor colective de munc#259; încheiate la acest nivel;
b)pentru to#355;i salaria#355;ii încadra#355;i la angajatorii care fac parte din grupul de angajatori pentru care s-a încheiat contractul colectiv de munc#259; la acest nivel;
c)pentru to#355;i salaria#355;ii încadra#355;i la to#355;i angajatorii din ramura de activitate pentru care s-a încheiat contractul colectiv de munc#259; la acest nivel;
d)pentru to#355;i salaria#355;ii încadra#355;i la to#355;i angajatorii din #355;ar#259;, în cazul contractului colectiv de munc#259; la nivel na#355;ional.
(2)La fiecare dintre nivelurile prev#259;zute la art. 240 se încheie un singur contract colectiv de munc#259;.
Art. 242
Contractul colectiv de munc#259; se încheie pe o perioad#259; determinat#259;, care nu poate fi mai mic#259; de 12 luni, sau pe durata unei lucr#259;ri determinate.

Art. 243
(1)Executarea contractului colectiv de munc#259; este obligatorie pentru p#259;r#355;i.
(2)Neîndeplinirea obliga#355;iilor asumate prin contractul colectiv de munc#259; atrage r#259;spunderea p#259;r#355;ilor care se fac vinovate de aceasta.


varsta lui Tudor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myky791 spune:

si eu vand balansoarul. daca stiti pe cineva... este fisher price 3 in 1, pana la 18 kg. trimit si poze.

toamca si eu cum ii pot obliga? firma este la cluj.....renumita firma jolidon. ei de vreun an si jumatate sunt cu salariile in urma, dau cate un milion la 2, 3sapt nasol de tot.

Mihaela mami mandra de baieti cucuieti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Hello, hello!

Cu scuzele de rigoare...
LML Yannis de al3csa pt ieri!




Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

AMR 6 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris.dogarel spune:

helau
chiar anemic, dar eu ma bucur, c nu mai am nici cand citi, daramite scrie. motivul nu e maraiala (la mine era mai multa inainte, cand era mi mica), dar ...tehnica: eu stau la computer cand alaptez, care acum e o lupta, nene, adik ema da cu tot ce are in mine,maini, picioare, mushca din tzatza ca din mar, trage de 2 ori si aude...musca, ana, catzelu', aeru' si zbandg, se lasa de tzatza si iar o apuca, cu dintzii, ofc,, oricat ar fi de obosita.... deci nu mai am liniste sa forumesc si browseresc asa, tre sa astept sa adoarma (se lupta vreo 10'), dar dupa aia pot doar citi, ca se scoala de la clampanit taste..
voi cum/cand netuitzi?

din amintiri, scuze daca sar pe cineva. fara intentzie

BEA, pt sora ta si ....sa uite, ca uitarea ne ajuta sa trecem peste. ema a venit la fix un an dupa ce s-a oprit o sarcina din evolutie. si eram hotarata sa infiez daca eu nu mai puteam face. totul devine posibil daca gandim cum ai zis si tu: exista o parte plin a a paharului, trebuie doar sa o gasim si....sa nu o bem, s-o pastram asa

TOMACA, merci de raspuns cu USA...mie tocmai de miami si imprejur mi s-a spus ca merita. intre timp s-au scumpit biletele de avio cu 50% pe aproape orice destinatie (cautasem saptamana trecuta, ne invarteam in jur de 2 mii toti 4, acum sare de 3 mii, la tot ce inseamna destinatzii "calde", ca asta e intentzia, craciun la plaja )

ONITZA, baiatul mare si mic. gandestete ca sunt unii care pana la varsta asta nu au dormit niciodata noaptea intreaga, nici macar cu o trezire, ci d-alea fara numar.... nu spui cine, persoana importanta (jiji, ema, included)

ANAG ce bine ca nu "simtiti" dintzii in mod deosebit. si ema scrashneshte cu cei de jos pe cei de sus si-si muscha buza de jos cu noile descoperiri, cu zgmot asha, de zici ca papa ceva buuun

EMA in continuare nu merge, dar se deplaseaza pe spate, dand din picioare tare, impinge de fund, incat acopera aproape tot spatiul din living... insa are incercari timide de a face bravo cu mainile, face pa dimineatza pt ana si tati, dar cu mana in jos, de zici ca ii ushuie afara din casa. si-si face brrum-brrum cu degetele peste buze (cam de la ana luata treaba). deh, cioara

MP ai vazut pozele noastre din germania? le-am pus cand voi tocmai plecaseratzi si ma gandesc ca nu ai vazut invitatia pe mailul comun. ca erau si cele de la oradea acolo, cu ema invadand teritoriul lui ALex micul "tero"

SIMPLY ce pe gustul meu sunt pediatrii din uk... deci ma pliez de la 8 luni pe "indikatzii", suntem la comun cu papa, iaurtul ma cam deranja si pe mine ca masa "principala", asa ca ii dadeam o seara iaurt/branza cu fructe/alta legume cu carne sau fara, alta avocado cu legume.... la voi nu sunt cursuri ca la DANYELANA? ca la baby tv am vazut filmari de la astfel de centre cu mamici si bebei la "moving and having fun", etc

DULCINEEA, ti-au zis fetele de diversificare... io doar pot sa zic ca am impresia ca dinc auza tensiunilor din casa si a faptului ca tu esti f stresata/suparata cu mamele totul iti poate parea mai negru decat este, inclusiv cu bebe. incearca sa te concentrezi doar pe binele tau si al lui, fa-o daca vrei "in ciuda" binevoitorilor, fara sa te mai agatzi de "vise", transformati prezentul in ceea ce vrei, cat mai mult posibil. ia-l pe bebe si plecati afara, la prietene, la mall, oriunde te simti bine. daca ai cum, angajeaza si o bona "part-time" care sa mearga cu tine si bebe la bazin, tu bazineshti, ea sta cu A, etc. stiu ca suna a vorbarie, dar cel mai bine te face sa te simti ceea ce faci tu, ca "ai fraiele" situatiei.

si eu am zile cand vreau la serviciu, dar am fost in vizita si mi s-a parut nashpa...mizerie, lumea plictisita, nervoasa, barfa mare ca X e mai shmeker, etc, poate ca asa era si cand eram eu acolo, dar acum mi s-a parut mai rau, asha ca mi-a trecut dorul. imi place ce fac, dar dor cred ca imi era de...tocuri, haine de "birou", vorbit cu adultzi. e normal, dar nu mai am mult, doar un an- si un pic si gata. o sa imi fie dor de casa dupa ce incep, sigur!
gata rabdarea, ema a stat pe covor si....a trecut prea mult
puuuup

Cris, mami de Ema, my lucky 13 si Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui myky791

si eu vand balansoarul. daca stiti pe cineva... este fisher price 3 in 1, pana la 18 kg. trimit si poze.

toamca si eu cum ii pot obliga? firma este la cluj.....renumita firma jolidon. ei de vreun an si jumatate sunt cu salariile in urma, dau cate un milion la 2, 3sapt nasol de tot.

Mihaela mami mandra de baieti cucuieti


Ii reclami la ITM sau ii amenintzi ca ii reclami. Un control si amenda sigur nu le pica bine.

varsta lui Tudor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan

Mergi la inceput