Sarcina dupa un avort: cat de curand?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Citat:
citat din mesajul lui mimisikumada

buna fetelor. sunt noua pe acest forum si ma bucur ca pot sa-mi impartasesc gandurile cu voi. si eu am avut o sarcina oprita in evolutie pe 17 august si acum ma tot gandesc daca data viitoare o sa fie totul in regula. mai am 2 luni de asteptat si pot sa incerc din nou sa raman gravidutza. oare o sa fie totul bine?

Poate sa fie sau poate sa nu fie.Eu zic sa-ti faci analizele de trombofilie in acest timp.Nu astepta sa se intample inca o data...poate sa fi fost o anomalie genetica,dar poate sa fi fost si trombofilie.Cauzele pot fi sute,dar incearca sa le descoperi macar pe cele care se pot descoperi,chir daca costa mult.

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007) si 4+

2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s-MTHFR C677T heterozigot, PAI1 4G/5G genotip heterozigot
tratament aspenter 1/zi,femibion 1/zi,acifol 1/zi,magneB6 2/zi,utrogestan 400,clexane 0,4

In cartea vietii, un înger a scris despre nasterea copilului meu. Apoi, închizand cartea, a murmurat: "Prea frumos pentru acest pămant!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DeliutzaBB spune:

Ramona,

Tie ti-au iesit prost analizele de hematologie? sau acelea sunt ok si numai dupa ce ai pierdut 2 sarcini medicul ti-a indicat analizele de trombofilie.
Eu am pierdut o sarcina la 4s, dar medicul mi-a spus sa nu ma ingrijorez . Am intrebat daca nu ar fi indicat sa fac analizele de trombofilie, dar mi-a zis ca atata timp cat analizele de hematologie sunt bune, nu sunt semne de intrebare din punctul asta de vedere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Deliutza nu stiu cand iti va raspunde Ramona, insa intre timp am sa iti spun eu ceva. Trombofilia poate fi de mai multe forme, unele se activeaza doar in timpul unei sarcini si nu se poate descoperii prin analize decat atunci, altele te nasti cu ea, insa ai sanse sa ai copii sanatosi la termen fara nici un tratament, cum e cazul mamei mele, altele chiar daca au trombofilie este intr-o stare inactiva in prima sarcina si in urmatoarea sa apara probleme. Analizele pentru depistarea trombofiliei le recomand tuturor mamelor care au pierdut o sarcina si trebuie sa recunosc ca daca as fi medic as recomanda aceste analize femeilor care vor sa aiba un copil. Pe de alta parte vreau sa te indrum spre un topic, pe tine si celelelalte fete interesate, unde se vorbeste de trombofilie si unde sunt multe femei cu aceasta problema. Acolo vei afla mai multe detalii, iar ca si incheiere iti recomand din suflet sa mergi la dna dr Uscatescu
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=157293


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DeliutzaBB spune:

Paula draga,

Acum am vazut in semnatura ta, apoi am intrat pe site-ul tau si am citit despre tragedia prin care ai trecut. Am plans cand am citit prin ce ai trecut...nu am cuvinte...

Iti ascult sfatul si o sa-mi fac intreg setul de analize pentru trombofilie. Mi-am facut saptamana trecuta analizele pentru infectii, sper sa fie ok

ai grija de tine, te pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Deliutza eu am fost "norocoasa" ca mi-am cunoscut primul copil si asta ma face fericita pentru ca daca era dupa alti medici fetita mea murea in burtica. Nu plange pentru mine insa eu iti recomand din suflet analizele pentru ca este mai frecventa aceasta cauza decat se crede.
Astept vesti bune de la tine.


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Paula iti multumesc pentru raspunsul meu.Cred ca eu nu explicam asa de bine!

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007) si 5+


2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s-MTHFR C677T heterozigot, PAI1 4G/5G genotip heterozigot
tratament aspenter 1/zi,femibion 1/zi,acifol 1/zi,magneB6 2/zi,utrogestan 400,clexane 0,4

In cartea vietii, un înger a scris despre nasterea copilului meu. Apoi, închizand cartea, a murmurat: "Prea frumos pentru acest pămant!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Eu am facut un FIV si am ramas insarcinata, dar sarcina s-a oprit in evolutie la 7 saptamani (mai exact 5 de la implantare). Prof. Ancar sub ingrijirea caruia eram la vremea aceea mi-a zis sa asteptam 3-4 luni, apoi sa incercam inca o data. Exact in luna in care ma pregateam pentru al doilea FIV, am ramas pe cale naturala. Probleme aveam si eu si sotul, nu ramasesem niciodata insarcinata natural, desi ne straduiam de mai bine de 3 ani.

Pentru mine a fost o mare dilema acest succes. Am stat de vorba cu mai multi medici, un motiv posibil ar fi fost mucoasa uterina. In timp, mucoasa nu se mai formeaza uniform si exista riscul ca bb sa nu se poata prinde daca nu "nimereste" in locul optim (aveam 37 de ani). Chiuretajul facut in urma sarcinii pierdute a "curatat" si pregatit uterul ajutand mucoasa sa revina la o forma propice viitoarei sarcini.

Va tin pumnii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luys spune:

Tia,sa intelegem ca esti graviduta...sau ai deja bebelusul ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Eu am primit unda verde imediat ce mi s-a reglat menstruatia. Mi-au spus ca CM va veni in maxim 45 zile de la avort, a venit la 33. Acum a venit si CM 2, la 30 zile, asa cum il aveam. Prima menstra a fost mai puternica, dar curata, a doua a fost normala, ca inainte de sarcina. Dupa avortul suferit la 27 saptamani (am "nascut" normal fatul), fizic m-am simtit eu refacuta in cam 3 saptamani, atunci am scapat si de durerile de spate si cap ramase in urma anesteziei. Stiu ca unii doctori recomanda o pauza de minim 6 luni, dar eu am incredere in doctorii mei si in corpul meu care deja arde de nerabdare sa primeasca un nou locatar!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana23ct spune:

buna. din pacate ma alatur si eu celor care si-au pierdut un copilas inca dinainte de a se naste.
povestea mea in cateva cuvinte este urmatoarea. sotul are azoospermie si de accea a trebuit sa mergem pe varianta donatorului. 2 inseminari esuate, un fiv nereusit, al 2 lea fiv reusit, dar sarcina s-a oprit din evolutie la 8 saptamani. In urma chiuretajului am facut analizele geneticel ale embrionului (cea care trebuia sa fie fetita noastra) iar din analize am constata ca nu exista nici un fel de problema genetica. Inainte de cel de-al doilea fiv, am fost sa imi fac analizele de trombofilie la fundeni, analize care acum am descoperit ca nu erau bune. La acel moment nu mi s-a spus nimic, nu am luat nici un tratament... Dupa pierderea sarcinii am mers inapoi sa le refac si am descoperit ca erau proaste. Nu stiu sa va spun prea multe amanunte legate de ele, sunt la inceputul investigatiilor si din cate am inteles sunt mult mai multe analize de trombofilie care se fac fata de cele care mi le-au facut acolo. Momentan sunt sub supraveghere, mi s-a dat tratament si mi s-a spus clar ca pe viitor ca trebui sa fac clexane inca de la inceputul stimularii.
Ma doare enorm ca avand analizele facute nici macar medicul care mi-a facut fertilizarea nu s-a uitat pe ele, fetitei mele i s-a luat dreptul la viata inca din primul moment...

Mergi la inceput