Puisori de mai 2003 (8)

Puisori de mai 2003 (8) | Autor: Aalina

Link direct la acest mesaj

Precedentul
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=148203&whichpage=1

Listutza noastra


15 aprilie - Tamara si bb Maria-Daria si Catalin-George

28 aprilie - Dana d si bb Ana Ilinca

1 mai - Daiopri si bb Cristian

1 mai - Alycia si bb Mircea – Cristian

1 mai - meme si bb Anca

2 mai - Lumi si bb Denisa Cristina

4 mai - Rainbow si bb Remus

4 mai - Aalina si bb Dorian

6 mai - Lumy si bb Francesca

6 mai - ana-maria si bb Rares

7 mai - Alinaluchian si bb Ioana

7 mai - andra si bb Alexandru Vasile

8 mai - monjum06 si bb Gabi

11 mai - Criss75 si bebe Marius Alexandru

13 mai - pisi_ella si bb Emma-Andreea

13 mai - ange si bb Robert Mihail

14 mai - Zen si bb Alexanda Cezara

14 mai - mona74 si bb Emma Louise

15 mai - DanaMario si bb Joshua

15 mai - Byl si bb Ana

16 mai - bebelusa28 si bb Corina

16 mai - radones si bb Andrei

18 mai - danv si bb Ioana

18 mai - Rramona si bb Alexia

20 mai - parpalak si bb Paul

20 mai - Andremar si bb Nicholas

21 mai - Adita si bb Elena

24 mai - Alda si bb Daria

24 mai - Ina si Radu si bb Radu

25 mai - matusica aquariusrpro si bb Luca Andrei

26 mai - Ione si bb Maria Diana si Elena Stefania

27 mai - oLo si bb Anais Clara - KiKi

29 mai - emma24 si bb Jason Dennis

30 mai - carrie si bb Theodora Alexia

31 mai - Korinna si bb Stefan

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alycia spune:

Da, fetelor, si mie mi se pare mult sa dau 350 lei pe luna, din astia cam 8lei pe zi ar fi masa si 8 lei/zi la invatatoare.E scoala normala, nu e sistem step by step...si ca urmare trebuie platita invatatoarea ca sta cu copii inca 4 ore peste programul ei initial, din care o ora jumate i duce la masa si o jumatate de ora se joaca si ce mai ramane fac teme. Ideea e ca nu sunt obligata sa-l tin la program prelungit, daca vreau il pot lua la 12 acasa, numai ca nu prea are cine-l lua...asa ca imi convine sau nu, mai mult fortata de imprejurari trebuie sa accept chestia asta...sa vedem pana la urma ce va fi, saptamana viitoare avem sedinta.Sper sa ridice mai multi parinti problema costului, ca i-am auzit comentand cum ca e cam exagerat pretul.
succes scolareilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Pai mi se pare enorm 8 lei de copil la invatatoare. Pai ea asa isi tripleaza salariul daca nu si mai bine. Faceti si voi calcul cat inseamna la 20-30 de copii.
Si noi am ales sistemul step pe de o parte tot pentru ca nu am fi avut cum sa il luam dupa 4 ore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Buna

Alycia mie mi se pare putin 350 eu platesc 1500 lei pe luna.
Cum e Mircea ii place la scoala ?

Aalina nu uita sa te bucuri de timplul asta cit mai ai pina incepi serviciul.

Dana_d ce face sora ta ? Ii place acolo ?

Parpalak ce mai faci ?

Noi sintem ok cu scoala am fost sa schimb citeva vorbe cu noua invatatoare si pare ok dar mi-a si zis ca vorbeste mult Joshua dar ca pentru ea important e sa-si termine tot ce le da de facut in clasa.
Si cica nu o sa aiba teme pentru acasa deloc decit in weekend.
Marti avem sedinta cu parinti sa ne explice ce or sa faca anul asta.
Am hotarit ca chiar daca a inceput scoala simbata nu facem nimic doar ne plimbam pe undeva ca altfel nu rezistam in stresul asta de aici.
Asa ca miine ne ducem la un fel de Muzeul satului o sa facem piine, facem cirnati, o sa ne plimbam cu trasura.

La scoala romaneasca nu stiu ca parca ezita as ca nu cred ca mai mergem anul asta , il mai intreb cind se scoala ca mine e inscrierea.
Mie imi placea ca-l duceam acolo si eu ma duceam pe la magazine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Mai, eu am o oferta de after school particular cu 100 Euro cu masa inclusa, asa ca 350 ron pt scoala de stat mi se pare mult. La noi e gratis pana ne fotaram daca facem contract cu o firma de catering sa le aduca masa. Apoi am auzit ceva de13 ron/zi masa ceea ce mi se pare cam mult. Pai am vazut o gramada de restaurante care ofera pranz cu 10 lei (doua feluri de mancare si desert) doar e criza...
Dar la noi after school-ul e o porcarie, o sala normala de clasa dotata cu televizor si cateva jocuri. O sala obisnuita de clasa are cam 25 de banci (de o persoana) si aici imaginati-va ca intra si peste 30 de copii cu tendinta de a ajunge la 40 in viitor. Se aduc scaune suplimentare din alte clase dar nu si mese, abia se gaseste loc pentru scaune. Copii de diferite varste (clasele 1-4) unii isi fac teme, altii se joaca, altii se plimba prin clasa, toti vorbesc si chiar striga ca la un mom dat nu te mai auzi. Am fost intr-o zi la ora 3 sa o iau de acolo si asta am gasit, pe deasupra un aer inchis.....Iar noi nu avem o invatatoare la after school ci o fatuca pedagog care doar ii supravegheaza.
Intr-o singura zi a stat pana dupa 4 acolo se a fost atat de obosita ca seara nu putea sa doarma, se foia, ba chiar pleca din pat si scancea prin casa dar nu stia ce cauta si cred ca de fapt dormea.
Ea e foarte dornica de scoala dar si de after school, se supara cand ma duc sa o iau mai devreme. Azi o sa-i fac placerea si o s-o las acolo pana la 5 pt ca de la 5 e sedinta (la after school).

DanaMario, nu prea-i place si abia asteapta sa ajunga acasa la Eric si la viata ei linistita. Iti dai seama ca aici nu e deloc relaxata si linistita mai ales cu copilul pt care nu are tot ce-i trebuie (patut, scaun de masa), ....a cazut din pat de doua ori
, a fost si putin racita... Mai are cateva zile, pe 28 pleaca si e ingrijorata acum si pentru drum, nu e usor atata drum singura cu copilul, nici la wc nu se poate duce in avionul mic, nici sa manance... A fost greu si inca mai e putin dar sper sa nu-i para rau, e mare lucru ca au vazut-o toti pe Maia, bunicii de la tara si-au vazut stranepoata de peste oceane si continente si asta a fost mare lucru pentru ei. Cred ca o sa fie greu pentru ai mei sa ramana iar singuri, or sa se relaxeze dar nu cred ca-si doresc asa relaxare..

In alta ordine de idei, noi am trecut la sarafanele pe care le poarta toate fetitele din clasa si tare bine ii sta cu sarafan negru si bluza alba si codite cu floricele albe, uneori i-am pus si bentita dar nu se cere. ma tem ca uniforma pepita nu prea va mai fi purtata..
Marti am avut o sedinta luuunga si pot sa va spun acum si cam cat ne costa inceputul asta de scoala, cam 250 ron asa la o prima strigare (caiete, carti, culegeri, insingna, poze, fondul clasei, fondul scolii).
Hai ca ma apuc sa pun poze in album, de cand tot zic sa pun... poate acum reusesc

Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Dana_d am vazut pozele wow ce-mi place uniforma aia pipita dar intradevar si sarafanele negre sint frumoase
Ilinca pare foarte incintata de ce se intimpla in jurul ei.

Alycia Mircea ce face?

Daiopri unde mai esti?

Aalina Dorian ce mai face cum e la scoala ?

Noi am avut ieri sedinta cu parinti si ne-au zis ca nu o sa le dea teme deloc ca cica nu are voie ca asta-i regula in Canada.
Dar nu stiu ca a inceput sa vina cu o liata de 10 cuvinte sa invete sa le scrie si sa faca propozitii cu ele , carticele de citit.

Altfel noi sintem bine afara-i toamna si cald asa ca mai ne pimbam putin dupa ce-l iau de la scoala sa ne uitam la frunze.
Simbata incepe si scoala romaneasca si inot , sper sa invete sa citeasca macar un pic romaneste si la inot sa treaca la nivelul 5.

Ne ducem si la niste cursuri de mate unde-i da cite 100 de adunari si scaderi sa le faca 10 minute.A trecut 2-3 nivele pina acum , si acum este la u nivel ceva de genul 45+37... si inca nu le face in 10 minute si fara nici o greseala.

Noi am inceput sa tot cumparam decoratii de Halloween si azi si-a cautat pe inernet si s-a hotarit ca vrea costum Avatar sau politist.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

No hai sa scriu si eu ca dupa aia plecam iar la tara si cateva zile stau la aer Suntem ok, ne-am intrat in ritm si am iarasi ziua plina fara sa mai apuc sa fac ceva. De dimineata il conducem pe Dori si apoi cu Fabi ne plimbam ca e o vreme superba. E o relaxare sa merg pe malul apei unde peisajul e de invidiat (poate o sa fac si poze sa vedeti cum ne delectam noi). Adunam castane sau ne plimbam prin magazine. Apoi ne facem siesta (ca mi-am amintit ca mai am asa de putin timp de faze de astea si am zis sa profit asa ca bag somn langa fi-miu daca nu gasesc ceva emisiuni interesante). La trezire mananca, se mai joaca, ne recuperam ceilalti doi baieti si pana acum in fiecare dupa-masa am facut cate ceva asa ca seara copii pica lati.
Dorian si-a intrat bine in ritm, invatatoarea a spus ca nu mai e atat de vorbaret ca anul trecut si din cate imi povesteste se incadreaza mai bine in timp. Sper sa il tina.
Si noua ne-a recomandat ca dupa atatea ore petrecute la scoala sa nu le mai dam teme acasa. Pana acum cum tot am fost plecati nu prea am reusit dar oricum eu ii dadeam doar cateva fraze de scris si cateva exercitii mai mult in ideea de a se invata ca are teme. De citit el citeste ok asa ca nu il stresez, isi citeste singur revistele sau enciclopedia. Am zis ca o sa ii mai caut enciclopedii ca vad ca ii plac si retine multe.
Evident dupa perioada petrecuta la tara Fabi a aterizat iar la noi in pat juma de noapte da am zis ca nu are sens sa ma chinui sa il dezvat pentru lunile ramase ca maica'mea sa il invete la loc

Eu aseara am fost la o petrecere organizata de firma cu ocazia a 20 de ani si m-am simtit super bine. Toata lumea a spus ca imi prieste acasa si ca am intinerit . E adevarat ca majoritatea nu m-au mai vazut de mai bine de un an timp in care eu mi-am schimbat culoarea la par tinzand spre blond. Pe de o parte m-am bucurat ca toti ma asteapta la munca (confirmandu-mi ca faceam ceva bun pe acolo) pe de alta parte parca am intrat un pic in panica ca mai e atat de putin timp.

Alycia cum e la scoala? Cum s-a adaptat Mircea?

DanaMario ce or avea asa multe de zis copii astia nu stiu. Dori la absolut tot ce ii spun are ceva de comentat sau de adaugat. Cum a fost la muzeu?
Mai cum reusesc aia la clubul de mate sa ii faca sa se concentreze? Bravo!Eu asta nu reusesc sa il fac pe Dori...sa lucreze fara sa se uite dupa avioane. Mi-ai dat tu la un moment dat un site tot asa cu adunari si scaderi facute pe o perioada de timp si acolo nu avea probleme, le facea imediat. Cand e sa scrie insa... mereu gaseste ceva de admirat.
Distractie faina la magazine daca reincepeti

Dana_d din ce spui tu nu suna deloc bine modul in care isi petrec copii timpul dupa masa la scoala. Pai la faza asta e mai bun sistemul step. Nu ai avea unde sa o dai asa?
Am vazut pozele. Super arata Ilinca, parca are si alta expresie, nu mai pare asa pusa pe sotii.

Daiopri, Parpalak voi pe unde umblati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Aalina, da, Ilinca a crescut in vara asta, nu mai e pusa pe sotii dar are aere de domnisoara. Deja vrea sa fie independenta si pe mine ma doare sufletul sa vad ca si ultimul meu pui se scutura de mine si vrea sa zboare singur.
Azi cand am luat-o de la scoala mergeam pe strada cu ea si mergea la distanta de mine, zicea ca vrea sa creada lumea ca e singura. auzi, i-o fi rusine cu mine.
Si uneori isi trage mana din mana mea ca de ce sa ma mai tina de mana ca e mare. Mai eu speram ca macar pana pe la 12 ani sa ramana tot puiul meu pe care sa-l insotesc peste tot.
Am avut ieri sedinta cu parintii la after school. ideea e ca e GRATIS, asa ca nu putem comenta. Ne convine, bine, nu ne convine, ne luam copiii acasa. Ei asta au si mai mult doar daca vrem masa, putem aduce cu catering.
Dar cateringul gasit de ei e 13/zi si mie mi se pare exagerat, am vazut oferte pe la restaurante si terase cu meniu complet pt pranz 10 ron pentru adulti, si am spus in sedinta ca mai cautam oferte, nu o luam asa din prima pe aia scumpa fara sa mai cautam si noi mai ieftin.
Si am si gasit doua firme care mi-au oferit meniu cu 10-11 ron, deci se poate... si-apoi eu lucrez in vanzari si cam stiu cum merge treaba.
In alta ordine de idei, mai avem un we si ziua de luni si ne despartim de Simona si de Maia pentru cine stie cat timp.... poate la anul reusim sa mergem in Canada dar nu pre astiu cati si cine... acum e mai complicat ca pe Ilinca nu as mai lasa-o acasa si l-as lua si pe sot cu intentia de a-l convinge sa emigram si noi. Oricum pe toti 4 nu ne poate gazdui Simona, chiar si cu ambele fete ar fi greu ...si scump. Sanatosi sa fim ca om vedea.

DanaMario, si mie imi place uniforma aia dar probabil doar pt ca imi trezeste amintiri. Problema e ca e cam incomoda si ei ii place mai mult sarafanul negru (nu si cel de blugi) si chiar trebuie sa duc munca de lamurire cu ea sa o imbrac si cu altceva. Din ce in ce mai des vrea altceva decat ce vreau eu si mi-e din ce in ce mai greu sa imi impun punctul de vedere. Are asa niste expresii specifice ei, despre mancare "scarbos" sau "dezgustator", despre dormit la pranz (de ex acum la mine la serviciu) - e "oribil" sa dorm la pranz sau "nu fac asa ceva in veci" asta cu "in veci" se foloseste destul de des pt orice nu-i place sa faca.
Abia am convins-o sa puna capul jos si sa inchida tv-ul ca instantaneu a si adormit... si eu sunt asa de multumita cand o vad ca doarme ziua.... de parca am castigat la loto. Cred ca stau si peste program pana se satura ea de somn.... poate iau si vreo prima

Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Io incerc sa nu ma sui pe pereti pe subiectul scolii asteia a mele. Tot primesc sfaturi despre cum sa fac abstractie despre cum imi pierd eu vremea in timpul saptaminii dar nu prea reusesc.
Rezumatul de la pedagogie: s-a remarcat ca sistemul in care profesorul nu vorbeste cu elevii nu functioneaza prea bine. Felul in care se predau materiile in general e ca subiectul e pus pe tabla, cu un exemplu-doua, apoi 3-4 exercitii care trebuie facute individual, IN LINISTE. (Ca-i lucru individual si ca trebuie pastrata linistea sint lucruri care-s si astea scrise pe tabla). Asa ca noul sistem e ala in care elevii discuta intre ei iar profesorul trebuie sa le "faciliteze" procesul de invatare.
La mine nu are loc procesul de intelegere al sistemului asta nou, si-i gasesc cam la fel de multe defecte ca la ala vechi.
Apoi, matematica in particular, trebuie predata cu cuburi de lego si felii de pizza, care trebuie folosite de elevii de clasa a saptea ca sa descopere singuri cum se aduna fractiile.

Asa ca, pina una alta, io's in proces de a gasi o modalitate de a-mi pastra mintile intregi pina-n aprilie, cind scap de ei. Inca n-am gasit, da' daca aveti voi idei, poate reusesc sa-mi fac creierul sa se ocupe si de alte subiecte, ca momentan subiectul asta imi ocupa toate mintile. Cum sa fac sa nu le pierd..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alycia spune:

Buna fetelor,suntem bine deocamdata...lui Mircea pare sa-i placa la scoala...inca .Mare lucru nu fac ei..suntem la liniute de toate dimensiunile...deci e usor,i lasa si pe ei sa se acomodeze.
Liceanul e pe cont propriu, si se pare ca e putin mai responsabil...da Doamne sa-l tina .
Dana_d, frumusica foc scolaritza mika,bafta la scoala .Si noi ne descurcam destul de greu cu dusul si adusul de la scoala...il tot pasam de la unul la altul..ba mama il scoate..ba eu, ba Andrei...trebuie sa-mi storc creierii sa potrivesc programele in asa fel incat sa fie cineva care sa-l poata scoate pe copil de la scoala.
Aalina, ce va pasa..voi sunteti veterani de acum.Cred ca greul cel mare a trecut...de acum va intrati in rutina. Incerc sa-l obijnuiesc pe Mircea sa-si faca singur temele (am renuntat momentan la programul prelungit)...il pun la birou si il las sa lucreze singur...il verific o data la 15 minute..si pana acum e bine...nu trage matza de coada.
Parpalk, te inteleg..stai linistita ca haos e si in facultatile din Romania...eu mai am doi ani si am renuntat sa ma mai stresez ca tot aia e...merg si eu cu valul..ce fac toti fac si eu...
Dana Mario, ce inseamna nivelul cinci la innot? Pupici mikului atomik.
Daiopri,cum va descurcati?
Poze din prima zi de scoala:
http://family.webshots.com/album/578653591fbTWNJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Buna

Alycia am vazut pozele wow ce baiat mare ai!
Dar asta-i uniforma lui O sa-l trimiti zilnic in costum ?

Nivelul 5 inseamna ca trebuie sa stie sa inoate corect fata, spate 50 m in nu stiu cit timp , sa fie confortabil in apa foarte mare.

Aalina v-ati intors de la tara.
La muzeul ala e foarte frumos nu-i chiar ca la muzeul satului e un fel de satuc de pe vrenuri cu scoala, tipografie, moara dar este si activitate acolo.
Adica sint persoane imbracate ca pe vremuri cu care poti vorbi , e tipograf , coceau prajituri in cuptoare si putai sa cumperi, in case arde focul in sobe miroase atit de frumos a lemne.
Era si un han ca pe vremuri unde puteai minca.
Joshua s-a jucat sa teasa , sa desteleneasca (sau cum s-a numi) lina, am mincat ciorba facut in ceau cu lemne.
A fost foarte frumos sigur mai mergem dar peste 2 saptamani sa admiram si culorile toamnei.

Daiopri pe unde esti?

Parpalak e bine ne-am intilnit cu ei duminica.

Dana_d nu mai sta mai atita cu gindul sa vi aici ca nu-i chiar asa roz bucura-te de ce ai acolo, de viata linistita de acolo.
- o ai pe mama ta care te ajuta aici nu prea ai nici un ajutoe doar pe tine insuti
- financiar va descurcati acolo - si aici va descurcati dar e o lupta continua si destul de complicata.
- acolo nu ai nici pe jmatate stresul de aici

Acuma sa nu intelegi gresit mie aici imi place si in nici un caz nu ma mai intorc dar di daca m-as intoarce as vede partea plna a paharuui.

In alta ordine de idei sintem bine cu scoala se pare ca anul asta avem noroc ca invataroarea asta pune accent doar pe invatat.

Mergi la inceput