Puisori de mai 2003 (8)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Alycia - dar ce mincare faci sa tina 3 zile . Mai da-mi si mie idei.
Eu in afara de ardei umpluti, sarmale, snitele habar n-am ce sa fac sa tina 3 zile ca mincaruri cu cartofi (tocanite) nu-mi place
justul cartofului reincalzit

Dana_d Ce mai face Ilinca cu scoala?
Vroiam sa-ti zic doar sa ai rabdare cu ea ca de exemplu Joshua acuma este cu totul alt copil comparativ
cu anul trecut cind a inceput scoala.
Vad ca-si face teme are stare sa stea si 2 ore pe scaun.

Aalina din ce povestesti tu de Fabian identic a fost Joshua , acuma ma intelegi de cum nu va intelegeam eu pe voi cum de aveati copii care pot sa stea intr-un loc mai mult de 2 secunde.

Daiopri intrebai de romana cred ca renuntam momentan sa mai mergem la scoala romaneasca ca eu simt nevoia sa ma relaxes simbata
si m-am gindit ca asa cum eu simt acut nevoia sa ma tot plimb asa si Joshua are nevoie.
Am inceput totusi cu el putin sa-l pun sa citeasca propozitii ultra simpe "Mama are mere"
si vad ca-i ok dar momentan punem "On Hold" romana.

Parpalak vezi ca Joshua a inceput sa mearga la patinaj simbata si duminica cite 2 ore.
Simbata de la 7-9 , duminica de la 4-6 si este gratuit
Merge la patinoarul de la noi de peste drum asa ca daca vreti sa veniti va asteapta.


De Halloween da ne-am pregatit incepinde de miine 3 zile o sa se tot imbrace cu costumul abia asteapta.
Si-a luat costum de Star Wars am avut noroc anul asta s-a decis repede.

Eu sint intr-o perioada in care simt nevoia sa ies - la magazine , la o cafea , prin parcuri , la biblioteci , la ferme , in diverse locuri
Acuma la mine weekendul este o alergatura fiind soferul lui Joshua :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alycia spune:

heeeei..Dana Mario, greu cu ideile si la mine...dar cu ciorbele e ok...acolo nu avem probleme....ciorba de perisoare, a la grec, de fasole boabe cu afumatura sau de fasole verde, supe de galuste sau taietei...sau pur si simplu supe de legume, bors de vacutza cu legume, si or mai fi cateva care-mi scapa acum....la felul doi insa daca fac friptura sau gratar ala merge numai pentru o zi ca nu merge sa-l fac de azi pe maine asa ca mai intercalam cate o mazare scazuta cu carne de porc, papricas de pui, tocanitza de cartofi cu afumatura gen - gulas unguresc, sarmale, chiftelutze cu sos de rosii si piure(asta il fac zilnic atunci cand avem chiftelutze), linte rosie scazuta cu afumatura, tocanite de pipote cu garnitura(pireu sau orez), ciulama de ciuperci sau eventual ciuperci la tava in stil italienesc...ies ceva gen musaca de ciuperci cu mult cascaval si sos de branza....si cam atat imi vine in minte la ora asta a diminetii.
Cat despre plimbari in parcuri, delectari pe la ferme sau ce mai zici tu tare mi-ar placea si mie daca as avea liber we-endul, dar mai bag si cate o tura de noapte...sau o tura de zi...deci jumatate din el mi ciuntit.Sa nu-mi spui ca Josh se trezeste la 6 si ceva dimineata sa mearga la patinoar ca si pik jos...sau era vb de ora 19?
Restul fetelor...cum va mai merge?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Buna mamici!
Noi am luat vacanta cu carnetul plin de "FB". Mancao-ar mama pe ea de fata desteapta si neastamparata.
Am mai vorbit cu doamna despre ea: la invatatura zbarnaie dar si la nebunii. In excursia aia Ilinca mi-a spus ca a fost foarte cuminte iar doamna ca nu a stat locului pe scaun o clipa, era numai in picioare pe scaun pe la butoane, pe la aerul conditionat, in capul celor din fata (in autocar). La scoala la fel, Ilinca zice ca e cuminte, doamna ca nu. Acuma eu ce sa mai cred? ca doamna n-a mai vazut copii zbuciumati?!
Mi se pare cam ciudat ca nu e chiar la prima generatie, mai degraba cred ca se tine de capul meu sa ma tin de capul ei sa o potolesc sa-i fie ei mai usor acolo cu ea. Nu stiu, zic si eu... Eu sunt obisnuita cu ea, nu mi se pare din cale afara de nebunatica, o mai apuca saritul pe canapele sau alergatul tarash pe jos si chiraitul. Dar uneori realizez ca oricum o sa se potoleasca si o sa se astearna linistea in casa de o sa ne saturam.
Cu scoala mergem foarte bine, singurele mici exceptii fiind semnele si literele nu chiar frumoase dar se pare ca doamna nu pune asa mult accent pe caligrafie. La mate e doctor, le stie pe toate dinainte, nu are nici o problema cu descompunerile, multimile, corespondentele, si nici la abecedar cu silabele, reprezentarea sunetelor in cuvant sau invatarea poeziilor. In fiecare zi primeste cate o poezioara de invatat si atat ne ramane noua de facut seara ca ce e de scris face cu doamna la after school.

Alexa a intrat intr-un program de dieta cu o nutritionista desi trebuia intai sa mergem la endocrinolog dar aia ne-a programat abia peste o luna si nu mai vroia sa piarda timpul.
Asa ca mananca dupa lista si am o grija in plus sa-i asigur si ei meniul.
Si eu sunt cam in pana de idei la gatit dar poate punem la gramada ideile fiecareia si iese o "banca de retete: pt inspiratia tuturor.
Eu acum am de mancare ciorba de vacuta si mancare de conopida cu pulpe de pui. Ciorba de vacuta o fac cam ca la restaurant, din rasol, cu carnea taiata miic mic, sa fiarba repede si sa nu bagi mult in gura , ca vrabiutele. Pun acolo legume de toate (radacini, ardei gras, ceapa, cartofi) si daca e cazul mai arunc la urma si un pumn de fidea, daca nu e destul de deasa. Noua ne place cel mai mult ciorba de salata cu ciolan afumat, daca nu stiti si vreti va scriu reteta.
La felul doi mai gatesc pilaf cu pui (nu prea are succes) varza cu carne afumata sau carnati (nu prea des), musaca de cartofi (asta ii place lui Ovidiu), chiftelute cu sos (fac mai rar ca nu-mi place sa stau la cratita sa prajesc) astea se pot face si fierte dar nu am incercat. Ardei umpluti, mancare de praz (asta e preferata mea dar si asta ma tine prea mult in picioare langa aragaz), ostropel (asta de obicei il fac langa pilaf). Mai nou vreau sa mancam mancare chinezeasca, atat cat putem cu ce stim si ce gasim si eu doar atat stiu sa fac: Un fel de tocanita de piept de pui taiat miic fidelutza calit cu ceapa pestisori, usturoi stors si rosii, sarat cu sos de soia (eventual), piper...la alte condimente nu ma pricep. Separat fierb taiatei de orez si torn peste tocanita. Bun, ne place si dispare instantaneu. Sper ca pastele de orez nu ingrasa asa tare ca cele de faina de grau...
Cand am timp si chef si mai ales in post fac si zacusca, asta chiar e un deliciu dar nu mi-o permit prea des (de unde atatea vinete coapte, ardei copti si timp liber?)
Va pup si va doresc inspiratie la bucatarie si we placut!!

Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Aalina felicitari pentru Dorian.
Am mai tot citit pe aici pe DC ca-n tara sint fel si fel de concursuri la care se duc copii.
Aici nu-i asa ceva aici copii se duc la diverse activitati dar nu-i cu concurs.

Dana_d felicitari si lui Ilinca pentru FB
Dar voi gata luara-ti vacanta?

Aici e Halloween-ul vad ca copii au inceput sa treaca dar Joshua nu vrea sa plece cica nu-i intuneric :)
E asa bine in weekend cum sint acuma curatenie , mincare (am facut ciorba de perisoare si spanac) , copilul fericit , ne-am si plimbat ieri (noi simbata plecam la 9 dimineata si ne intoarcem la 9 seara)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Dana, aici copiii din clasele mici au cate o saptamana de vacanta in mijocul semestrelor, asa sa nu se oboseasca prea tare dar sa se streseze parintii ca n-au cu cine-i lasa acasa.
Ilinca a stat luni cateva ore singura, apoi a venit mamica si a luat-o la ea. Cred ca maine o aduce tata inapoi ca mamica pleaca la tara si vineri va mai sta cateva ore singura sau o iau cu mine la serviciu.
Nici nu m-am uitat prin caiete, cred ca are si ceva teme.
In rest totul bine, vremea e urata, ceatza, mohorat, parca sunt intr-un film de groaza, tot astept sa scartiaie o usa si sa rada o fantoma....apropo de halloween.

Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Buna mamici, da vad ca sunteti ocupate!
Noi ne-am intors la dans si nu ne prea gasim locul. Grupa ei a avansat la "semiavansati" si s-au mutat la alt instructor, ea vrea tot la cel vechi si nici nu ar faca fatza la fosta ei grupa care a avansat mult, participa si la concursuri, dar la grupa asta a luat-o de la inceput cu invatat pasii si asta o cam plictiseste iar eu am asa o senzatie de pierdere de vreme... Cica sa o mai aduc la astia cateva sedinte pana isi reaminteste unde ramasese si apoi sa ne mutam la ceilalti .... cam complicat si cu programul suntem incurcati ca trebuie sa fug repede de la serviciu sa o gasesc echipata si sa o reped la dans. Noroc ca-si face lectiile la after school.
Noi am invatat literele a si m mic si mare si suntem foarte mandre ca putem sa scriem "mama". La mate au trecut de cifra 5 si s-au oprit sa faca operatii cu cifrele pana la 5. Aud ca altii invata intai toate cifrele si apoi trec la operatii. M-am uitat prin caretea si caietul special de mate mai incolo spre sfarsit si m-am ingrozit, v-ati uitat? Mi se pare ca cer prea mult de la ei intr-un timp asa de scurt.
Sapt viitoare, miercuri sau joi, plec in Ungaria si Slovacia la team building. Nu prea ma bucur, ma streseaza drumul asta lung cu masina si programul strict de acolo. Aproape ca regret ca am acceptat sa merg si abia astept sa scap de stresul asta si ma intorc la rutina mea si la ASTEPTAREA CRACIUNULUI....
Va pup si astept sa mai scrieti si voi, gata, nu mai scriu de una singura aici.

Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Buna la toata lumea

Dana_d ce faci cum a fost in deplasare?

Alycia voi ce mai faceti, sper ca nu ati mai racit ?

Daiopri, Aalina voi ce mai faceti ?

Noi sintem bine invatam, ne plimbam, ne-am bagat in cam multe si acuma ne cam chinuim sa tinem ritmul.

La scoala romaneasca eu renuntasem dar Joshua tot insista sa mearga ca-i place serbarea de Craciun asa ca acuma ne chinuim sa invatam poezia si cintecele.
Poezia e cam grea pentru el ca vocabularul lui e limitat asa ca invatam doar cite 2 rinduri pe zi, sper sa o invete pina la Craciun

La inot a avut o prima evaluare si din 20 de probe a trecut 17 asa ca trebuie sa mai exerseze ca sa treaca la nivelul 5. Numai ca el a luat-o in serios asta cu nivele si a plins ca el nu mai vrea nivelul 4 asa ca ma sacrific (eu urasc piscina) si cred ca o sa ma duc eu cu el sa exerseze suplimentar.

La scoala am avut sedinta cu parinti si nu a avut invatatoarea nimic de comentat de genul vorbeste mult, ca se fitiie, ca nu termina
Cu notele e ok mereu a fost ok se poate si mai bine dar eu sint multumita ca cica termina tot ce le da in clasa .
A zis sa mai lucram la "compuneri" ca scrie cite 3 rinduri si mi-a aratat lucrarile altor copii sint departe fata de el (o sa va pun poze ca am facut poze cu compunerile altor copii)

Ma zapaceste ce el e singurul copil din clasa care nu stie sa cinte la pian , ca la patinaj nu mai vrea la liber vrea cu profesor, ca vrea sa invete sa schieze le deal mai mare si cum eu nu schiez va trebui sa-i iau profesor
Eu credeam ca mai incolo vin pretentii mai mari dar uite ca au crescut prea repede

Pe aici zici ca miine-i Craciunul sint numai brazi impodobiti, cintece de Craciun peste tot , duminica au fost la Parada cu Mos Craciun, Joshua isi decorase deja camera dar i le-am strins pe toate ca ma deprimau e prea devreme.

V-am zis ca Joshua ii sta mintea numai cum sa faca bani - ma pindeste sa nu cumva sa arunc boboanele de la Halloween ca el le vinde, am fost sa cumparam un gratar mic topaia prin magazin de fericire dupa aia am inteles eu de ce ca cica facem friptura sa vindem , ma pune sa stau la servici mai mult sa avem mai multi bani , are de la zina maseluta vre0 40 $ si nu-i cheltuie doamne fereste imi cere mie cind vrea sa cumpere ceva , si se tot gindeste cum o fi sa ai 100 $

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alycia spune:

Dana Mario, se cunoaste micul intreprinzator de mic, maine va fi un adevarat afacerist de succes...nu-i rau deloc.Noi am abandonat momentan innotul,din lipsa de timp si bani.In cel mai bun caz o sa mearga la basket(inca nu am ajuns desi mi-am propus de ceva saptamani)
Dana_d, cum merge treaba cu Alexa? Se tine de regim? Ilinca cu scoala cum e, va ies literele?
Mircea e undeva la limita cu raceala adeca nici sanatos nu e dar nici racit...astept sa vedem ce va fi, deocamdata baga zilnic vitamina C si fructe,plus sirop de catina.
Cu scoala e bine, nu ne plangem...din cate imi aduc eu aminte cu Andrei m-am chinuit mai mult...asta intr-o ora maxim e gata cu lectiile de a doua zi..nu stiu daca e putin sau mult dar eu zic ca e acceptabil.
Restul gastii pe unde sunteti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Buna mamici!
Da vad ca din ce in ce mai des se duce subiectul nostru la fund ca abia il gasesc, ocupate ce sa facem, si eu la fel, abia ma mai adun. Asteptam ziua asta libera ca pe "nustiuce" si cand a venit m-a apucat curatenia, mancarea, spalatul, tricotatul, famville-ul, televizorul si nici nu stiu cand a trecut. Ziceam sa ma odihnesc si eu putin ca ramasesem in urma dar ti-ai gasit..
Aveam de gand sa mergem la defilare dar cum prima zi de iarna a venit cu vreme cainoasa n-am mai plecat nicaieri. Dupamiaza am fost la dans si am "dansat" pe gheata pana acolo, noroc ca nu sunt decat 100 m ca renuntam. N-am mai vazut demult asa patinoar pe strada.

Dana Mario lasa ca ai un economist la usa sau un om de afaceri de succes, totusi nu-l lasa sa cada in extrema...(biata viitoarea lui sotie, ii plang de mila)

Alycia, vecina, ce mai recoltezi? Mai, sa zicem ca e un pas inainte daca sta asa intre boala si neboala, macar incearca si curand va si reusi sa-i tina piept. Sau o fi vorba si de vitaminele alea care il ajuta..
Eu am uitat cand a mai fost Ilinca bolnava... Doamne ajuta!!!

Si noi ne descurcam cu scoala, Ilinca isi face temele la after school, acasa verificam si facem ceva in plus (daca are chef). Alexa a inceput tezele, se zbate si ea cu lectiile, meditatiile, aerobicul, regimul. De slabit a slabit vreo 6-7 kg dar eu nu prea le vad, doar ca sunt mai largi hainele.
Acum a inceput febra Craciunului, au facut scrisoare lui Mos Nicolaie iar noi ne-am executat si asteptam cu nerabdare ziua. La scoala facem serbare cu Mos Craciun, brad si cadouri, am cotizat si acolo si invatam rolurile si ne pregatim. Se pare ca la anul nu vor mai face serbare de Craciun, asa am auzit la sedinta cu parintii. Ilinca isi doreste tot ce vede la tv la reclame, la posturile ei cu desene. Ii plac mai ales animalele interactive dar mai nou mi-a cerut si Barbie aia cu moda pariziana.... Ilinca si papusile... parca nu se potriveste. Oricum mai are timp sa se mai gandeasca si apoi o pun sa faca scrisoare, sa n-avem discutii pe urma ca iar se razgandeste si in ultima seara.
Ea crede cu tarie in Mos Craciun si mai crede si ca animalutele ei Webkinz sunt vii, dar chiar crede. Deja ma gandesc ca e cam mare sa fie asa naiva, voi ce ziceti? Si ce e mai deranjant e ca Webkinsii astia ne cam controleaza viata, se supara daca se joaca si cu alte jucarii, trebuie sa ia cate unul la scoala pe rand dupa tabel, doarme cu toti in pat... dar pe mine ma deranjeaza ca nu se mai atinge de alte plusuri ca cica se supara, sunt foarte gelosi...
Una peste alta a venit iar vremea curateniei lucru care ma dispera ca de obicei. Caut pe cineva sa-mi spele geamurile dar cred ca m-am trezit prea tarziu, toate "ajutoarele" sunt deja angajate pt perioada asta, asa ca... iar pica pe mine sa fac echilibristica pe geamuri...Mi-am pastrat zile de concediu pt sportul asta si restul curateniei din casa...
Restul fetelor luati o pauza si mai scrieti ce mai faceti.
Aalina, Daiopri, Parpalak ne-ai parasit de tot? Cu Adita am mai vorbit, sunt bine cu totii, ea chiar ca e ocupata.. numai cand ma gandesc ca trebuie sa faca lectii cu doi, sa spele si sa calce si sa gateasca pt 7...

Va pup ca mai am de lucru la acte si maine tre sa fie gata.

Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Dana_d 6-7 kg e super bine ai mare grija incurajoas-o nu spune mai i fata ei ca nici nu se vede.
Dar ce regim tine ?
Poate m-oi apuca si eu vreodata de cura de slabire ca eu nu am fost niciodata in stare s tin nici o cura.

Alycia dar Andrei cum mai este cu scoala?

Numai noi sintem aia care avem timp sa scriem noi nu sintem asa ocupati.
Dana_d da ai dreptate cu Joshua trebuie sa am grija sa nu cada in extrema cealalta ca duminica in drum spre biserica am oprit sa luam o cutie de eugenii sa impatim la copii dupa impartasanie si-mi zicea ca nu pot sa impart doar jumatate de cutie si jumatate sa i-o dau lui sa "o vinda" .

Altfel mi-am luat concediu 2 saptamani sa-l duc la sky si n-am mai gasit locuri imi vine sa mor de necaz dar nu mi-am dat seama ca se ocupa instantaneu ca sint asa scumpe
Si acuma plinge pe aici prin casa ca el nu o sa stie niciodata sa schieze pe deal mare

Eu anul asta nu fac nici curatenie nici mincare.
Curatenie o sa fac atit cit se poate intr-o jumatate de zi si caltabos ca sa miroasa a mincare de Craciun si gata restul ne ne plimbam

Mergi la inceput